Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Ono je to vtipné, že postupně zavírají instituce, které ke své práci potřebuji (archivy, knihovny...). Národní archiv už zavřel. Takže postupně fakt nebudu mít co dělat. Ale home office nedostanu holt. Každý den tak stále budu cestovat z práce a do práce. A to ač bych i v normální necovidové době mohl pracovat z domova. V rámci téhle druhé vlny odešel i rozum asi. Jinak nevím, kde se najednou ten odpor proti HO bere. :P
@orromis (20.10.2020 12:39): Přesně jak píšeš. Má to dopad i na dopravu, méně bordelu ve vzduchu apod. Jasně, jsou tu také negace, jako třeba přetlak restaurací právě v okolí business center, které se prostě neuživí, nicméně, už dlouhodobě si myslím, že počet restaurací/hospod je až neúměrně vysoký vůči hustotě obyvatel. Tím se nechci dotknout někoho, kdo pracuje v pohostinství, beru to prostě jako fakt, který vnímám již dlouhou dobu.

@rikuhahl (20.10.2020 12:39): Jo, také by mi občas kancelář sedla, navíc, lidi ze svého teamu jsem živě neviděl už ani nepamatuji... :) Dříve jsme společně občas chodili na snídaně, či na oběd, a je to fajn, když se kolektiv takto stmeluje, ne aby jenom pracoval, ale také se i bavil.

@Garion (20.10.2020 12:35): Dobře vy. Jsem zvědavý, jestli něco podobného někdy bude i u nás... :)
@ZephyrCZ (20.10.2020 12:30): Tak ono by to bylo super pro pražské firmy co mají problémy najít zaměstnance na hůře placené práce. A naopak by to pomohlo vyřešit nezaměstnanost v regionech, potažmo zmírnit problém nedostatku bytů v Praze. Pro firmu která sídlí někde v Karlíně je výhodnější zredukovat kanceláře na polovinu a mít lidi na homeoffice. Představa, že budeš brát pražský plat a platit nájem v Karviné, bude pro dost lidí lákavá. Kdybych dostal permanetní homeoffice a odstěhoval se z Prahy, tak se mi reálně zvýši plat o cca čtyři až pět tisíc co ušetřím na nájmu.
@rikuhahl (20.10.2020 12:19): Nejde ani tak o typ organizace (státní/soukromá), ale o tom jací jsou lidé ve vedení. U nás v práci je všechno bezproblémů a když chci být doma, tak doma jsem (do kanclu máme třeba zakázáno jezdit MHD a ti co tak jezdí buď zůstanou doma nebo musí jít pěšky) - je nutno teda dodat, že takhle fungujeme i běžně, protože asi polovina firmy jsou lidé co žijí v zahraničí a většinou ani nejsou češi. V jedné bývalé práci kolegům nechtěli vůbec povolit HO, protože "by pak nikdo nepracoval a firma se zastavila!", což se samozřejmě nakonec nestalo (když už to povolili). Jak na tom jsou teď netuším (je to malá SW firma kde byl dřív home office taky bezproblémový, ale asi před rokem a půl je koupil nějaký český elektro korporát a všechno šlo do hajzlu).

@ZephyrCZ (20.10.2020 12:30): Kdyby se HO zavedlo jako běžný standard, tak by to bylo super. Méně aut ve městech, méně emisí, méně kancelářských předražených budov na úkor sociálního bydlení, ušetřené peníze pro obě strany...
@ZephyrCZ (20.10.2020 12:30): Já doufám, že to bude nějak na volbě zaměstnance i zaměstnavatele. Já sám bych to nejradši kombinoval tak půl na půl, protože nějaká přítomnost na pracovišti je u nás potřeba. Takže doufám v nějaký pokrok ve smyslu, home office za odměnu a po "kontrole", že se doma neflákám a udělám +- stejně jako v kanceláři.
@ZephyrCZ (20.10.2020 12:30): U nas se od 1.1. zavadi dva typy smluv, "prace v kancelari" a "prace odkudkoliv", pricemz to nejsou extremy (i kancelarsti muzou byt nekdy na home office a naopak). Takze nekde se to uz ted bude zavadet jako standard :)
@rikuhahl (20.10.2020 12:19): Otázka je, jak se jednotlivé firmy postaví k tomuto stylu práce v momentě, kdy epidemie odezní. Mě třeba práce z domova sedí nejenom v tom, že jsem tu sám a mám absolutní klid, ale také v ušetření času na cesty do práce a z práce.
Vstávám tedy déle, než když jsem jezdíval do kanceláře, přitom udělám více než v té kanceláři, a doma jsem, poté co skončím práci, vteřinu poté co zavřu pracovní věci.
Pro zaměstnavatele Win z hlediska ušetřených nákladů, pro mě Win z hlediska většího klidu na práci a ušetřeného času/nákladů na cestu.
J ale otázka, kolika firmám tohle dojde, že se takto dá fungovat zcela bez problémů, a kolik jich bude trvat na návrat do předražených business budov. My v kompletním Full HO režimu, kdy do kanceláří nechodíme, uvedli několik klíčových modelů na CZ/SK trh, přitom všichni děláme z domova. Doufám, že se toto stane ne benefitem, ale možností, standardem pro ty pozice, které takové fungování práce umožňují.
@Jab (20.10.2020 12:15): :) To je super. Nás většinu na jaře i teď vylifrovali domů a jednou týdně skype. Samotnýho mě tahle akce u naší státní organizace překvapila, že už nejsme někde v 70. letech, jako dřív :)
Já si vždy vzpomenu, jak mi kamarádka říkala, že jednou celou jejich práci svolali do konferenční místnosti, aby jim řekli, že se kvůli covidu ruší konference další týden. To bylo extrémně na palec nahoru.

My jsme btw také měli všichni najednou školení ke covidu, kde byl bod jedna vyhýbat se uzavřeným prostorům s velkým počtem lidí. Jako taky nádhera. :)
@BUMTARATA (20.10.2020 11:44): To neni nic az tak noveho, ne? :) Dokonce i u nas se nejdrive omezuji aktivity s nejvyssim poctem ucastniku, vnitrni aktivity, aktivity vyzadujici (nebo podporujici) zvysenou potrebu dychat (sport, zpev, hlucna prostredi) a aktivity zahrnujici delsi dobu stravenou spolecne v relativni blizkosti (napriklad eRouska povazuje za rizikovy kontakt relativni blizkost po alespon 15 minut). A ze u viru prenaseneho vzduchem jsou horsi spatne vetrane prostory plati snad vzdy :) Ale je samozrejme dobre, ze se o tom pise, snad si to uvedomi vice lidi.
A o tomhle jste četli?

Multiple studies from the beginning have suggested that as few as 10 to 20 percent of infected people may be responsible for as much as 80 to 90 percent of transmission, and that many people barely transmit it.

In study after study, we see that super-spreading clusters of COVID-19 almost overwhelmingly occur in poorly ventilated, indoor environments where many people congregate over time—weddings, churches, choirs, gyms, funerals, restaurants, and such—especially when there is loud talking or singing without masks.

Z výše zmíněno se zdá, že není ani tak problém potkávat se s lidmi, jako potkávat se s lidmi za určitých podmínek, vnitřní, špatně větrané prostory, dlouhá expozice.
@Dan9K (19.10.2020 23:58): To je v podstatě jedno. Je to reprodukční číslo, takže vyjadřuje s jakou rychlostí se nemoc šíří, respektive kolik lidí nakazí jeden člověk. Nedá se říct že by platilo k určitému dni, spíš se vypočítává k určitému datu. Na druhou stranu se pomocí něj dá modelovat kolik nakažených bude přibývat, takže je to jeden z nejdůležitějších údajů vůbec. Obecně se dá říct, že když se motá kolem dvojky a nedaří se ho snížit, tak je stát dost v řiti ať už je počet nemocných jakkoliv malý, protože prostě poroste moc rychle. Když je pod jedna, tak se situace bude zlepšovat ať je jakkoliv špatná.
@Kwoky (19.10.2020 18:17): Já sice můžu s klidem pracovat z domova (well... Pokud budou fungovat archivy). Stačilo by i, abych se v práci otočil jednou za 14 dní. Ale imho tohle úplně v praxi použít nepůjde. Ani nemluvě o vztazích s nadřízenými. Já sice mohu pyskovat, že nám nedají home office. Ale na druhou stranu mi bylo nedávno přidáno na výplatě. V posledku tak budu jen brblat dál. A doufat, že Co? Viď! nedostanu. A hlavně nenakazím blízké osoby, které by to už třeba nemusely rozchodit.
@hanak_v_exilu (19.10.2020 23:19): Tak záleží, pokud máš na mysli reálně nakažené, nebo potvrzeně nakažené. To druhé záleží na počtu testů a na tom, jak dobrou "úspěšnost" budou mít praktičtí lékaři, kteří je na ty testy posílají. Jestli se bude více testovat v méně či více postižených částech republiky atd.

Btw. to R je pro mě asi zatím největší záhada. To číslo vypovídá o tom, jak je to jeden konkrétní den, jak to bylo předchozí týden, 14 dnů, nebo je to predikce do budoucna? Vůbec netuším a je to pro mě nejvirtuálnější číslo ze všech.
@RomcaT (19.10.2020 21:20): Rychlotesty neodhalí Cov, ale protilátky na něj vytvořené tělem. není to moc spolehlivé, protože je test nemusí vždy odhalit a tělo je v sobě už může mít i přesto, že Cov neměl.
@Le0nidas (19.10.2020 22:02): Koukam na to, nejakych 86% pacientu melo zvyseny CRP - https://www.thelancet.com/journals/lance ... (20)30211-7/fulltext

Ale teda jedna se o pacienty, kteri uz byli prijati k leceni s nejakymi symptomy - takze u nich uz to asi bylo "rozjete". Troufnu si rict, ze Romca by to chtela pouzit na syna jako diagnosticky nastroj a tam bych tomu fakt neveril, u asymptomatickych je to totiz neco kolem 18% - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7184401/ .

Kazdopadne pokud to CRP vyjde vysoke, je to validni duvod pro navstevu lekare.
@Le0nidas (19.10.2020 22:02): +1 Je to opravdu na diagnostiku zánětu, pokud vím. Nikoliv jeho příčiny, která se dá jen z té hodnoty odhadovat.

Btw bylo by fajn, kdybychom dnes a ani další dny už nedali těch 10 a více tisíc nových nakažených. A klesalo to procento nakažených na počet testů. Kdybych si to jako mohl takhle přát. :)
@Garion (19.10.2020 21:54): Obecně to tak víceméně platí, ale u COVIDU-19 není vysoké CRP neobvyklým jevem. Ale diagnostikovat dle hladiny CRP přítomnost COVIDU-19 se nedá, maximálně se to dá použít jako pomocný ukazatel toho, jak vážný stav je, tedy jak prudká probíhá v těle zánětlivá reakce.
@RomcaT (19.10.2020 21:20): Lekar nejsem, ale pokud vim, tak CRP se pouziva ke zjisteni bakterialniho onemocneni. Pokud vyjdou vysoka cisla, jedna se bakterialni onemocneni. Pokud vyjdou cisla mala, je clovek bud zdravy nebo ma virove onemocneni. Takze na rozliseni koronaviru to pomuze pramalo (pokud nemas priznaky; pokud ano, muze to byt nejaky ukazatal na nejake virove onemocneni, ne nutne na COVID-19).
@RomcaT (19.10.2020 21:20): No jo, pokud se člověk rozhodne podnikat, tak s tím musí počítat. Pokud se mu nedaří vydělat takové peníze, aby mu stáli za postoupení rizika podnikání, tak je opravdu lepší být zaměstnanec.
Další problematickou oblastí u OSVČ je fakt, že do státní pokladny jde z jejich činnosti naprostý zlomek peněz v rámci celkových příjmů ....
Stačí si vzít jednoduchý poměr, kolik OSVČ zaplatili na FO OSVČ za r.2019 to jest 6 mld Kč oproti téměř 130 mld příjmům ze závislé činnosti. Vzhledem k extrémně výhodným paušálům a daňovým úlevám si také většina FO platí minimální zálohy na ZP a OSSZ. Zjednodušeně se dá říct, že v rámci zdanění OSVČ je stát hodně benevolentní, ale při případných komplikacích se musí počítat s minimální podporou.
No a na nás na podnikatele se zase sere jak na placatej kámen. Nikoho nezajímá že máme doma děti, musíme s nima nějak pracovat a nebo teda sedět doma za děkuji. Jako ok my si zrovna nějak poradíme. Já si uzemaky můžu kreslit třeba z gauče. Jumas to má už horší, ten musí k zákazníkům, ale ok kdyby bylo nejhůř holt se to oželi...

Ale štve mě že teď OSVČ nemají nárok na OCR jako zaměstnanci a když jsme nárok měli tak nám stejně nic nedali, protože já jsem přece doma s jedním dítětem a beru rodicak tak co. Jako a matky co berou taky rodicak u toho pracují a dostanou OCR teda co? Ty jsou asi něco víc než matky podnikatelky. A na úřadě mi na to paní řekne "no tak se nechte zaměstnat ne".

Je to prostě smutný. Ale co no, nějak bylo nějak bude. Však nám to naše hlava státu vysvětlila ne? Už nevím jak to řekl ale že podnikatel má mít zásobu. Tak naštěstí si umíme poradit ;o)

Takže pánové, přeju vám hlavně zdravíčko, to v tuhle dobu potřebujeme všichni a paření (klidně i páření) zdar ;o) je fakt že kdo může měl by využít toho že má čas na hry.

Ještě jsem tu chtěla rozjet diskuzi na téma jestli myslíte že když si někdo udělá takovej ten obyč rychlotest na crp co lze koupit v lékárně za 300 Kč, jestli to k něčemu je? Myslím tím, když vyjde vyšší crp - je tu možnost covidu. Když vyjde nulové crp lze Covid vyloučit?

Na netu jsem našla i ten rychlotest primo na Covid, ale asi to nejde normálně objednat. Řešila jsem to včera. Dneska když nám řekli že malej musí povinně na test tak už to je vlastně jedno. Ale kdyby tomu někdo rozuměl, ráda si to přečtu.
@Red (19.10.2020 20:20): O stravenkách ani raději nemluv. Mám v nich už pěticiferné číslo a za pár dní tam přitečou další peníze. Vždy, když jdu nakupovat, si říkám, že musím zaplatit stravenkami. A vždy na to zapomenu... :) Budu si to už muset někam napsat, na konci roku to jinak propadne. A ten důvod mám, předpokládám stejný jako Ty - HO.
Já jsem od února doma, v práci jsem byl jen jednou na větší poradě. Docela řeším jak si vyzvednu a utratím všechny ty stravenky do konce roku. Netušil jsem, že se mi někdy bude stýskat po kanceláři a sociálnu, ale ten covid toho dosáhl.
@John Mirra (19.10.2020 17:53): § 106 odst. 2 Zákoníku práce:
(2) Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.

To jen tak mimochodem :)
Firma, kde dělám, má sídlo v Německu (žiji v Rakousku). Už od jara máme stabilně homeoffice (kdo chce/potřebuje , může za určitých podmínek do kanceláří) a už před měsícem byl oficiálně prodloužen do konce roku.

Ale i když ma Rakousko nižší přírůstky, než Česko, už se tu mluví o novém lockdownu. Manželka učitelka se nemůže dočkat (neironicky) online výuky, já se na pokus o práci se skolcetem netěším vůbec.
Jako... když vidím v práci, jaký mají moji kolegové a šéf (!) přístup k situaci, že jsme byli v kontaktu s nakaženým kolegou, tak se nedivím, že ta čísla narostla o tolik. Napsal bych víc, ale nechci se rozčilovat, takže se omezím jenom na "To by člověk blil, Milane!"
@Jab (19.10.2020 16:52): Naše společnost dlouhou dobu dělala, že tu žádnej Covid-19 není, a pokud nejsi v kanceláři, tak nepracuješ. Naštěstí už se probudili a aktuálně máme full Home office. A světe div se, fungujeme dál... :). Tak uvidíme, jak s HO budou nakládat, až se situace uklidní.
Já bych si docela home officnul. Naneštěstí naše vedení na home office nadále "nevěří", takže s kolegy historiky stále chodíme do práce normálně. V tomhle mi to přijde ujeté. Výzvy, že mám zůstat doma, těžko vyslyším. Leda bych dal výpověď. Dovolenou ještě nějakou mám. A tak příští týden vezmu čtyři dny volna. A pak už mi zbývá tak tak něco na vánoce. Jak se střídají činitelé s těmi výzvami, ať jsme doma, tak je to trochu sůl do ran. :(
@ZephyrCZ (19.10.2020 16:39): Teď to ještě “v pohodě” je, jak to bude za týden, měsíc, po Vánocích, kdoví, já o budoucnosti nic nepsal, vlastně jen to, že naše čísla (v přepočtu na obyvatele) určitě někdo někdo překoná, o to se nebojím, že bysme tenhle šampionát vyhráli.

@Kwoky (19.10.2020 16:44): Jo, to byla “povedená” párty. Chuligáni už maj asi absťák, když se nemůžou chodit nikam vybít.
Třeba náš syn má teď karanténu, kvůli školce. Minulé pondělí tam byl někdo pozitivní. Celý týden byla školka otevřená a až včera nám volali že je karanténa. Dnes mi volali z hygieny že musí být do čtvrtka doma a pak musí na test, i když je bez příznaků. Tak doufám že bude vše ok. Ale je teda strašný, že někdo je nemocny nejspíš už v ponděli, v úterý jde třeba na test a školka se zavře až v pondělí. Já chápu že to nejde asi udělat driv, že musejí mít v rukou pozitivní test, ale je to docela doba. Samozřejmě záleží kdy dotyčný vůbec na ten test šel... Nejsem moc nadšená z toho že našemu malymu budou dělat výtěr z nosu, který prý dost bolí.

Takhle doba je šílená. Lidi se buď šíleně moc bojí a nebo naopak na vše úplně kašlou. Snažíme se jít zlatou střední cestou - být opatrní, zbytečně se nevystavovat riziku, snažíme se chránit jak sebe tak okolí, ale neděláme z toho úplný konec světa.
@hanak_v_exilu (19.10.2020 14:34): no však píšu, čísla jsou zatím “v pohodě”, až budou stovky mrtvých denně, tak už to bude problém. Zastavit to podle mě už nejde a zpomalit jen hodně ztuha. Uvidíme, jak to bude v dalších dnech.
@rikuhahl (19.10.2020 13:08): Víc než polovina aktuálně nemocných se nakazila během posledního týdne. Trvá cca deset dní až dva týdny, než čerstvě nakažený půjde do nemocnice - pokud tam tedy půjde. Zdravotní systém je napjatý už teďka a za dva týdny bude omezovat péči a zvolna kolabovat. Tomu se nedá zabránit, prostě se to už stalo. A to jsme ještě měli z prdele kliku, že se virus šířil mezi mladýma. Jestli se dostane ven do populace - což už se prakticky děje, tak bude nápor ještě větší.
@Jab (19.10.2020 14:11): Až 40 % vylečených jedinců měli několik měsíců od nákazy nějak poškozené plíce according to Královehradecká Nemocnice.

Proto jsem také napsal, že nakaženo aktuálně je nad jedno procento, protože to jedno procento je tutovka, reálně se můžem pohybovat kdekoliv od tří procent po jedno a půl.
@rikuhahl (19.10.2020 13:08): Z těch příznakových umírá ve starších věkových kategoriích už poměrně dost lidí. Imho pokud mohu usuzovat ze svého okolí, tak systém zatíží i vyléčení pacienti. Najednou mají i třicátníci problémy vyjít schody, vysoký tlak aj.

Nemyslím také, že by ta "promořenost" byla až taková. Bezpříznakový bude imho max každý druhý.
@Gordon (19.10.2020 13:02): psal jsem u vás, tj. na Slovensku ;) U nás to začlo tak před měsícem. Desítky denně jsou pořád ještě číslo v pohodě, ale je to zdviženej prst to jo. Ty si myslíš, že je nakaženo jen procento? To jsou jen ty otestovaný a na ně připadá tak dalších 4-5, který jsou bez příznaků, nebo prostě z nějakýho důvodu na test nešli. Ale to už by ty čísla v nemocnicích a márnicích nevypadaly tak strašidelně, kdyby bylo vidět z kolika stovek tisíc se to počítá. Pořád to prostě nevidim nějak černě, spíš šedě.
@rikuhahl (19.10.2020 12:59): Začíná? WTF? Vždyť jsme na tom nejhůř v celé evropě, každý den zemřou desítky lidí, tady nic nezačíná, tady se to krutě vymklo z rukou. Momentálně je nakaženo přes jedno procento české populace.

A to můžem jen doufat, že u nás je zmutovaná verze viru a že na slovanský gen nepůsobí tak agresivně, jinak budem počítat nad deset tisíc mrtvých do konce roku.

A to že nemocnice se přeplní je skoro jisté.