Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o DH

Ajantis: Souhlas. Než jsem začal aktivně číst, byl jsem s češtinou tam, kde slunce nesvítí (skoro doslova... mno řekněte, kdo se musel u učitele doučovat i blbé čtení samohlásek? :D A podobně jsem na tom byl až do 4. třídy). Dlouho jsem pak gramatiku aplikoval pomocí metody "co se mi tam víc líbí".

Ale nutit někoho číst literaturu, která ho vůbec nezajímá? Fuj, ještě že na základce něco jako povinná četba nebyla. Maximálně referáty a na to stačilo vyhrabat třeba příručku focení nebo knižní verzi Kačera Donalda :D

Walome: Kvůli/díky... Víš, že nevím, jestli to používám správně? Když se mě někdo zeptá na rozdíl, není problém, ale jestli to správně používám v textu, to netuším.
Walome: Povědomí o používání jazyka nabývá člověk z předchozích zkušeností s tímto jazykem. Při určování, které slovo je v konkrétní situaci významově přiléhající, při formulování sdělení, i používání gramatiky, obecně při pěstování jazykového citu, člověk z těchto zkušeností vychází, napomáhají mu užít jazyk patřičným způsobem; jak jinak než zkušenostmi by tento cit ostatně bylo lze nabýt? Pokud čte literaturu, která má v těchto ohledech vysokou úroveň (gramaticky správné jsou dle mých zkušeností žel pouze právní přadpisy, a ani ty bezvýjimečně), zvětšuje svůj fond následně uplatnitelný při aktivním použití jazyka. Tento proces učení probíhá už při pouhém čtení, bez volního úsilí k osvojení si těchto dovedností, byť pochopitelně pomaleji a u různých lidí různou rychlostí.
Falagar: to je právě ten omyl - člověka, kterýho to nebaví a nic z toho nemá, tomu to nic nedá. To, že si člověk přečte tunu knih a je rázem chytřejší/sečtěljší/zběhlejší v gramatice je mýtus. Když to člověk nevnímá, tak mu to nedá vůbec nic.

Ale s tou češtinou by to chtělo něco dělat, neuplyne týden, abych si nevšiml nějaké chyby v tiskovinách, oficiálních statusech na fb nebo na plakátech - u nás v OC dokonce visí plakát od Kinectu s nápisem "Ovladač si ty!" ... někdo už tam dopsal dokonce "j" propiskou, je to tam už měsíc a nikdo se neuráčil to vyměnit.
Udivuje mě, jak tohle může projít... přece to někdo musí kontrolovat???!!!

A nedávné prohlášení Cenegy nebo koho "ještě jsme to nevykomunikovali", to mě taky dostalo.

Já sám se stále dozvídám nové věci, např. včera jsem se dozvěděl, že existuje rozdíl mezi kterýkoli a jakýkoli, spousta lidí zase vůbec nevnímá rozdíl mezi kvůli a díky, čárky neovládá nikdo krom korektorů apod. Čeština je hodně zapeklitá věc a i když si na ni dávám hodně velkej pozor, hodněkrát se mi stane, že si po sobě něco čtu a chytám se za hlavu.

Edit: NL: jo, přesně. A gramatika se paradoxně přestává učit už na střední...
Stejně podrobnější znalost literatury je v dnešní době Googlu dobrá tak akorát do vědomostních soutěží. Já měl z literatury za 2 a dnes, pár let po matuře, vím jen naprosté základy. A podrobnosti o Mahábharata a Rámájána... Jak to sakra zapomenu? Straší mě to už 8 let :D

Větný rozbor, slovní rozbor a gramatika obecně se hodí mnohem více (čááááááárky), nehledě na to že to pak strašně pomůže při učení cizích jazyků (tedy hlavně překladu z CZ jinam).
To já jsem celkem hrd a pyšen na to, že jsem přečetl veškerou povinnou četbu včetně 600 stránkových Ztracených iluzí od Balsaca (byť ty mi zabraly 1/4 roku :-) ), s jedinou výjimkou Babičky, kde jsem se nedokázal probojovat za 60. stránku... :-)

Nesouhlasím s tím, že ti to nic nedá - člověk lépe pronikne do české gramatiky, získá lepší slovní zásobu a sníží pravděpodobnost, že ze sebe udělá idiota, co se znalosti mateřštiny týče - a aspoň zjistí, který typ literatury (ne)má smysl číst... :-)

I přes to vše jsem stejně z literatury u maturity, téměř dostal za 4, moc jsem se té historii apod. nevěnoval a slohovky, vlastní četba, mluvnice apod. (kde jsem míval za jedna), mohly u nás být jedině ke škodě, pokud šly někomu špatně, kladné body žádné. Holt naše češtinářka nedokázala pochopit, že (na technické škole!) pro nás historie literatury není zlatý hřeb zájmu... :-)
Někdy je dobré mít vždy něco v záloze. Já si třeba vytáhl komouše, o kterých jsem věděl opravdu jen hrubé základy, a trn z paty mi vytáhl v podstatě pouze jistý Ota Pavel, pač:
a) pochází ze stejných míst jako já,
b) píše krátké a čtivé "knihy" (během střední jsem přečetl 3 a čtvrt knihy z povinné četby, dvě od něj),
c) babča s dědou se s ním občas vídali, takže jsem měl historickou průpravu už od dětství.
Walome: Ale zase dokáže zprostředkovat zajímavé kousky, ke kterým by se normálně člověk asi nedostal. Napříkald v poslední době mě zaujala Markéta Lazarová nebo Příliš hlučná samota.

Garion: Minimálně v čj nezáleží na tom, zda měl člověk jedničky nebo čtyřky :)
Jo a jinak u nas se bezne uznavaly filmy, tedy pokud byly doporucene ucitelem (vzdycky se na to nejdriv podival sam a potom nam rekl, jestli ten film tak nejak odpovida knize a tudiz je mozne je zamenit). Samozrejme ze napriklad styl psani se z filmu nepozna, ale jde to pomerne slusne zkombinovat - kouknout na kvalitni film a potom otevrit knihu na zacatku, uprostred a na konci a precist vsude 10 stran, aby mel clovek potuchu i o tom, jak je kniha napsana.
My měli v povinné četbě i Pána Prstenů - to by na mě ale někdo musel mířit pistolí, abych to dočetl až do konce :) Ona ta klasická literatura má nevýhodu, že je prostě stará. Jasný, je pár dobrých a stravitelných kousků, ale tenkrát se psalo jinak a dnešní člověk na to neni zvyklej. Např. v Sofiině volbě uběhne 80 stran, než se Sofie objeví a dalších 200, než začne vyprávět svou story z koncentráku... a pak těch 400 už stojí za to :)
Hodne stesti. Ale nakonec uvidis, ze to tak hrozne nebylo, pokud jsi neprolezal se ctyrkami :)
popkec: U nás jsou tedy všechny od učitelky (nebo se tak aspon tváří :), a jistou podmínkou je i, aby knihu sám zkoušející znal.

Ostatně dnes jsem to zkoušel. Student musí získat minimálně 4 body z 9, aby mohl dělat i další části. A asi nejpodstatnější částí je spol.-histor. pozadí a kontext doby vydání, na kterém se ukáže hlubší znalost.
Drolin: Teoreticky máš pravdu. Na tu "klasiku" už ale učitelé už ty listy dostanou (no možná na nějákým gymplu si je přepracujou ale u nás na 100% ne) a tak se budou dělat jen ty co tam nejsou. Jako teoreticky je možný že by si každej vybral 20 jinejch a neznámejch knižek ale prostě takovou klasiku jako je třeba "Na západní frontě klid" si tam dá každej, stejně tak třeba Čapka a další. Jinak ale říkala že jí to nebude dělat velký problémy.
Bursoft: Ja mam praveze dojem, ze ta cast ohledne cetby je v rukou ucitelu, od statu jsou dane jen okruhy. Ale tak je mozne, ze ten seznam knizek ma treba nekolik set polozek a ucitel z toho potom vybira ty, ktere se mu libi. Jestli to tu nekoho opravdu zajima, muzu se zeptat.
Garion: No co já vím, tak státní matura z literatury je teď o tom, že Cermat vydal seznam knížek, které jsou povolené k maturitám a studenti si vyberou podle úrovně obtížnosti zkoušky 20-30 knížek, z kterých mají pak ústní, přičemž je to limitováno počtem českých a zahraničních + z knížky z různých časových období. Toto byl aspoň model, když jsem byl ve třeťáku a státní maturu jsem měl mít tehdy já. Myslím, že se toho tolik nezměnilo za ten rok.
Ja uz jsem teda vypadnul z centra deni docela davno, ale z pomerne overeneho zdroje mam za to, ze v dnesni dobe sestavuje seznam "povinne cetby" k maturite zkousejici ucitel, takze pokud neni uplnej magor, da tam relativne stravitelne a neprilis dlouhe knihy.
Chuck: Dobře ty, stihl jsi to ještě před tím editem :D. Jinak my jsme si taky často mohli vybírat z okruhu několik knížek jako povinnou četbu. Mně hlavně na Labiryntu vadilo, že se strašně blbě četl (zvláštní ale, že Fausta jsem si taky bral jako četbu a ten se mi líbil, i když se četl ještě hůř).
Jedina povinna cetba, kterou jsem byl ochotny se zabyvat, byl Máj, bo to bylo relativne kratke :)
Hamsta: Jo, pamatuji si že tam byla Planeta opic, 451° Farenheita, 1984 naředěné Most přes řeku Kwai, Nazí a Mrtví, Tenká červená linie a Hlava XXII. I když možná to byly referáty. Přeci jen je to už pár let.
popkec: To platí jen u vyšší stát. maturity - ale i tam je na výběr z cca 150 knih, ne? Imo dělat pro každého dvacet rozdílných listů je nerealizovatelné.

Jinak 10 minut je na umělecký text, a 5 min. na neuměl. text.
Garion: Dá, ale já u knihy dlouho nevydržím. Jen tak sedět během dne a číst si mě nebaví. Většinou čtu o poledních pauzách ve škole a nebo večer před spaním, ale to většinou jsem po celém dni mrtvej, takže přečtu vždy okolo 20-30 stran a usnu. Do toho někdy knihu vynechám pustim si novej díl seriálu nebo otevřu nové vydání Score a hned se to na nějakej ten měsíc natáhne.
Bursoft: Tak to nevím jestli bych zvládl, i těch 30 stran je docela extrémní :). My si můžem dát do povinný četby co chceme (takže to povinná četba moc není, že), ale nesmí tam být knihy pro děti (prý bych nedokázal u maturity mluvit 15 minut o pejskovi a kočicce).
Tak my jsme na střední měli perfektního češtináře a jediná povinná knížka, co mě fakt prudila, byl Ráj srdce a (něco, nepamatuju si celý název) od Komenského. To bylo fakt peklo, ale zase dobré, že to nejdůležitější je na prvních 30 stranách - zbytek jsem pak už nečetl..

edit: Labirynt světa a ráj srdce, tak to je :D
JohnCZ: On i ten přehled v klasické literatuře je imo dost přeceňovaná věc. Její nezbytnost cítíme převážně proto, že ho rámcově většina lidí má, ale většina z té většiny ho získala ve škole v lavici stejně jako my, takže trochu začarovaný kruh...

Bodkin: Vy jste měli povinně čtené scifi?
300 stranek se da precist tak za 2 dny, ne? Jinak ono se to nezda, ale leccos z te "povinne cetby" neni vubec tak spatne, jak se zda. Samozrejme je dulezite si o knize nejdriv neco zjistit a potom se do ni pustit, ale kdyz se clovek snazi, daji se vybrat i zajimave kusy.
Povinnou četbu taky nesnáším. Dokonce mi čtení vyloženě protiví. I takovej hodně zábavnej Zaklínač mi vydrží docela dlouho (1-2 měsíce), ale pokud si představím, že musím do měsíce přečíst 300 stránkovou "bichli", která mě navíc absolutně nebaví, je mi na zvracení. Chápu, někdo to považuje za základ vzdělání, ale myslím, že mi to do života dá fakt minimum. Je dobré vědět o čem která a která klasická kniha je, ale aby mě to někdo nutil číst? Fuuu. Už teď se děsím maturity.
Až druhoválečnou literaturu a scifi, takže až v Oktávě.

+ vybrané chuťovky jako Zvoník od Matky boží (místy opravdu slušně brutální)
To já si nějaký kousky přečetl, ale z vlastní vůle... ale neni toho moc.
Z celé povinné četby na základce a na střední jsem nikdy neotevřel ani Stařec a Moře (nepočítaje co jsem přečetl tak jako tak). Pro všechny ty scifi paperbacky z knihovny mi na to vůbec nezbýval čas.
malej bobeš mi přijde jako poměrně depresivní záležitost, já žral robinsona crusoa (překlad od plevy), taky jsme ho četli nahlas = zase jsem byl vpředu

garion: rozhodopádně ano:)
My to právě taky četli nahlas a to byla ta ubíjející nuda - kdo umí ve čtvrté třídě pořádně číst? Jenom já jsem byl dobrej :)
Náhodou, Lovce mamutů bych řadil jako vcelku ucházející čtivo :-) Dokonce Štorch nás inspiroval a lítali jsme po chodbě, jedna parta lovci a druhá mamuti :D Jo dětství to bylo plné bezbřehé fantazie... Jinak si ještě vzpomínám O letadýlku (ka)Káněti a na Melého Bobše
lovce mamutů jsme četli na základce myslím tak ve třetí či čtvrté třídě a mě to bavilo. jenže se četlo nahlas a pomalu, takže jsem si četl napřed podle sebe a když na mě přišla řada, rychle jsem hledal, kde jsou ostatní:)
K těm knihám - všichni odborníci a jánevimkdoještě si stěžujou, jak se málo čte. A přitom když jedu metrem, v každym vágoně je min. jeden člověk (sebe nepočítám :) ), co čte beletrii. Pak je tam samozřejmě několik novin, skript a dalších volovin, ale beletrií je tam taky dost.

Já osobně čtu výhradně v mhd nebo ve vlaku, doma většinou pár stran před spaním. Málokdy se stane, že bych seděl doma jak pecka a četl si.

Nelíbí se mi takovej ten "mus" čtení - na základce studenty nutěj číst klasiku, která nebaví většinu dospělých čtenářů. Proč jim nedovolej číst Harryho Pottera nebo Stmívání?
Já osobně čtení vždycky nesnášel, zejména, když mi to někdo nutil. Tak jsem si četl svoje Stopy hrůzy a pak jsem si řekl, že když se mi líbí fantasy, mohl bych zkusit nějakou knihu... byla to "bichle" (300 stran, ale tehdy mi to přišlo moc), ale zvládnul jsem to. A tak to začalo. A bylo mi 15 nebo 16.
Kdyby mi na zš necpali nudný knížky (Lovci mamutů - největí smrt!), tak bych ten odpor ke čtení možná překonal dřív a začal číst dřív.

A to ani nemluvím o povinné četbě na SŠ. Nevzpomenu si na žádný lehce stravitelný kus.
Hahaha, nikdy bych nepustila nikoho k mému PC.

//Ostatně, kdo by za takovou herku sedal.//
to není pravda. když mě žena vystřídá u pc, mám poblíž odložená například "Neuvěřitelná dobrodružství žáků Kopyta a Mňouka" a kousek si přečtu :P
AndreKiwi: Keď obetuješ nejaký čas a namiesto pol hodiny hrania sa pohráš s profilom, tak to ide. ;)