@
Say (15.03.2019 17:45): Pokud přetaktuješ i5-9600K na 5Ghz na všech 6 cores (navíc se vzduchovým chlazením), tak máš max. možný výkon na každé z 6 cores tohoto CPU a docela štěstí na kus křemíku. Napětí 1,350V mě přijde ještě OK (standardně má 1,250V), obecně se říká že zvýšení o max. 0,1V je stále bezpečné (alespoň to platilo v dobách AMD Phenom II X4).
Tjunciton pro i5-9600K je 100°C, to nesmíš překročit nebo pak zničíš CPU. Se zvýšenou voltáží pochopitelně roste spotřeba ale to bys musel změřit o kolik.
V případě že máš CPU přetaktovaný, Turbo Boost už nefunguje, de facto máš permanentně zapnutý Turbo Boost. :) Ovšem za cenu vyšších teplot CPU + vyššího napětí CPU. Turbo Boost pochopitelně je schopen automaticky navyšovat napětí abys z CPU dostal potřebný výkon, tedy za předpokladu, že CPU netaktuješ.
5 min zátěže a 72°C nezní úplně špatně ale zkus to nechat hodinu pod zátěží (třeba Prime 95) zdali Ti teploty udrží okolo 72 nebo půjdou nahoru. Asi bych se snažil teploty CPU udržet okolo 70°C max. v zátěži, krátkodobě můžeš jít nahoru ale pokud Ti v dlouhodobé zátěži teploty polezou k 80-90+°C, raději bych ubral na voltáži, i za cenu snížení výkonu CPU.
Ideální je pokud to CPU může přetaktovat, třeba všechny 6 cores na 4,7-4,8 Ghz bez jakéhokoliv zvýšení napětí stabilně (nutno aspoň 1 hod pod testem). Pochopitelně že vyšší frekvence přinese vyšší teploty ale ne tolik jako když tam pouštíš více šťávy. Osobně taktuji jen změnou multiplikátoru (pokud je odemčen), a vždy bez jakéhokoliv zvýšení napětí CPU i za cenu nižšího výkonu.
Špatné hodnoty se projevují různě. BSOD, nenabootuje OS, padají hry a benchmarky v zátěži, aplikace závislé na CPU výkonu, apod.