Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o DH

Jo, tak to je pitomost. Já si třeba myslel, že by to šlo nějak automaticky nastavit (rozumím tomu jako koza petrželi, takže)... ale na druhou stranu, mohla by tam být ta možnost u komentu, např. "hodnocení ostatních dílů" nebo tak. Ale to se zase dá napsat ručně do komentu, to je taky fakt...
Walome: Imho se zadne trackovani serii nedela, to by to musel nekdo u vsech 4,500 her rucne oeditovat.
Taky mě to napadlo, ale pak jsem si říkal, že se to dá právě najít kdekoli jinde (proč furt ta wiki? Stačí ofiko stránky nebo magazíny o hrách).

Spíš by se mi líbila jiná věc, uvedu na příkladu: Dívám se na komenty k Flatoutu: UC a je tam třeba koment Chucka a jeho hodnocení - hodnotil i FlatOout 2 a mně by se líbilo, kdybych u toho UC viděl, jak Chuck hodnotil i FlatOut 2 - prostě kdyby u hodnocení komentujících uživatelů bylo vidět i hodnocení ostatních dílů série.

Chucka jsem si jen vypůjčil, nevím, zda tam ty komenty skutečně má :)
jn. mohlo by to být spíše u novějších her. Mně docela vadí, že si to musím hledat na wiki a všude možně a mohlo by to být přímo tady :-)
Zajímavý nápad, ale imho má smysl jenom u novějších her, protože s těmi staršími je problém např. v tom, že tu původní verzi na dnešních systémech už skoro nikdo nerozjede (takže je nanic) a dejme tomu u upravené verze na GOGu jsou ty nároky asi tak desetkrát vyšší.
NateLogan: Jak OT, hlavně že o každým přiblblým filmu se tady vedou diskuze na stránku... Jenom se to asi mělo přesunout do kultury nebo do o ničem.
Javor: Na mě z police kouká Překlad pro 21. století a ekumenická, brácha má Jeruzalémskou... Taky ji chci zmáknout, ale kdy to bude, to fakt nevím. Dobrá půlka mi ještě určitě chybí.
Knihy jsou celkem OT, ale čeština jako taková sem "patří", pač skoro všechen uživatelský obsah vyžaduje její znalost :)
hell - já to pochopil, že to je narážka na mé rýpnutí si ve sport sekci. Upřímně, tady mi to je jedno, ale sport sekce je jedna z mála, kterou regulérně čtu, takže když tam jsou pak desítky příspěvků OT, tak mě to trochu naštve :)
Thellwin: Občas se to zvrtne do jiné roviny :-) Já si jen rýpl, vše v dobrém slova smyslu ;-)
hell - mělo, ale evidentně to nikdo moc neřeší, problém je, když diskuse sice začne ve správné sekci, ale pak se tématicky překlopí do sekce jiné :)
Say: Duchovní či teolog nejsem ani zdaleka, přesto se tu na mne směje Kralická z police a rozhodně mám v plánu jí zmáknout celou :-)

UrbanScytheCZ: Když nic jiného, tak Bible, respektive křesťanství a judaismus, jsou jedním z největších pilířů evropské kultury, čili její znalost je jistým projevem povědomí o vlastních dějinách. Navíc, jak na základce poznamenala má češtinářka, když jsem procházel podobnou fází, bez těchto znalostí ti třeba u Woodyho Allena hodně věcí unikne.
Thellwin: Však mě je to jasné.

Jinak když je ta řeč o povinné četbě... Já nečetl ani jednu, kterou nám vypsali, přesto jsem neměl problém odmaturovat=) Teda nepočítám ty, které jsem už přečtené měl (Tolkien, Asimov, Lem, Clarke, Bradbury..)
Tak si představ, že se to jmenuje "Volná sbírka myšlenek S. LaVeye" pokud ti jde o ten název :)
Myslím tu, která se tak jmenuje a napsal ji LaVey. Pokud existuje ještě nějaká jiná nevím, ale obecně si většina lidí, které znám vybaví pod názvem "Satanská bible" právě tu LaVeyovu a stejně tak vyhledávače vyhazují tuto :)

Thellwin: Myslíš tu, které se říká "satanská" jen kvůli titulnímu obrázku?
Hmmm mě překvapilo když nám dali jako povinnou četbu bibli .
To byla jediná knížka kterou sem nebyl schopnej dočíst protože mám vuči náboženství silnou averzi a nechápu proč bych ji měl znát dopodrobna.
Ajantis: to mi připomnělo jedny starší Odvážné palce, kde Fuka při upozornění na takovéto zmýlení na velmi podobném příkladu vysvětloval, že používá "díky", protože to tak cítí. :-)
NateLogan: Tak při používání kvůli/díky je třeba si dát hlavně pozor na kontext, aby pak člověk nepsal, že "Díky živelní katastrofě zahynulo pět tisíc lidí." Nicméně i "kvůli" bývá často pochybné: copak má živelní katastrofa vůli? A tak... :-)
Ajantis: Souhlas. Než jsem začal aktivně číst, byl jsem s češtinou tam, kde slunce nesvítí (skoro doslova... mno řekněte, kdo se musel u učitele doučovat i blbé čtení samohlásek? :D A podobně jsem na tom byl až do 4. třídy). Dlouho jsem pak gramatiku aplikoval pomocí metody "co se mi tam víc líbí".

Ale nutit někoho číst literaturu, která ho vůbec nezajímá? Fuj, ještě že na základce něco jako povinná četba nebyla. Maximálně referáty a na to stačilo vyhrabat třeba příručku focení nebo knižní verzi Kačera Donalda :D

Walome: Kvůli/díky... Víš, že nevím, jestli to používám správně? Když se mě někdo zeptá na rozdíl, není problém, ale jestli to správně používám v textu, to netuším.
Walome: Povědomí o používání jazyka nabývá člověk z předchozích zkušeností s tímto jazykem. Při určování, které slovo je v konkrétní situaci významově přiléhající, při formulování sdělení, i používání gramatiky, obecně při pěstování jazykového citu, člověk z těchto zkušeností vychází, napomáhají mu užít jazyk patřičným způsobem; jak jinak než zkušenostmi by tento cit ostatně bylo lze nabýt? Pokud čte literaturu, která má v těchto ohledech vysokou úroveň (gramaticky správné jsou dle mých zkušeností žel pouze právní přadpisy, a ani ty bezvýjimečně), zvětšuje svůj fond následně uplatnitelný při aktivním použití jazyka. Tento proces učení probíhá už při pouhém čtení, bez volního úsilí k osvojení si těchto dovedností, byť pochopitelně pomaleji a u různých lidí různou rychlostí.
Falagar: to je právě ten omyl - člověka, kterýho to nebaví a nic z toho nemá, tomu to nic nedá. To, že si člověk přečte tunu knih a je rázem chytřejší/sečtěljší/zběhlejší v gramatice je mýtus. Když to člověk nevnímá, tak mu to nedá vůbec nic.

Ale s tou češtinou by to chtělo něco dělat, neuplyne týden, abych si nevšiml nějaké chyby v tiskovinách, oficiálních statusech na fb nebo na plakátech - u nás v OC dokonce visí plakát od Kinectu s nápisem "Ovladač si ty!" ... někdo už tam dopsal dokonce "j" propiskou, je to tam už měsíc a nikdo se neuráčil to vyměnit.
Udivuje mě, jak tohle může projít... přece to někdo musí kontrolovat???!!!

A nedávné prohlášení Cenegy nebo koho "ještě jsme to nevykomunikovali", to mě taky dostalo.

Já sám se stále dozvídám nové věci, např. včera jsem se dozvěděl, že existuje rozdíl mezi kterýkoli a jakýkoli, spousta lidí zase vůbec nevnímá rozdíl mezi kvůli a díky, čárky neovládá nikdo krom korektorů apod. Čeština je hodně zapeklitá věc a i když si na ni dávám hodně velkej pozor, hodněkrát se mi stane, že si po sobě něco čtu a chytám se za hlavu.

Edit: NL: jo, přesně. A gramatika se paradoxně přestává učit už na střední...
Stejně podrobnější znalost literatury je v dnešní době Googlu dobrá tak akorát do vědomostních soutěží. Já měl z literatury za 2 a dnes, pár let po matuře, vím jen naprosté základy. A podrobnosti o Mahábharata a Rámájána... Jak to sakra zapomenu? Straší mě to už 8 let :D

Větný rozbor, slovní rozbor a gramatika obecně se hodí mnohem více (čááááááárky), nehledě na to že to pak strašně pomůže při učení cizích jazyků (tedy hlavně překladu z CZ jinam).
To já jsem celkem hrd a pyšen na to, že jsem přečetl veškerou povinnou četbu včetně 600 stránkových Ztracených iluzí od Balsaca (byť ty mi zabraly 1/4 roku :-) ), s jedinou výjimkou Babičky, kde jsem se nedokázal probojovat za 60. stránku... :-)

Nesouhlasím s tím, že ti to nic nedá - člověk lépe pronikne do české gramatiky, získá lepší slovní zásobu a sníží pravděpodobnost, že ze sebe udělá idiota, co se znalosti mateřštiny týče - a aspoň zjistí, který typ literatury (ne)má smysl číst... :-)

I přes to vše jsem stejně z literatury u maturity, téměř dostal za 4, moc jsem se té historii apod. nevěnoval a slohovky, vlastní četba, mluvnice apod. (kde jsem míval za jedna), mohly u nás být jedině ke škodě, pokud šly někomu špatně, kladné body žádné. Holt naše češtinářka nedokázala pochopit, že (na technické škole!) pro nás historie literatury není zlatý hřeb zájmu... :-)
Někdy je dobré mít vždy něco v záloze. Já si třeba vytáhl komouše, o kterých jsem věděl opravdu jen hrubé základy, a trn z paty mi vytáhl v podstatě pouze jistý Ota Pavel, pač:
a) pochází ze stejných míst jako já,
b) píše krátké a čtivé "knihy" (během střední jsem přečetl 3 a čtvrt knihy z povinné četby, dvě od něj),
c) babča s dědou se s ním občas vídali, takže jsem měl historickou průpravu už od dětství.
Garion, Drolin: Díky. Ještě k tomu matika a informatika. Uvidíme, jak to dopadne, ale tak jako tak si myslím, že hůř než dvojku nedostanu.
Walome: Ale zase dokáže zprostředkovat zajímavé kousky, ke kterým by se normálně člověk asi nedostal. Napříkald v poslední době mě zaujala Markéta Lazarová nebo Příliš hlučná samota.

Garion: Minimálně v čj nezáleží na tom, zda měl člověk jedničky nebo čtyřky :)
Jo a jinak u nas se bezne uznavaly filmy, tedy pokud byly doporucene ucitelem (vzdycky se na to nejdriv podival sam a potom nam rekl, jestli ten film tak nejak odpovida knize a tudiz je mozne je zamenit). Samozrejme ze napriklad styl psani se z filmu nepozna, ale jde to pomerne slusne zkombinovat - kouknout na kvalitni film a potom otevrit knihu na zacatku, uprostred a na konci a precist vsude 10 stran, aby mel clovek potuchu i o tom, jak je kniha napsana.
My měli v povinné četbě i Pána Prstenů - to by na mě ale někdo musel mířit pistolí, abych to dočetl až do konce :) Ona ta klasická literatura má nevýhodu, že je prostě stará. Jasný, je pár dobrých a stravitelných kousků, ale tenkrát se psalo jinak a dnešní člověk na to neni zvyklej. Např. v Sofiině volbě uběhne 80 stran, než se Sofie objeví a dalších 200, než začne vyprávět svou story z koncentráku... a pak těch 400 už stojí za to :)
Hodne stesti. Ale nakonec uvidis, ze to tak hrozne nebylo, pokud jsi neprolezal se ctyrkami :)
popkec: U nás jsou tedy všechny od učitelky (nebo se tak aspon tváří :), a jistou podmínkou je i, aby knihu sám zkoušející znal.

Ostatně dnes jsem to zkoušel. Student musí získat minimálně 4 body z 9, aby mohl dělat i další části. A asi nejpodstatnější částí je spol.-histor. pozadí a kontext doby vydání, na kterém se ukáže hlubší znalost.
Drolin: Teoreticky máš pravdu. Na tu "klasiku" už ale učitelé už ty listy dostanou (no možná na nějákým gymplu si je přepracujou ale u nás na 100% ne) a tak se budou dělat jen ty co tam nejsou. Jako teoreticky je možný že by si každej vybral 20 jinejch a neznámejch knižek ale prostě takovou klasiku jako je třeba "Na západní frontě klid" si tam dá každej, stejně tak třeba Čapka a další. Jinak ale říkala že jí to nebude dělat velký problémy.
Bursoft: Ja mam praveze dojem, ze ta cast ohledne cetby je v rukou ucitelu, od statu jsou dane jen okruhy. Ale tak je mozne, ze ten seznam knizek ma treba nekolik set polozek a ucitel z toho potom vybira ty, ktere se mu libi. Jestli to tu nekoho opravdu zajima, muzu se zeptat.
Garion: No co já vím, tak státní matura z literatury je teď o tom, že Cermat vydal seznam knížek, které jsou povolené k maturitám a studenti si vyberou podle úrovně obtížnosti zkoušky 20-30 knížek, z kterých mají pak ústní, přičemž je to limitováno počtem českých a zahraničních + z knížky z různých časových období. Toto byl aspoň model, když jsem byl ve třeťáku a státní maturu jsem měl mít tehdy já. Myslím, že se toho tolik nezměnilo za ten rok.
Ja uz jsem teda vypadnul z centra deni docela davno, ale z pomerne overeneho zdroje mam za to, ze v dnesni dobe sestavuje seznam "povinne cetby" k maturite zkousejici ucitel, takze pokud neni uplnej magor, da tam relativne stravitelne a neprilis dlouhe knihy.
Chuck: Dobře ty, stihl jsi to ještě před tím editem :D. Jinak my jsme si taky často mohli vybírat z okruhu několik knížek jako povinnou četbu. Mně hlavně na Labiryntu vadilo, že se strašně blbě četl (zvláštní ale, že Fausta jsem si taky bral jako četbu a ten se mi líbil, i když se četl ještě hůř).
Jedina povinna cetba, kterou jsem byl ochotny se zabyvat, byl Máj, bo to bylo relativne kratke :)