Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Cobot (04.08.2022 21:05): O NASu premyslim pomerne dlouho a zjistil jsem zajimavy fakt.

Vstupni cena NAS (pokud nechces uplne ten nejzakladnejsi model) bude alespon neco kolem 5000,- a typicka spotreba bude neco jako 10-15W/hod. Jakykoliv laptop z minule dekady, ktery se ti podari sehnat (pravdepodobne za cenu neco jako 1000-2000,-) bude mit spotrebu kolem 20W/hod, ale bude MNOHEM vykonnejsi (a tim myslim opravdu nekolikanasobne) a oproti NASu, kde jsou obvykle moznosti nastaveni dost omezene, si to na laptopu nastavis presne podle sebe.

Pri aktualnich cenach elektriny je ten rozdil cca 600,-/rok, tedy laptop zacne vychazet cenove hure nez NAS po cca 5+ letech (pokud ceny elektriny nepujdou zase dolu). Po te dobe uz to budes mit tak vyzkousene, ze budes naprosto vedet, jestli sitove uloziste vubec chces, jestli ti staci NAS (protoze delas opravdu jen ty "zakladni" veci, pro ktere je NAS typicky urcen) nebo jestli pouzivas nektere "pokrocile funkce" a laptop je pro tebe vyhodnejsi.

Nehlede na to, ze ten laptop bude pravdepodobne ze sitoveho hlediska mnohem bezpecnejsi nez NAS - pokud je tohle neco, co te treba trapi/zajima. Nebo napriklad fakt, ze od laptopu ten HDD muzes kdykoliv vzit a proste ho zapojit jinde, u NAS to nejde (a jde zejmena o to, ze HDD, ktery ma NAS, leckdy proste jinde bez ztraty dat nezapojis, protoze pouziva svuj vlastni modifikovany souborovy system).
@Cobot (04.08.2022 14:19): napíšu pár svých postřehů. Jen blbá otázka na začátek - když je to jen úložiště, co takhle NAS?

- SMR je ok v případě použítí "write once, read many". Při velkých zápisech a častých přepisech padá rychlost ke dnu. Pokud bys na to ale třeba přírůstkově zálohoval 5 GB denně a většinou data jen četl, tak je to naprosto v pohodě a ušetříš.
- 5400 otáčkový disk bude z principu tišší než 7200.
- Disky s héliovou náplní se míň zahřívají (hélium klade menší odpor než vzduch).
- U mnoha disků je možné nastavit "profil", tedy určit prioritu výkon/ticho. Kdybys googlil, hledej "Automatic   Acoustic Management" či AAM.
- Za posledních 10 let si pamatuju jen dva disky, které jsem při provozu slyšel. Oba byly hodně staré. Mám PC pod stolem. Když ho má někdo na stole 30 cm od hlavy, tak asi slyší víc.
- Disky se liší firmwarem. Proto třeba WD rozlišuje disky barvou - každá barva znamená jiný účel, na který se hodí.

Osobně doporučuji Toshibu X300.
@Jab (04.08.2022 09:30): Paráda, potom kdyžtak napiš, jak jsi spokojen. VA panel, po nejrůznějších zkušenostech, osobně vnímám jako plus, ale chápu, že co člověk, to názor a potřeby. Já zase pokukuji po Samsung Odyssey G9 Neo, s příchodem nových grafických karet by to už mohlo dávat smysl. Byli jsme teď jezdit na motokárách a v přilehlé herně podobné „nudle” u počítačů mají. Musím uznat, že s poměrem 32:9 musí být závody a simulace opravdu zcela jiný zážitek. :c)
Nevíte jak si vybrat klasickej 3,5 harddisk? Dneska už tenhle hardware nikoho nezajímá. Potřeboval bych 6 ideálně 8TB. Můj poslední disk :). Když se kouknu na nabídku, tak jediný parametry jsou rychlost a typ zápisu. Ostatním moc nerozumím. Já to potřebuju jako úložiště takže 5400ot/m úplně v pohodě. Ok všude píšou že SMR je blbý, tak tedy CMR. Co ale dál?

Nejvíc se bojím hluku. Skoro u všech totiž vždycky když už někdo něco napíše, zmiňuje právě hluk. A teď nevím jestli je to někdo zhýčkanej z ssdček a nebo na tom něco je.

Ono já těch disků měl v životě tak deset a hluk mě nikdy nijak žíly netrhal.

Podle tohohle bych tedy řekl, že je jedno co koupím, ale v tyhle kapacitě josu už disky do sledovavcích systému nebo nevím na co.
https://www.samsung.com/us/computing/mon ... itor-ls32bg752nnxgo/

Jsem jej koupil. Fajn, že jsem se pohodlně vešel do 30 tisíc. Ale i za těch cca 27,5 je to furt pálka. A při kvalitě kontroly výroby u Samsungu je vždy obří riziko, že jej budu muset vracet. Tak snad tahle loterie vyjde a bude oukej.

K němu pak stávající nebo příští Xbox a jsem na příští roky stran hardwaru zajištěn. :)

Škoda samozřejmě ohnutého panelu, zbytečných světélek a VA místo IPS. Ale to poslední je v posledku celkem jedno, pokud panel nebude mít výrobní vady.
Kde jsou do háje už půl roku slibované notebooky s Ryzenem 6600u? Proč není v nabídce žádný model s integrovanou grafikou, když to je právě největší přednost toho CPU? Co to je do psí díry zase za machinace?
To si tak hraju Witchera 3 a najednou se mi zrestartuje telka, i PC, obojí se zase samo zapne, ve wokně vše ok, načež zjistím že nevidím moje SSD na hry, restartuji, nic. Koukám do správce disků a biosu, nic. SSD je ještě v záruce, tak mi to přijde obzvlášť divné, v biosu ho vidím pouze v "boot overide". Nakonec tedy otevírám bednu, odpojím a připojím napajecí i datový kabel, načtu PC a vše při starém, jako by se nic nestalo. Nevíte čím to mohlo být? Skřípnutý kabel, nestabilní zásuvka? Je mi divný, že se restartovala i TV.
@Cobot (30.07.2022 19:09): Nad tim procesorem bych ani nenadaval. Pokud to nebrzdi grafiku, tak neni problem. Ja mam ted 3060 v kombinaci s R5 2600 a tam na limit procesoru narazim, ale pokud ten limit neznamena propad pod 60 fps, tak mi to prilis nevadi. Presto asi ten R5 5600 ted koupim. :)

Grafiku jsem kupoval tri mesice zpatky za 11, takze take dva litry no. A to jsem za ty tri mesice nic nedohral, tak jsem asi pockat mohl. :D Nove grafiky me az tak nelakaji. Midrange ktery bych kupoval vyjde az nekdy v prubehu pristiho roku a ta 3060 mi zatim staci v pohode.
@marwel (30.07.2022 18:11): jj padá to pěkně. Včera jsem to zrovna počítal. Komp jsem kupoval v březnu a dneska bych ho koupil o dva litry levněji. A nejvíc ušetřil právě na Ryzenu (5600X) z  6290,- je aktuálně za 4990,-.  Grafárnu kupovanou před necelejma dvouma měsícema taky mínus dva (srovnatelnej model 3060Ti). Teď ještě jestli se potvrdí, že nová generace grafik a procesorů bude skokově výkonější než současná a bude čas si trochu zanadávat, že jsem víc nepočkal :D

Ale tak to prostě je a to by člověk nemohl koupit nikdy nic...
Koukal jsem, ze AMD zlevnilo na chvili sve procesory. R5 5600 je ted za pekne 4 tisice.
A 3060 se da uz koupit za 9 tisic. Take pekne. odkaz
@Samariel (20.07.2022 14:45):

a) Ty si stále přehráváš filmy na DVD? Opravdu?
b) Nebyl bych si jistej, jestli baterka na notebooku vydrží déle. Jak kdy a jak u kterého.
c) No a ?

Síla Steam Decku je v tom, jak píše @Paul: , že to není notebook. Notebook jsem na hry tahal dlouho. A už fakt nechci. Steam Deck je na hraní pohodlnější, kompaktnější, praktičtější. A vzhledem k tomu, že mi na něm běhá jako z praku prozatím absolutně všechno, tak sílu HW negativně opravdu hodnotit nemohu.

A dovol mi dotaz, když píšeš, že Steam Deck je "drahý bazmek". Kolikrát jsi na Steam Decku hrál? Máš ho? Že soudíš? Za mě je Steam Deck jedna z nejlepších HW koupí posledních let.
@Gordon (20.07.2022 11:13): Máš pravdu. Čtení je na prvním místě, druhý stupínek si urvaly hry. Poslední dobou mám pocit, že se v oblasti HW, vede boj mezi Switchem - který sám sebe kanibalizuje tím, že vydává 3 verze (Switch, Switch Lite, Switch OLED), - ale i SteamDeck, který je podle mě drahý bazmek. Nikomu nechci brát iluze, ale co je na Steam Decku tak převratného, co by nezvládl výkonnější notebook?

Myslím, že SteamDeck hřeší na to, že je to VALVE a Gabe Vám (alespoň v USA) doručí a donese na práh domu SteamDeck.

Škoda, že zatím SONY mlčí, a neplánuje PSP 2, pamatuju jak jsem se snažil se rozhodnout zda koupit PSP, či notebook.

Notebook je fajn v tom, že - ač více váží - je multifunkční. Nedokáži si představit, že bych na SteamDecku chodil na internet jako obvykle na noťasu.

Btw, promiň, že jsem na tebe tak vyjel. Někdy mi rupnou nervy, a jakože jsem v horoskopu Beran, tak se neovládnu. :-(
@Samariel (19.07.2022 13:45): Steam Deck tu má myslím více lidí. Včetně mě. Tak se klidně ptej, ale to, jestli se Ti vyplatí, nebude určeno tím, jestli se vyplatí mě, nebo komukoli jinému... Sto lidí, sto chutí.
@Samariel (19.07.2022 14:32): To je stejně zvláštní otázka. Zrovna u takovýho zařízení musíš sám nejlíp vědět, jestli se ti vyplatí, ne? Youtube je plnej benchmarků, abys věděl, co všechno to umí a pak už jen záleží na tobě, jestli hodně cestuješ nebo se prostě rád válíš s handheldem v posteli..