Představovat někomu tento skvost českého trhu je si myslím naprosto zbytečné. Ono udělat hru, která se lidem líbí je jedna věc, ale udělat hru se kterou člověk roste je věc druhá a ten kdo ji nikdy nehrál, nikdy nepochopí, o čem je řeč. Dodnes vzpomínám na Paulieho a jeho vtipné hlášky, Sama, který pokaždé, když ho nechtíc praštíte zařve: ,,To měl být vtip? Byl dost špatnej!". Nebo také na Ralfa a jeho a-a-ahoj Tome a spoustu dalších postav. Já jen doufám, že, není všem dnům konec a čeští tvůrci nám vytvoří něco, z čeho se stane legenda jako z Mafia: The City of Lost Heaven.

Pro: Dabing, výborné hlášky, příběh, postavy, mapa města, Jízda a Extrémní jízda, zbraně.

Proti: Až na pár malých bugů ( které jsou ale někdy velice vtipné) nemám vubec žádné proti.

Pokud nic jiného, určitě tahle hra znamenala hodně pro českou herně-vývojářskou scénu. Nejsilnější stránka Mafie, a sice příběh, se sice nemůže rovnat vrcholným mafiánským eposům ze stránek knih a filmového plátna, nicméně v herní branži pořád strkala 90% her s přehledem do kapsičky od trenek. A co tak sleduju, dělá to vlastně dodnes.
Český klenot, který na čas pokořil GTA a zesměšnil herního Godfathera. Hra s patrně nejlepším příběhem, hudbou a dabingem v herním průmyslu. Druhý díl už snad vyšší laťku mít nastavenou nemohl. Snad jediná gameska, u které jsem měl na krajíčku.

Pro: Grafika, příběh, hudba, dabing, extrémní jízda

Proti: Pár drobných bugů, mise Fairplay

Zlatý grál české herní scény je už náležitě fousatý, dodnes se ale nepodařilo žádné jiné hře překonat slávu tohoto díla. Když se dnes zeptáte kohokoli z naší české kotliny, jaká je podle něj nejlepší hra, určitě řekne Mafia. A pokud se zeptáte, jaká je nejlepší česká hra, nikdo vám neodpoví jinak, než Mafia. Tvůrcům se podařilo vytvořit skutečně mistrovské veledílo, které dodnes každý hodnotí stokrát omílanými superlativy. Jenomže co lze kritizovat?

Ve své době zkrátka neměla Mafia konkurenci, co se herního designu týče. Grafika není ani dnes vyloženě hnus, animace možná působí docela strojově, ale některé cutscény jsou vynikající a kamera a střih filmečků by mohly sloužit jako příručka. Atmosféra 30. let je neskutečně intenzivní a pulzující po celou dobu hraní. Dabing je špičkový (a i když sám Dan Vávra říká, že mu mnohem víc sedí anglický dabing, ten český se stal kultovním) a i styl dialogů a mluvy sedí do doby, ve kterém se hra odehrává. Auta a jejich fyzika je neuvěřitelně blízká realitě. Autoři si vytvořili speciální systém, ve kterém fyzikální model sežvýkal parametry zadané do tabulky a vytvořil vlastnosti auta odpovídající realitě. Když pak tvůrci vyzkoušeli auto ve hře, porovnali je s papírovými atributy a vše sedělo, bylo hotovo. Bylo to tak trochu pouštění se na tenký led, jelikož auta prostě nebyly arkádová, jezdily pomalu, nezatáčely a naopak se zase nedaly z vyšších rychlostí zastavit. Ale tak to tenkrát skutečně bylo, a naštěstí to hráči přijali. Udělat to takhle v GTA, no nevím...

A právě GTA bylo možná jedinou konkurencí v době vzniku Mafie, avšak Mafia není tak úplně sandbox. Máte tu sice neomezený pohyb po celé herní ploše, ale nejezdíte si na různá místa pro úkoly a nemáte savehouse, kde můžete kdykoli hru ukládat. Hra vypráví příběh, mise na sebe neustále navazují a vy zkrátka musíte jít dál. Občas si můžete dát drobnou odbočku, ale hra se ukládá po checkpointech. Ve městě se taky nedá tak moc blbnout, jako v GTA. Zkrátka Mafia není sandbox (kromě jízdy a její extrémní verze), je to hra, která primárně vypráví děj.

Engine se bohužel poměrně rychle vyčerpá, takže brzy zjistíte, kolik nábojů nastřílet do nepřítele, a po jakých dávkách střílet z Thompsona. Postavy se občas chovají jak panáci a skripty se sem tam nenačtou, a čím více zkoušíte různých postupů v misi, tím víc takových chvilek nastane. Světla a sloupy na ulici nejdou autem sundat, což může být pro hráče GTA šok. Civilisti před autem jedoucím po chodníku uskakují trošku nejapně a animace je dost trhavá, navíc se většinou jakoby "teleportují". Občas se takhle teleportují i friendly postavy, třeba když parkujete před nimi. Ideálně stojí mimo, ale chtějí polekaně uskočit s vědomím, že řízení nezvládnete, a teleportují se přímo před váš nárazník - to mě opravdu dost štvalo.

Příběh je samozřejmě to hlavní, ale Mafia uměla ve své době hrát i na emoce. Tommy je sice až příliš velký dobrák, ale námět je to zajímavý a dnes si říkám, že Mafia nám poskytla zajímavý pohled na to, když se nějaký obyčejný dobrák od srdce dostane do takovéto organizace. Svůj kult si hra získala asi díky době, ve které vyšla. Tehdy nebylo úplně běžné, aby tak malý tým udělal tak celosvětově úspěšnou hru. Dnes je doba jiná, a spousty malých studií dělají kvalitní tituly, ale Mafia je naše česká a byla první taková. A díky tomu, že uměla zahrát i na city, je dodnes biblí každého českého hráče.
Myslím, že bych neměl opomenout náš herní klenot. A když myslím náš, myslím tím český produkt. Vyšel v roce 2002, vydalo jej studio známé jako Illusion Softworks a dodnes se to hraje a hrát se to bude pořád. Někteří z Vás již jistě tuší, že se zde budeme bavit o hře jménem Mafia: The City of Lost Heaven.

Moje první seznámení s touto legendární hrou bylo zřejmě na Invexu. Na tom, který stával ještě za to. Pamatuji si, jak jsem dorazil na výstavu a moje první kroky, jako obvykle vedli do gamehallu. Ostatně, jezdil jsem tam víceméně jen kvůli této hale. Zbytek byl spíše pro zaplnění času, než mi pojede vlak domů. Když jsem tam dorazil, viděl jsem obrovské fronty, možná větší než jsem byl zvyklí u pár počítačů. Když jsem se dotlačil asi po dvou hodinách před monitor, spatřil jsem do té doby pro mě nevídané. Když jsem dohrával asi čtvrtou misi, tak si pamatuji, že se mě tam kdosi ptal, jestli hru nemám náhodou doma, že mi to až moc jde. Říkám, ne nemám, ale rád bych si ji pořádně ozkoušel před koupí. Samozřejmě jsem věděl, že si hru koupím, ale chtěl jsem získat čas. Poté jsem se o hře bavil ve škole a jednoho dne jsem si jí konečně zahrál doma, kde byl na všechno konečně ten pravý klid.

Příběh hry je zasazen do třicátých let. Probíhala prohibice a Americe se vůbec tak nějak nedařilo. Hlavně města byla plná mafie. V jednom z nich se odehrává i naše story. Jmenuje se Lost Heaven a je fiktivní, takže neplést s reáliemi, ač z nich bylo jistě čerpáno. Hrajete za mladíka jménem Thomas Angelo, který se živí jako taxikář a právě v jeho taxíku započne příběh. Jednoho klidného večera mu totiž do auta naskočí banda mafiánů s přáním rychle se vypařit. Sledovali je totiž další vozidla. Vy, jako zkušený řidič, jste je zachránil. Netrvalo dlouho a brzy jste pro místního dona Salieriho už dokonce začali pracovat i Vy. S příběhem se dál vypisovat nebudu, stojí totiž za to, aby jste si ho prošli samy, pokud jste to již několikrát neudělali. A i když je hra už přes deset let stará, nerad bych zde až moc spoileroval. Co bych ale zmínit měl, byly výborné předělové animace mezi misemi, bylo to něco, jako sledovat film. Dokonce fanoušci sestříhali všechny cut scény do jednoho takového filmu, takže když se Vám nebude chtít hrát, tak se můžete jen kochat.

První, co mně na této hře upoutalo, byl náš český a velmi povedený dabing. Možná díky němu jsem tenkrát nic jiného nehrál, jednak jsem neuměl příliš dobře anglicky a za druhé byl skvělý. No a ty výborné hlášky a ultra dobře napsané postavy, no, radost.
mafia

Hra byla velmi podobná titulu Grand Theft Auto III (o kterém se jistě taky rozepíši), otevřený svět, plný možností, aut, policie a zbraní. O autech bych zde mohl psát celou kapitolu, ale ve zkratce se jednalo o vozidla vymodelovaná podle skutečnosti, která se tak i dokonce ovládala. Chvilku tedy trvalo, než jste jejich ovládání dostali do krve. Byla zde také pasáž, kde jste mohli závodit ve velmi rychlém sportovním autě, a mám pocit, že mnoho lidí zde rozbilo klávesnici, nebo se obrovsky rozhněvalo. A pak je tu taky minimum lidí, kterým to nedělalo žádný problém, ale ty já jsem neznal. Nicméně jsem se časem o nich dozvěděl. Já jsem patřil k těm, co při tomto závodě mnohokrát ztratil nervy, ale naštěstí nic jiného. Zbraňový arzenál obsahoval baseballovou pálku, kterou jste mohli dokonce využít při jedné z misí, kde jste měli rozbít pár aut. Poté zde byl boxer, mám takový pocit, že i páčidlo, ale to si přesně nepamatuji. Dále klasika všech klasik Colt 1911, Magnum a můj velice oblíbený mafiánský Thomson 1928. Dále opakovací puška, upilovaná brokovnice (tzv. vendeta), pumpovací brokovnice, sniperka, molotovy a také granáty. Výběr byl skutečně obsáhlí a bylo jen na Vás jak jej využít. Oproti GTA III, kde jste si mohli lítat městem rychlosti světla a klidně na červenou, Vám to zde policie spočítala už při překročení rychlosti. Byla zde funkce omezovač, která za Vás rychlost pohlídala a mohli jste se soustředit jen na misi a semafory. Když už Vás ale policie chytla, byla možnost, ujet, zastavit a zaplatit pokutu, nebo zastavit a osádku policejního vozu bez milosti popravit a utíkat (dobrým tipem se stalo to, že jste zastavily, počkaly až přijde policista k autu a následně dupli na plyn a ujely). Svět byl skutečně velký, krásný a otevřený, pokud jste se chtěli jen tak projíždět, byla v hlavním menu položka volná jízda, která poskytla jen to a nic víc, bez rušení od misí. Navíc zde šel navolit jak den, tak i noc. No a po dokončení příběhu, zde byla také extremní jízda, kde jste plnily další kupu úkolů navíc. Například jste převáželi nákladní vůz plný výbušniny, se kterým jste nemohli narazit, ani příliš zpomalit. Hudba ve hře byla fenomenální a skvěle seděla k dané době. Myslím, že se dá skvěle poslouchat i dnes po cestě do práce, nebo do školy. Já jí poslouchám velmi rád.

Vznikla také obrovská spousta modifikací a myslím, že bych měl zmínit hlavně tu, která prodlužovala hlavní příběhovou linku. Ale také zde byla jedna, která například pokryje celé město sněhem. Ale je jen na každém z Vás jaké vyzkouší. Nicméně právě tyto považuji za vůbec nejlepší.

Hra se stále velmi dobře prodává i dnes a dokonce v srpnu roku 2010 vyšel díl druhý, který si myslím prodejům též pomáhá. Hra sklidila výtečnou kritiku po celém světě a to svědčí jen a jen o výborných kvalitách. V roce 2003 byla hra portována na Playstation 2 a o rok později také na Xbox.

Myslím, že by toto, jako moje vzpomínka, mohlo stačit. Mohl bych sice napsat dalších deset stran, ale myslím, že takhle to bude akorát. Navíc, nerad bych moc prozrazoval, pokud článek čte někdo, kdo tento klenot ještě nehrál. Od toho tu je třeba Wikipedie. Děkuji tedy za přečtení a nezapomeňte hrát Mafii i dnes, zítra a do konce života, protože si to více než zaslouží. Tímto bych chtěl vzdát hold i Danu Vávrovi (hlavní designér prvního dílu), který se stal pro mě českým vývojářem číslo jedna a velice bedlivě sleduji jeho nové studio Warhorse.

Pro: - Skvělá kampaň - výborný český dabing - OST

Proti: - Občasné bugy a někdy drsná obtížnost

Je to už skoro 15 let co se mi první díl Mafie zaryl tak silně pod kůži, že bych dnes s klidem mohl odvyprávět drtivou většinu příběhu a zážitků s ním spojených. Psát tady o čem hra je nebo není mi přijde zbytečné, všichni jí znáte. Kdyby se přece jen našli jedinci co se za poslední půl druhé dekády nacházeli mimo naší sluneční soustavu, věřte, že lepší hru si jen těžko zahrajete. A ikdyž je to možná trochu škoda, tak jsem svým způsobem rád, že tohle už nikdo nikdy v herním průmyslu netrumfne.

Pro: Všechno

Proti: Nic

V době vzniku jsem hře nevěnoval velikou pozornost. Ovšem s pořízením nového počítače se naskytli i nové možnosti :-). A největším překvapením byla pro mě Mafia. Je to český herní klenot, který už teď patří mezi hry světového charakteru. Je pravda, že RPG, RTS, Adventure a další žánry mohou mít kvalitní a propracovaný příběh, nicméně Mafia je určitě na vrcholu, co se tohoto týče. Filmový příběh a oblíbený styl GTA byl jistě jednou z největších premis této hry. Ovšem nesmíme opomenout spoustu dalších superlativů, které z této hry dělají jedinečný zážitek. Nemá smysl tu vše vyjmenovávat. Zkrátka moje krevní skupina.

Pro: příběh, hudba, dabing, hratelnost, rozmanitost misí, atraktivní scénář

Proti: snad jen bugy, které se daly prominout

Jedna z her u které jsem rozmlátil myš i klávesnici... ano nejsem na to pyšný, ale hele ty závody prostě. Co to jako bylo? v tý době? pamatuji si přesně, že týden jsem chodil a přemýšlel jak to vymyslet, hold prostě jsem musel trénovat a hrozně se těšil co bude dál. A další mise byly také oříšek. Ale celkově tohle je zlatý klenot. Hru jsem už delší dobu nehrál, takže nedokážu říct, zda je hratelná i dnes. Možná pro nostalgiky určitě, pro naprosté nováčky? nejsem si tak jistý, ale i tak hra měla parádní ovládání na tu dobu. Akorát grafika dneska nemusí obstát, ale tehdá to bylo něco i na tu grafiku má parádní detaily, jak měst, tak vozidel a všech různých detailů. No a nesmím zapomenout, dabing. Jenže je to i zároveň smutný neslyšet už ve hrách český dabing. Přeci jen tady se sešli profíci a dali si záležet a třeba jen na filmečky se stojí za to podívat. Jinak ta hra předběhla svou dobu a stala se z ní stálice a ikona českých vývojářů a díky ní o české republice slyšeli i ostatní, kteří nás nemohou najít ani na mapě. Mohu být jen rád, že jsem mohl být součástí té doby a zažil ji když poprvé vyšla. Dokonce i mapu jsem měl vylepenou v pokoji. No zamáčknu slzu a víc už asi nemám co dodat, vše již bylo vyřčeno, tak tu hru nechám odpočívat právem v síni slávy.

Pro: příběh, dabing, detaily, mise, postavy, krom těch věcí co jsou v záporu tak vše ostatní jsou klady

Proti: závody, kamera, dnes už zastaralá grafika

Mafia, nejlepší česká hra. Stačilo se jen podívat na intro a byl jsem unešen. Následným hraním jsem se jen rozplýval blahem. Jako většina lidí jsem ji dohrál xkrát a pořád nemám dost. Po prvním dohrání a shlédnutí závěrečné sekvence jsem měl opravdu na krajíčku, u žádné jiné hry se mi to nestalo a to už sakra něco znamená. Může ji překonat snad jen druhý díl.

Pro: Grafika, příběh, český dabing, originalita, hratelnost.

Proti: Opakující-se hudba, musíte ji dohrát :-)

Jedna z mých prvních her . Vynikající zážitky z této hry . Už jenom hudba v menu mě donutila abych si zahrál . Tutorial v této hře dokáže dobře naučit . Město Lost Heaven ,které je jedním ze symbolů celé hry je velmi a to opravdu VELMI efektní a uchvátí i náročné hráče . Další věc je dabing . Dabing v podání Marka Vašuta alias Tommyho , Antonína Molčíka alias Dona Salieriho a Petra Rychlého alias Paulieho je skutečně kouzelný . Zábavu vám zajistí Paulie , zážitek na celý život vám zajistí tato hra . Velice dobrý je samozřejmě design aut a interiéry bytů jsou též vynikající . To je vše co bych řekl o této hře .

Pro: Dabing, Hudba, Město, Postavy, Grafika, Auta, Příběh a Hra sama o sobě

Proti: Postavy jsou občas velmi neinteligentní

Legenda.

Příběh
Ukázková práce s příběhem. Postavy jsou výborně napsané, hlavní hrdina výrazný charakter (tvořený dobrem i zlem, nevyhnutelností života). Vše prokládano retrospektivou, která táhne děj vpřed.

Hraní
Hra má na svou dobu skvělé hratelné možnosti. Neomrzí nikdy.

Pro: příbeh, hratelnost, grafika, soundtrack,...

Proti: -

Kdyby někdo měl vyjmenovat nejlepší české hry, začal by zřejmě mafii. Ano, měla svoje mouchy, spíš, mušky v podobě AI která ne vždy adekvátně reagovala na nestandardní situace, ale to je asi tak vše. Opravdu mě nic jiného než superlativy na tuto hru nenapadají. Skvělý spád misí, perfektní filmové sekvence nadabované nevybýravou češtinou které posouvali krásný příběh kupředu spolu s podmanivou hudbou kterou si občas rád poslechnu znova... Nespočítám kolikrát jsem již tuhle hru dohrál. Prostě stojí za to. Jen houšť a větší kapky!

Pro: Grafika, hratelnost, dabing, hudba, PŘÍBĚH!!! je toho vážně spousta

Proti: slabší AI v nestandardních situacích

Mafia = hra s filmovým příběhem.

Veterány, co se týče vozidel, mám rád a protože se Mafia odehravá v třicátých letech minulého století, je jich tady požehnaně. Mafia vyniká především svým originálem a příběhem. Vyniká i tím, že to je česká hra. Proto má i český dabink od znamých herců. A luxusní hlášky.

Celá hra je vlastně vyprávění příběhu nejmenováného taxikáře policistovi. Taxikář se k Mafii připletl jak bezdomovec k stavebnímu spoření. Hra je to opravdu geniální.

Pro: Luxusní příběh, hlášky, grafika a atmosféra třicátých let, pěkná a návyková hudba, krásné auta

Geniální a nezapomenutelné české dílko se snad jako jediné v oblasti her podobných dokázalo přiblížit kvalitám špičce žánru a to Grand Theft Auto. V mnoha ohledech jej dle mého subjektivního pohledu i překonávalo, například úroveň dabingu dosahovala na poměry českých her a vůbec her závratných výšin. To samé platí o dokonalém scénaři a perfektně dávkovaném příběhu. Očekávání druhé dílu jsou na maximu, doufám, že Illsuion tentokráte GTA pokoří, ze srdce jim to přeji!
Ze hry jsem byla úplně nadšená, jedna z mála her která mě zaujala natolik, že jsem ji dohrála několikrát. Pro mě i "skvělá grafika" . Dokázala jsem se do skvělého příběhu i vžít... Proto 100% mé hodnocení

Pro: Propracovaný děj a postavy, skvělá hratelnost, dobrá hudba

Proti: Krátká hra :D

Hra s příběhem, který nemá obdoby. Žádná bezduchá sračkovinka, kterých se v herním průmyslu objevuje více než dost. Děj člověka vtáhne. Perfektní odraz doby předválečné Ameriky.... i když má hra spousty chyb, lze je bez mrknutí oka přejít díky jedinečnosti a celkovému konceptu.
Mafia je pro nás Čechy doslova srdeční záležitostí, o tom není pochyb. Už svého času se jednalo o hru vyzdvihovanou téměř všude a test času dokázal, že nadšení, které provázelo hru první týdny a měsíce, může v případě Mafie vydržet i několik let. Perfektní příběh, provedení, prostředí, atmosféra i celkový design patří ke špičce i dnes.

Pro: Příběh, atmosféra, design města a misí

Proti: Neni to od EA, jinak by to vydělalo miliony $$$ ;D

Tak se tedy pokusím vypsat dojmy s touhle českou "legendou" a obhájit své čistě průměrné hodnocení (tzn. hru nepovažuji za dobrou, ani špatnou)...

• Velice silnou stránkou je bezesporu hudba. A to jak orchestrální doprovody, které se dokážou nesmírně vrýt do paměti, tak špičkový Reinhardtův gipsy-swing (jak to sám nazýval) či jiné dobové trefné pecky.
• Grafické zpracování. Zejména s osvětlením objektů si grafici pořádně vyhráli. Taktéž textury obličejů na tehdejší dobu nesmírně detailní.
• Dobové zobrazení 30. let minulého století. Pěkná auta, mnoho budov, stará nadzemka, tehdejší oblečení... Jakási atmosféra tady určitě je.
• Cut-scény. Je jich mnoho, jsou dobře napsané a dají se přeskočit. I když některé pasáže zbytečně dlouhé (čekání, až někdo dokouří v naprostém tichu, zdlouhavé záběry na mlčící obličej atp.), ale když si vybavím dnešní chaotické animačky, kde je množství střihu rychlejší, než mluvené slovo, jsem za pomalý a přehledný spád o to víc vděčný. O to tu pak mají větší grády rychlejší scény (např. začátek přestřelky v garáži při kupování jakéhosi chlastu)
• Děj je na herní poměry dobrý. Přehledný, hráč se v množství NPC neztrácí... Konečná myšlenka je výborná. Nicméně...

∙ ...nemůžu souhlasit s vyzdvihováním příběhu do nebes. Prakticky jde o dost idealizovaný pohled na taliánské mafiány v USA v čele s neporazitelným Tomem a velkým Donem. Vykrádání některých pasáží (výbuch auta, zbraň schovaná na záchodě...) z Godfathera nebudu pitvat. Ale dejme tomu stále přijatelné.
∙ Dabing. Přestože se tomu našemu vyhýbám všemi dvaceti, nechal jsem ho raději tak jak je. A po čase si celkem zvykl, i když místy zněl opravdu uměle a hlasy vedlejších postav byly téměř totožné. Hlavně při jízdě v autě mi dělalo problém rozpoznat, co řvou kolemjdoucí, nebo samotný Tom či jiný spolujezdec. Ale uši to rozhodně netrhá, jak je tomu u jiných herních dabingů a člověk se i zasměje. Navíc vzácné vulgarismy tomu dodávají dobrou šťávu.

◦ Prvky realističnosti bohužel zabíjí hratelnost (ačkoliv jsem byl donedávna přesvědčený, že tomu tak není). Navíc nedodělaná realističnosti. Je hezké, že si policajti, kterých je jak much, dokážou bez radaru všimnout 61 km/h a hned po mě vyjet, ale ve výsledku to znamená pouze otravné zdržení. Že přejíždím chodce většinou nikomu nevadilo. Naopak když jsem projel na červenou, hned z toho byla siréna, kdežto parčík plný lidí za Sallieriho barem jsem mohl křižovat jak se mi zlíbilo. Takové pátrání jde jednoduše zrušit zabitím pronásledujících policajtů (kteří mimochodem dokážou během přestřelky zamykat svá auta), chodci reagují zásadně na střelbu, tudíž se můžu s vytaseným Tommygunem vesele ohánět a spoléhat na neznalost obyčejných smrtelníků o účelu zbraní. Výbuch auta většinou také kolemjdoucí nějak neobtěžoval atd. Tohle není o stáří hry, ale o dopsání několika skriptů a jejich zapasování tak, aby hráče neobtěžovalo, ale když už, tak donutilo.
◦ Ačkoliv je aut velké množství, 90% jich jezdí téměř stejně - neohrabaně. Podstatně jinak jezdí pouze závodní auto a auto, které lze získat před přepadením banky s Pauliem. Tím nechci říct, že bych se chtěl v roce 1932 prohánět po městě v nějakém Bugatti, ale znatelnější vývoj by neuškodil. Zpočátku mě jízdy slušně bavily, ale ke konci jsem jen nudně opíral hlavu o ruku a čekal, až se stará herka někam dostane. Nehledě na stereotyp...
◦ Stereotyp č. 1: A to sakra otravný. 1/3 každé mise tvoří dojezd z bodu A na bod B. Cestu bar-ulička-parčík-podjezd-hlavní... by nebylo problém přeskočit (po 189. to jet je opravdu dorážející) a aby toho nebylo málo a hráč měl pocit, že je děj dlouhý, nabídnou autoři jako bonus zdarma naprosto stejnou cestu zpět. To vše doprovázené savepointy, které byly rozmístěné tak, aby se množství najetých kilometrů po stejných usecích (v případě loadu) ještě víc namnožilo.
◦ Stereotyp č. 2: Střelba. Nudná, bez vývoje, na TPS nerealistická a neuvěřitelně těžkopádná jako hratelnost sama. Téměř haluzová eliminace NPC s nekonečným množstvím nábojů. Opravdu fair play. A opět prvek rádoby realističnosti, který byl spíš na obtíž. Je na místě, že se herní postava po postřelení bude svíjet v křečích neschopna pohybu, ale ve výsledku to znamená jen častější load a vyšší tok nadávek. Nicméně to, že by ve skutečnosti nikdo 5 ran do hrudi nepřežil (včetně NPC) se už neřeší (ještě, že jsem našel modifikaci na headshoty).
◦ Zbraní je do počtu prstů na rukou a mezi misemi se náplň inventáře jednoduše smaže. Postup, k jakým zbraním se hráč dostane není také moc šikovný. Už ve třetí misi získám nejúčinnější zbraň vůbec, kterou mi však hra po dokončení mise zase sebere (jako rozmazlenému děcku lízátko) a nabídne za odměnu boxera (palec).
◦ AI parťáků. Raději nebudu rozvádět.
◦ Linearita. Doslova a do písmene si vývojáři hrají s hráčem jako s loutkou a vedou ho za ručičku. Pro mě další prvek, který zabíjí hratelnost na bod mrazu. Jediné, co hráč mohl ovlivnit za celou hru byla volba obtížnosti závodu. Já vím, že se jedná o TPS, ale jakékoliv drobné možnosti volby, které příběh (a vůbec hraní her) nabízí by neuškodilo. Navíc hráč při plnění úkolů nemohl myslet způsobem "Jak bych to udělal" ale ,"Jak by to vývojáři udělali". V konečné fázi byla struktura misí asi taková: Jeď z bodu A na bod B, shlédni animačku, vystřílej co se dá, shlédni další animačku a vrať se z bodu B na bod A.
◦ Několik hodně slabých misí. Jako příklad uvedu ochranu Sáry, kde jsem byl s boxerem postaven před 5 NPCček z noži a baseballkami. Jediné, co mi herní možnosti nabídly bylo zběsilé mačkaní myši a zaměření na jednoho grázla, dokud po cca 8 ranách nelehl dřív, než mě stihli umlátit jeho kumpáni. a pronásledování Sergia Morella. Zadání úkolu během ujíždějícího auta bylo ,"Zabij Sergia Morella". První co mě trklo bylo pochopitelně ,"neujeď mi ať tě mám pořád na očích". Hlavně když jsem ho měl před nosem po třech neúspěšných misích s Pauliem. Tak jsem se snažil, co to šlo. Stará herka ale měla problém s výjezdem po hlavní nahoru, ujel mi. Podruhé jsem to vytočil smykem, vyjel to a chvíli jej pronásledoval po hlavní k mostu. Když byl blízko, tasil jsem jednu ze tří ponechaných (neobvyklé při přechodu mezi misemi) pistolí a smažil do něj. Ten ale jak splašený přidal a rázem ujel. A tak to pokračovalo. Sem tam se připletli policajti = load (stačí jedno zdržení a Morell byl kde tam), pak mi občas dělala problém jedna zatáčka (za mostem kolmě doprava, lampy zavazely), několikrát jsem to otočil na záda, a dvakrát se mi ho podařilo vybourat. Poprvé se sekl mezi sloupy, ale než jsem do něj stačil nastřílet olovo, kde se vzali tu se vzali benga s pumpovačkama = load. Ulevilo se mi, že jeho vybourání není mission impossible a pravděpodobně to ani jinak nepůjde, takže jsem pistole nevytahoval a snažil se ho pořád nabourat = mnoho loadů při tlačenicíh. Druhé úspěšné nabourání jeho auta znamenalo propad přes texturu. To už intenzita nadávek nabírala na maximálních otáčkách tak jsem ho jen na truc pronásledoval (a raději se ho ani nedotkl). Najednou loadscreen, animačka a stejné zadání úkolu ,"Zabij Sergia Morella". To už jsem fakt nevěděl, co si pod tímto pojem mám představit. A podobná mise byla při pronásledování z nějaké farmy jedno chlápka někde v úvodu. Zadání bylo stejné ale fungovalo.
◦ Obrovské zklamání. Zvlášť po tolika stoprocentních ohlasech. Pro mě nejpřechvalovanější hra vůbec.

Možná někoho napadne, proč jsem Mafii vlastně lámal přes koleno abych ji dohrál. Důvody jsou dva. Za prvé jsem chtěl vědět, co vlastně všichni považují za českou legendu a vytvořit si vlastní pohled a za druhé jsem chtěl mít nějakou návaznost na její pokračování, do kterého mě osobně nabudili přímo samotní vývojáři z 2K Czech... A studium.

(1.2, kolekce klasiky)

Pro: OST | Grafika | Narace | Cut-scény

Proti: Těžkopádná hratelnost | Herní stereotyp | Nedodělaná "realističnost" | Linearita - cítil jsem se jako loutka

Jo tak stará dobrá mafia která je doslova modlou českých hráčů.Já sám sem u této hry strávil moře času a musím říct že toho nelituju. Zejména kůly poutavému příběhu který je promakaný do posledního detailu a také kůly povedenému českému dabingu který je na opravdu vysoké úrovni.Plus pro hru je také atmosféra mafiánského prostředí která vtáhne a jen tak nepustí.

Pro: Poutavý příběh,atmosféra,sympatické postavy,povedený dabing.

Proti: Sem tam se objeví bug ale dají se snadno přehlédnout.

Je to nádherná hra se skvělým příběhem.
Až na zastaralou grafiku této hře nemám co vytknout a myslím si že by si ji měl každý správný hráč zahrát.