Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Mareček • 38 let • Rezident v automotive, teréňák-mapovatel v OP • Frýdek-Místek (ČR - kraj Moravskoslezský)

Komentář

Přejít na komentáře

Quake Live

  • PC 90
Rámcové ještěřácké hodnocení, nevím, co objevnýho ještě napsat o kvalitách Quake, tak si dovolím otevřít takové malé historické okénko s plným přihlédnutím k faktu, že jde o ryze multiplayerovou, komunitní záležitost, a pouze z tohoto důvodu projekt vznikl. Udivilo mě totiž, jak se historie a vývoj Quake (a her obecně) dodnes blbě hledá, popř. není dost kvalitní.

Quake vychází na Vánoce 1999 (a já si to vůbec nepamatuju) s tehdy nepříliš uspokojivou pompou, protože mu o pár dní vypaluje rybník Unreal Tournament od Epiců, který sice není (dlouhodobě) tolik úspěšný, nicméně posouvá tehdy převratnou grafiku a moderní gameplay "dřív". Q3A v konkurenci mimořádně vyniká fyzikálním modelem a weapon ballance (obojí pak následně po mnoho let podléhá hodinářsky přesnému ladění), a já si myslím, že je to do velké míry dáno šťastnou náhodou. Ani jedno navíc není vůbec na první pohled zjevné a v dobových recenzích se o bunyhoppingu, strafejumpech a combo killech samozřejmě nic nedočtete...

Quake jasně patří mezi základní kameny progamingu a e-hraní, se značným vlivem, ale miliónkrát menší základnou, než mají dnes některé nejúspěšnější (jednodušší, přívětivější) tituly. Podle mě je to i chybou slabé nebo malé propagace málo jednotné komunity s místama elitářskými sklony (vždycky jsem dával Quake scénu jako odstrašující případ toho, jak blbým chováním a shodou špatných rozhodnutí uvnitř komunity celou komunitu prakticky udusit).

Zpátky ale do roku 2000, kdy se hnětou první kontury hopsavého fenoménu... Quake ve velmi rychle etablue na vrcholné i obyčejné scéně, byť v Čechách spíše až po roce 2000 kvůli "kvalitě" internetového připojení. V ČR vládne zejména klan [TA] - Total Annihilation - bohužel stejně arogantní jako kvalitní:) Najednou lze hraním vydělat docela slušné peníze, takže je o růst klanů i individuálních osobností postaráno. Osobně rád koukám právě na mače z této rané zlaté éry (cca 2001-2004), kdy Quake dosahuje velmi významného postavení, a odkojí na své skvělé fyzice řadu ze dnešního pohledu již průkopníků, jako je Fatal1ty, V0o, nebo mé oblíbené TDM plejery Toxica a Mikese. Hráči jako Tox nebo Cooller postupně dokážou engine hry posunout k neuvěřielným věcem, používat ladné skoky gazely a kroužit po mapě s umem Ayrtona Senny, čímž mě v kombinaci s úchylným skillem a sick aimem velmi fascinovali.

Kolem roku 2005 se nad Quakem částečně smráká s boomem očekávaných a technicky pokrokových her vlivných autorů, jako je Doom 3 nebo Quake 4, popř. trochu uměle vytvořených dočasně módních "pecek", jako balkánský Painkiller (lavírující podle mě od lehce nešťastných rozhodnutí po tragické omyly a úplné sračky). Zejména tyto hry, žánrově "tak stejné", společným dílem Quake vytlačují z řady velkých podniků v důležitých letech, bez většího zájmu profi hráčů a s ještě menší trvanlivostí. Quake se mezitím periodicky vrací ve vlnách jako Fénix podle toho, čí má zrovna podporu, kolem roku 2007 dochází také ke změně fyziky (z dále nevyvíjeného režimu OSP na podporovanou Vanilla Physics). Pozn. výhradně fyzice a movementu se v Quake odnepaměti věnují tzv. defrageři, něco jako rychlobruslaři mezi hokejisty.

Již o něco moudřejší komunita začíná vidět i přes špičku svého nosu, začíná věci chápat více kolektivně, ale šance prosadit se pro nováčky bez zkušeností je čím dál těžší, protože gameplay Quake je opravdu krutý a movement v rámci jeho fyziky srovnatelný třeba s naučením se plavat (pak se to ale také stejně blbě zapomíná). Jak už to u stárnoucích her občas bývá, významně roste východoevropská stopa (Rusko), a to včetně Čechů, kteří se stávají významnými organizátory mezinárodních akcí (také máme podle mě prvního skutečně významného plejera schopného hmatatelných světových výsledků - Krysu).

Doba se mění, co bylo v roce 2000 cool, už není - Quake goes live (už pod Bethesdou?), ale někdy v tom čase se zcela přestávám o věci zajímat. Výsledek na jistou dobu asi oddálil metastázi Quake, pro oldschoolery je příliš noobfriendly, pro novou krev přesto stále těžký ke kvalitní kompetici (opakuji, že Quake je velmi tvrdá hra, zvláště v duelech se snadno pozná, kdo jak je na tom, a rok zkušeností navíc klidně udělá výsledek 10-0), kdy podle mě Quake hrají pořád skoro ti samí bez významnějšího okysličení nováčky. Vznikají nové mapy, některé vážně pitomé, po mnoha letech je narušen "svatý" weapon ballance, dochází ke zjednodušení fyziky, "tenisovému" ELO rankingu apod.

Jsem zvědavý, kam se to celé ubere dál, a velmi to oceňuji, ale myslím si, že minulost je holt minulost a nejde ji vrátit, zastavit a dlouhodobě jí vzdorovat. Všechno jednou skončí, to si nemalujme... Prostřednictvím QL odchází Quake určitě ve vzpřímené poloze, možná ne jako vítěz, ale jistě ne na kolenou.

Pro: Patnácet let kopírován. Nikdy nepřekonán. Vždycky budu milovat fyziku Quake, stejně tak jako budu vždycky milovat mladé hnědooké brunety.

Proti: Nastavení Premium vs. Free účtu není zrovna "By Gamers For Gamers".

+10 +11 −1