Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Aoshi: Tak to je kombinace, u které bych tomu ani nevěřil, že si to spolu vzájemně rozumí, takže tím líp pro mě.
Chuck: Nemal by som strach. Ja mam staru 8600vku a 24" monitor s nativnym rozlisenim 1920x1080. Taky Dead space isiel celkom fajn na nejakych +/- strednych detailoch :) Risen takisto celkom pekne. Z novsich veci ma nenapada nic takeho co by som skusal.
Chuck: Fakt mě nárůst FPS překvapil a na mé slabé sestavě jsem bez problémů rozjel třeba Mass Effect 2 na max. detaily naprosto nesekaně (až na pár výjimečných lokací). Takže bych se toho fakt nebal.
Garion: S tím už počítám, jde mi spíš o ty hry cca do roku 2007 - 2008.
Say: Tak černý rámeček bych asi přežil, jde mi hlavně o to, aby hra necukala, popř., jak říkal Garion, aby se hnusně neroztáhla a nevypadala evidentně nepřirozeně. Řešením, byť asi nejdebilnějším, by bylo dočasné pořízení opět 19-palcovky, ale to se mi jeví fakt hodně blbě, takže bych to měl za tepla vypustit z hlavy.

Pak z toho vyplývá další otázka a sice, jestli mi tahle stávající grafika opravdu neutáhne vyšší (ne úplně nejvyšší) rozlišení bez mnou předpokládaných problémů.
Chuck: Když se budeš pohybovat normálně v průzkumníku, sledovat filmy, net, etc., tak by vyšší rozlišení měl utáhnout celkem v klidu a u her to můžeš vyřešit naprosto jednoduše. Teda pokud ti nebude vadit na okrajích černý rámeček. V nastavení grafiky jen vybereš volbu, která vystředí nižší rozlišení monitoru na střed, takže se obraz nechutně neroztáhne a bude stále ostrý. Já takhle snižuju některé novější hry, které mi grafika neutáhne a nemůžu si stěžovat. Nárust FPS je někdy opravdu obrovský.
Kdyz tam nastavis stejny rozliseni, jako jsi mel, tak ti to pobezi uplne stejne jako predtim, ale vypadat to bude odporne (typicky to hodne vadi napriklad u textu, kde je to fakt HODNE videt).
Tak už mi druhý den stávkuje monitor, což je moje poslední hardwarová součást z ledna 2007 (zn. AGM 19"), odkdy mám doma PC. Při zapnutí mu blikala zeleně kontrolka, na několikeré odpojení sítě nereagoval, ani nešel hlavním vypínačem vypnout a dneska už jsem ho chtěl pohřbít, když najednou po cca 45 min naskočil. Je mi jasné, že se chystá do PC hrobu, takže koupě nějaké 22-ky bude nutností. Pravděpodobně to bude buď Samsung nebo LG, ale zajímá mě spíš jiná věc. Samozřejmě bude umožňovat vyšší rozlišení než ten umíráček, ale s mojí grafikou bych si to nejspíš nemohl dovolit. Pokud ho tedy nastavím na těch 1280 x 1024, na které jsem hrál doposud (více mi ta 19-ka nedovolila) či na nějakou podobnou hodnotu, půjdou mi hry plynule? Nebo bude nutné přikoupit i výkonnější grafiku, což se mi prozatím moc nechce? :-)
U takového Acera bych se taktování fakt docela bál. Už jsem viděl nejeden Acer s rozteklým plastem z důsledku přehrání. U kvalitnějšího Lenova nebo Dellu by to ale mohlo projít i bez úhony.

PS: Jinak se samozřejmě s každým zvýšením teploty v PC snižuje jeho předpokládaná životnost.
Say (29.07.2010 20:02:33): Konstrukce notebooků je přeci jen drasticky odlišná od desktopů; toho prostoru pro vzduch (neřkuli pro nějaké proudění vzduchu) je tam drasticky míň, větráček zpravidla snad jen jeden (a to spíš pro smích anebo hluk), tudíž logicky jedna zahřívaná komponenta mnohem víc ovlivňuje další. A nějakých 50°C je pro disk bezpečnostní hranice.

Notebook není ideální stroj pro hry (natož pro nějaké taktování), spíše takový lepší terminál s pevným diskem :-). Byť samozřejmě záleží i na značce a stáří.
Say: Zkus pročíst toto a toto. Bude to asi znít jako kravina, ale možná bych zkusil i YouTube, to mi při přetaktování mého procesoru pomohlo...
Teď nemám po ruce Everest, ale tam to bylo tuším o 5-15°C míň, ale nechci kecat. Proč?
Chtěl jsem ho vyhodit aspoň na 2, max 2,2Ghz. Větrák slouží výborně, u hraní náročnějších her mám teplotu většinou okolo 60°C. Kouzlo tkví v tom pravidelném vysávání zřejmě=)
Do pretaktovani NB bych asi nesel, urcite ne nejak vyrazne. Uz tak mi prijde, ze se ty NB procesory obcas docela zahrejou a docela bych se bal, ze to ten vestavenej vetrak (jakoze mi teda prijde, ze zadny extra se do NB nedelaji, ale v tom se mozna pleti) proste neuchladi a bude to delat neplechu.
Garion: Jj, máš recht. Done.

Máte tu někdo zkušenosti s přetaktováním CPU na notebooku? Konkrétně Intel Core 2Duo T5550 1.83GHz. Je třeba zasahovat do motherboardu, popř. nějaké stránky, které se tím zabývají...?
K cemu? Pokud ji fakt nepouzivas, tak jednou za 3 mesice, kdy ji pouzivat chces, holt vlezes do BIOSu.
Notebook s vestavěnou wi-fi. Problém je ale v tom, že chci mít tlačítko na on/off wifiny pořád funkční, a ne vyhodit rovnou celej adaptér. To co NL psal mě záhy napadlo ale taková nabídka tam bohužel chybí=/
Garion: Čím je HW levnější, tím méně klasických funkcí se v něm většinou nachází. Párkrát mě už překvapilo, jak málo věcí se dá v BIOSu nastavit...
NateLogan: Takovej BIOS bych radsi ani nechtel videt, brr, prijde mi, ze zapinani/vypinani takovejchhle veci spolu s nastavenim disku/poradi bootovani jsou zakladni funkce :)
Pokud jde skutečně o vestavěnou periferii a BIOS není ořezaný úplně na kost, nejspíš tam půjde wi-fi jako periferie úplně zakázat.

Nebo ji můžeš zkusit zakázat ve Windows ve správci zařízení (pravým na tento počítač, spravovat, položka správce zaříztení, kategorie síťové adaptéry).
Tak cemu rikas wifi adapter? Pokud mas notebook a vestavenou wifinu, kterou nepouzivas, tak by se samozrejme mela dat vypnout v BIOSu.

Pokud mas v PC nejakou kartu nebo neco pripojeneho pres USB, tak pravdepodobne jen odpojit rucne, pokud to nepujde nejak zakazat v dodavanem softu, pokud je vubec nejaky.
V BIOSu ne, tam nic takového není. Je to softwareová záležitost operačního systému, ne BIOSu zřejmě.
Zatím jsem nic poznatelného nenašel, ale budu zkoušet dál..

Btw, nevíte někdo jak vypnout wi-fi adaptér během spouštění systému? Sám se zapíná a vzhledem k tomu, že ho nepoužívám, je to celkem otravné.
Vskutku, dost me to vytaci u starsich her, kdy dosahnout vysokeho FPS v dnesni dobe samozrejme neni problem a nesnasim, kdyz se otacim a v pulce obrazu mam skoky :) Takze V-Sync zpravidla zapinam vsude, kde to jde (pokud tim samozrejme nesnizim FPS na nehratelnou uroven).
Say: Pokud je zapnutá, nestává se pak, že je na monitoru vícero "pruhů" obrazu, každý s jiným framem (grafika vypočítala další, ale monitor ještě nestihl zobrazit předchozí). Pak dochází k "roztrhání" obrazu... Nejlépe je to asi vidět v Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast a Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy.

Pokud ale hra běží s nižším počtem fps (cca max 2/3 obnovovací frekvence), tak je tenhle jev zpravidla neznatelný.
Zajímalo by mě, jestli používáte vertikální synchroniaci a proč? Na netu jsou na to různé názory a snad nikde jsem nenašel něco oficiálního... K čemu tahle funnkce slouží? Jak se u her projevuje kromě snížení FPS...
Bah, mě funguje všechno jak má : ) 720p je OK, stejně ty hry nic víc nedaj.
Mě japonský hry nelákaj, a jakmile mě něco neláká tak mě to ani nebaví : ). Iracionální postoj, já vím : ).
No a když rozpozná těch 1080p, projeví se to nějak v těch hrách když stejně jedou na 720p? nebo je lepší to neřešit a nechat jet monitor i hru v 720p?

Jinak jsem teď hrál RDR, kurňa to má ale atmošku..nemůžu se dočkat na fullHD PC verzi s pořádným ovládáním.
Me se stalo, ze s levnym kabelem mi slo maximalne 1080i, kdyz sem si pucil "drazsi" tak bezproblemu PS3jka rozpoznala 1080p... ze je to stopro tim, ti ale nereknu.

Nativne 1080p nema ani jedno. Ono kdyz clovek hraje na velke bedne tri metry od toho, tak je mu to sumak... ni nepozna. Na monitoru pul metru od sebe je to samozrejme mnohem horsi... znam oboji :)
Další dotaz k PS3.

Už jí mám zapojenou (hdmi kabelem k tomu mýmu monitoru), bedny mám strčený do 3.5 monitoru, takže jde dobře zvuk i obraz. Akorát nevím jak rozhejbat 1080p, pokud to jde?

V menu PS3 je nastavení kde se mě to ptá co moje "televize" podporuje, můžu vybrat 1080p ale obraz se v tomhle rozlišení neobjeví? 540p a 720p fungujou bezvadně, buď roztažený nebo s minipruhama (což mám teď je to lepší).

Btw mám tu Uncharted oba díly, Red Dead Redemption, Infamous a MGS4 - podporuje nějaká z těchto her nativně 1080p vůbec?

Jinak jsem zatím hrál Uncharted 1 a docela zábava, grafika ujde ikdyž by to chtělo fullHD a pořádnej antialiasing : ).
Soubory s uloženou hrou nebývají tak velké, aby je nějak výrazně brzdil pomalý disk nebo fragmentace... Jediný problém by mohl spočívat v zcela separátním disku, který se při neaktivitě zastavuje. Většina her (a vlastně i Windows až po Visty) s tím nepočítají a na 5 až 10 sekund natvrdo zamrznou.
Jakoukoli. Já tada zatím vždy dával hry na oddělenou parition, ale nevím jak moc pak během hraní mezi oběma částmi skáče (a možná i trošku zpomaluje ale fakt nevím, jen uvažuju).
Na jakou rychlost (načítání pozice hry, samotný chod hry)? Podle mě nemělo.
Může mít uložení hry na jinou partition disku (D:) než je systém (C:) vliv na rychlost?
Takisto prispejem otazockou. Ake je najlepsie riesenie sietoveho disku pripojitelneho cez WiFi (s tym, ze by som tam rad pichol klasicky 3.5")?
Klasicke NAS ramceky nepripadaju do uvahy, lebo som zatial nevidel ziadny ktory by podporoval spominane WiFi (v nejakej realnej cene). Momentalne ma napada len moznost WiFi routeru s USB portom na pripojenie datoveho zariadenia (nie printservre a podobne pakarne) do ktoreho by sa pichol samotny disk. Problem je v tom, ze cez USB klasicky 3.5" disk nepripojim a strkat ho este do nejakeho ramceku mi pride jak dost krkolomne riesenie.
Riesili ste niekto nieco podobneho?
1, peníze
2, větší přizpůsobivost
3, menší náročnost na HW požadavky, takže výkon můžu obětovat jiným aplikacím

...pořád je tu ale nehorázný nedostatek co se kompatibility (nejen) s hrami týče.
Co vám na Windows tak zásadně chybí, že tam chcete dát Linux? Mě snad napadá jedině potřeba vyšší odolnosti vůči útokům (viry, trojany a další škodná), což není ani na Win problém, pokud daný uživatel umí trochu myslet. Nebo možná celkem fajn kouzla v konzoli (kolikrát jsem potřeboval obrátit pořadí řádek v txt dokumentu a litoval při tom, že nemám shell). Nebo peníze (asi nejrozumnější argument).
Garion: Já sem na disku rád, za každičký bajt=) Už mám externí terbajtový totálně plný... Navíc dualbootum jsem nikdy moc nevěřil.
Ano, ale třeba Windows používají tento adresní rozsah i k jiným věcem, takže je reálně využito maximálně cca 3,3 GB...