Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

League of Legends

  • PC 100
Hraji LOL už skoro dva roky a z mého pohledu je tu parádní online hra, která se nedá přestat hrát. Hra je lehce přístupná ovšem se spoluhráči bývá někdy problém, protože někteří hráči ostatní ignorují nebo jenom nadávají a nebo dělají totální hovadiny což může mýt velký dopad v systému ranked a vy zůstanete furt na špatném místě. Hra sice vyžaduje delší tréning, než se naučí časování různých spelů a nebo boj v týmu. Ovšem podle mě je Dota mnohem těžší co se týče hratelnosti než LOL, které se celkem v základech rychle naučíte. Dobré je, že se hra furt rozvíjí a vyvíjí takže přibývá stále něco nového, ale může se stát, že vám zeslabí vašeho oblíbeného hrdinu. Bohužel s tím nic nenaděláte. Je dobré, že nemusíte hrát neustále tu samou mapu jako v Dotě a nebo jiné herní mody, ale základní typy hry jsou PVP (hráči vs hráči) to se pak dělí ještě na několik dalších typů jako ranked nebo normální hra, Coop-AI ( hráči vs počítač), Custom (volitelné množství počítačů a hráčů), ARAM ( všechni hrdinové jsou náhodní, ale hraje se to pouze pět hráčů proti pěti hráčům).

Typy map: Mapa 5v5 s názvem Summoner's Rift je klasika, která se hraje nejvíce a hraje ji nejvíce profi hráčů. Vzheld takový normání. Samá zeleň. Hra se odehrává na třech lajnách přičemž nahoře( Top) chodí jeden hráč. Převážně válečníci fighter, tank, assasin přes AD (attack damage). Na střední lajnu (mid) chodí taky jeden hráč. Převážně mág, ale chodí tam někdy i assasini jak přes AD (attack damage) tak i přes AP (ability power). Dolní lajna (bot) chodí dva hráči z čehož jeden bývá marksman a druhý bývá support a pátý hráč převážně válečník fighter nebo tank chodí do lesa (jungle), kde si vydělává na neutrálních monstrech a poté chodí pomáhat svému týmu na jakoukoliv lajnu. Jungler startuje tak že jsi jde pro modrou nebo červenou auru které vlastní větší monstrum a na začáterk musí většinou juglerovi pomoct partáci. Prvotní auru si vybrat je jednoduché. Pokud hrdina, který jde do jungle má manu tak jsi jde pro modrou auru jako první protože modrá aura zvětšuje regeneraci many a pokud hrdina nemá manu tak jsi jde jako první pro červenou auru, protože červená aura dává bonus na poškození. Takhle aspoň hraje většina hráčů, ale samozřejmě jsou i takový kteří to nedodržují.

Mapa 3v3 s názvem The Twisted Treeline je menší a jsou tam pouze dvě lajny na krajích mapy. Horní neboli top chodí jeden hrdina a dolní neboli bot chodí dva hrdinové ( ale pozor počítač chodí obráceně neboli dva nahoře a jeden dole), ale jinak pryncip je stejný jako v mapě 5v5 až na to, že v lese nejsou aury. Je tam jedna věc jiná a to jsou dva oltáře, které když se obsadí tak dávají celému tvému týmu určité bonusy. Mapa vypadá jako nějaký prokletý les.

Mapa s názvem The Crystal Scar se hraje pouze mod dominion. Je to takový velký kruh cesty a uprostřed je jakoby vesnice a na částeh toho kruhu je pět stanovišť, které se musí opsadit a bránit. Na startu hry týmy začínají s 500 body a když nepřátelský tým vlastní o jedno stanoviště víc tak vám body klesají, které se nedají vrátit a když váš tým ztratí všechny body jako první tak jste prohráli. Samozřejmě opsazení stanoviště nějakou dobu trvá, ale nesmíte být vyrušeni nepřátelským útokem.

Mapa s názvem Howling Abyss je nová a hraje se na ní pouze mod ARAM neboli all ramdom. Prostě všichni hrdinové jsou náhodní ( ale z těch, které mají hráči zakoupené) a všechno se děje jen na jedné lajně. Každý má celkově na lajně čtyři věže s čehož jsou dvě rozptílené a dvě jsou u velitelství. Z počátku tam mají střelci dost na vrch, ale pak se to začně obracet ve prospěch válečníků protože většina válečníků vydrží více než střelci. Mapa je celá zimní a bojuje se na jednom velkém mostu a po mapě se prohání nesmrtelná zvířátka, která se jmenují Poro. Je to taková malá chlupatá koule s růžkama a velkým jazykem. Neudělají vám nic, ale bojí se vás a tím pád vám hlavně na začátku hry pomohou tím, že odejdou z křoví a tím bude jasně že je v křoví někdo schovaný.

Samozřejmě, že ne všichni hrdinové jsou dobří na vše a na každý herní mod nebo mapu. Hrdinové se dělí na tyto typy: Assassin, Fighter, Mage, Support, Tank, Marksman
Assassin: Jsou to hrdinové, kteří málo vydrží, ale jejich utoky jsou zdrcující ať už jsou dominantní v AP (ability power) nebo AD (attack damage). Assassíni jsou převážně bojovníci, ale je i pár střelců.
Fighter: Jsou to pouze bojovníci na blízko, kteří jsou vavážení co se týče životů a útoku atd.
Mage: Jsou to převahově střelci, ale je i pár mágů na boj zblízka. Mágové disponují silným útokem co se týče kouzel, ale jejich základní utok téměř nic neudělá. Vydrží málo.
Support: Jsou to střelci i bojovníci zblízka. Většinou mají léčící kouzla a nebo zaštítování přátelských jednotek. prostě podpůrná kouzla. Někteří vydrží hodně. Někteří málo.
Tank: Jsou to samí bojovníci na boj zblízka, kteří mají velké množství životů a tuhé brnění, ale co se týče síly útoku tak ta je slabá
Marksman: Jsou to samí střelci ať už s lukem nebo laserovou pistolí. Mají málo životů a slabou zboj, ale jejich hlavní silou je poškození.

Hrdinů je přes 100 a každý je jiný s jiným vzhledem, příběhem a jinými schopnostmi a parametry. Určitě, ale najdete hrdiny, kteří vám tak nepůjdou na začátku jako jiní. Ne každému jde všechno, ale radši si vyberte v základu tak 5-6 hrdinů a za ty hlavně hrajte, abyste aspoň za něco dobře uměly. Nejlépe od každého typu jeden. Časem pak vám půjdou i ti ostatní, kteří jsou složitější.

Každý hrdina má šest míst v inventáři. Typy věcí je strašně hodně. Záleží, ale za co hrajete. Pokud hrajete za Tanka hrdinu tak mu hlavně kupujte zbroje, věci na životy a jiné. Samozřejmě můžete si dělat prdel a udělat Troll pick tím že si koupíte jiné věci, ale radši to nedělejte nebo naštvete tým, ale někdy se i zadaří a vyhrajete i s troll pickem.

Profil a jiné: Můžete dělat hodně věcí než budete bojovat. Profil má svůj level (maximální je 30). Za každou bitvu dostáváte XP a IP (peníze). Nezáleží jenom na tom jestli prohrajete nebo vyhrajete. Záleží i na tom jaké jste měli skore a taky na tom jak dlouho hra trvala ( čí delší tím dostanete víc). Na profilu jsou ještě dva typy bonusů pro vašeho hrdinu a to runy a masteries. Masteries jsou body do tří různých cest a tím si vytváříte bonusy do hry například větší počáteční útok nebo více života a za každý level profilu máte jeden bod do masteries ( takže maximálně 30 bodů). Masteries můžete neustále měnit a nebo vytvářet další ( ale maximálně 20 listů masteries). Co se týče run tak to je složitější. Počet run se mění levlem a každým levlem se otvírá jedno místo pro runu. Runy se ale kupují (pouze za IP) a celkový počet run je taky 30. Druhů run je hodně a každá dává jiný bonus (samozřejmě můžete mit několik run úplně stejných). Existují tři typy malých run a to jsou červené, žluté, modré, (na maximálním levelu jich můžete mít od každé barvy 9) a jeden typ velkých run, které můžete mít na 30 levelu jen 3 ( co 10 level se otevře místo pro jednu velkou runu), ale velké runy dávají největší bonusy, ale jsou nejdražší a aby toho nebylo málo tak všechny typy těchto run mají 3 stupně. První stupně run můžete kupovat už od začátku. Jsou levné, ale bunusy jsou minimální. Od 10 levlu se otevřou runy druhého stupně, které jsou úplně stejné jako ty první, ale mají vyšší bonusy, ale naopak dražší. Jako poslední stupeň run ( neboli třetí) je možno začít kupovat od 20 levlu. Jsou nejlepší, ale nejdražší. Samozřejmě si můžete udělat i více kombinací run a těsně před bitvou si vybrat kombinaci ( listů run). Bohužel kombinace run je omezená pouze máte dvě stránky ( takže dvě kombinace). Listy na kombinace run je možné si koupit, ale bohužel za RP neboli riot poits ( peníze za reálné peníze) a není to zrovna levné, ale sem tam je na to akce se slevou 50%.

Summoner spelly: Jsou to vlastně takové vedlejší kouzla, které si zvolíte těsně před bitvou. Bohužel když začínáte tak nemáte všechny kouzla přístupné (všechny jsou přístupné nějak od 12 levlu profilu). Trvají dlouho než je může znovu použít, ale nejsou to kouzla k ničemu. Častou rozhodnou o tom jestli umřete a nebo přežijete. Patří mezi ně například teleportace nebo rychlé menší léčená a jiné.

Měny a co se za to dá koupit: V LOL jsou pouze dvě měny a to IP (peníze) a RP (riot poits), které jsou za reálné peníze. Za IP si koupíte hrdiny a runy. Za RP si koupíte všelicos. Listy na runy, IP nebo XP boost, hrdiny a nebo skiny na hrdiny. Bývají slevy, ale ty slevy platí pouze pro RP měnu.

Finální rady: Tato hra je hlavně o týmu. Takže nebuďte sólisti. 1v5 nemá šanci vyhrát nikdo. Pokud si chcete kupovat RP tak doporučuji jedině přes kreditní kartu, protože to je nejvýhodnější, bohužel to musíte mít bankovní účet což mladší hráči mít nemůžou. Mladší hráči můžou kupovat jen přes SMS což je šílenost. Strašné prachy za pomalu velký prd. Skiny na hrdiny žádné bonusy nedávají jenom třeba jiné efekty, doporučuji koupit jenom když za toho hrdinu fakt umíte a hrajete převážně za něj jinak je to úplná zbytečnost. Někteří říkají, že dražší hrdinové jsou lepší. Podle mě to není pravda. Pravdy je jenom v tom že dražší hrdinové bývají složitější na hraní. Klidně levný a základní hrdina například Garen dá klidně na prdel drahému hrdinovy Zed a to že je dražší znamená, že je novější. Záleží jenom na tom jak umíte hrát za svého hrdinu. Samozřejmě, že určitý hrdina je slabý na nějakého hrdiny, ale taky je na někoho až moc silný. Například Tryndamere nemá moc velkou šanci proti Dariusovy, který ho na začátku dokáže zadupat doslova do země, ale zase pokud to umí dobře hrát tak to může být i dost vyrovnaný souboj.

Jinak kupování RP vám žádné extra výhody, nebo žádné VIP bonusy to tu neexistuje jako v jiných hrách. Takže hráč, který nekupuje a kupuje jsou na stejné úrovni.

Jediné co je nevyrovnané je to, že pokud se potká 1 levl a levl 30 ( což je málo pravděpodobné, ale stát se to může díky tomu, že máte např malý levl do týmu pozvete kámoše, který je 30 levl) tak 30 má všechny body do masteries a taky velmi pravděpodobné, že má plné sety run, ale jako že by to byl zas tak velký rozdíl se říct nedá.

Hlavní cíl je samozřejmě stát se nejlepší, ale ne každý ho má. Někdo to hraje jen tak pro radost, ale aby ses mohl stát nejlepším tak hráči musí hrát ranked systém. Hraje se buď s tvým vytvořeným týmem a nebo s cizími a náhodně vybranými hráči. Za každou výhru dostanete body a čím více máte bodů tak tím vám roste hodnost medaile. Samozřejmě, že za prohru body ztrácíte. Každá stupeň medaile má pět divizí a když překonáte hraniční divize což je divize jedna a pět tak se buď zlepší medaile a nebo zhorší ( z jedničky víš a od pětky to jde dolů).
Medaile: Bronze, Silver, Gold, Platinum, Diamond, Challenger.

Závěr: Jakožto bývalý hráč Doty si myslím, že LOL je mnohem lepší co se týče hratelnosti, grafiky, rozmanitosti. Ovšem, že ti kteří mají radši těžší hry tak Dota mi přijde těžší oproti LOL

Pro: Neobviklá grafika, rozmanitost hrdinů a každý hrdina má originlní příběh a vzhled, více map a modů, hra se neustále vylepšuje

Proti: Systém Ranked je hodně přísný a blbý lidé ti lehce zkazí skore, Arogantní a nezkušení hráči na které snadno narazíte. Někdy se hra velmi prodlouží. Musíte vědět že máte čas jinak jste v háji :D

+1 +12 −11