Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@7c (18.03.2014 20:35): Vždycky je do čeho si kopnout. Třeba do škaredýho klienta :D :D

@JohnCZ (18.03.2014 20:23): Jojo, v kombinaci s cenama (resp. slevama) je to bomba. Koupíš hru nebo zadáš klíč a všechno se to postahuje, poupdatuje, pospouští :D Kdysi jsem přešel do fáze, že jsem si film radši stáhl z netu, než abych ho hledal na DVD, pomalu přecházím do fáze, že si radši hru koupím na steamu, než abych se sral s hledáním torrentů, patchováním, crackováním, patchováním cracků a crackováním patchů a doufal, že to pojede :D
@JohnCZ (18.03.2014 20:23): Ten Steam opravdu začíná být zajímavý. Ukazuje Ti to všechny nainstalované hry? Mně jen dvě a ve skutečnosti jich mám šest. A když najedu na ty, které nainstalované skutečně mám (mám je mezi programy), tak tam mám jen volbu "Instalovat". :-((
@Richmond (18.03.2014 19:05): Takovýhle problém jsem měl se Steamem poprvé a to ho mám přes 6 let, takže pohoda. Jedině že se občas nepřipojíš, když zrovna spustí nějaký slevy a přetíží se servry, ale tak hrát se dá offline, takže to je jen drobná nepříjemnost.
@JohnCZ (18.03.2014 20:23): Steam UI je designový přežitek počátku 21. století. V roce 2010+ už by takovéhle relikvie neměly vůbec existovat. Trochu jsem čekal, že Valve s jejich "slavným" release Steam OS konečně překopají základní aplikaci.
@Richmond (18.03.2014 19:05): Dřív jsem měl problémy na starým komplu (myslím hodně starým komplu :D), pak to bylo v pohodě na noťasu a tady, ale pár měsíců se jim to trochu sere. Mohli by trochu poladit zase toho klienta..
Tak zas něco pro Steam hejtry. Pustím Steam ... Steam stahuje aktualizaci... Steam instaluje aktualizaci... Steam se restartuje ... "FATAL Error Failed to Load steamuil.dll" pár dalších pokusů se stejným výsledkem, pár nadávek, reinstalace Steamu naštěstí zabrala. No může si člověk zahrát... :(
@Crash (18.03.2014 11:49): Samozrejme nerikam ze je neco trapneho na tom si to vytisknout. Jen jsem skutecne jeste neslysel, ze by to nekdo delal. Osobne kdyz nevim ovladani, tak poreferuju v menu a kdyz nemuzu prijit na nejakou herni mechaniku, poreferuju google, takze moje zvyky jsou nekde jinde, proto me to tak zarazilo.
Mhm.
Já si teda v době "pouze krabicovka za 1500,-" hry nekupovala, neb jsem na ně coby socka skrytá za monitory jaksi neměla.
Originální hry, které mám fysicky, se ku mně dostaly buď darem, z časopisu či z výprodeje (BG I+II i s datadisky za nějakou stovku, nebo kolik) a hry vyloženě kupuji až cca posledního půl roku digitálně, protože je to tak levné, že se nevyplatí je pirátit.
O krabice bych stál v pár případech, jinak mi vyhovuje, že mohu místo pro krabici s hrou zaházet úlovky z antikvariátu etc.

Manuál je letzte Instanz pro případ nejvyšší nouze.
@Crash (18.03.2014 09:21): Samozřejmě nejde o cenu, ale o nezapomenutelný těžko popsatelný pocit, něčeho nového, uchopitelného, nabytého přidanou hodnotou oproti dnešním krabičkám nebo digi distribucí. Jistě, že je lepší mít více her za méně peněz, nespím ani s bankéřovou dcerou a ani je netisknu :-)
Já manuály nikdy nějak extra nepročítal. Neřekly mi většinou nic nového, protože dnes si veškeré potřebné informace o hře najdu na webu ještě před koupí (a taky za ta léta hraní člověk pochytí kde co, a upřímně kolik her dnes potřebuje vysvětlování herních mechanismu na víc jak 5 stran) . Kdysi to určitě smysl mělo (např. si pamatuju manuál k IwD2, kde jsem koukal docela často kvůli tabulkám k jednotlivým povoláním a efektům všech kouzel), ale dnes už je to jen nostalgie. Ovšem netvrdím, že takový originální manuál, mapu a všechno kolem u Witchera 2 bych si nenechal líbit=)
@Walome (18.03.2014 12:01): No vždyť jo, já spíš teď koukám trochu překvapeně, že je na tištění manuálu něco jakoby trapného, za co bych se měl snad i stydět. Já se automaticky do manuálu dívám než začnu hrát jakoukoliv hru i tu u který nepředpokládám, že bych manuál potřeboval, jestli tam třeba není něco zajímavého, třeba nějaký úvod k příběhu, což u starších her bylo naprosto normální.
@Crash (18.03.2014 11:49): Já si tisknul manuál k Tropico 3 co mám na steamu o nestydím se za to. Občas do něj kouknu, dokonce jsem si ho i nastříhal a sešil a vyznačil si v něm podstatné věci.
@LIUWIL (18.03.2014 11:28): Ne nedělám si srandu, samozřejmě si netisknu manuál kde jsou tři stránky licenčních podmínek, a pak popis, že se hra ovládá WSAD. Ale kde je toho víc, tedy k simulátorům strategiím nebo RPG si to vytisknu, projdu a normálně to mám při začátku hraní na stole, abych se kdyžtak rychle mohl kouknout.
Co je divný na tisknutí manuálů? Dyť kdo by to četl v PDF, když je navíc zrovna ve hře.
Spíš jde o to, že manuály dneska nejsou ani potřeba, když jsou veškeré instrukce ve hře.
PC hru v krabici jsem si nekoupil už pět let. Na ty, které mám si mi stejně jenom práší. Konzolovky se dají alespoň případně udat někde v bazaru.

@Crash (18.03.2014 11:06): Teda, nikdy by mě nenapadlo tisknout si manuály ke hrám. :)
@Richmond (18.03.2014 10:01): Samozřejmě pokud se budeme bavit o obsahu krabic, tak to je o něčem jiným, ten začátek tý debaty byl ale spíš o cenách.

Jako já si tu samozřejmě nebudu hrát na hrdinu, který by nikdy nezažil takovej ten pocit "sakra proč já se tu s tím morduju, když mi to nejde a přestává mě to bavit a mám spoustu jiných her...", samozřejmě že zažil, občas mu i podlehnu, ale určitě kvůli tomu nechci přivolávat dobu, kdy jsem si o většině těch her tak mohl maximálně číst a sem tam nějakou upirátit a výjimečně něco i koupit.

Ale krabičkáři to maj dneska horší no, já naštěstí přestoupil na digi, i když občas vám ty sbírky závidím, ale nemám aspoň problém s místem. Ale manuály si tisknu... :D
@leebigh (18.03.2014 09:10): Přesně. Zkrátka dneska už není žádná iniciativa pro kupování těch krabic. Osobně si akorát koupím jednou začas krabici když je to v akci, nebo je to nějaká kompletka či antologie, ale jinak jedu buďto digitál, nebo limitky (a tím myslím limitku, ne normální hru s in-game bonusem) ve kterých opravdu něco je kromě té hry.
@Crash (18.03.2014 09:28): "se s tím smiř a uleví se ti"
docela dobrá rada :) zatím jsem to udělal tak, že nekupuju téměř nic nový, za letošek jsem si koupil jen jedno DLC... bohužel už měsíce hraju Skyrim, takže plán mi moc nevychází :D
@Crash (18.03.2014 09:21): Nevím Crashi, jestli jsi přesně pochopil o čem byla třeba moje výtka. Nikdo asi určitě nechce zpátky hry za 1500. Já třeba psal ale o tom, že ten pocit koupět hry v bez krabice za 50 je diametrálně odlišný od tehdejší koupě krabice sice za mnohem větší peníze, ale s tlustým manuálem, mapou a dalšíma proprietama. Koneckonců dělám to dodnes a na Ebay kupuju tyhle krabice pořád za stejné ceny, často i za těch 1500. A ta radost z toho, když to přijde domů je pořád srovnatelná s tehdejší dobou. To se mi u žádné digi kopie za pajcku nestane a může to být sebelepší hra. Hraní té hry pak je něco jiného a tam s tebou souhlasím, že je na člověku, zda dokáže (naštěstí já to pořád ještě umím :) si hru užít. Pro mě to třeba je ale úvodní pročtení celého manuálu (teĎ mám na mysli cRPG nebo strategie), který se mi lépe čte v tištěné podobě :)
@Crash (18.03.2014 09:21): Naprostý souhlas. Pět let stará Dune 1 na disketách stála pořád nějakých 900, paráda!

Add devalvace: Podle mého jsou to dvě částečně spojené věci. Jednak, 'mám milion her tak je aspoň zapnu a nevydržím ani 5 minut a jdu pryč', což je dle mého právě ta devalvace, člověk tu hru nechtěl, a nestojí o ni a během chvíle nedostane manu nebeskou, tak je prostě k ničemu a bla bla bla. A ta druhá je 'ta hra je naprosto skvělá, boží nápad a byla by i zábavná, jenže se to nedá jednoduše ovládat, má debilní příběh a blablabla' - tj v porovnání kladů a záporů převažují zápory až to kazí radost z hraní. Což je zbytečné trpět, když máš obří backlog her, které budou lépe hratelné a zábavnější. Jednou jsem měl na PC po celý rok jen DN3D, protože se mi nic nepodařilo sehnat a tak jsem ho pařil stále dokola, dokud jsem ho nedával popaměti na hard. A to byl duke skvělý a já ho měl/mám rád. Kdyby to bylo něco jiného a méně kvalitního, tak bych z toho pak mohl lézt po zdi.
@Crash (18.03.2014 09:21): "Ano hrozba devalvace tu je, ale hlavně díky neschopnosti hráčů se do hry ponořit, jakmile přijde první náznak stereotypu, něčeho co vám na hře nevoní, tak už koukáte po jiný hře."
Protože her je moc a času málo. Ale já teda vydržim i u hry, co mě moc neba a čekám a doufám, že se to zlepší, když už jsem si ji koupil.
To mě podrž, tak nevím jak vy, ale my jsme tehdy bulili, že ty hry jsou strašně drahý, kde na to člověk má v chudým postkomunistickým Československu vzít, a proto se pirátí ostošest.... a teď budeme bulit, že jsou levný, a jaký to bylo krásný, když hra stála 1500??? Já si to tedy naopak nesmírně užívám, že si dneska můžu dovolit legálně v podstatě jakoukoliv hru, protože i ta nejdražší za dva tři roky zlevní, a stejně nemám většinou stroj na to, abych tu nejnovější hru rozjel v plný palbě (pokud vůbec). A hlavně si můžu pořídit i spoustu těch starých, na kterými jsem tehdy slintal v časácích.

Ano hrozba devalvace tu je, ale hlavně díky neschopnosti hráčů se do hry ponořit, jakmile přijde první náznak stereotypu, něčeho co vám na hře nevoní, tak už koukáte po jiný hře. To ale podle mě není problém trhu, ale nazvěme to třeba "hráčskou disciplínou". Mám skoro dva tisíce her, přesto jsem jich tak 80-90% nikdy nespustil, ale to mi nebrání v tom, abych už čtvrtý měsíc trávil v Morrowindu, teda teď už v Tribunálu, a to ne proto, že bych ho považoval za tak supr dokonalou hru, ale hlavně proto, že jsem se rozhodl, že teď budu hrát Morrowind a budu ho hrát pořádně. Nesvádějte to na nic jiného, je to jen ve vašich hlavách.
@LIUWIL (18.03.2014 08:33): Bohužel i ty manuály se ztrácejí, dneska max. jenom referenční kartička s ovládáním, nebo i vůbec nic, jenom DVD (dříve si člověk alespoň trochu početl v manuálu - story, postavy a tak.)
@leebigh (18.03.2014 08:18): Jo, to je taky fakt. Dneska "krabicovka" je prostě jenom plastová krabička s diskem a manuálem. Člověk to otevře, vyndá disk, nainstaluje, strčí ho zpátky a krabičku strčí v lepším případě na poličku. Jako bonus v té krabičce najde maximálně reklamu na nějakou jinou hru.
@LIUWIL (18.03.2014 00:36): No právě, naprostá devalavace, demotivace :) Absolutně neporovnatenlný co se týče zážitku. To samé, když jsem si tenkrát nesl domů krabici s hrou za 1499. Proti tomu je dnešních 8 her za 50 kč něco jako bych si kupoval housky. Stejnej pocit :)
Jestlipak nekteri vubec tusi, ze taky byly casy, kdy zadny plny hry nebyly a pokud by mi tehdy nekdo rekl, ze u herniho casopisu na CD bude za 150 kc i plna hra, tak bych si myslel, ze se zblaznil?