Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
Některé hry mají Halloween nebo vánoční eventy. Počítá se to do herní výzvy?
@Avathar (11.09.2024 19:26): " A Raven Monologue is a short experimental silent story about a raven that does not know how to croak and his relationship with the people in the town"

To, že niekto niečo nevie, neznamená, že sa to nemôže naučiť.
Ohľadom výzvy, napadlo mi, či by sa dala ako bod 5. akceptovať hra A Raven Monologue? Hlavným hrdinom je havran, ktorý nevie krákať. Je to fyzická indispozícia? :D
Měl bych dotaz na HC variantu výzvy #5. Počítal by se Mullet MadJack ?


Důvod:
Moderátor je v jedné části hry zabit střelou do hlavy. Následně je oživen a jeho mozek je "rekonstruován ze zálohy," ale pouze z 95 %. Pokud jsou pro variantu výzvy OK Robocop nebo Adam Jensen z Deus Ex, tak bych řekl, že tohle je taky fair game. A to tady dokonce ani nedošlo k vylepšení, ale naopak ke zhoršení o 5 % :)
@Tulareanus (02.09.2024 18:28): Děkuji za odpovědi.
Tu Emily chápu, že nesedí, protože tam ten vztah není nakonec.
Ale u té Misssed Messages tomu nerozumím. Píšeš "ale ak je to tak ako píšeš, tak to vlastne nemá priestor sa nejak rozvinúť a nespĺňa to z toho dôvodu." To je pravda, nemá prostor se to rozvinout. Ale proč je tedy v zadání specificky napsáno "ve které navážeš nebo rozvíjíš již existující romantický vztah". To zadání doslova píše "buď a nebo". Buď ho jen navážeš a nebo ho rozvíjíš. A tady ho navážeš. V těch detailech je to ještě jasně zopakováno.
Mě z toho zadání vyplývá, že jste to nechtěli omezit na jedno nebo druhé a že je důležité jak se starat o ten vztah již existující tak je důležitý ten proces ho vůbec začít.
Ale pokud se mi snažíš říct, že nestačí vztah navázat, ale musíš ho rozvíjet, není to zadání potom špatně?

Jinak zase, dodám obligátní - nesnažím se vysírat, nakonec dám na vás. Snažím se o konstruktivní debatu.
@OndrejVasicek.cz (02.09.2024 16:32): Emily is Away nespĺňa, kvôli tomu, čo si aj napísal do spoileru. Ono je to síce pekná psychologická sonda, ale nespĺňa to zadanie kategórie.
Ten druhý prípad síce nepoznám, ale ak je to tak ako píšeš, tak to vlastne nemá priestor sa nejak rozvinúť a nespĺňa to z toho dôvodu.

Captain Spirit za mňa vianoce spĺňa, pretože sa odohráva počas vianoc a je to tam aj znázornené okolím a motívmi.

"chápu to správně, že bohatě stačí, aby byla skladba se zpěvem součástí soundtracku a byla například součástí in game filmečku uprostřed hry?" Áno, ak ti uprostred prestrelky začne hrať rock'n'roll so spevom ako soundtrack a nie tam hraný ani naživo, ani pustený nejakou postavou viditeľne z nejakého zariadenia, tak sa to stále počíta ako splnenie základnej verzie kategórie.
@M.a.t.t. (31.08.2024 08:55): Nooo, to si právě nemyslím. Kdyby to bylo tak jasné, tak nepíšu. Minimálně co se týče Missed Messages:
Ve výzvě se píše:  "Dohraj hru, ve které navážeš nebo rozvíjíš již existující romantický vztah s jinou postavou, která se ve hře vyskytuje. " Navážeš nebo rozvíjíš. A v té hře ho právě navážeš.
V detailu se pak píše: "Na uznání do této kategorie náhodný flirt nebo dvojsmyslné narážky nestačí." - splněno, nejsou to dvousmyslné narážky ani one night stand. Ta postava tam tuším zřetelně říká, že to je začátek vztahu.
Pak se jasně píše: "Je potřeba vztah opravdu ve hře mít, nebo ho postupně rozvíjet během hraní." Zase - mít nebo rozvíjet. Tzn nemusí nutně být 100% několikaletý vztah, ale může to být rozvíjení v jeho začátku. Což je přesně tento případ.
"V romantickém vztahu existuje silné pouto a je založen na intimitě, buď fyzické nebo emocionální." To rande bylo ztělesněním intimity, přesný opak něčeho jednorázového.

Proto pokud to kategorii nesplňuje, zajímalo by mě, proč. Já psal pro ujištění, že jsem si nebyl jistý tou délkou, ale právě proto že to splňuje všechny tyto věci, tak jsem si troufl napsat.

Díky za info.
Měl bych další doraz, nyní na 6. ukradené vánoce.
Splňuje The Awesome Adventures of Captain Spirit ?
- vánoce se blíží
- přímo v herní den mají jít nakoupit stromek (ale nejdou, protože otec je lempl)
- baví se o dárcích a vánocích
- hlavní postava najde svou dárek v ložnici ve skříni
- všude je sníh
- vánoční výzdoba je u sousedů, doma ne, protože again - otec je lempl


A ještě k desítce - chápu to správně, že bohatě stačí, aby byla skladba se zpěvem součástí soundtracku a byla například součástí in game filmečku uprostřed hry? Není důležité, aby vycházela z nějakého zařízení přímo ve hře? Pointa je tam ten zpěv a použití během hraní?

Díky

@John Mirra: Použil jsi HC zkratku pro Hardcore a SC pro ... Základní variantu? ;-)
Aj keď si myslím, že mám výzvu oficiálne splnenú... radšej si to tiež nechám preveriť. :) Budem vďačný za feedback. :)
Rád bych se zeptal na hry Emily Is Away a missed messages., někoho kdo je dohrál (jsou krátké), zda splní 2. Láska nebeská.
Emily Is Away - Zde je celá hra o tom, že skrze roky rozvíjíte svůj vztah se slečnou, se kterou to nevyšlo na škole. Ta hra vás sice nenechá dojít do momentu, kdy spolu vyloženě chodíte nebo spolu skončíte, ale to je její pointa, ukázat vám tady ten druh "zmeškaného vztahu". Co ze hry absolutně vyplívá - ti dva k sobě něco cítí, můžou mít ve hře sex, oba litují toho, že jim to nevyšlo. To tam je velice explicitně herně ukázáno, skrze zprávy, které chcete napsat a hra vám je schválně pod ruky mění, jakože má postava strach vyjít s kůží na trh.

Missed Messages - Zde zase díky krátkosti proběhne jen jedno plnohodnotné rande, ale není to flirt, je to hezké, milé, hluboké, je to ukázka začátku vztahu, seznámení až po rande. Minimálně jedna z příběhových větví. Jiné příběhové větve jsou jiné, ale to sem nepatří.

Díky
@Wettek98 (27.08.2024 18:00): Jak píše Tul, základ to splňuje, ale HC ne, protože ta svatba už proběhla a nikde ve hře na ní už nenarazíš. Můžu ti na to doporučit Secret Files 3, pokud chceš adventuru. Tam se svatební obřad na začátku hry pokazí, ale když se budeš správně rozhodovat, na konci se Nina a Max vezmou, což ukazuje fotka i text. Vlastně jen jedna vcelku jasná volba může svatbu pokazit a je až skoro na konci hry, takže doporučuju často ukládat na víc pozic a nemůžeš to pokazit.

@Tulareanus (27.08.2024 18:13): Schvaloval jsi to ty :) Ale už se to tu řešilo předtím. Svatební obřad fakticky proběhl před dějem hry, ale je tam flashback, kde je celý obřad.
Ahoj, omlouvám se, že se často teď na něco ptám, ale snažím se zkompletovat HC a nejsem si sem tam s něčím jistý :-) Chtěl bych se zeptat na kategorii 2. Láska nebeská na HC, přesněji na hru Memento Mori 2. Hra začíná na líbánkách obou hratelných postav, ve hře jsou tedy již manželé, (ke svatbě došlo tedy těsně před hrou) (první díl končí, že jsou do sebe zamilovaní). Splňuje to výzvu, nebo musí ke svatbě dojít až v průběhu hry? Nejprve jsem to tak chápal, ale viděl jsem například uznané Days Gone, kde pokud se nepletu proběhne svatba také ještě před začátkem hry a vrátí se pouze flashback. Díky a omlouvám se za časté dotazy.
Zdravím, chtěl bych se zeptat na HC 10., zda lze uznat část KCD DLC s Janem Ptáčkem. Myslím přesně tuhle část. V herní výzvě je zmíněn pěvecký koncert nebo právě jiné vystoupení. Což si myslím se jako vystoupení považovat dá :D Díky
Hlásím, že mám letošní výzvu splněnou. Nejasné kategorie jsem tu konzultoval, takže by to mělo být v pohodě. Pro klid duše bych však rád někoho poprosil o kontrolu, zdali je vše skutečně v cajku. Chybějící komentáře samozřejmě do konce roku doplním. Děkuji.
Kdo hledá rychlovku do kategorie Láska nebeská mám pro vás tip. Singles: Flirt Up Your Life - je to celkem jednoduchá hra a nehrozí, že by se člověk někde sekl a musel studovat nějaký dlouhý příběh nebo něco. Nebo hrát 10 hodin Simiky bez cíle, aby splnil limit. Singles mě mile překvapilo a zdá se mi, že hlavní "kampaň" budu mít brzy splněnou a tím splním další kategorii po menší pauze.
@Malignus (21.08.2024 08:03): Baldur's Gate za kňaza je v poriadku. Tak ako aj iné hry za shamana alebo druida.

@Kunick (21.08.2024 10:16): V tomto prípade to ale náboženská organizácia nie je, tak ako space marines chapters tiež nie sú náboženské organizácie. Podľa popisu treba byť náboženský predstaviteľ alebo člen nejakého kultu, čiže členom oficiálneho náboženstva nestačí byť, v kresťanskej analógii musíš hrať za kňaza a nie za radového veriaceho.
U Marsu ako prvého spojenca pri zjednocovaní impéria sa dohodlo, že machine-god a emperor bude považované za to isté, čo je oficiálna verzia, hoci neoficiálne tomu adeptus mechanicus neveria. Ale to je podobné ako to, prečo sa kresťanské vianoce oslavujú v období zimného slnovratu. A hoci je takáto téma zaujímavá, v diskusii hernej výzvy riešme pls len konkrétne príklady hier a ich vhodnosť a nevhodnosť do kategórií.

@Miroslav Chudjak (21.08.2024 05:29): Akcia do kategórie je napríklad Forgive Me Father .
@Tulareanus (21.08.2024 00:18): To jsem přehlédl.


Ona inkvizice byla vždy tajná policie, ale v 40k je organizovana jako církevní řád. min podle jména. A vyhledávání heretiků je dost náboženské. A dle popisu stačí být členem organizace ne? ona náboženskost tam není.

A u Marsu bych řekl, že fakt věří a uctívají. Navíc maji výjimkukdy na rozdíl od všech nemusí mít na prvním místě emperor, což zní jako náboženská vyjimka. A u BoS (3D FO jsem nehral) to pravda nebyla jen bachorka pro okolí.

Ale to je jedno, tohle je spíš post o chápání W40K.



@Miroslav Chudjak (20.08.2024 21:38): v Hexenu u si šlo vybrat postavu kněze myslím, ale je to hodně oldschool
@Kunick (20.08.2024 23:05): Ale pozor, Inquisition vo WH 40K nie je náboženského charakteru, je to skôr niečo ako "elitná polícia" a navyše postavy, za ktoré hráš nie sú vôbec náboženského charakteru - psyker, assassin, crusader a v rozšírení tech-adept.

Adeptus Ministorum ´by som uznal, ale Rogue trader som nehral, ani v blízkej budúcnosti neplánujem, takže neviem, či je tam taká hrateľná postava.

A adeptus mechanicus je komplikovaný, ono to vlastne nie je náboženská organizácia aj napriek Omnissiahovi, aj keď môžu mať kňazov, ale sú to skôr technici a zberatelia vedomostí, taká výskumná a budovateľská zložka ala Brotherhood of Steel vo Falloute. :D

Každopádne Miroslav chcel aj tak akčnú hru, takže ťahové stratégie a ťahové RPG budú sotva dobré tipy v tomto smere. :)
Čau prošlo by mi do trojky nějaká fantasy inkvizice? Třeba Warhammer Space Marine - tady fakt nevím. Nebo třeba Warhammer boltgun. Nebo Dragon age inquisition ?
Ahoj nějak nemůžu najít hru do 10. kategorie HC, nemáte nějaké tipy? Napadají mě jen hry, co jsem hrál jako Alan Wake nebo Parasite Eve... Díky
Ahojte, chcela by som sa opytat, ci by zapasovala hra Yakuza: Like a Dragon do kategorie Nikdy sa nevzdavaj? Vyskytuje sa tam postava na vozicku, o ktoru sa hrac mal na zaciatku starat. Dakujem za odpoved :)
Dalo by se do fyzicke indispozice zaradit i astma? Konkretne ve hre The Dark Pictures Anthology: The Devil in Me je hratelna postava,ktera nemuze v urcitych situacich dychat kvuli astma a musi delat dechova cviceni nebo si dejchnout z inhalatoru,aby mohla pokracovat v hrani. Nepovedlo se mi dohledat,jestli se to uz resilo.
Diky.
Dobře, všem děkuji. Pravděpodobně tedy půjde do koncertu Alan Wake 2 a vyberu něco jiného s live action sekvencemi. Nerad bych si zase o jednu hru nechal utéct full HC :).

edit: Tak nakonec “krize” zažehnána. Zapomněl jsem na dohraný The Solitaire Conspiracy. Čili stačí malá škatulata a je HC hotovo i tak…
@Yokolobuna (07.08.2024 17:01): FF VII remake je v poriadku, ako si písal, Barret prišiel o ruku pri útoku na mestečko, v ktorom žil.

Ten Transistor z môjho pohľadu spĺňa len normal a nie HC. Je tam spev (normal), ale nie je tam koncert, pretože je to umelecká montáž/koláž atentátu. Samotnú Red to odsúva od mikrofónu, nie je tam publikum atď...

Ostatné kategórie za mňa fajn, nič diskutabilné. Tak či tak si výzvu splnil, takže gratulujem. :)
@Jumas (07.08.2024 18:18): Ve hře to není, ale co jsem četl tak dle lore mu měla byt ruka ustřelena. Já si tím Transistorem taky jisty úplně nebyl, dokonce jsem se na to tady i ptal, ale nikdo nereagoval. Podle mě to splňuje, ale bez kecu se podvolím názoru “poroty”. Poprosím tedy o konečný verdikt. Za kontrolu jinak děkuji.
@Yokolobuna (07.08.2024 17:01): Ten Barret Wallace ve FF VII má to vylepšení kvůli zmrzačení nebo si to nechal udělat záměrně? Pak ještě nevím u té cutscény v Transistoru, ale za mě hra pravidla HC varianty kategorie splňuje.

Zbylé kategorie jsou jednoznačné.
Tak také hlásím splněno. Letos pro mě v rekordním čase a poprvé vše v HC variantě. Alespoň k něčemu to dodrbané zdraví a měsíce neschopenky byly... poprosím o kontrolu abych případně včas něco nahradil. Pro lepší orientaci jsem dopsal vysvětlení, proč by měla hra zadání splňovat. Moc díky za kontrolu a samozřejmě i za výzvu samotnou. Příští rok snad nanovo!
Zdravím, měl bych dotaz k HC variantě 10. V záři reflektorů, zda lze uznat Polda 3. Jde mi přesně o tuhle pasáž, kde je ve hře koncert. Jeden z tří hudebníků zpívá a jde i trochu slyšet. Poprosím tedy o potvrzení/vyvrácení, zda do kategorie na HC uznat. Díky :-)