Kubikon 3D

23.05.2024

Kubikon je originální logická hra, která přichází s jednoduchým konceptem - posouvání kostek na plošiny shodné barvy - který v sobě překvapivě skrývá nečekanou výzvu. Ambice dostat se k lepším hodnocením a umístěním v žebříčku mění relaxační hru v adrenalinový závod proti času, kde se každý tah a sekunda počítá. Pro kreativní hráče je připraven editor úrovní, který umožňuje vytvářet a sdílet s ostatními vlastní výtvory.

V dnešnej dobe plnej veľkých AAA (alebo dokonca až AAAA) titulov mi vôbec neprekáža sa niekedy dostať k niečomu oddychovejšiemu, pri čom však treba trochu zapojiť mozgové bunky. Logické hry u mňa patria medzi základ toho, s čím som sa stretol. Často sa ukáže, že logické hlavolamy sú niekedy oveľa náročnejšie na zvládnutie, než mnohé akčné FPS tituly. Ak patríte medzi tých, ktorým sa podarilo úspešne zavŕšiť všetkých 111 levelov v Supaplexe, máte môj obdiv. Kubikon 3D možno   nerúbe   kvalitatívne až tak vysoko, no i tak si myslím, že predstavuje dostatočne dobrú výzvu pre vaše hlavy.

Samotná hra má môj obdiv pre svoju jednoduchosť, ktorá sa však ukáže oveľa komplexnejšia, než by ste si mohli na prvý pohľad myslieť. Jediné, čo máte spraviť je dopraviť farebné kvádre na správne miesto. Pričom môžete nimi pohybovať na všetky svetové strany. Jediná podmienka je, že sa zastavia v momente, ako narazia do prekážky. Práve na tomto nápade je celá hra postavená. Prvých pár úvodných levelov asi zvládnete ľavou zadnou a budú takým pohodovým rozbehom, aby ste si mohli precvičiť čo vás bude čakať ďalej. Ako to bude pokračovať už záleží na tom, či zvládnete pracovať s kvádrami a mapou.

Momentálne je sprístupnených 50 levelov, pričom postupne sa zrejme môžu pridávať ďalšie a ďalšie. Navyše, pokiaľ by vám štartovací balíček už teraz nepostačoval, hra ponúka i možnosť vytvoriť si vlastné. Máte tak možno si sami skúsiť, či sa vám na jednoduchom štvorcovom poli podarí spracovať aj nejakú skutočnú výzvu. Herné mechaniky sú jednoduché, funkčné a nie je potrebné nad ničím špekulovať. Hýbete kvádrami vľavo, vpravo, hore alebo dole. Titul meria váš čas a rovnako počíta každý jeden pohyb, ktorý urobíte. Čím rýchlejšie to dokážete zložiť, tým menej bodov a to lepšie umiestnenie v tabuľke. Pomôckou vám môže byť aj otáčanie mapy podľa vlastnej ľubovôle. Nič viac na tom nie je.

Tvorba vlastných úrovní je taktiež celkom zábava. Mapu si môžete nazvať ako chcete, no predtým ako bude level odsúhlasený, je potrebné ho ešte otestovať. Ovládanie je však opäť veľmi jednoduché a nič zásadné sa nemení. Určíte farbu poľa, miesta, kde budú umiestnené kvádre a takisto musíte určiť miesta, kde budú medzery a prekážky. Po úspešnom otestovaní ho môžete nahodiť a aj iní hráči sa dostanú k vášmu výtvoru.

Pochvalu si zaslúži aj Mark Sparling, ktorý sa postaral o hudbu pre Kubikon. Tieto nápadité elektronické skladby ma dokážu vždy príjemne naladiť, veľmi dobre spolupracujú s atmosférou, ktorú hra buduje a fungujú skvele. Niektoré sú viac tanečné, iné vedia mať v sebe aj trochu mysteriózneho ducha a s výsledkom som v tomto ohľade veľmi spokojný. Nemôžem povedať, že ide o hudbu, ktorá možno bude pasovať všetkým, no pokiaľ ste si užili túto zložku v hrách ako Supaplex, 140 alebo LOVE, určite neostanete sklamaní. V jadre sme teda rozobrali všetko to najpodstatnejšie. Hrateľnosť je dobrá, nápad jednoduchý ale funkčný a hudba k tomu vie príjemne ulahodiť.

Je niečo, čo by mi na tomto titule úplne neimponovalo? Len pár drobností. V prvom rade je zrejmé, že hra sa dočká ďalších kolekcií levelov, ktoré však zatiaľ nie sú sprístupnené. Neviem kedy budú dokončené, no nechajme sa prekvapiť. Každopádne, Kubikon 3D si momentálne nemôžeme užívať úplne naplno.

Za menšiu nevýhodu považujem aj to, že titul v súčasnom stave nemá reálne ambície na to, aby bol niečím viac. Jediné, čo bude v princípe vždy iné, sú mapy levelov. No všetky úrovne ako také sú rovnako ohraničené, využívajú dokopy 4 rôzne farby (niektoré menej) a sú postavené na rovnakom princípe. Keď sa vám podarí zdolať pár úrovní, nič vás výraznejšie nemotivuje k tomu, aby ste sa skúšali posunúť skrz ďalšie. Je pritom super, že niektoré levely sú náročnejšie a nútia vás reálne premýšľať, ako budete musieť správne postaviť jednotlivé hranoly, no to je asi maximum, čo sa do výzvy týka.

No a na koniec by som ešte nadhodil, že by mi neprekážalo, keby sme mohli ako hráči mať možnosť levely preskočiť. Ak sú príliš náročné, alebo sa s nimi budeme dlhodobo trápiť, nebolo by fajn mať možnosť prejsť na ďalší? Nie je vyslovene potrebné, aby sme mali hneď odblokovaných všetkých 50 úrovní, no možno by úplne stačilo, keby sa dali preskočiť aspoň 3 alebo 5 z nich. Možno by to hráčov aj viac motivovalo následne skúsiť sa k daným problémom vrátiť a tentokrát ich úspešne dokončiť. Na druhej strane, takto to možno vnímam iba ja a pre iných to nemusí byť reálny problém.

No viac už asi nemám čo dodať. Kubikon 3D nie je titulom, o ktorom viem povedať veľa, no to nevyhnutne neznamená, že by nestálo za to si ho vyskúšať. Keď už nič iné, ak máte radi logické úlohy, Kubikon môže byť pre vás relatívne inovatívnym kúskom, ktorý v jadre kombinuje nápady z klasík ako sú Sokoban alebo Tetris, no nerobí ho to o nič menej unikátnym a zaujímavým. Som určite zvedavý ako to bude vyzerať, keď sa sprístupnia nové úrovne a zároveň dúfam, že hra ponúkne i náročnejšie výzvy. Napríklad väčšie mapy alebo využitie šiestich, prípadne ôsmich rozličných farieb. Je tu skrátka určite priestor, ako urobiť novšie úrovne zaujímavejšie. Nechám sa teda prekvapiť, s čím ešte Kubikon časom príde.