Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Dracula: Resurrection

  • PC 70
První díl Dráculovské adventurní pentalogie vyšel již roku 2000. Stejně jako zbylé díly jde o francouzskou klasickou P&C adventuru, která využívá styl pohledu z vlastních očí s možností otáčet se o 360°. U francouzských adventur není sázka na legendární engine Omni3D ničím zvláštní. Hry na tomto enginu sice mají svá rizika v čele s problematickým hledáním trasy, ale umě podporují autentičnost a vůbec sžití se s hrdinou, což je v hororu docela zásadní prvek.

Dracula je velice vděčné téma s bezpočtem variací. Někdy je Dracula komický trouba, jindy nagelovaný frajírek, ale klasická představa o Draculovi jde ruku v ruce temnému hororovému prostředí s nádechem romantismu, v němž lze nesmrtelného hraběte charakterizovat jako ctižádostivou, inteligentní a velice mocnou bestii. Snad nejznámější verzí příběhu je původní kniha Dracula od Brama Stockera, která se dočkala i mnoha filmových zpracování, z nichž nejlepší je film Drákula od Francise Coppoly z roku 1992. Příběh o Drákulově touze získat mladou a krásnou Mínu, která je však snoubenkou doktora práv Jonathana Harkera zná snad každý. A kdo ho nezná, ten by si měl rychle doplnit mezery ať už knihou, či filmem, protože právě na tento příběh herní série navazuje, přičemž vizáž hrdinů si půjčuje právě z Coppolova snímku. Laciná vykrádačka, řekli by mnozí, ale pokud zkusíte k sérii přistoupit jako k hernímu sequelu filmu, zase tak špatné to není.

Význam podtitulu Zmrtvýchvstání je víceméně odhaleno a každému musí být jasné, že po událostech v románu nebyl Drákula definitivně zničen. Mina se nestačí ani řádně zotavit z Drákulova kousance a znenadání odjede do Transylvánie. Zanechá Harkerovi dopis v němž ho žádá, aby ji nehledal. Harker tuší, že něco není v pořádku a vydává se za svou milovanou. A tím tento příběh začíná.

Ponuré temné prostředí odlehlého venkova i kobek hradu působí navzdory stáří hry pěkně. Rozlišení 640x480 je bídné, avšak po vizuální stránce je vše v pořádku a okolí vypadá hezky realisticky. Adventuristé veteráni si jistě vzpomenou na technologicky podobnou hru a to druhý díl Atlantisu, který navzdory stáří (1999) přinesl fantastickou grafiku. Pravda, Dracula je o krok pozadu, přičemž nejvíce trpí statickým prostředím, ale i tak je na co se dívat. V roli Harkera navštívíte místa jako je krčma, doly, či samotný hrad Drákuly. Zdařilé zvuky pomohou navodit atmosféru a oficiální český dabing (!) zase sedne příznivcům mluveného slova. Nutno však uznat, že dabing není nijak valný, překlad kolikrát trhá uši (např. svatý George namísto svatého Jiří) a navíc mluveného slova je ve hře poskrovnu. Na druhou stranu, hra nenabízí možnost titulků, takže ať už je CZ dabing jakýkoli, hráči, kteří nezvládají mluvenou angličtinu za něj budou vděční.

Ještě zbývá to nějak sesumírovat. Zmrtvýchvstání je obstojnou adventurou a pěkným začátkem série, která těží z klasického pojetí Drákuly a snaží se navazovat na Stockerovo dílo. Právě té návaznosti, byť místy připomíná spíše ždímání tématu, si lze velice cenit. Asi nebudu jediný, kdo za pravého a jediného Drákulu považuje toho od Stockera, zatímco všechny ostatní variace jsou pouze druhořadé napodobeniny. Zmrtvýchvstání je tedy pěkný a ponurý, byť poněkud komorně laděný krátký počin. Ostatně, s výjímkou druhého a třetího dílu se celá Drákulovská pentalogie řadí k těm kratším kouskům. Nicméně kvalita hry se nikdy nepozná v délce.

Pro: Prostředí, atmosféra, návaznost na Stockera (a Coppolu)

Proti: Nevyužitý potenciál, dějově slabé, mrtvé prostředí, místy orientace

+10