Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

[neexistující příspěvek]: palec hore.

@Thellwin (17.07.2019 17:48): v podstatě skoro nic důležitého až na o chlup lepší zvukovku, více USB, sem tam nějaké ta wifi, a pár dalších, pro většinu, bezvýznamných položek. :)
@Tommywise (17.07.2019 20:45): Je to asi normální (u myši za 200 Kč...), ale hodně záleží na tom, jak tu myš používáš. Já mám třeba asi pět levných myší a u žádné jsem s tím problém neměl. Nepoužíváš třeba hodně malou citlivost myši, takže musíš zvedat častěji?

Na stránkách výrobce jsem bohužel nic bližšího nezjistil. Můžeš zkusit napsat svůj dotaz na podporu. Odborný termín pro to je "lift off distance" neboli LOD.
mam tkovy problem. koupil sem si novou optickou mys Speedlink Assero. Mys je presna a rychla ale co je problem tak kdyz se chcu podivat o 180 stupnu tak mys musim nazvednout ale ten senzor snima i nejakou vzdalenost nad povrchem podlozky a tak dochazi ke zmateni. U obycejne laserove Geniusky za 150 kc mi nic podobneho nedelalo...kdyz sem lehce mys nadzvedl od podlozky okamzite senzro prestal snimat u te laserove Geniusky...je to normalni?
V pořádku, jen se bavte na můj účet. Procesor s chladičem dnes prodán. Nový HW objednán.
BTW nikdy bych nevěřil jaká může být úroveň kupujících ale těch 14 dní na marketplace mě fakt dostalo.

Dunemaster: doufám, že Ty už jsi se úspěšně rozhodl prodat své PC jako celek nebo po dílech a doma se Ti teď válí konzole podobně jako příspěvky na fóru.

Thellwin: pochopitelně že jsem se díval do specifikace X570 desek a porovnával. Strávil jsem pár posledních nocí pročítáním recenzí od CPU, přes RAM, vliv RAM na CPU, MB, PCIE 3.0 vs PCIE 4.0, atd.
@Kwoky (17.07.2019 14:38): Má to v dnešní době smysl, když je dost zavedenejch míst, kde se tyhle věci řeší, včetně dost širkoé uživatelské základny na těch místech?

Každopádně pokud tam bude mít svůj vlastní kanál Rapier a jeho neverending story "Kupuji nové PC" tak bych se tam možná i podíval :D
Zkusil jsem vytvořit nový Discord server, kde můžeme probírat věci ohledně hardwaru. Uvidím, co z toho nakonec vzejde. Budu rád, když se stavíte a zanecháte nějaký vzkaz nebo dotaz.

odkaz
Zjistil jsem že mi v TV přestala fungovat jedna HDMI zástrčka že tří. Bohužel ji samozřejmě pro třetí zařízení potřebuji. Koukal jsem jestli existuje rozdvojka ale jak to chápu tak asi jsou funkční jenom t, kde se musí aktivně přepnout z jakého přístroje to má brát signál. Nic pasivního asi není. Je to tak?
@Rapier (16.07.2019 22:38): Intel je rychlejsi i na stejnych frekvencich. Duvod neni frekvence nebo IPC ale latence v komunikaci mezi jadry. Infinity fabric se v tom proste nechyta ve srovnani s ring bus architekturou Intelu. Nektere hry jsou na to citlivejsi nez jine, proto ty rozdily hru od hry.
@Gordon (17.07.2019 00:24):

@Bursoft (17.07.2019 00:31):

Pak už to nebude drahá sestava pyčo!

On Rapier stejně nic nekoupí a nebo než koupí, tak tu vypíše ještě dalších 50 návrhů, jak by to mohlo vypadat a úvah, jestli levně nebo draze. Když vidím, kolik cavyků a spekulací kolem toho už měsíce dělá, tak se musím smát :)

Můj poslední upgrade proběhl tak, že jsem týpkovi prodával starou grafiku (GTX 1060), zastavil se pro ní u mě doma a tak nějak jsme se zakecali a on najednou jestli nechci prodat i zbytek základu PC. Tak jsem se zamyslel, řekl jsem, že do druhého dne se rozmyslím, ještě večer jsem se rozhodl, naklikal to na CZC a Alze a druhý den jsem mu volal, že mám objednáno a až to přijde, tak že se má zastavit a přehodíme to všechno.

Nové PC konkrétně (tedy ne "počkám si na novou generaci) ale přímo komponentově, nemá smysl řešit do té doby, dokud nemám jistotu, že to max. do týdne objednám.
Já bych to stejně řešil B450. Je víc jak o půlku levnější a člověk o nic zásadního nepřijde. Snad jen o tornádo mezi GPU a chipsetovým větráčkem :D
@Thellwin (17.07.2019 00:20): Je celkem vtipné sledovat, jak si osoba co brutálně tryhardí hardware, rozhodně koupit pro mid-end procáky brutálně high-end desku nebo extrémně přepálenou cenovkou. To bych čekal od někoho, kdo neví co s prachy a HW nerozumí.
@Rapier (16.07.2019 22:38): Draze přece nemusí znamenat, nacpat tam od každýho něco do stojí ranec. Než dát za desku 7500,- to radši vemu tu levnější a k tomu 3700X. A máš výkon dražší sestavy o 2k levněji ... nebo co myslíš, že ti přinese ta deska o dva litry dražší? Nastudoval jsi aspoň co má ta dražší navíc, nebo jediné kvalifikační kritérium při "hození do košíku" bylo, že do dražší sestavy musí bejt i dražší deska?
V roce 2011 jsem kupoval "jen" i5-2400, což byl docela dobrý a výkonný procesor ale žádná tehdejší špička, i když vlastně nad ním už byl jen i5-2500 a i5-2500K (že já si tenkrát nepřidal těch +800 Kč) a samozřejmě varianty i7. V té době nemělo smysl s výjimkou nějakých MMORPG vůbec uvažovat o i7 (4 cores + HT), protože to žádná hra neuměla ještě dlouho využít.

Padl tu dotaz zdali mám dohrané všechny ty hry. Nedávno jsem tu dával seznam jen co mám na PC na chatě. To víte, že zdaleka nemám dohráno co vyšlo za posledních 20+ let a co bych si rád dohrál.

Škoda, že Charlieze zmizel, nedávno se mě ptal proč mám taky Nvidia GPU a né AMD/ATI, jakože jsem skoro vždy měl ATI/AMD. No důvod je velmi prostý:
Majoritní: DCS World z historických důvodů vždy lépe podporoval zelené (vývojáři sami používají Nvidia GPUs), na to mě jeden známý dodnes říká: GPU si nevybíráš podle toho komu fandíš ale podle toho co na ní chceš hrát. Pokud to lépe běží na červené, kupuješ červenou, pokud na zelené kupuješ zelenou. A měl pravdu.
Minoritní (ne tak zcela): bez debat, do vydání NAVI, výrazně lepší spotřeba a výkon Pascalu na Polaris architekturou nebo později Vega architekturou.

Taky mě napadlo koupit si "jen" R5 3600, BTW zlatá hvězda na pctuning.cz to se snad za posledních 10 let nestalo žádnému AMD produktu! a k tomu B450 desku a 16-32 GB RAM.

Vlastně je to paradox. AMD má podle toho co jsem četl lepší IPC než Intel ale protože nedosahuje frekvencí jako Intel tak ve hrách stále tak zcela nedrtí Intel jak Kwoky a jiní čekali (zabijáka Intelu). No já to nečekal, nejsme tedy zklamaný, i když je to škoda co si budeme povídat. :)

Mám už vybrané 2 varianty
AMD draze
AMD levně (no levně, kdysi jsem za to měl i GPU ATI HD 6850 v ceně)
Ty Ramky nemám kvůli tomu podsvícení ale protože jako jedny z mála mají CL15 a 3200 Mhz za rozumnou cenu. V kitu sice nejsou ale nic mi nebrání koupit si rovnou dvě na dual channel.

Jakmile vyjdou Nvidia Super RTX a Navi s lepšími chladiči tak vyměním i GPU.

EDIT: jeden z důvodů proč přemýšlím nad TOP CPU je DCS World a X-Plane 11. Ten první se hodně hraje v multiplayeru na obrovských mapách s neskutečným počtem objektů. Pokud by člověk nehrál MP, dá se na CPU hodně ušetřit.
@Kwoky (15.07.2019 23:21):
Tak jsem to teda naměřil celé ještě jednou. A protože už v tom začíná být bordel, dal jsem to raději do excelu.

odkaz

Zdá se, že Rise of the Tomb Raider je jedna z těch her, kterým ve FullHD rychlé RAMky zatraceně chutnají. Ty tři hodnoty jsou avg fps z jednotlivých částí benchmarku (jsou tam tři).
Jinak až na jedno měření Dooma mi to vyšlo všechno plus mínus stejně jako včera.
Celkem by mě zajímalo, co chystá AMD a Intel dál. O Ryzenech 4xxx jsem zatím nečetl nic a o Comet Lake jen zkazky, že to bude opět 14nm a top model bude mít 10 jader. Znamená to tedy, že teď bude na CPU scéně chvíli nuda?
(Nepočítám trojkové Threadrippery, ty nás asi zajímat moc nebudou.)
@Gordon (16.07.2019 11:02): No můžou to být drobný detaily. Já jsem právě zkoumal jak mám natočenou ruku na různých gamepadech a liší se to. U dualshocku, kterej by měl bejt s F510 skoro identickej je to taky trochu jiný.

Nevim jak je běžný hrát vleže na bříše, ale mě to problémy dělá a ty lokty fakt bolej. I když je fakt, že to více jak dvě hodiny taky nedávám, protože mě chytaj záda :) Jsem už z toho celoživotního hraní holt rozlámanej.
@Cobot (16.07.2019 10:20): Já měl zase problém s Xbox ovladačem při hraní Assetto Corsa, Po chvíly ježdění mě začali strašně bolet prsty a dlaň na levé ruce, je zvláštní že při hraní Euro/American Truck Simulátoru tenhle problém nemám a to ovládání je naprosto totožné, jediný rozdíl by mohl být v brždění. V AC je totiž mnohem větší nutnost brzdit, takže buď držíš většinu času plyn nebo brzdu, to u Simu samože neplatí.

I tak tomu ale moc nerozumím, proč zrovna u Assetto Corsa mě tak extrémně bolela ruka, jako kdybych v ní měl altrózu nebo něco.
@Chuck (16.07.2019 09:47): Z takové fámy se na soc. sítích dělá strašná prdel z lidí, co ji rozšiřují. Každý tu hranici vnímání může mít jinak, bojoví pilot například musí mít tak dobrý zrak aby rozeznal 200 fps od 150 fps. Rozhodně ale neplatí že by člověk měl tu hranici na třiceti nebo šedesáti snímcích za vteřinu. Prostě čím víc, tím hladší a příjemnější obraz k pozorování. Samozřejmě to musí umět zvládnout i monitor.
[neexistující příspěvek]: Presne. Sledujem herný trh, vytipujem si zaujímavé hry, raz za dekádu poskladám low-end mašinu a spätne to všetko dohrávam. Náročné hry hrám pokojne aj s desaťročným sklzom, nikam neutečú, navyše sú kompletne dokončené a zaplátané. :-)
O víkendu jsem zjistil takovou blbost s gamepadama. Hraju teď Sleeping Dogs a hraju to povětšinou v poloze ležícího střelce. Rozhodl jsem se, že dám novou šanci steam controleru a jo po jednom dni se můj názor na něj výrazně upravil a až na dotekovou plochu nahrazujíci "R" páčku dobrý. Ta doteková ploška je oproti páčce strašně pomalá na rozhlížení kamery při přestřelkách. Nevím jestli to jde nějak poladit. Trochu mi i vadili "klikací" trigery a bumpery ale zvykl jsem si. Při hraní jsem to střídal i se starým Logitechem F510.

A teď poenta. Tvar gamepadu a díky tomu výsledná poloha rukou, hlavně opřených loktů, má dost zásadní vliv na pohodlí při hraní. Zatímco hraní se steam controlerem je hraní i po několika hodinách pohodlné. Hraní s F510 už velmi brzo způsobuje nepohodlí a dokonce bolest loktů. Věc co při poloze v sedě člověk vůbec neřeší.

No jen takové blbost o ergonomii ovladačů a jejich dopadu na pohodlí. Ale začal jsem díky tomu poznání uvažovat o Xbox ovladači.
@Chuck (16.07.2019 09:47): Nepoznáš to, když má tvůj monitor max 60Hz. Pokud má víc, tak to uvidíš. Jeď kurzorem po ploše, vidíš ten stín za ní? To je kvůli nižší obnovovací frekvenci monitoru. Na rychlejším podpořeným dostatečnou kartou to bude menší až žádný problém. A tak to funguje s veškerým pohybem. Pokud uživíš kartou 120Hz atp., tak často ani moc nepotřebuješ gsync/freesync.