Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Software

Sháním nějaký budík = program, který dokáže probudit PC ze spánku a pustit např. playlist ve Winampu. Plánovač je nutností. Díky.
@Matthew.J (16.06.2012 11:17): To o LVM je jasná věc, prostě odpadne práce s oddíly a fyzickými disky. Druhý odstavec je o něčem jiném (jak obnovit data po rychlém formátu, tedy se stejným souborovým systémem).

Mě jen zajímalo, jestli je možné převést ext3 na NTFS, podobně jako lze převést FAT32 na NTFS, ale pochybuji o tom. Místo mě teď trápí, protože na jednom relativně novém disku je vadný povrch (viz) a nemám prostě ty data kam přesunout (700GB není málo). Mít rychlý internet, tak smažu složku Steamu... :)
@NateLogan (16.06.2012 10:54): Pokud vím tak změnit formát jde enom přeformátováním tj se strátů dat. A o tom že by LVM umělo neco se souborovýma systémama ani nvm. Pohledal jsem si kvůli tobě přednášku na kterej jsme to brali a je tam: "umožňuje tvorbu logických disků přesahujících
hranice fyzického disku, snadnou změnu velikosti, přidávání a ubírání disků, tvorbu
snímků". O hrátkách se souborovýma systémama nic.

Na wiki sa píše: "Formátováním nejsou obvykle dotčena původní uložená data, takže vhodným obnovením metadat lze původní data opět zpřístupnit. Mnohdy však ne úplně a pouze za pomoci specializovaných nástrojů. Možnost obnovení původních dat je také závislá na tom, jestli byla po formátování na disk zapsána nová data, která mohou původní data přepsat. Některé verze systému DOS nabízely při formátování možnost původní metadata uložit a obnovení původních dat tak zjednodušit."
ale to je očividně starší a týká sa to enom windows.

Podíval jsem sa eště do manu mke2fs a nic o možnosti zachování dat jsem nenašel.
@Matthew.J (16.06.2012 10:29): Linux Volume Manager. Nejsem si jistý, jak moc má na to vliv, ale při pokusu použít ext2 ovladače na Windows (ext3 by měly umět jako read only) to disk sice zobrazilo, ale bez oddílů, což dává smysl, LVM si místo na discích rozděluje dle svých potřeb.
@Say (13.06.2012 23:32): Cobian Backup pro nejdůležitější data + Macrium Reflect na komplet zálohu disku v notebooku na externí disk. (Ostatní mám podle důležitosti buď jenom na externím disku, jenom na DVD nebo na ext. disku + DVD.)
@Say (13.06.2012 13:56): jj místo bootovací win hod bootovací dos :D
nábízi full formát a tu možnost by si měl mít i v příkazové řádce je to příkaz tuším Fdisk mělo by ti to přeformátovat disk a vytvořit nové diskové oddíly, ale bohužel víc ti neřeknu, poslední reinstal jsem dělal před třema rokama(jako i komplet disk) takže nevím jestli to půjde ve windows7(ale podle mě by neměli mít problém s většími disky jak tomu bylo o windowsů98, ale je to jen čistá teorie a taky nevím do jaké míry bude záležet jakým způsobem byl fragmentován, jestli fat32 či další), podle mě bys měl dát restart mačkat f8 a pak si vybrat možnost jenom příkazového řádku a použít příkaz Fdisk X: (x jednotka jakou chceš formátovat) v biosu pak nastav at se ti prvně načítá mechanika, pak šoupni bootovací cd či instalačku win a je to.
Už se na to ptal Bursoft, ale taky by mě zajímalo, jak si zálohujete data? Ručně přes TC nebo nějaký komplexní software?

Já odjakživa používám TC. Výhodou je přehlednost, nevýhodou časová náročnost. Jenže... Když chci z HDD PC zálohovat na externí HDD např. novou hudbu, označím celou složku hudby (jednotlivé nové složky si vážně nepamatuji), F5 - F2 - "přeskočit vše", čímž vlastně zůstanou už zálohované soubory tak jak jsou, jen se přidají nové. Problém je ale v tom, že když na HDD PC něco pozměním, ale nezmění se název souboru, soubor se při tomhle způsobu vlastně nezálohuje. A naopak když název změním, na externím HDD pak jsou soubory duplikované (se starým názvem a s novým, který se právě zkopíruje).

Jak tohle vyřešit? Nějaký software, který přepisuje na základě přibližně stejné velikosti souboru + data změny?

+ nějaká inteligentní záloha nastavení software by taky bodla (appdata).
@Say (13.06.2012 14:43): V tom případě asi jen externě, sežen si na flashku/DVD nějaký Live OS a udělej to z toho.

Kdysi jsem používal nějakou kompilaci založenou na WinXP, která obsahovala desítky programů určených k údržbě, zálohování, záchraně dat a diagnostice systému... jenže už nevím, jak se to jmenovalo, a určitě to byl nějaký warez.
Na formátování disku ale bude stačit i nějaké Live Linux distro...
@Say (13.06.2012 13:56), n@Borghal (13.06.2012 14:27): Win7 má formátovací nástroj, ale ta má dvě vlastnosti, které se nemusí líbit každému. Jednak vše dělá rychlým formátováním a pak si taky vytváří systémový oddíl s velikostí 100 MB (u předformátovaného disku tomu tak není), což může někomu vadit (dualboot, zálohování).
@Say (13.06.2012 13:56): Tak win7 jsem ještě neinstaloval, tak už není ta klasická modrobílá úvodní část hned po nabootování, kde si můžeš naporcovat disky jak chceš a vybrat mezi rychlým a úplným naformátováním?
Instalační CD Win7 sice má jakýsi fakovaný quickformát HDD, ale rád bych si před čerstvou instalací rozšířil jednu partition a měl disk opravdu plně zformátovaný. Je nějaký způsob, jak naformátovat kompletně celý HDD (zrušit i partitiony) z bootovacího DVD Win7? Díky.
Mám smartphone, Android a rád bych přes něj rozjel net na notebooku.
Jak to mám udělat? Na nokii se tam musela instalovat nějaká jejich serepetička, ale u androida nevim :(
TeriiTerii: Neporadím, jak je dostat z telefonu, ale do budoucna doporučuji povolit synchronizaci mobilu s google účtem přes wifi. Já když přijdu domů, tak se to všechno odehraje bez mého zásahu, jen musím mít zapnutou wifi v mobilu.
@TeriiTerii (12.06.2012 15:37): Mam stejnej telefon a potvrzeni chce vzdycky (i kdyz jsem si zapnul, aby se automaticky prihlasoval, holt android).
Zkus primo nejaky shop s mobilama, mohli by tam z nej vytahnout data pres nejaky jejich dev kit ci co. Ne ze simkarty.
Borghal: Vypadá to na super program! Alespoň si mohu zálohovat data v tom novém telefonu.. Ale po tomto chce nějaké potvrzení v telefonu a to mi bohužel nejde.. :-( Každopádně díky oběma za rady!
montana: taky se bojím, že vyžaduje potvrzení-ale to na displeji nevidím.. Na simce nějaké samozř. kontakty mám už a mám ji v jiném telefonu, ale mrzí mě ty kontakty přímo z této xperie.. K operátorovi mám v plánu zajít jako posl.možnost, jen mě zajímalo, jestli tady někdo neví o nějakém programu, který nepotřebuje potvrzení, jen připojení k počítači a pak to sám vytáhne..
@TeriiTerii (12.06.2012 15:29): Takže se to k počítači vůbec nepřipojí?
Já mám Xperia Active a na zálohu telefonu používám software MobileGo - jenže myslím, že k tomu to musí být připojeno v režimu USB ladění a to s nefunkčním displejem nenastavíš, pokud to tak už nemáš.
Ahoj, asi to sem vůbec nepatří a omlouvám se, ale nevím koho se zeptat, na netu jsem to nemohla najít.. Ale nedokázal byste mi někdo poradit, jak lze vytáhnout kontakty, případně sms z mobilu, který má rozbitý displej?? Zkoušela jsem ho připojit k počítači přes kabel, ale počítač mi nenabídl žádné další akce.. Tak jestli si nemám najít na netu nějaký program, který to dovede..?? Mám Sony Ericson xperia mini. Baterce nic není, jen mi spadl na dotyk.displey a není nic vidět-kontakty mám velmi "chytře" bohužel v tomto telefonu.. :-( Děkuji za jakoukoli radu!!
@pipboy (11.06.2012 10:04): Vím, že jsem se docela nedávno o to snažil na Vistách (kvůli youtube videu, který mně jelo na sluchátkách jenom do jednoho ucha), ale vzdal jsem to. Možná pokud máš externí zvukovku...
Ještě k těm antivirům - já antivir nepoužívám cca 10 let a nikdy jsem neměl problémy. Jednou za pár měsíců projedu komp antimalwarem a pár antivirama, ale stejně to nic nenajde. Pokud člověk neni idiot, je šance na chycení viru minimální.
@Say (10.06.2012 23:46): Ale ty tvé rychlosti jsem zažil u svého starého notebooku, který už silně dosluhoval/dosluhuje. Buď se něco začíná kazit (nepíská?), respektive je něco někde špatně nastavené, nebo výrobce šetřil na disku (u levných šmejdů je maximálka 20 MB normální).
@7c (10.06.2012 23:29): Já do HW nesahal (konkrétně u mého notebooku), takže pokud je to HW chyba, nemůžu za ni. Jenže mě se tomu nechce věřit... Snad všechny PC, které jsem měl pod rukama tak během kopírování byly takřka nepoužitelné, nebo aspoň s třetinovou rychlostí=/
@Say (10.06.2012 22:48): Vypadá to skoro na nějaký problém s řadičem. Kopírování čehokoliv by nemělo mít na práci vliv (mluvím o kopírování, stahování a hraní dvou až tří online her - všechno současně (Alt+Tab)). U XP se tohle mohlo stát např. chybným nastavením ovladačů nebo typu řadiče, nebo po čtení chybných DVD/CD médií co si vzpomínám (například deaktivace DMA dělá divy) -> z Ultra DMA se občas přepnul řadič na PIO. Ale tohle by se snad na W7 stávat nemělo.
@Say (10.06.2012 22:58): Na NB to cislo muze byt nizsi, prece jen vselijake ty zelene edice disku udelaji sve. Kazdopadne na modernim desktopu by cisla kolem 100MB/s u normalne velkych souboru mela byt standardem. U titernych hlouposti (soubory v radu kB) to muze klesnout nekam na 25MB/s.

Jinak partitiony prakticky zadny, sam mam prumerne 2-3/HDD. (Pokud samozrejme nekopirujes z disku na ten samy disk, jen jinou partition.)
@Say (10.06.2012 22:50): Pro upřesnění, Win Vista a 7 mají nějaký jetý algoritmus kopírování a ta operace jim někdy, hlavně u malých souborů, trvá docela dlouho (než začnou něco dělat), nic při tom ale nezamrzá a děje se to jen při práci se souborem (mazání, kopírování). První service pack pro Vistu tohle výrazně urychlil, ale stejně to nemá na Total Commandera aspol.

@Say (10.06.2012 22:58): Hmm, zkus si zkontrolovat SMART toho disku, nezdravé zpomalování a chování se jakoby byl disk silně fragmentovaný je celkem běžná věc u hodně používaných starých disků.