Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Rapier (03.08.2019 00:54): jo. 2600. Jinak s těmi aktualizicemi to je pravda - je třeba jednu přeskočit a pak použít unoffi patch ale pokud w7 potřebuješ tak jako dualboot stačí. stejně 95% času jsem v desítkach
@Rapier (02.08.2019 22:30): Tak skládat kompa dnes by mělo být dokonce jednoduší, protože je to dělané tak, aby to složil kdejaký véna. Takže ti například do manuálu k desce přesně popíšou, co máš dělat a všechny konektory a kabely jsou uspůsobeny tak, aby nešli dát jinam, kromě zapojení bedny k desce, to máš ale popsané, jak se dělá v manuálu zase.

Já prostě čekal od někoho, kdo grafomansky popisuje výkony procáků a podobný píčoviny, že to bude mít v malíku. :)
Ryzen neni na Win 7 oficialne podporovany. Muze to fungovat, zvlaste pokud se ti podari rozjet starou instalaci, pri ciste instalaci Win 7 se ti nebudou instalovat aktualizace. Da se to pry nejak obejit, ale radeji proste pouzivej desitky.
První dojmy z nové sestavy. Windows 10 se chytly úplně v pohodě. Windows 7 nejsou schopny detekovat USB klávesnici a myš takže nic.
RAM jsem v BIOSu nastavil na XMP profile (3000 Mhz, dual channel OK ale CL to nastavilo na 16 místo 15 podle CPU-Z a HWInfo64) a na první dobrou funguje. Je to hezké, složil jsem to správně, vše funguje. :)

EDIT: no jasně podporované jsou jen Windows 10. :) Sbohem Windows 7.

EDIT2: kvalita integrované zvukové karty mě ohromila. Ve Windows 10 možno nastavit 32 bitů, 192000 Mhz (Studiová kvalita) na výstupu.
RightMark Audio Analyzer 6.4.5 mě na 32 bit nahrávce v 176 kHz ukazuje hodnoty:
Noise level, dBA: -209.8
Dynamic range, dBA: 134,9
Total harmonic distortion (THD), %: 0.00000
Intermodulation distortion + noise, %: 0.00020
Stereo crosstalk, dB: -203.1
Intermodulation distortion + noise (swept freqs), %: 0.00001
Total harmonic distortion (swept freqs): -118,17,-121,90
THD (swept freqs),%: +0,0, -3.8

Mám to na Aqustic Quality M24 Stereo bednách, nahrávky ve FLAC, případně na Audio-Technica ATH-M40x a zní to lépe než na mé staré ale dobré Sound Blaster X-Fi Gamer (název mate, plnohodnotný X-Fi po zvukové stránce).
@Gordon (02.08.2019 21:49): zklamal jsem Tě? Ono když si skládáš vlastní PC jednou za 8+ let není to tak úplně snadné jak to na první pohled vypadá, všeho je tam více než je člověk zvyklý. :)
Hotovo, jdu to dát do napájení.

BTW mám bohaté zkušenosti se starými PC ale tohle je na mě až moc moderní. Není to tak dávno co jsem před rokem montoval 2 chladiče a ani s jedním jsem neměl tolik práce jako s tím novým od AMD. Desky co mám nemají žádný ATX_12V1 pro extra napájení. Všechno to je jen o praxi.

V manuálu není zmínka o tom zdali je nutné zapojit ATX_12V1 (2x2) nebo stačí jen ATX_12 (2x4). Pouze informace:
The 12V power connector mainly supplies power to the CPU. Zdroj má jen 2x4 12V kably, be 2x2 12V.
@Rapier (02.08.2019 20:59): To je ten přídavný pro CPU? Ten není potřeba zapojovat, v různých diskuzích jsem četl, že to není potřeba ani na 9900K v OC. Tento kabel se musí kupovat asi dodatečně..
Dneska nemám svůj den. :( Už hodinu uvažuji co dělám špatně že nemohu zapojit ATX12V. :( Zdroj mám Seasonic Focus Gold 650 semi modular a desku Gibabyte X570 Auorus Pro a prostě me nesedí 2x4 pin konektor. Je možné že to není kompatibilní?

EDIT ATX 12V jsem zapojil ale ATX12V1 nemam na zdroji 4 pin.
@Gordon (02.08.2019 19:56): Stock jsou dvojího typu.. ty menší u levnějších modelů se tuším šroubují, to netuším, jak probíhá, akorát musíš odšroubovat ten platovej bazmek. Ale ty větší chladiče jsou peklo nasadit. Mají dvě oka, který se zaháknou do toho platovýho bazmeku. Jak píše Rapier, není u toho pořádnej návod, takže netušíš, v jaké poloze má být zámek, nikde ti nenapíšou, že musíš opravdu HODNĚ tlačit, abys tu druhou packu mohl taky zaháknout.

Druhej nesmysl je zapojení LED. K chladiči jsou 2 LED kabely a nikde není napsaný, který máš použít (nápověda - ten menší, co se nedává do USB sběrnic, ale jenom do 3pin headeru).
@marwel (02.08.2019 19:26): dík, to v jaké poloze má být ta páčka před a po montáži, to je přesně to co jsem hledal. Už to tam mám. Tedy jako sorry ale čekal bych lepší návod. Tohle má konkurence lépe zvládnuto, stačilo pár schématických obrázků navíc....

PS: konkurencí myslím 3rd party, ne Intel.

PPS: přesně toho zatáhnou za tu páčku jsem se hrozně bál. Přiznám se. Nerad bych přišel o CPU za 9k.
@Rapier (02.08.2019 19:21): Když jsem to dával do kupy u kámoše, taky jsme s tím laborovali, dementnější systém jsem neviděl ještě.

Pokud zahákneš jednu packu (tu pevnou bez zámku), tak potom musíš opravdu silou tlačit chladič na CPU z vrchu, nebát se toho, abys zahákl i druhou. Potom už stačí jenom dotáhnout jejich "AMD patent" zámkem..
Asi jsem blb ale nemohu přijít na to jak ten AMD Wraith Prism chladič bezpečně dostat na CPU. :(
To už jsem dlouho nezažil. AMD návod je v tomto případě úplně k hovnu.
@Zx Atari 500 (02.08.2019 16:16): to ani nevtipkuj. V pondělí v zastoupení manželky volám na UPC že vypovídám smlouvu, ať jí dají slevu za věrnost a lepší podmínky nebo stejné ale nižší cenu. Dělám to tak vždy a vždy to funguje k oboustranné spokojenosti.
Jinak system mi stale hlasi, ze neni na 1903 pripraven, takze na nej zatim kaslu. Jsem zvedav, zda se sam kdy vubec nainstaluje.
@Bursoft (01.08.2019 22:12): Tak jedine co clovek musi resit je software, nejaky ten prehravac, internetovy prohlizec apod. plus ovladace. Tedy pokud na PC nejak intenzivne nepracuje. Hry si muze zalohovat/obnovit prakticky v kazdem klientovi, otazka minut. Savy v cloudu vyjma Epicu zatim, takze taky v pohode. A data neresis, vetsinou je mas na jinem disku nebo partitionu nez systemovem. Problem muze byt nastaveni nekterych aplikaci, zvlaste kdyz si nepamatujes, jak jsi je mel nastavene. Nektere jdou zalohovat, ale musis je zalohovat po jedne a nebo vyuzit zalohu win a preinstalovat pouze samotny system, aplikace nechat. I tak mi to prijde jako bezpecnejsi volba nez nechat win bez reinstalu po zasadni zmene HW, ale tak kdyz to funguje proc ne.
@marwel (01.08.2019 21:11): Domácí PC je pro mě taky chvilková záležitost.. tento rok jsem instaloval Win 2x.. prvně reinstal 7 a poté 10 na nový SSD. Většinu věcí mám na cloudu nebo zálohovanou na exteráku a už to ani nekopíruju zpět do PC. V podstatě práce na jedno odpoledne v mém případě.. Možná proto mi ten update na 1903 zabral míň jak 30 min..
@7c (01.08.2019 17:44): Vypada dobre, skoda, ze neni 32 palcu velky. Take jsem si ho hodil do zalozek, at na nej nezapomenu.

@Garret (01.08.2019 18:33): Jn, prave proto uz neuvazuji o koupi komponent na leta dopredu. To bych ci pak ten obrad zbytecne dlouho odpiral. :)

Take mi prislo docela zajimave, jaky maji ostatni odpor vuci reinstalu Windows. I kdyz ja toho na PC tolik neinstaluji takze reinstall Windows je pro me spise jako jarni uklid. Krom toho desitky se updatuji rychle, zvlaste kdyz si muzes vzdy nejnovejsi verzi Win stahnout ze stranem Microsoftu. Reinstalovavat sedmicky byla bzunda na tyden. :)
Rozbalení nových komponent, překvapuje mě jak je ten dodávaný AMD chladič velký, žádné ořezávátko. Plně srovnatelný s tím co tam teď mám v obou sestavách. 65W TDP to musí uchladit s prstem v nose.
@Garret (01.08.2019 16:53): co je na něm srandovního? Měl jsem omezený rozpočet když jsem sestavu kupoval v roce 2011 a tak jsem dal za vděk OEM verzi Seasonic 500W Bronze. Dodnes slouží. A utáhne i GTX 1060 6GB. Minulý rok jsem všechny zdroje kompletně rozebral a ručně vyčistil od prachu a že ho tam bylo.

@Bursoft (01.08.2019 16:24): náhodou mě se ten cable management líbí, no tak dobře na spodku skříně se válí nepotřebné kabely.... :) Překvapuje mě jak moc mám místa na novou GPU. Do té skříně bych dal v pohodě i RTX 2080 Ti.

@marwel (01.08.2019 15:50): tak já měl za to, že RX 5700XT je už high end. :)
Poslední rozloučení s AMD sestavou, kterou aktuálně prodávám za 3000 Kč (CPU+deska+RAM+CPU chladič)

A také zde naleznete odpověď na to zdali sestava s CPU AMD Phenom II X4 955 (all cores na 4 Ghz bez zvýšení napětí) z roku 2010 stačí v kombinaci s GTX 1060 6GB + 8GB DDR3 1600 Mhz CL9 (dual channel) na moderní hry. Možná budete překvapeni.
Pozn.: prodávám to jen s 2x 2GB DDR3 1600 Mhz CL9 (dual channel) nikoliv s 2 x 4 GB (všechny parametry RAM stejné) se kterou jsem dělal testy.

Mám tam screenshoty s:
1. AMD Athlon II X4 635 (all cores na 3,34 Ghz bez zvýšení napětí) v kombinaci s AMD HD 5750 1GB
2. AMD Phenom II X4 955 (all cores na 4 Ghz bez zvýšení napětí) v kombinaci s AMD HD 5750 1GB + Nvidia GT 1030 2GB GDDR5 + Nvidia GTX 1060 6 GB
Z 3D Mark Fire Strike + Cinebench R15.

Zde je vidět, že mezi taktovaným Athlon II X4 635 (CPU z roku 2010) a default Phenom II X4 955 (CPU z roku 2010) není skoro žádný rozdíl v CPU výkonu ale jakmile přetaktuji Phenom doháním skoro i5-2400 Sandy Bridge (CPU z roku 2011).
Povšimněte si také změny FPS v kombinaci Phenom II X4 a různé GPU.
Dámy a pánové jde se na to!
Poslední rozloučení s Intel sestavou. Odněkud z výšky padá slza za věrné služby.

Jen jeden CPU vládne všem, jen jeden CPU jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do zapomnění sváže
v zemi křemíkové, kde se snoubí křemík s křemíkem.
@Rapier (01.08.2019 14:55): +- bude na urovni 2070. Mozna je vykonnejsi, ale nVidii vzdy hraly do karet optimalizace her. Nad 2070 Super jsou jeste dalsi ctyri karty, takze tezko o ni mluvit jako o high-endu. :)
@Samariel (01.08.2019 14:02): Pak rozhodne ano. Jednim z duvodu, proc jsou RTX karty predrazene je prave fakt, ze 1060 staci. Mozna az prilis dobre. :) A samozrejme na tom ma zasluhu slabe AMD, coz se alespon ve stredni tride s Navi trochu meni.
@Samariel (01.08.2019 13:52): "pro občasné hraní her" je irelevantní metrika. Záleží v jaký kvalitě a jaký hry chce člověk hrát. Ale obecně jo, 1060 stále stačí na 1080p/high detaily ve většině her a hratelném framerate.
@ugraugra (01.08.2019 11:33): Lepe to asi nejde no. Nejrozumejsi by bylo neco prihodit minimalne na procesor, 1200 je opravdu dost budget, ktery bys musel menit hodne brzo. A mam pocit ze pameti sice jedou u te 570 pouze na 6 Ghz, neco ale dotahnes pretaktovanim. A ta karta je prekvapive docela ticha co jsem koukal na testy.