Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Bursoft (17.12.2023 17:16): Je to vždy závislé na tom, jaké parametry preferuješ. Pokud máš PS5Pro k televizi (což máš asi většinou), tak by mohla vadit třebas absence Dolby Vision. Obdobně s monitory... PS5 Pro teprve před rokem a pár měsíci přidalo podporu QHD. Zase pro někoho to mohl být argument, proč raději preferovat XSX. XSX také má lepší podporu klávesnice a myši. Byť to chce Microsoft nějak osekat. Zatím mi myš a klávesnice fungují třebas v Cyberpunku 2077. Někdo jiný si zase může užívat ten MS Gamepass. Neříkám samozřejmě, že PS5 nemá zase své výhody. Jen bych se zdráhal generalizovat. Obzvláště když sám jsem volil XSX, když jsem měl tu možnost.
Furt lepší název Xbox Serie X cokoliv, než debilní design PS5. Tak krásného vorvaně jen tak nevymyslíš.

To mě připomíná příhodu ze včerejška. Mladší dcera (druhý stupeň) mi říkala, že ve škole diskutovali o konzolích. Paní učitelka prý minulé vánoce koupila XSS, s tím, že jí to prodali údajně s hláškou hry jsou tam zadarmo, no a nejsou, respektive řada z nich se dá v průběžných akcích koupit za hubičku (rozuměj: 90-500 Kč za kus), případně GamePass ale to paní učitelka údajně není ochotná udělat.

Paní učitelka se vyjádřila, že by raději PS5, že to je lepší konzole (ehm, ehm... už mě naskakoval úsměv na tváři), a všichni žáci (říkejme jim neformálně a trochu s ironií: domyslete si to sami) konstatovali, že by také chtěli PS5 na vánoce. No jistě, na PS5 jsou hry samozřejmě ZADARMO, to ví přece každé dítě a každý rodič přece. :)
A dcera se mě zcela nevinně ptá: tati a my máme PS5? Kluk: jasně že máme ségro. Ano, my máme PS5 už 2 roky a tatínek na tom už téměř rok nehrál. Dcera: tak to je cool! To musím říct holkám ve třídě. Mě picne....

Vždy mě pobaví jak mě děti přijdou ze školy s tím, že spolužáci hrají na PS3/4 a ten MUSÍ být prostě lepší než Xbox. Marketing prostě prodává bez ohledu na hodnotu, kvalitu produktu a z děcek se stávají prostí konzumenti obsahu. Hlavně když to frčí a je to cool.
@Charllize (15.12.2023 22:19): Me zajímá, jesi MS taky vydá PROčko nějak zaráz a hlavně - jak moc debilnější ten název bude v tom jejich lineupu nesmyslných jmen konzolí :D

Jako zní to hezky, ale další proprietární technologie žádný vývojáře nenadchnou, nacpou to do těch posledních 3 exkluzivit, který na PS5 vyjdou a zapadne to.
@Charllize (15.12.2023 22:19): Jsem především rád, že technika jde pěkně ruku v ruce s tvorbou. Na PS5 teď vychází především stařičké tituly z jiných platforem, tak tam to bude mimořádná bomba. :c)) Počítám, že třeba hry jako Aladdin, Sonic, nebo Another World tyto grafické vychytávky využijí naplno. A ty tři hry, které zatím na PS5 podporují ray-tracing, budou určitě vypadat fantasticky. :c))
Další info o ps5 pro:

 Velkou funkcí, kterou bude tento systém obsahovat, je vlastní řešení společnosti Sony podobné DLSS, kdy používají vlastní strojové učení k vylepšení obrazu, aby mohli pouštět hry v opravdu vysokém rozlišení a lepším frameratu. Do PlayStation 5 Pro za tímto účelem připravili svůj vlastní hardware,“ řekl Grubb, který dodal, že se počítá i s daleko pokročilejším ray-tracingem.

Tak snad to nebude bublina jako super duper SSD v ps5 :)
@Rapier (13.12.2023 12:02): S tím prohlížečem je to vysloveně trapas, to máš pravdu, kór když na PS4 je. Ono se to dá sice obejít, ale je to jen taková nouzovka. Netuším, co je k vynechání této funkce vede.
@Rapier (13.12.2023 12:02): čtyřka prohlížeč má, ale některý stránky nefungují nebo funguji blbě. Použitelný ale nouzově je. Divím se že aspoň ten samý nedali do pětky. Ono ale co si budem prohlížeče v konzoli nebo v té jsou spíš dost nouzovka obecně. A je to asi jedna z posledních věci co bych herní konzoli vyčítal. Zase trochu soudnosti :)
Fascinuje mě snaha výrobců konzolí udělat silnější verzi PRO, jakkoliv chápu důvody proč ale i proč ne, a přitom u Sony nejsou schopni zprovoznit prohlížeč internetu 2 roky od vydání PS5.
Chápu, že konzole je primárně pro hraní her, ale pokud mohu připojit K+M fakt je tolik práce nabídnout uživateli možnost prohlížet internet? Konkurence to umí.

@Charllize (12.12.2023 21:03): wow, to byl technický popis za který by se nestyděl nejeden fanoušek HW. :)
@Charllize (12.12.2023 21:03): PS5 Pro je pro mě jistá koupě, tedy pokud bude prvních pár desítek měsíců k mání. :c)) Už se těším, jak si dáme doma s kluky náročnější tituly online. PS6 stejně vydají až za pár let, navíc zatím nikdo neví, jak bude vypadat (mechanika?) a jak to bude se zpětnou kompatibilitou PS4/PS5 her, VR/VR 2 atd..
@Dunemaster (13.12.2023 09:23): MS zatím udělalo víc dobrých her, než Sony tuhle generaci, tak nevím, o čem mluvíš. Že se sekli s Redfallem zamrzi, ale Sony má taky Babylon's Fall, který byl ještě horší a na rozdíl od Redfallu ma vyplé servery navíc.
@Jab (13.12.2023 09:34): Jo, tuhle generaci to nedává smysl hlavně kvůli XSS, protože tam budou furt nějaká omezení, která minulou generaci nebyla. MS by jim do toho mohli hodit vidle a začít prodávat XSS za 3k třeba. :D
Tak třeba já na pro čekám a pokud nebude vypadat stejně hnusně, tak si ho asi koupím. A jedina věc co mě k tomu "nutí"je zpětná kompatibilita s ps4pro, kterou mám. Nerad kupují nehotove věci a to základní ps5 byla už při startu. Minimálně bylo jasné že vyjde slim.

Ale souhlasím, že je to vlastně debilní dělat pro verzi. Nejdřív naslibujou jak se bude hrát ve 4k s RT v 60fps. Pak jim to samozřejmě nevyjde, tak vydaj silnější verzi, kde už to určitě... zase nevyjde.. :)

Ale i tak chci mít tu nejvýkonnější možnou verzi.
@Fritol (13.12.2023 08:31): Tak je to možný ze MS to dělat nebude, je už konzole moc nezajimaji a jejich poslední naděje je službička :)
U Sony to vypadá ze z toho nějak vybruslili a próčko u nich dává smysl. Výkonnější konzole zabere, obvzlášť když na ni mají nějaký exkluzivní hry.
@Charllize (12.12.2023 21:03): No a stejně všechny hry budou muset fungovat na XSS. Konzole pro pár honimírů co budou hotovi z toho, že mají zaplý raytracing a hrají na 60fps. Doufám, že MS žádnou Pro konzoli dělat nebude a naopak budou furt tlačit Sko. :D
Ps5 PRO.
 Informace z fóra ResetEra, které nelze v současnosti ověřit, uvádí, že konzole má mít CPU postavený na Zen 2 architektuře kvůli zachování kompatibility s frekvencí až 4,4 GHz (PS5 má 3,5 GHz a Xbox Series X pak 3,8 GHz). Co se týče GPU, to má být postavené na čipu s RDNA3, jenž má mít ovšem prvky architektury RDNA4 kvůli lepším možnostem v oblasti ray-tracingu. Frekvence GPU se má pohybovat kolem 2,0 GHz a má obsahovat 3584 shaderů, 224 TMU a 96 ROP. Výkon GPU má být 14.33 TFLOP (28.67 TFLOP při Dual-Issue). Výkonem má být nové GPU zhruba o 50 až 60 procent výkonnější v hrubé síle u ray-tracingu než současné GPU u PS5. Paměť má být zachována 16 GB GDDR 6 s 256bitovou sběrnicí a propustností 576 GB/s.
@PRIVATE MARTIN (12.12.2023 19:18): Steam a další aplikace mám také na C. Na datovém disku fakticky jenom data. Pokud následně přeinstaluješ systém, tak po nové instalaci Steamu mu jenom řekneš v jakém adresáři na datovém disku máš hry. A hotovo, vše je zase jako před reinstalací. Otázka vteřin.
Mal by som dotaz na disky.
Doteraz som mal iba jeden a všetko bolo na ňom a išlo ako namazané. Teraz tam mám dva a premýšľal som, že na menšom si nechám systém a programy a hry presuniem na väčší. Nebude to robiť problémy?
@John Mirra (11.12.2023 21:39): Původní PS5 momentálně v obchodech nahrazuje PS5 Slim, pořád ale platí, že se prodává jak verze s mechanikou (tentokrát odnímatelnou), tak bez ní. Ovladač je v balení. Ale co nově v balení už není, je vertikální stojánek. Takže jestli to bude chtít postavit na vejšku, tak bez stojánku, nebo dokoupit zvlášť za několik stovek. Jinak zapojíš, vytvoříš účet a jedeš, no.
@John Mirra (11.12.2023 21:39): No, jsou dva typy: s mechanikou a bez mechaniky. Univerzálnější bude ten s mechanikou, zvlášť když bude chtít second hand hry anebo dostat fyzickou hru v krabce jako dárek. Ale jinak máš pravdu, vytvoří se účet a hraje se. Instalovat updaty se budou, může to chvíli trvat, ale je to automatické, bez nějakého laborování.

Pokud chce hrát chlapec multiplayer, na ty, co nejsou free-to-play, bude potřebovat členství v PS+ Essential a výš. Takže tam by bylo dobré zjistit, co na tom přesně chce hrát. V tom posledním bodě mě radši ber s rezervou a někdo mě snad případně opraví nebo potvrdí.
Tohle je vážně míněný dotaz :D

Strejda chce malému bratránkovi pořídit PS5 a požádal mě o radu. Já PlayStation nikdy neměl, tak v tom taky nejsem zrovna zběhlý... ale PS5 je jenom jeden typ, takže u něj asi vedle nesáhne. Plus samozřejmě je potřeba nějaký ovladač a asi zrovna pár her k tomu.

No a pak se jenom vytvoří účet a hraje se, že? Nic se instalovat nemusí, takže tyhle starosti taky odpadají...
@Dunemaster (08.12.2023 22:05): Chodí s tím všude venku, ale ještě neříkala, zda je vymění. Snad to není signál pro mě, abych je kupoval k vánocům. Pracka by mi upadla, kdybych kupoval něco od Applu. :D
To je stejně taky kouzelné, že ofiko servis Airpody neopraví. Rovnou je vymění. Zelenější už to být nemůže. A neofiko servis se nedostane k náhradním dílům. Prý tedy sluchátka fungovala asi čtyři či pět let, což je ok. Ale na druhou stranu kolik takových pecek a špuntů i starších se mi všemožně válí a fungují...
@Rapier (06.12.2023 18:53): Tomu naprosto rozumím. :c) My máme děcák taky menší, resp. tvarem je to taková nudle (cca 2,10 x 6,30 m). Takže tam jsou nezbytné postele, vedle dva psací stolky a skříň, naproti obrovské skříně, proti postelím nižší komoda a na ní TV a PS4. Na stolcích mají kluci lampičky, pořadače na sešity a další věci denní školní potřeby. Vše je na milimetry vyřešeno a na stolní PC s monitorem (případně ideálně dva kusy) už nezbývá, bez celkového překopání pokoje, absolutně žádné místo. Takže noťas je jediné řešení, aby mi děcka pořád nevysedávala u toho mého. :c)
Jinak máš samozřejmě pravdu, že konfigurace mohou být různé, klidně i s našlapaným CPU a relativně bídnou grafikou. Moc mi pak ale nedává smysl, mít takovou sestavu umístěnou mezi herními noteboooky. Tam jde vždy spíše o solidní grafiku, možná ještě dostatek operační paměti, ostatní je do jisté míry podružné. Ale to jsou prkotiny, jen jsem se nad tím trochu podivil.
Jinak jen ještě krátce k tomu 17,3" Aceru, on ale ten panel nemá tak špatný, dokonce je hodnocen v rámci NB jako jeden z těch lepších. Mířím cca někam sem, jen ta cena není z nejlepších, ale zase v porovnání s konkurencí docela opodstatněná. Hodně nad ním přemýšlím, můžu ho mít ještě o necelé tři tisíce levnější.