Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

  • PC 60
Krátce po úspěchu jejich nedávno vydané prvotiny Tajemství Oslího ostrova se Petr Vlček s Jaroslavem Kolářem v rámci svého studia Pterodon rozhodli pro vytvoření další adventury. Tou se nakonec trochu neplánovaně stalo 7 dní a 7 nocí, jenž se původně připravovala ve verzi pro amigu, ale mecenáš Petr Vochozka se rozhodl zadat tvorbu PC verze právě Pterodonům. Ti tak přišli k již rozpracovanému scénáři a částečně i téměř kompletní grafice amiga verze, kterou ale ve finále vůbec nepoužili a úplně celou ji překreslili. I přes to všechno však dokázali hru vytvořit za pouhých šest měsíců!

Zatímco Oslí ostrov byl až očividnou parodií na Monkey Island, 7 dní a 7 nocí se nechal inspirovat v jiné legendární sérii – Leisure Suit Larry od Sierry. Hlavním hrdinou je tentokrát neotesaný sebevědomý vesnický soukromý detektiv Venca Záhyb žijící v malém městečku Lhota. Jednoho dne přijme nabídku místního milionáře Jonathana Smihta, aby po dobu týdenní nepřítomnosti pohlídal jeho sedm dcer a uchránil jejich počestnost od potenciálních nápadníků. Nebyl by to Venca, aby se ještě týž večer v hospodě nevsadil s Fandou Kořenem o přesný opak – že dokáže dostat všech sedm dcer do postele. A tím také začíná náročný týden s jasnou motivací na každý z večerů – vždy zlomit srdce jedné z dcer, aby se s ním vyspala.

I přesto, že od vydání jejich prvotiny uběhlo jen pár měsíců, je na hře vidět překvapivě celkem velký pokrok. Změnil se hlavně interface – ubyla políčka s příkazy, vše se dělá jediným kurzorem ovládaným myší, kdy jsou příkazy obstarávány levým a pravým tlačítkem. Ubyla také nutnost zvlášť otevírat inventář, všechny předměty se rovnou zobrazují v dolní liště a jde s nimi jednoduše operovat. A konečně do hry přibyly také zvuky a hudba, které už nejsou jen skřípáním PC speakeru, ale k dispozici je i podpora Sound Blasteru. Po grafické stránce se jedná také o posun k vyšší kvalitě, přestože je použité stejné archaické rozlišení 320×200. Grafika však působí více svěže a rozmanitěji, na druhou stranu však je však také ujetější a s pokřivenou perspektivou. Kvalit západních konkurentů však nedosahuje. I vzhledem k časovému limitu pak neobsahuje tolik animací, ty co jsou k vidění však odpovídají slušnému standardu. Velkou novinkou je pak akční mezihra, pomocí které je potřeba úspěšně splnit akt s dívkou prostřednictvím střídavého klikání levým a pravým tlačítkem myši tak, aby se na progress baru podařilo dosáhnout vyvrcholení. Když se to nepodaří, nebohý Venca se jde oběsit a hra končí.

Je to v podstatě jediný zásadní způsob, kde se dá zemřít. Ve hře ještě existuje jedno místo, kde může hlavní postava zahynout, ta na to ale před provedením daného úkonu upozorňuje, ať si dáváte pozor. Zmizely také dead endy, tedy místa, ve kterých byste se dostali do situace, kdy už nemůžete pokračovat dál, protože jste někde něco nesebrali či špatně použili, ale hra vám to nedá nijak vědět. Opět je hra prošpikována více či méně podařeným humorem, který již není tak infantilní, jako u Oslího ostrova. Ostatně, na námětu a scénáři se tentokrát podílel jako externista Karel Šolberk, respektive se za tímto pseudonymem ukrýval sám Petr Vochozka. Přibylo lokací, postaviček i celkového obsahu. Základní premisa příběhu je hodně jednoduchá a tak je vždy důležité najít způsob, jak se dané dívce vetřít do její přízně. K tomu je potřeba splnit řadu úkolů, které v rámci tehdejší tradice přináší spoustu záludností, podrazů a neviditelného pixelhuntingu. Pod kurzorem se totiž nezobrazují aktivní předměty, a tak je možné nalézt na obrazovce jako aktivní předmět něco, co vás na první pohled ani nenapadne, že by mohlo být nějak použitelné či sebratelné. Vlastně, na jednom místě je kurzor aktivní – na přehledné mapě Lhoty, odkud se hráč dostává do jednotlivých lokací. Na řadu přichází také některé absolutně nelogické činnosti, nejslavnější je asi použití psa na elektrickou zástrčku. S tímto puzzlem se na přetřes dostává ještě jeden nešvar použitý u některých puzzlů – danou činnost je potřeba několikrát opakovat, než se vám dostane předmětu, který potřebujete.

Pokud ale přistoupíte na všechna tato pravidla a záludnosti, budete se u hry určitě bavit. Nejedná se o žádné extradílo na poměry světových adventur té doby, v české kotlině ale jde vidět kvalitativní posun od Tajemství Oslího ostrova. Ve stručnosti jde o českou kreslenou adventuru s lehce erotickým podtextem, specifickým lechtivým humorem a místy hodně zvrácenými puzzly, který se nechal inspirovat Larry Lafferem. A inspirace je to zdařilá a hra určitě patří do historie zlatého fondu českých adventur.
+18
  • PC 45
7 dní a 7 nocí, druhý český adventurní počin a možná jedna z prvních her, co jsem kdysi jako kluk hrál na PC. Tehdy mě to jako puberťáka celkem bavilo a dnes?

No je to český až to bolí. Grafika je o fous lepší než Oslí ostrov, to znamená není to hrůza, je to jen ošklivý. Zvuky a hudba pod Dosboxem nejdou, u jiné verze jsem zprovoznil hudbu (a velice rychle ji vypnul).

Příběh zná asi každý - Venca Záhyb dostane za úkol ohlídat 7 dcer milionáře Smithe a vsadí se, že je všechny do týdne přefikne. Každá z dcer je jiná, jedna miluje zvířata, druhá sport, další sladkosti. Jedna potřebuje opraváře, další by se ráda podívala na zoubek tátovu trezoru. Pak je tady jedna vstřícná, ale šeredná a dokonce jedna lesbička. Venca se s tím nepáře a tak přijdou na řadu drogy i defacto znásilnění, v 90kách a u nás to evidentně nevadilo.

Hratelnost je šílená. Opět si bez návodu ani neškrtnete, protože se dá beznadějně zakysnout špatným provedením úkolů. Navíc je tu všechno co "miluji" na starých adventurách - pixelhunting, předměty které se objeví na místě kde předtím nic nebylo, několikrát opakované činnosti vedoucí k dosažení úkolu, sbírání krámů které do konce hry nevyužijete. Předměty a aktivní místa se nehlásí, kurzor je naštěstí jeden na všechno.

Takže tu máme českou variaci na Leisure Suit Larry s tím rozdílem že Venca si na rozdíl od Larryho "štrejchne". Občas je to i trochu vtipné (Pedigree Pal a Pedigree Secam), nějaké erotické obrázky tu jsou a klikací mezihry mě odvařily nejen myš, ale i ruku. Jako nostalgická vzpomínka dobré, ale víc než 45% tomu fakt dát nemůžu.

Pro: Ovládání, erotika, občas humor

Proti: Nefér hratelnost, mizerná technická stránka, po všech stránkách horší než zahraniční konkurence.

+21
  • PC 50
Tak tuto hru jsem jednou hrála, ačkoli nedohrála.. Né, že by byla kdovíjak těžká, nicméně mě nějak nechytla. Zato její nástupce ve Flash podobě byl naprosto skvělý! :-) 6 ženichů a 1 navíc - to bylo něco docela jiného a lepšího. Tato hra je zkrátka tak trochu na můj vkus nuda.. :-/ Jistě, toto je starší hra z roku 1994, avšak v té době vyšli mnohem zajímavější hry než tato. Lov na ženy je celkem dobré téma, avšak když máte plný inventář a předměty kombinujete naprosto nesmyslně, tak vám to na náladě také moc nepřidá.. U mě bohužel.. NIC MOC.

Pro: Zajímavé téma, občasné vtipné dialogy.

Proti: Zbytečně mnoho předmětů, nelogičnost.

+3 +7 −4
  • PC 30
Tahle hra obsahuje všechno, co nemám na adventurách rád - pixelhunting, nesmyslné a nelogické kombinace (mrtvý pes jako elektromagnet použitý na vytáhnutí nebozezu ze studni? :o) ), trapný humor, příšerné dialogy, primitivní zápletka. Navíc ještě sbíráte předměty, které nakonec ani nikde nepoužijete, takže výsledkem je hrozný bordel v inventáři. Technické zpracování je na svojí dobu podprůměrné, na druhou stranu musíme přihlédnout k faktu, že na hře pracovali asi 3 lidé a jednalo se o jednu z prvních českých her. Progress v ovládání a grafickém zpracování je oproti o půl roku staršímu Oslímu Ostrovu znatelný.

Co se týče té proklamované erotiky, je jí zde asi jako v posledním díle Esmeraldy. Na nějakou odhalenou bradavku tu narazíte snad jen u klikacích miniher, kde se vždy objeví statický obrázek páru v nějaké poloze, který si ale ani nestačíte prohlédnout, jelikož musíte klikat jak splašení, jinak minihra skončí neúspěchem a Venca si půjde hodit lano. Mimochodem ve freeware "cracknuté" verzi tyto minihry nejsou.

Z dnešního pohledu nehratelná adventura, která ale ve své době splnila svůj účel a stala se tak trochu legendárním mokrým snem tehdejších puberťáků.

Pro: jedna z prvních českých her, progress oproti TOO v ovládání a technickém zpracování

Proti: nelogické kombinace, pixelhunting, trapný humor, přeplněný inventář, zápletka "fuck them all in 7 days" nestačí

+11 +14 −3
  • PC 55
Poprvé jsem o této hře slyšel ještě někdy v době základní školní docházky. Tehdy tam fungoval nepovinný tří hodinový počitačový kroužek a tam jsem se dozvěděl od okolních deváťaků, že existuje hra o sexu. Během sedmi dnů je nutno svést a obšťastnit sedm pěkných dívek.

S touto představou a s tímto jednoduchým popisem jsem přežíval další asi 3 roky, než jsem si pořídil svůj první počítač. Hru jsem samozřejmě začal posléze schánět, jenomže ji nikdo neměl a stalo se, že jsem na ní po čase úplně pozapoměl.

Jednoho dne se ke mě dostal seznam her od jednoho prakticky neznámého člověka a tam jsem tuto hru zahlídl. Okamžitě jsem se za ním vydal ( bydlel o město ) a hru si přepálil. Doma ji nedočkavě spustil a začal pomalu hrát.

Po pár minutách mělo přijít poprvé konečně na akci a já se začal těšit na pořádnou zábavnou divočinu. Bohužel jsem nevěděl, že na disku mám verzi cracklou cenzurou, takže na místo ničení tlačítek od myši ( to jsem zjistil asi za rok co jsem si hru stáhl přes net ) mě to hodilo s úspěchem do dalšího dne a já hru s překvapeným výrazem vypnul.

V mých očích se tak hra jeví, jako lehce podprůměrná česká adventura, která ani sama o sobě nevěděla o čem vlastně bude ( viz. obrovský inventář věciček, které ani nepoužijete, nebo tímto se zvyšuje obtížnost hry? ) Samotný akt s klikáním na myšku je taky uhozený stejně jako celý příběh. Jediným plusem tak budíž sem tam povedený vtípek, ale stěma se počítá jako u většiny adventur.

Pro: Pár povedených vtipných pasáží ( teď si z hlavy vzpomenu třeba na klec se lvem )

Proti: Nepoužitelné předměty v inventáři, délka hry, samotný vyřešený klikací sex pomocí myší.

+4 +5 −1
  • PC 60
Pohodová, jednoduchá, jemne pikantná a fajne sedliacka adventura. Spomienky až na tú besnú klikačku (smrť pre myšky) v medzipasážach celkom pozitívne.

Pro: príbeh, prostredie, erotický nádych

Proti: grafika, klikacie "sexualne" pasáže, krátka

+5 +6 −1
  • PC 70
Na tuhle adventurku vzpominam rad. Neni sice kdovijak ultraskvela, ale par hlodu bylo fakt povedenych. Pamatuju si, ze me taky dost uchvatila hudba, ktera sla zapnout i ze speakeru.Hra byla bohuzel dost kratka a hlavne se v ni valela spousta predmetu, ktery nemely vyuziti, takze ke konci jsem mel narvany inventar a nic z toho.

Pro: Humor, hudba, hratelnost.

Proti: Kratke, spousta zbytecnych predmetu.

+8