Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Pampuch

  • PC 70
Pampuch si pamatuji ještě ze školních let. V naší počítačové učebně to byla jediná hra, kterou jsme tam měli tak jsme jí pařili pořád. Dostal jsem se až do 5 nebo 6 levelu. Už je to tak strašně dávno, že si to přesně nepamatuji. Nedávno jsem na tuhle hru narazil a stáhnul jsem si jí. Už mi tak nešla jako kdysi dávno na základce :)

Pro: Nostalgie po hrách jako Pac-man nebo CD-man

+6

Battle Chess

  • PC 80
Ukázka, že i šachy jako počítačová hra nemusejí být nuda. Bojové šachy se super animací můžou být pobavení pro mnoho hráčů mnohdy komickými suboji figurek například věž žeroucí dámu. Souboje jednotlivých figurek jsou to nejlepší co hra nabízí.

Pro: Animace,souboje

+9

OpenTTD

  • PC 90
Transport Tycoon byl ve své době skvělou hrou a zůstal jí i v současné době. Proto hráči Transport Tycoonu nadšeně přivítali vylepšenou verzi TT Open Transport Tycoon Delux. Hráč je zase majitelem přepravní společnosti s cílem vydělat, co nejvíce peněz. OTTD má stejný systém hry a stejnou grafiku jako předešlá verze Tycoonu, plus několik vemi pozitivních vylepšení. Transport Tycoon byl skvělý, ale když jsem ho hrával říkal jsem si, že v některých drobnostech by šel vylepšit. Tím zásadním vylepšením bylo, aby šel i na novější verze Windows. V OpenTTD už nemusíte bourat stanici, kdy chcete přistavět druhou kolej nebo jí prodloužit. Při stavění vlaků už můžete stavět neomezeně vagónů, při stavbě mostů už nejste vázáni na to, že pobřeží musí být rovné, aby jste tam mohli postavit most a stějně tak to platí o stavění mostů přes železnici. Hráč může hrát na mnohem větší ploše až 2048X2048. Přibylo více měn, ve kterých lze vydělávat a více názvů měst. České hráče potěší, že mezi měnami je i česká koruna a u názvů měst jsou také české jména měst. Délka stanic již není omezena a v depu pokud chcete vyrobit stejný vlak, stačí dát klonovat vlak a nemusíte se obtěžovat s kupováním celého vlaku v depu.
OTTD je prostě pořád ten starý dobrý Transport Tycoon, ale se spoustou zajímavých vylepšení které OTTD dělají ještě lepší

Pro: Starý dobrý Transport Tycoon s větší herní plochou, s lepším stavěním stanic,možností stavět delší vlaky a stanice a více možností mněn a názvů měst.

Proti: Nic

+15

Bulánci

  • PC 75
Slogan Bulánků "kdo se vleče neuteče" mě velmi rozesmál, když jsem ho slyšel poprvé a rozesměje mě i dnes. Stejně jako označení pro Bulánky EAP. Což znamená extrémě agresivní polštář. Hra o polštářích s bouchačkama, kteří na dobrou noc začnou po sobě střílet. Nebo na jiné Bulánky nastraží minu :D. Rozstřílejí klidně i nevinného zajíčka, který se jim připlete do cesty. V multiplayeru skvělá zábava na odreagování od běžných problémů. Škoda jen, že těch map je tam tak málo.
+12

KKnD 2: Krossfire

  • PC 90
Postapokalyptická hra o bojích mezi lidmi, roboty a mutanty. Hra má velké množství zajímavých jednotek, kde kažá rasa má nějaké specifikum. Mutanti například mají u své nejlepší věže nejdelší dostřel a roboti mají zase podle mě dobré pěší jednotky. Ovládání je velmi prosté. Máte jen jednu surovinu, kterou těžíte a za ně získáváte za to peníze na nakoupení jednotek. Dále pak budovu na vylepšování svých budov a tím můžete stavět i lepší jednotky nebo věže. Co mě nejvíce líbí na téhle strategii je možnost kombinovat pozemní útoky a útoky ze vzuchu, což umožňuje vymýšlet strategii pro útok a obranu, jestli zapojit víc vzdušných nebo pozemních jednotek. Na protiletadlou obranu tu máte vyhrazené speciální jednotky a věžě. Dále je dobré, že na těžení nejste odkázani jen na omezené zdroje, které těžíte a po vytěžení je můžete nahradit elektrárnama.

Pokud jde o grafické zpracování tak boj se odehrává v ulicích rozpadajících se měst nebo prostě v krajině. Je to velice dobře povedené a zvláště boj v městě kde nevíte kdo na vás za rohem číhá má svůj půvab.

Pro: Nostalgie, jednoduchost,multiplayer,elektrárny

+5

Dangerous Dave in the Haunted Mansion

  • PC 90
Dave 2 skvělá stará hra, která ve své době byla populární mezi hráči. Prostě procházíte s brokovnicí barákem plných zombií,pavouků, slizu, vlkodlaků a duchů a máte se dostat vždy ke dveřím do dalšího levelu. Cestou musíte vystřílet nepřátele. Kromě dvou vyjímek. A tou je 4 a posledního level. Tam jste v jedné místnosti s velkým monstrem, které máte zabít. Některé příšery jsou záludné tak třeba duchové. Těma musíte proběhnout a pak do nich střelit jinak je nezabijete. V jednom levelu hned na začátku vás bude pronásledovat nesmrtelná ohnivá lebka. Slizové skáčou jen šikmo a pavouci se spouštějí jen dolů. Prostě to je hra která na určitou dobu hráče zcela pohltí.

Pro: Stará klasika,animace smrti.

+14

American Conquest

  • PC 85
Obdivuhodná strategie z dob dobývání Ameriky. Obsahuje několik kampaní. Kampaň Kryštofa Kolumba, která je tutoriálem a pak kampaň za Španěly,Angličany,Francouze a Indiány. Co je hlavní předností této hry oproti jiným strategiím je herní systém, který je více bližší skutečnost.

Základem je vesničan, který staví budovy a opravuje. Z těchto vesničanů verbujete v pevnosti vojáky. Už to není jako v jiných strategiích, kde v budově kliknete a z ničeho vybudujete vojáka. Aby jste naverbovali vojáka potřebujete nejdříve vesničany. Dále pak jsou tu důležité suroviny, které nejenom potřebujete na výrobu jednotek, ale také na na jejich fungování. Základní suroviny jsou jídlo,dřevo,zlato,železo a uhlí. Tak například železo a uhlí potřebují děla a vojáci ke střelbě. Bez uhlí na střelný prach vám vojáci,děla ani lodě (ty z Evropy) ani pevnosti nevystřelí. Bez zlata na žold vám vojáci dezertují. Vojáky můžete formovat do formací což je také šikovná vychytávka. Dálším dobrým prvkem je, že vojáky můžete umístit do budov, aby odtud stříleli na nepřátele. Vaše pevnost pak může být smrtelnou pastí pro nepřítele. Ze začátku si také můžete nastavit čas do kdy se můžete připravovat na nepřítele (peace time). Do té doby vás nepřítel nemůže napadnou a můžete se tak lépe na něj připravit.

Pro: Možnost umístit vojáky v budově,formace, jedinečné budování vojáků

+10

Tunneler 2.0

  • PC 80
Velice jednoduchá hra pro dva hráče. Prostě dva tanky, co se hrabou v zemi a mají zabít jeden druhého. Občas jste v podzemí narazili na pár nepříjemností jako šedé "šutry", co se nedájí prostřelit nebo, že vám dochází energie a máte prohrabaný tolik cestiček, že v nich zabloudíte a nestihnete dojet do domečku a vybouchnete :). Prostě ukázka toho jak jednoduchá hra může být zábavná.

Na Tunneler jsem měl strategii vypracovanou takto
1) Při hledání nepřítele jsem dělal kolmé cesty. Našel jsem pak nepřítele rychleji
2) Dělal jsem co nejméně rovných cest. Jste v nich při ústupu snadný cíl.
3) Když už jsem dělal rovný cesty tak jsem dělal výklenky do kterých se dalo schovat.

Pro: Jednoduchost

Proti: Stereotypnost, po čase hra omrzí

+10

Warcraft III: Reign of Chaos

  • PC 100
Dneska už neexistuje hráč počítačových her, který by nikdy neslyšel o Warcraftu. Warcraft patří ve strategiích mezi skutečné legendy. Co je na Warcraftu III tak úžasného? Především naprosto úžasný a geniální děj hry. Ten se dělí na 4 části podle 4 ras (lidé, orkové,nemrtví,elfové), který je prokládán nezapomenutelnými filmečky. Na začátku si vyzkoušíte tutoriál za orky. Tak se naučíte základní zacházení se hrou, kde dominují hrdinové, kteří sesílají kouzla na protivníka nebo jimi posilují vlastní jednotky. O ději se tady rozepisovat nebudu abych někomu, kdo to třeba ještě nehrál nezkazil radost ze hry. Řeknu jen, že budete mít za úkol nepřeberné množství zajmavých úkolů. Například závod o to kdo zabije první 100 vesničanů nakažených morem, ochrana hrdiny, který přivolává bosse démonů, před hordou nepřátel, pobít nepřátelské mágy nebo obranu stromu života před invazí démonů.

Warcraft III je celý v 3D grafice. Ta spolu s překránými animacemi, jako vystřižené z reality, dává Warcraftu hodně co do krásy a úchvatnosti. Ovládání hry není nějak složité. Jednotky se dají označit do skupin pod číselnými klávesamy.
Hra obsahuje také multiplayer. Ten můžete hrát po lokální síti nebo přes Battle.net, což je síť herních serverů vytvořený pro Diablo.

Styl hry není težký stavíte základnu, kde najímáte vojáky, vylepšujete vojáky a kupujete hrdiny. S těma pak chodíte po mapě zbíráte zkušenosti (za které získáváte postupujete na vyšší úroveň max 10),artefakty a snažíte se zničit nepřátelskou základnu. Hrdinové, kteří jsou jakýmsi ústředním bodem armády, jsou nesmrtelní. Né že by je nešlo zabít, ale můžete si je za určitý obnos v pevnosti oživit a oni se vám po určité době oživý. Každý hrdina určitý počet kolonek na předměty, které sezbírá. Dále má 4 kouzla, které se rozdějují na aktivní (na jejich použití potřebujete určitou manu) a pasivní (máte je furt a nic za ně neplatíte).
Na konci si užitete vtipný závěřečnou show s jednotkama a hrdinana z Warcraftů III. při kterém padnete smíchy.

Pro: kampaň,filmečky, 3D grafika,

+16 +17 −1

Mafia: The City of Lost Heaven

  • PC 100
Mafia výjímečná hra z rukou českých tvůrců. Mezi nejsilnější stránky Mafie bezesporu patří její poutavý příběh. Ten sledujete osudy mladého taxikáře Tommyho Angela, který se připlete k první práci pro italský mafiánský gang Dona Salieriho. Autorům se podařilo skvěle zobrazit atmosféru 30. let plné strachu,mafiánských gangů a automobilových honiček. Hra se skládá z honiček, přestřelek a občas máte někoho někam dovést a z závodu o kterém se ještě zmíním. Na honičky budete mít několik desítek dobových aut, které autoři velmi pečlivě navrhli přesně podle historických předloh. Od obyčejného taxíku po luxusní limuzíny. Ty si budete moc ukrást nebo je získáte za odměnu.

Grafika je zpracována do nejmenších detailů. Ulice jsou plné lidí a troubících aut takže dodávají atmosféru skutečného žijícího města. Lidé na vás dokonce reagují (spíše negativně) když se jich zeptáte. Co je silnou stránkou Mafie je skvělý dabing. Sešli se zde takové osobnosti jako Marek Vašut,Petr Rychlý,Antonín Molčík a další, kteří odvedli skutečně vynikající práci. Hudba skvělá dodnes mi v uších znějí ty svělé songy, které hrály v Mafii

Nakonec se dostanu k závodu, který jsem na začátku zmiňoval. Nejproklínaněnší část Mafie. Moc lidí tento závod neoznačí za hračku,kromě vášnivých fanoušků závodních her, ovšem zvládnout se po několika pokusech dá. Ovšem je to o nervy. Až tohle budete číst možná si budete ťukat na čelo, co vám to tu vyprávím, když v závodu se dá nastavit obtížnost. To ale máte novou verzi hry, kde už je to upraveno. V té původní Mafii byl závod těžký pokud jste neznali fígl se zkratkou (já sám jsem se o něm dozvěděl až poté co jsem po mnoha pokusech závod zdolal) se kterou byl závod lehký. Pokud chcete pocuchat nervy můžete si zajezdit extrémní jízdu, která se otevře po dohrání hry. Je velmi skutečně extrémní :) Mafia je rozhodně skvělá hra, která stojí za to si jí zahrát i po tolika letech.

Pro: Příběh,grafika,hudba,dabing

+25 +26 −1

Ugh!

  • PC 85
Jeden pračlověk si chtěl získat srce jedné ženské. Ta když zjistila, že je švorc tak ho pohrdavě odmítla. A on přišel na nápad sestrojil šlapací helikoptéru, kterou bude převážet lidi. To je v stručnosti příběh ugh. Máte helikopteru a převážíte 3 typy pasažerů chlapa, ženskou a dědka. Rozíl je v tom jak dlouho vydrží ve vodě když se shodíte. Dědek se hned utopí, ženská vydrží nejdéle a chlap je tak mezi tim. A taky v tom kolik vám za odvoz dají dědek vám dá nejvíc, chlap nejmíň a ženská je tak mezi tím. Proto pokud chcete mít hodně velký skore tak je dobrý si promyslet jak je budete převážet a nepřevážet je podle toho jak vylezou.

Podstatou hry je, že musíte převést lidi co nejrychleji nesmíte do stěny ani o zem moc narazit nebo se nehat sestřelit pterodaktylem. Pokud vám docházejí síly tak můžete ze stromu vymlátit ovoce za které se najíte a dostanete dostatek energie na šlapání.
Hra je poměrně velmi jednoduchá. Zpestřují jí zvířata, která vám znesnadní odvoz pterodaktyl, triceratops, dinosaurus nebo zvedající se voda a vánice. Nejzábavnější je tohrát ve dvou,protože to si užijete dobrou zábavu.

Pro: jednoduchost,zábavnost v multiplayru

+13

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth

  • PC 85
Po skvělém filmovém zpravování Pána Prstenů, přichází i jeho počítačové zpracování. Hra i kdy je tvořena na základě série Pán Prstenů se předlohou v kampani zas tak nedrží. Prvek, který dává hře fantastický náboj je vložení hrdinů. To jsou speciální jednotky vyjmuté přímo z děje filmu jako například Aragorn, Legolas, Gimli, Gandalf, ale i další… Tyto jednotky mají neobyčejné vlastnosti a ke konci kampaně si již vystačíte jen s těmito hrdiny. Proto je zde i malá podobnost s Warcraftem. Je ale pravda, že ve Warcraftu neměli hrdinové takovou ničivou sílu, že by byli jedním kouzlem schopni rozdrtit sto i více nepřátelských jednotek najednou.

Velkou výhodo je jednoduché těžení surovin. Nemusíte používat žádné sběrače, kteří by běhali pro dřevo a jiné blbosti od základny k nedalekému lesíku, aby na zpáteční cestě hrdě padli do rukou nepřítele pro dobro vlasti. Těžení jednoduše spočívá v tom, že postavíte budovu a ta vám nepřetržitě přidává suroviny. Po nějakém čase se budova dokonce může vylepšit až na třetí level a pak je schopna střílet po procházejících nepřátelských jednotkách jako obraná věž… Stejně tak je toho schopna i kdejaká budova určená k tréninku vojáků. Tak se dostáváme k těm nejdůležitějším věcem jako jsou vojáci…. Nejlepší vojáci se dají vytrénovat, nebo lépe řečeno vyvolat v základní budově, bez které nemůžete postavit žádnou budovu. Těmi nejlepšími jednotkami myslím samozřejmě hrdiny. Ti ale stojí okolo 3 až 5 tisíc, takže asi desetkrát více než normální jednotka. Ale i tak jejich účinnost j mnohokrát větší, takže se občas vyplatí čekat na načerpání peněz… Tak jako tak k vytrénování velké armády bude za potřebí mnoha budov. Každý národ má budovy, hrdiny i vojáky naprosto odlišné. Stejně tak má i každý národ odlišné přednosti. Například Rohan má všechno zaměřené na boj s použitím koní, ale Mordor se soustředí na obrovskou výrobu skřetů a podobné havěti, kterých může postavit díky limitům dvakrát více než rohan svých koní.

Hrdinové jsou nejsilnějšími jednotkami a to v každém případě i na prvním levelu. Například Gandalf. Již na prvním levelu ovládá extra silné kouzlo, kterým odmrští a zabije několik poblíž stojících nepřátel. Na další úrovni může nepřítele zasypat několika blesky, kterými je například schopen zničit většinu budov včetně té základní. Pak může získat taky schopnost světla, kterým na jeden úder zničí nasgula. Nejmocnějším kouzlem je ovšem magický kruh, který způsobí, že všechny jednotky kolem Gandalfa, kam jen obrazovka dohlédne, se rozletí do prostoru a většina z nich to nepřežije. Na jedno začarování tohoto kouzle může umřít přibližně až 150 vojáků… Další silný hrdina je Aragorn. Král, který se až do posledního dílu trilogie úspěšně vzdává trůnu Gondoru.Jeho hlavní předností je samozřejmě meč, se kterým se ohání s velkým úspěchem. Ale ani Aragorn nepostrádá kouzla. Prvním z nich je decentní uzdravení sebe a všech přátelských hrdinů, kteří jsou v jeho blízkosti. Za další má kouzlo na ztrojnásobení svojí účinnosti. Dále může povolat sílu Elendil, kdy se kolem něho rozsvítí magické světlo a všichni poblíž stojící nepřátelé se dávají na útěk. Ale jeho nejlepším kouzlem je vyvolání malé armády mrtvých. Vyvolá na určitý čas malou skupinku mrtvých, kteří bojují proti nepříteli do vypršení času.
Pán prstenů: Válka o Středozemi je jednou z těch her,která skutečně stojí za to si jí zahrát a třeba se k ní i vracet.
+15 +16 −1

Golden Axe

  • PC 85
Golden Axe je skvělá plošinovka. Nemá moc levelů a její obtížnost primitivní zvláště pokud máte trpajzlíka, který má sice málo many, ale je ultimátní se sekerou. První radu kterou jsem od kamaráda dostal, když mi dal tuhle hru bylo vem si trpajzlíka. Ti druzí dva chlap a ženská mezi nimi není kromě počtu many žádný velký rozdíl. Oba dva s mečem nedosahují kvalit trpajzlíka. Užasné mi na této hře příjde i zvířata na, která můžete nasednout. Nejraději jsem měl draka (toho červenýho, protože je moh kosit z druhý strany obrazovky). Bossové to byl taky zážitek. Některé bossy lze zabít dokonce na jeden zásah (červený kat myslím že 5. level) pokud budete úplně u dveří ze kterých vychází a vyskočíte ta seknete tak spadne jako by dolů pod obrzovku.

Pro: Trpajzík,bossové a zvířata na které můžete nasednout.

Proti: Málo levelů né moc vyrovnaní hrdinové

+8 +10 −2

Sid Meier's Colonization

  • PC 85
Colonization je výborná strategie z období dobývání Ameriky. Je to vlastně taková obdoba civilizace, přesto je úplně jiná. Tak především zde máte kromě 4 civilizací i indiány ,co s vámi chtějí obchodovat nebo zlikvidovat kolonii. Plno specialistů, kteří vám pomůžou s výrobou zboží, které pak prodáte do starého světa. Cílem je vyhlásit nezávislost na domovském státu. K tomu potřebujete armádu.

Já jsem měl strategii po vylodění jsem založil kolonii, kde jsem vyráběl ze základních surovin (kožešiny,cukr,tabák,bavlna) nějaký draší výrobek (kabáty,rum,cigára,vlnu), kterou jsem draze prodával nebo těžil stříbro. Pokud jde o krále, který mi stále chtěl zvyšovat daně tak u základních surovin jsem ho nechal ať mi bojkotuje u těch draších surovin jsem to akceptoval až do výše daní 5%, pak jsem je nechal bojkotovat taky (pořád je můžete prodávat akorát za stále nižší cenu). Ze začátku kdy daně jsem měl nízké jsem se snažit vydělat si co nejrychleji tak na 2 tři děla, získat Cortese a pak najít a zaútočit na dva nejbohatší indiánské národy Inky a Aztéky (bez Cortése získáte o 1/2 míň zlata). Mezitím si založím město někde u kopce kde těžim rudu a vyrábím nástortroje, které jsou potřeba k většině budov které si v městě postavit. Také z nich vyrábím zbraně. Koně si dovezu z Evropy a pomocí stájí je tam množím (je třeba na to jídlo a také skadiště aby jste mohli mít víc jak 100 zásob od čehokoliv). Zbraně a koně si nenechávám bojkotovat. Ostatních národů si nevšímám pokud nejsou moc blízko mě. Zbytečně bych se oslaboval útoky na jejich města. Ostatní indiáni začnou být po čase otravní a když nedostanou co chtějí tak na vás zaútočí. Pokud už máte dobře opevněné a zásobované sídlo a každém městě alespoň vojáka tak vám obchod z indiány je skoro k ničemu můžete je zlikvidovat taky. Po zničení Aztéků a Inků by jste měli mít tak 20 000 - 30 000 což stačí na vybudování slušné armády.

Důležité jsou lodě. Ze začáku máte 1 loď, co muže vozit 2 jednotky nebo 2 druhy zboží (pokud jste Holanďan tak máte Obchodní loď která má 4 místa). Postupně je lepší lodní arzenál rozšiřovat o galeonu (spoustu toho uveze a může vozit poklady) a piráty. Těmi můžete přepadat cizí lodě aniž by útok znamenal vyhlášení války. POZOR NA JEDNU VĚC. Pokud máte piráta ve městě, tak vám na město může cizí národ zaútočit aniž by vám vyhlásil válku. Další útočnou lodí je fregata, kterou, ale nekupuju protože jí získáte zadara když máte jednoho maníka. Pokud máte dost vojáků a zbraní je třeba si ještě zajistit podporu obyvatel pro revoluci. To se dělá pomocí zvonů svobody. Některé stavby a lidi v kongresu vám tvorbu zvonů svobody zvýší.

Pokud máte dost vojáků a opevněná města je čas na revoluci. POZOR PO REVOLUCI UŽ NEMůŽETE DO DOMOVSKÉHO PŘÍSTAVU A POKUD SE VÁM POŠKODÍ LOĎ A NEMÁTE OPRAVDNU LODÍ, TAK UŽ LOĎ DO AMERIKY NEDOSTANETE, protože se vám opravuje v domovském přístavu. Proto je dobré před revolucí vybudovat opravnu lodí a custom house aby jste mohli obchodovat. Po vyhlášení revoluce vám král jako první vylodí u nejslabšího města, které má nejméně vojáků. Není dobré nechat útočit královo vojsko, protože jeho jednotky jsou silné a mají velký bonus na útok. Je lepší na jeho jednotky zaútočit

Pro: Skvěle udělaná tahová strategie

+6

North & South

  • PC 85
Pokud se nějaká počítačová hra zabývá válečnou tématikou tak to bývá z 2. světové války nebo občas nějakého jiného konfliktu 20.století (Vietkong) po 2. světové válce. Ostatní válečné konflikty jsou podle mě dost opomíjeny. Ovládání této hry je poměrně jendoduché. Na mapě USA máte panáčky zorazující armádu. Tato armáda se skládá z jednoho děla, jedné jednotky kavalérie a jednotky pěšáků. Tyto armády můžete spojovat a získat tím větší armádu (maximum 3 jednotek od každého). Cílem hry je porazit všechny nepřátelské armády. Pokud napadnete jednotku nepřtele objeví se bitevní pole na kterém můžete bojovat. Děly můžete ničit budovy a mosty na mapě a neni lepší pohled než když nepřátelší vojáci spadou z mostu.
Pak je tu skvělé přepadávání pevností a vlaků. V určitých státech jsou pevnosti (New York,Georgia,Texas atd) mezi kterýma jezdí vlak a přiváží peníze z nichž si uděláte novou armádu. Pokud obsadíte stát mezi pevnosti budete přepadávat vlak a dostanete se na střechu vagonu vlaku, kde se musíte dostat k strojvůdci v lokomotivě. Vylupování vlaku a dobývání pevností patří k největším plusům této hry s velmi pěknou (na tu dobu) animací. A armádu vám v západních státech můžou zabít indiáni a v Texasu mexičan :)

Rada na konec. Při dobývání pevnosti choďte spíše horem, protože dolé jsou bomby a psy, kteří vás zpomalí a vy to pak nemusíte stihnout do časového limitu.

Pro: Dobývání pevností, vlaků a ničení mostů.

Proti: Kavalerii nelze zastavit.

+10

SWAT 4

  • PC 75
SWAT 4 je dobrou a realistickou simulací práce elitní policejní jednotky od technických pomůcek, až po nutnosti nezabíjet každého, koho uvidíte. Jako velitel opravdového SWAT týmu budete muset zvládnout situaci, kdy v budově jsou teroristé, kteří zajali rukojmí a vy je musíte osvobodit a teroristy zpacifikovat. Narozdíl od drtivé většiny akčních her zde zabití nepřátel, je až poslední možnost,když nepřátelé jasně ohrožují někoho z týmu nebo rukojmí. Za ideální výsledek je považována banda teroristů, kteří prosí o odpuštění s rukama spoutanýma za zády. Vy musíte nejdříve vykřiknout "položte zbraň a ruce nahorů " a až podle toho jak zareagují jednat. Můžou začít odhazovat zbraň, pak v žádném případě nesmíte střílet nebo to bude neoprávěné použití smrtící síly a za to vás strhnou body, které jsou potřeba k splnění mise. Nejste Bruce Willis,aby jste mohli vtrhnout do baráku a prostě všechny postřílet. Jste elitní policejní jednotka. Pokud by se neodhodlali k položení zbraní a nebo by začali ohrožovat rukojmí pak je můžete zastřelit.

Na akci máte k dispozici spoustu zbraní, 9mm samopaly s tlumičem i bez, karabina M4A1 a další hračky. Na nezabíjení máte nesmrtící zbraně pepřový sprej nebo tzv. nesmrtící brokovnice, která střílí místo broků fazole. Dále pak máte řadu slzných granátů které jsou při vcházení do neprozkoumaných místností nezbytné. Slzný plyn je výborný, ale občas se objeví připravení nepřátelé s plynovými maskami, což dovede nepříjemně překvapí.

Pro: Lokace, vybavení

+14

Sid Meier's Civilization IV

  • PC 90
Z těch dílů Civilizace, který jsem hrál (I, II, III a IV) se mi rozhodně zdá čtyřka nejlepší. Tato hra po grafické stránce je lepší než předchůdci, což je samozdřejmost. Civilizace IV má spoustu novinek, které dělají tuto hru tak dobrou. Například se po mapě nepohybují jen jednotky nepřátel, ale i zvířata (lvi,vlci,medvědi), která útočí na vaše jednotky. A pak je tu náboženství. Můžete si vybrat mezi hinduismem, budhismem, judaismem, křesťanstvím, islámem,taoismem nebo konfucionismem. Zde se u autorů vloudila menší chyba, protože konfucionismus a taoismus nejsou náboženství, ale filosofické směry, protože nevyznávají boha, ale určité učení.

Druhou změnou je, že už si nevybíráte jen formu vlády, ale i ekonomickou, náboženskou, či jinou politiku, která ve vaší civilizaci bude převažovat, jestli bude otrokářství, pacifisti nebo vyznávat politiku svobodného trhu, svobodného náboženství nebo jestli bude vyznávat jedno státní náboženství, byrokracii nebo enviromentalismus.

Třetí zásadní změna je v diplomacii. Tam se zásadně rozšířili možnosti, které můžete nabídnou či požatovat po jiné civilizaci. Tak například můžete požadovat aby jiná civilizace přestala obchodovat s jinou civilizací, můžete požadovat aby konvertovala k vašemu náboženství nebo to nejlepší, aby jste uzavřeli obraný pak (tato civilizace pak vyhlásí válku civilizaci, která vás napadne) a posílili svojí pozici, aby vás sousední civilizace nenapadla.

Také můžete obchodovat se surovinama což mě dostává k další dobré věci. Už kromě strategických surovin (železo,koně,ropa) a luxusních surovin se tu objevují i potravinové suroviny (rýže,kukuřice,banány,ryby,kraby)

Celkově na mě Civilizace IV udělala vemi dobrý dojem.

Pro: Náboženství, diplomacie, styl hry

Proti: Jen takové blbosti, například narazíte na lvy někde v oblasti Kanady :)

+8

Sid Meier's Civilization IV: Warlords

  • PC 90
Vzhledem k tomu, že k této hře nebyl ještě napsán komentář ujmu se toho já. Před pár dny jsem si koupil Civilizaci IV a velice mě tato hra zaujala. Došlo k několika změnám oproti III. díky čemu je Civilizace IV. podle mě skutečně skvělá. Ale zpátky k datadisku Warlords.

Žádné převratné změny u Warlords nečekejte. Je tu osm nových scénářů a šest nových civilizací Arabové, Kartaginci, Keltové, Korejci, a Zulové. Každá civilizace má nyní unikátní budovu a nově i vojevůdce (generála). Generál přidává všem jednotkám v políčku automaticky nějaké ty zkušenosti. Generála můžete využít pro vynalézání, započetí zlatého věku, anebo stavbu vojenské akademie. Ta vám zajistí 25% bonus při stavbě vojenských jednotek. Nebo můžete generála přidružit k městu jako vojenského poradce, což znamená, že vojenské jednotky postavené v tomto městě automaticky získají dva zkušenostní body. S generály je nutné se naučit zacházet. Pokud plánujete válku, je lepší schovat si je na pozdější využití, pokud plánujete dlouhodobě, rozmyslete si dobře které vojevůdce využijete jako vojenské poradce a které si necháte přímo do boje.

Dlaší novinkou je v diplomacii vazalský stát. Ten může vzniknout tak, že se bjeden stát sám dobrovolně rozhodne, že se stane vaším vazalem. To může po deseti tazích odvolat. Anebo vazala získáte vojensky, když protivník kapituluje. Pak se stává vaším vazalem, a vy tak máte možnost využívat jeho města, volně vstupovat na jeho území, využívat jeho obranné valy, požadovat jakékoliv zdroje, případně jiné dary. Lidé ve vazalské zemi jsou méně šťastní, lidé v zemi pána jsou naopak šťastnější. Co je na tom všem nejlepší, vazal sám nemá žádné diplomatické pravomoci, takže rozhodujete za něj. Jakmile například vyhlásíte někomu válku, vazal ji musí vyhlásit také.

Pro: nové národy, generál

+5

Port Royale 2

  • PC 55
Po skvělém Port Royalu je to poměrně velké zklamání. Port Royal 2 je podobný a hodně graficky vylepšený Port Royal. Přináší novinku v podobě souboje s kapitánem, ale tím výčet dobrých věcí končí. Především styl bitev, kde vám jezdí do bitvy lodě po jednom je otřesný. Napadáte konvoj 3 lodí s 4 loděmi a díky tomu, že vám tam jezdí lodě po jednom máte velké ztráty na námořnících nebo bitvu projedete. Bitvy v jedničkách možná byly chaos, ale tohle je nesmysl a nevím jak to vývojáře vůbec mohlo napadnout.

Upřímě doufám, že v nových Port Royalech 3 se styl bitev vrátí k původnímu konceptu z jedniček.

Pro: šermířské souboje

Proti: bitvy, žádná výrazná (pozitivní) změna oproti jedničkám

+3 +4 −1

Theme Hospital

  • PC 80
Tak už mám svojí nemocnici postavenou a už mi přichází pacient a inkasuju za něj tučný prachy . Ale proč mi sakra doktor fláká u kulečníku a televize? Co mi tu odhazujete odpadky a bliete po nemocnici, kdo to má po vás uklízet? No jo uklízeč zalívá kytky a opravuje přístoje a nestíhá musím najmout druhého. Už mu píchli hlavu a nafoukli mu jí do správné velikosti, tohle mě pobaví. Ženský dají vypít lék a už není neviditelná. V téhle nemocnici se léčí skutečně zvláštní nemoci. Co tu dělá ten chlápek s kosou? To mi jen nestihli vyléčit pacienta a ten se odebral k pánu. No jo je srašný nával lidí a dokoři to nestihají. Musím koupit novou budovu.

Theme Hospital je velmi vtipná hra, která ani po tolika letech neomrzí. Vést vlastní nemocnici a to ještě s dobrým humorem.

Pro: Skvělá strategie s prazvláštími nemocemi

+8 +12 −4