Ok, trochu jsem to s tou stěnou textu přehnal. Nejprve trochu delší komentář, pak detailnější popis hry.
V Elite Dangerous je cílem samotná cesta. Když na mě vykoukla mise na převoz velkého množství nákladu s více než trojnásobnou výplatou, než co normálně dostávám, bez váhání jsem ji vzal, že je doporučena pro piloty s výrazně vyšším hodnocením mě netrápilo, je to přece jen blbý transport. Kromě této mise jsem si nabral ještě dvě další ve stejném systému a vydal se na cestu. Zadavatel mise zmínil něco o tom, že mě mohou pronásledovat piráti, a nedělal si vůbec srandu. Hned po skoku do sestavy jsem byl odchycen a během 10 vteřin zjistil, že nemám sebemenší šanci boj vyhrát. Podařilo se mi však uniknout a vydat se k cílové planetě. Těsně u ní se mě pokusili znovu odchytit, což mě výrazně odchýlilo. Podařilo se mi však odchycení ubránit a vrátit na správný směr. Těsně nad orbitou jsem byl odchycen potřetí a tentokrát na mě čekaly tři lodě. Během chvilky jsem to koupil tak, že mi vypadl FTL pohon a já se nemohl z bojiště dostat pryč. Chvíli se mi dařilo efektivně manévrovat, ale nakonec jsem schytal několik naváděných střel. Přestal fungovat pohon, selhaly zbraně, na to i zhasl kokpit. Po chvíli se opět rozsvítil, ale loď byla neovladatelná a já tam bezmocně kroužil na místě s 1% integrity trupu. Věděl jsem, že je konec, že budu muset zaplatit náhradu lodi, nedostanu zaplaceno, a také dostanu pokutu za ztrátu nákladu. Jenže tu jsem si všiml, že piráty mezitím napadly cizí lodě a nemají čas si mě všímat. Podařilo se mi opravit zničené moduly, spustit se na povrch planety, přistát na stanici a tam náklad jen o fous doručit.
No a pak jsem zase pár desítek hodin lítal jen tak aniž by se cokoli stalo. Nervy drásající momenty lze ochutnat i tam, kde je nikdo záměrně nepřidal, ale bude trvat hodně dlouho, než je zažijete.
Lze hrát pouze online. Nikoli nutně bok po boku ostatních, ale vždy jako součást stejného vesmíru. Solo hraním se nevyhnete problémům, stále zde budou NPC, kteří vás mohou napadnout, podpořit, nebo v chatu okomentovat vaše nesmyslné manévry při dokování. Na prvním místě je vydělávání peněz. Musíte mít dostatečně nacpané konto pro zaplacení náhrady zničené lodi a pořád bude za co utrácet. Období, kdy budete mít všechny lodě a nejlepší výbavu, je hodně vzdálené.
Během prvních 24 hodin hraní nebudete mít nijak hluboké vědomosti a během prvních 10 hodin budete spíše tápat kde co je, kam máte letět a jakým způsobem se tam vlastně dostanete. Elite Dangerous není střílečka, ale simulátor. K tomu se váže nejen velmi nekoncentrovaný styl hraní, ale taky dost pokročilé ovládání. Ačkoli si někteří budou chtít hru užívat na joysticku, pro plnohodnotní hraní vám bohatě stačí myš a klávesnice. Je však naprosto zásadní si hru správně namapovat a naučit se rozložení kláves efektivně využívat.
Svým způsobem je hra repetivní, většina misí generická, zrovna tak jako stanice a planety. Což mi kupodivu nijak nebrání si hru užívat. Nenajdete tady nic ve smyslu hlavní dějové linky. Nejste středem vesmíru ani galaxie. Samozřejmě hra sama o sobě není zas až tak tupá, jen je těžké shlédnout její celý obrázek. V lidmi obývané části galaxie probíhá celá řada konfliktů a jsou zde různé příběhové vrstvy, které prostě probíhají a vy se o nich obvykle dozvíte skrz kodex hry nebo na internetu. Jsou zde pozůstatky po nějaké dávné civilizaci o které nikdo neví určitě proč vymřela, kromě mezi sebou lidé válčí také s Thargoidy (hodně silní MZáci staří miliony let), a na pozadí jsou také různé příběhy o spiknutí, infiltraci, podivných událostech a nějaké velké hrozbě, která by mohla ohrozit lidskou rasu. Ale zpátky k vám, vy teď musíte zabít Černovouse a doručit 40 beden čaje do Alpha Centauri. Tak šup, ta nová loď se nezaplatí sama.
Trošičku smutné je, že po pár fiaskách, kdy hráči záměrně sabotovali měsíce připravované dějové linky, se už vývojáři do ničeho extra otevřeného nepouští a stojí si za tím, že Elite Dangerous prostě není Eve Online.
Pro většinu bude velký problém počáteční časová investice, protože nejsou zvyklí tak dlouhé hry vůbec dohrát, natož si za tu dobu pouze projít tutoriálem. O složitém ovládání ani nemluvě. Ve výsledku můžete mít pocit, že jste do hry vrazili spoustu času aniž byste cokoliv pořádného zažili. A tady je těžké komukoli říct jestli ho hra bude nebo nebude bavit. Můžete narazit na poklad, můžou vás někde rozsekat piráti, můžete objevit nějaké tajemství, narazit na černou díru... Nebo se taky nemusí stát nic a jenom za váš herní "den" převezete třeskuté množství čaje. Pro hry bývá běžné, že když se vydáte hledat poklad, máte určeno kde hledat a taky jakousi garanci, že tam něco najdete. Tady si poklad musíte najít sami a nemáte jistotu, že vůbec něco najdete.
Elite Dangerous nabízí celou řadu aktivit a klíčem k tomu, aby vás hra nějakou delší dobu bavila, je vybírat si ty aktivity, které vás opravdu baví. Vyvarujte se vybírání misí jenom proto, že je lze splnit rychle nebo snadno. Pokud budete jen tak přelétávat mezi stanicemi a klikat do tabulek, dost možná vás to velmi rychle omrzí. Hru si lze užít i v levnějších lodích, není potřeba mít během prvního týdne ty nejlepší.
Technická stránka hry je velmi dobrá. Zvuky jsou zážitek, grafika je velmi pěkná. Optimalizace je vynikající. RX570 8GB naprosto bez problému utáhne vše na max. na 1080p se supersamplingem, FPS stabilních 60FPS.
>>>>>
Konec komentáře, následuje detailní popis hry.
>>>>>
Máte k dispozici celou galaxii. To je a není pravda. Pravda je, že celá galaxie je zaplněna soustavami, do kterých můžete skočit. Skoky mezi soustavami jsou doslova skoky. Nelze jen tak odletět z jedné sestavy do druhé. Skok můžete začít odkudkoli, ale vždy skočíte do stejného místa. Každá loď je schopná dělat různě dlouhé skoky a taky pro ty skoky potřebuje palivo. Tady už vám možná dochází, v čem hra omezuje vaši schopnost se někam podívat. Abyste mohli skočit, musíte mít kam. Nemůžete jen tak skočit z jedné strany galaxie na druhou, a nemůžete skočit do libovolného bodu v ní.
Galaxie ve hře má mít kolem 400 miliard planetárních soustav. Pouze nepatrná část z toho je domovem lidské aktivity (tomuto regionu se obvykle říká "The Bubble"). Dle různých zdrojů co jsem četl by se mělo jednat o region velký cca 100 tisíc soustav, z nichž kolem 20 tisíc je obydlených. V neobydlených sestavách jste odkázání jen sami na sebe. Až na některé vzácné výjimky zde nenajdete žádné stanice na kterých se můžete zásobovat, opravit, či doplnit výbavu. Drtivá většina galaxie je zkrátka "prázdná", otevřená jen průzkumníkům kteří zde občas narazí na nějakou zajímavost.
V obydlených soustavách se nachází různé frakce. Nejedná se jenom o velmoci, většina bydlí jen v nějakém malém regionu. Vždy když někam přiletíte, máte k dispozici informace o tom co se tam děje, tj. jak je na tom ekonomika, k jakým dochází konfliktům nebo jaké jsou zvláštní stavy (třeba epidemie, války, nepokoje atd.) Vaše akce ve hře se budou v první řadě promítat do reputace v těchto frakcích. Frakce, u kterých máte dobrou reputaci, vám budou dávat lepší mise a v případě velmocí u nich koupíte také zajímavější věci. Kromě toho budou vaše akce ovlivňovat stav frakcí a regionů. Takže například převoz surovin bude zlepšovat ekonomickou situaci v daném regionu, ale můžete také přijmout mise které některé frakce poškodí. Je dobré si opět připomenout, že se jedná o online hru tudíž frakce nejsou ovlivňovány pouze vámi, ale všemi hráči kteří zrovna aktivně hrají.
Pro pohyb v rámci soustavy využíváte supercruise režim, tj. režim ve kterém se můžete někam dopravit rychleji než světlo, ale ne zas tak rychle abyste mohli cestovat z jedné sestavy do druhé. Tady máte možnost buďto použít asistovaný režim, kdy jen nastavíte směr a spustíte řízení, nebo tam přiletět manuálně. V obou případech musíte dávat bacha, abyste do něčeho nenarazili, a v obou případech se vám může stát, že vás někdo násilně zachytí a napadne. Manuální řízení je sice rychlejší, zvlášť pokud využijete pokročilé herní mechaniky, ale taky musíte hlídat vzdálenost a rychlost, protože zrovna tak jako trvá zrychlit vám bude trvat i zpomalit. V praxi to vypadá tak, že namíříte loď k cíli, spustíte pohon na plno, a až budete jen 7 vteřin od cíle, snížíte pohon na 75%. Tím začnete zpomalovat. Abyste přiletěli tam kam potřebujete, musíte opustit supecruise režim, což lze bez poškození lodí jen při dostatečně nízké rychlosti, a taky se musíte trefit do správné vzdálenosti, jinak vystoupíte příliš brzy, nebo to přestřelíte.
No a po vystoupení ze supercurise režimu se pohybujete klasicky a la NASA, tj. v galaktickém měřítku zanedbatelně pomalu, ale dost rychle na to abyste překonali vzdálenost tisíce kilometrů v rámci desítek vteřin. A jen takhle můžete přiletět do stanic, přistát na planetě, účastnit se bitev, atd.
Teď k tomu co vás čeká, jestli se rozhodnete hrát. V prví řadě na vás hra vyrukuje s účinným tutoriálem jak loď vůbec ovládat a jak se dostat do stanice. Vůbec není od věci si jednotlivé body projít víc než jednou. Bez těchto znalostí si hru nezahrajete, takže dávejte bacha. V průběhu tutoriálu si dost možná už nastavíte první tlačítka, ale dávejte bacha, abyste si nezrušili přiřazení nějaké funkce, u které ještě nevíte, jestli ji budete potřebovat.
V tuto chvíli se nacházíte v ochranné zóně pro nováčky. Jakmile ji opustíte, už se tam nebudete moct vrátit. Určitě nikam nespěchejte - tato zóna je taková mírná, bez častých problémů s piráty, a mise jsou zde obvykle jednoduché a přímočaré. Skrz počáteční tutoriály zjistíte základní věci. Většina dalších věcí se buďto dělá podobně, nebo vám to časem dojde že by to tak mělo fungovat. Po tutoriálu si vybírejte kurýrské a přepravní mise (hlavně to první protože základní loď nemá moc velký nákladový prostor). Nezapomeňte si loď trochu vytunit. Zbraně jsou zatím to nejmenší, ale můžete si například zvýšit kapacitu pro náklad. Jako první vlastní loď (ta dosavadní je půjčená) si kupte Hauler, který má pořádnou korbu, do které se vám vejde kotel čaje. Nyní kromě kurýrských misí převážejte čaj (a cokoliv jiného co bude potřeba). Vybírejte jen ty mise, kdy stačí vyzvednout a letět, neberte mise kde musíte něco někde nejprve nakoupit, časově se to zatím nevyplatí, protože ještě nemáte moc dobrou představu o tom co kde koupit. Nezapomeňte to nejprve vyzvednout (tzn. v tabulce misí si musíte odklikat množství daných surovin a přemístit si je do lodi). Nyní šetřete na tu nejdražší loď co vidíte, Cobra MkIII. Sice za ni trochu přeplatíte, ale to až tak moc nevadí, peníze rychle vyděláte. S touto lodí jde velmi zdatně dělat všechno. Až časem bude mít smysl kupovat a vybavovat specializované lodě, nyní je zásadní si vyzkoušet a osvojit co nejvíce aktivit.
Až vám přijde, že už nemáte moc co na práci a máte nejlepší výbavu co daný region nabízí, vydejte se mimo ochrannou zónu a hrajte dle vlastního uvážení.
Co se toho ovládání týče, jak už jsem zmínil, klávesnice a myš je naprosto v pohodě. Doporučuji si ovládání nastavit tak jak hrajete střílečku. WSAD dopředu/dozadu/do boku. E a Q klávesy pro rotaci. Na myš si nastavte natáčení čumáku lodi (funguje to podobně jako joystick, výchozí poloho je nula a když posunete myš nějakým směrem, loď se tímto směrem bude natáčet dokud myš nevrátíte do výchozí polohy. Snadné! Zpátky ke klávesnici, budete v první řadě potřebovat namapovat stoupání a klesání. Toto je velmi důležité při manévrování. Hned na to si budete muset nastavit minimálně dvě klávesy, jednu pro zvýšení a druhou pro snížení rychlosti (a ideálně ještě jednu pro nastavení automatické rychlosti do nuly). Já mám toto nastavené na kolečko myší s tím, že se mi posunuje o 10% za jeden zoubek. Tato tlačítka budou často užitečná během lokální dopravy (hlavně když budete něco lupkat na palubních počítačích), a budou taky nezbytné pro supercruise. Jakmile se pustíte do bitev, bude nutno správně nastavit klávesy pro distribuci energie (máte možnost ji dát do systému, pohonu a zbraní). To je hodně důležité protože během střílení potřebujete mít na max zbraně, během ústupu pohon, a pro dobití štítu zase systému, a tak to potřebujete být schopni přepnout ve zlomku vteřiny. Osobně toto mám nastaveno pro kombinace shift + WSAD (ano, ve hře si můžete nastavovat i kombinace kláves). Pro efektivní hraní je prostě nutné mít efektivní rozložení. V boji pak mějte na paměti, že pořád lítat na 100% pohonu není nejlepší strategie, protože většinou lodě přeletíte a málokdy se vám podaří dostat někomu do zad.
Pak ještě budete mít to autíčko se kterým jezdíte po planetě (vyžaduje přídavek Horizons který se obvykle ve slevách prodává v rámci balíku). Tam si na klávesnici bude nejlepší vypnout asistenci řízení, akceleraci nastavit po 25% a na tlačítka W a D. Tím dosáhnete toho, že se autíčko ovládá stejně jako vozidla v jiných hrách. Pokud se vám dělá v autíčku zle, je na to v menu nastavení (kamera se soustředí na horizont).
V Elite Dangerous je cílem samotná cesta. Když na mě vykoukla mise na převoz velkého množství nákladu s více než trojnásobnou výplatou, než co normálně dostávám, bez váhání jsem ji vzal, že je doporučena pro piloty s výrazně vyšším hodnocením mě netrápilo, je to přece jen blbý transport. Kromě této mise jsem si nabral ještě dvě další ve stejném systému a vydal se na cestu. Zadavatel mise zmínil něco o tom, že mě mohou pronásledovat piráti, a nedělal si vůbec srandu. Hned po skoku do sestavy jsem byl odchycen a během 10 vteřin zjistil, že nemám sebemenší šanci boj vyhrát. Podařilo se mi však uniknout a vydat se k cílové planetě. Těsně u ní se mě pokusili znovu odchytit, což mě výrazně odchýlilo. Podařilo se mi však odchycení ubránit a vrátit na správný směr. Těsně nad orbitou jsem byl odchycen potřetí a tentokrát na mě čekaly tři lodě. Během chvilky jsem to koupil tak, že mi vypadl FTL pohon a já se nemohl z bojiště dostat pryč. Chvíli se mi dařilo efektivně manévrovat, ale nakonec jsem schytal několik naváděných střel. Přestal fungovat pohon, selhaly zbraně, na to i zhasl kokpit. Po chvíli se opět rozsvítil, ale loď byla neovladatelná a já tam bezmocně kroužil na místě s 1% integrity trupu. Věděl jsem, že je konec, že budu muset zaplatit náhradu lodi, nedostanu zaplaceno, a také dostanu pokutu za ztrátu nákladu. Jenže tu jsem si všiml, že piráty mezitím napadly cizí lodě a nemají čas si mě všímat. Podařilo se mi opravit zničené moduly, spustit se na povrch planety, přistát na stanici a tam náklad jen o fous doručit.
No a pak jsem zase pár desítek hodin lítal jen tak aniž by se cokoli stalo. Nervy drásající momenty lze ochutnat i tam, kde je nikdo záměrně nepřidal, ale bude trvat hodně dlouho, než je zažijete.
Lze hrát pouze online. Nikoli nutně bok po boku ostatních, ale vždy jako součást stejného vesmíru. Solo hraním se nevyhnete problémům, stále zde budou NPC, kteří vás mohou napadnout, podpořit, nebo v chatu okomentovat vaše nesmyslné manévry při dokování. Na prvním místě je vydělávání peněz. Musíte mít dostatečně nacpané konto pro zaplacení náhrady zničené lodi a pořád bude za co utrácet. Období, kdy budete mít všechny lodě a nejlepší výbavu, je hodně vzdálené.
Během prvních 24 hodin hraní nebudete mít nijak hluboké vědomosti a během prvních 10 hodin budete spíše tápat kde co je, kam máte letět a jakým způsobem se tam vlastně dostanete. Elite Dangerous není střílečka, ale simulátor. K tomu se váže nejen velmi nekoncentrovaný styl hraní, ale taky dost pokročilé ovládání. Ačkoli si někteří budou chtít hru užívat na joysticku, pro plnohodnotní hraní vám bohatě stačí myš a klávesnice. Je však naprosto zásadní si hru správně namapovat a naučit se rozložení kláves efektivně využívat.
Svým způsobem je hra repetivní, většina misí generická, zrovna tak jako stanice a planety. Což mi kupodivu nijak nebrání si hru užívat. Nenajdete tady nic ve smyslu hlavní dějové linky. Nejste středem vesmíru ani galaxie. Samozřejmě hra sama o sobě není zas až tak tupá, jen je těžké shlédnout její celý obrázek. V lidmi obývané části galaxie probíhá celá řada konfliktů a jsou zde různé příběhové vrstvy, které prostě probíhají a vy se o nich obvykle dozvíte skrz kodex hry nebo na internetu. Jsou zde pozůstatky po nějaké dávné civilizaci o které nikdo neví určitě proč vymřela, kromě mezi sebou lidé válčí také s Thargoidy (hodně silní MZáci staří miliony let), a na pozadí jsou také různé příběhy o spiknutí, infiltraci, podivných událostech a nějaké velké hrozbě, která by mohla ohrozit lidskou rasu. Ale zpátky k vám, vy teď musíte zabít Černovouse a doručit 40 beden čaje do Alpha Centauri. Tak šup, ta nová loď se nezaplatí sama.
Trošičku smutné je, že po pár fiaskách, kdy hráči záměrně sabotovali měsíce připravované dějové linky, se už vývojáři do ničeho extra otevřeného nepouští a stojí si za tím, že Elite Dangerous prostě není Eve Online.
Pro většinu bude velký problém počáteční časová investice, protože nejsou zvyklí tak dlouhé hry vůbec dohrát, natož si za tu dobu pouze projít tutoriálem. O složitém ovládání ani nemluvě. Ve výsledku můžete mít pocit, že jste do hry vrazili spoustu času aniž byste cokoliv pořádného zažili. A tady je těžké komukoli říct jestli ho hra bude nebo nebude bavit. Můžete narazit na poklad, můžou vás někde rozsekat piráti, můžete objevit nějaké tajemství, narazit na černou díru... Nebo se taky nemusí stát nic a jenom za váš herní "den" převezete třeskuté množství čaje. Pro hry bývá běžné, že když se vydáte hledat poklad, máte určeno kde hledat a taky jakousi garanci, že tam něco najdete. Tady si poklad musíte najít sami a nemáte jistotu, že vůbec něco najdete.
Elite Dangerous nabízí celou řadu aktivit a klíčem k tomu, aby vás hra nějakou delší dobu bavila, je vybírat si ty aktivity, které vás opravdu baví. Vyvarujte se vybírání misí jenom proto, že je lze splnit rychle nebo snadno. Pokud budete jen tak přelétávat mezi stanicemi a klikat do tabulek, dost možná vás to velmi rychle omrzí. Hru si lze užít i v levnějších lodích, není potřeba mít během prvního týdne ty nejlepší.
Technická stránka hry je velmi dobrá. Zvuky jsou zážitek, grafika je velmi pěkná. Optimalizace je vynikající. RX570 8GB naprosto bez problému utáhne vše na max. na 1080p se supersamplingem, FPS stabilních 60FPS.
>>>>>
Konec komentáře, následuje detailní popis hry.
>>>>>
Máte k dispozici celou galaxii. To je a není pravda. Pravda je, že celá galaxie je zaplněna soustavami, do kterých můžete skočit. Skoky mezi soustavami jsou doslova skoky. Nelze jen tak odletět z jedné sestavy do druhé. Skok můžete začít odkudkoli, ale vždy skočíte do stejného místa. Každá loď je schopná dělat různě dlouhé skoky a taky pro ty skoky potřebuje palivo. Tady už vám možná dochází, v čem hra omezuje vaši schopnost se někam podívat. Abyste mohli skočit, musíte mít kam. Nemůžete jen tak skočit z jedné strany galaxie na druhou, a nemůžete skočit do libovolného bodu v ní.
Galaxie ve hře má mít kolem 400 miliard planetárních soustav. Pouze nepatrná část z toho je domovem lidské aktivity (tomuto regionu se obvykle říká "The Bubble"). Dle různých zdrojů co jsem četl by se mělo jednat o region velký cca 100 tisíc soustav, z nichž kolem 20 tisíc je obydlených. V neobydlených sestavách jste odkázání jen sami na sebe. Až na některé vzácné výjimky zde nenajdete žádné stanice na kterých se můžete zásobovat, opravit, či doplnit výbavu. Drtivá většina galaxie je zkrátka "prázdná", otevřená jen průzkumníkům kteří zde občas narazí na nějakou zajímavost.
V obydlených soustavách se nachází různé frakce. Nejedná se jenom o velmoci, většina bydlí jen v nějakém malém regionu. Vždy když někam přiletíte, máte k dispozici informace o tom co se tam děje, tj. jak je na tom ekonomika, k jakým dochází konfliktům nebo jaké jsou zvláštní stavy (třeba epidemie, války, nepokoje atd.) Vaše akce ve hře se budou v první řadě promítat do reputace v těchto frakcích. Frakce, u kterých máte dobrou reputaci, vám budou dávat lepší mise a v případě velmocí u nich koupíte také zajímavější věci. Kromě toho budou vaše akce ovlivňovat stav frakcí a regionů. Takže například převoz surovin bude zlepšovat ekonomickou situaci v daném regionu, ale můžete také přijmout mise které některé frakce poškodí. Je dobré si opět připomenout, že se jedná o online hru tudíž frakce nejsou ovlivňovány pouze vámi, ale všemi hráči kteří zrovna aktivně hrají.
Pro pohyb v rámci soustavy využíváte supercruise režim, tj. režim ve kterém se můžete někam dopravit rychleji než světlo, ale ne zas tak rychle abyste mohli cestovat z jedné sestavy do druhé. Tady máte možnost buďto použít asistovaný režim, kdy jen nastavíte směr a spustíte řízení, nebo tam přiletět manuálně. V obou případech musíte dávat bacha, abyste do něčeho nenarazili, a v obou případech se vám může stát, že vás někdo násilně zachytí a napadne. Manuální řízení je sice rychlejší, zvlášť pokud využijete pokročilé herní mechaniky, ale taky musíte hlídat vzdálenost a rychlost, protože zrovna tak jako trvá zrychlit vám bude trvat i zpomalit. V praxi to vypadá tak, že namíříte loď k cíli, spustíte pohon na plno, a až budete jen 7 vteřin od cíle, snížíte pohon na 75%. Tím začnete zpomalovat. Abyste přiletěli tam kam potřebujete, musíte opustit supecruise režim, což lze bez poškození lodí jen při dostatečně nízké rychlosti, a taky se musíte trefit do správné vzdálenosti, jinak vystoupíte příliš brzy, nebo to přestřelíte.
No a po vystoupení ze supercurise režimu se pohybujete klasicky a la NASA, tj. v galaktickém měřítku zanedbatelně pomalu, ale dost rychle na to abyste překonali vzdálenost tisíce kilometrů v rámci desítek vteřin. A jen takhle můžete přiletět do stanic, přistát na planetě, účastnit se bitev, atd.
Teď k tomu co vás čeká, jestli se rozhodnete hrát. V prví řadě na vás hra vyrukuje s účinným tutoriálem jak loď vůbec ovládat a jak se dostat do stanice. Vůbec není od věci si jednotlivé body projít víc než jednou. Bez těchto znalostí si hru nezahrajete, takže dávejte bacha. V průběhu tutoriálu si dost možná už nastavíte první tlačítka, ale dávejte bacha, abyste si nezrušili přiřazení nějaké funkce, u které ještě nevíte, jestli ji budete potřebovat.
V tuto chvíli se nacházíte v ochranné zóně pro nováčky. Jakmile ji opustíte, už se tam nebudete moct vrátit. Určitě nikam nespěchejte - tato zóna je taková mírná, bez častých problémů s piráty, a mise jsou zde obvykle jednoduché a přímočaré. Skrz počáteční tutoriály zjistíte základní věci. Většina dalších věcí se buďto dělá podobně, nebo vám to časem dojde že by to tak mělo fungovat. Po tutoriálu si vybírejte kurýrské a přepravní mise (hlavně to první protože základní loď nemá moc velký nákladový prostor). Nezapomeňte si loď trochu vytunit. Zbraně jsou zatím to nejmenší, ale můžete si například zvýšit kapacitu pro náklad. Jako první vlastní loď (ta dosavadní je půjčená) si kupte Hauler, který má pořádnou korbu, do které se vám vejde kotel čaje. Nyní kromě kurýrských misí převážejte čaj (a cokoliv jiného co bude potřeba). Vybírejte jen ty mise, kdy stačí vyzvednout a letět, neberte mise kde musíte něco někde nejprve nakoupit, časově se to zatím nevyplatí, protože ještě nemáte moc dobrou představu o tom co kde koupit. Nezapomeňte to nejprve vyzvednout (tzn. v tabulce misí si musíte odklikat množství daných surovin a přemístit si je do lodi). Nyní šetřete na tu nejdražší loď co vidíte, Cobra MkIII. Sice za ni trochu přeplatíte, ale to až tak moc nevadí, peníze rychle vyděláte. S touto lodí jde velmi zdatně dělat všechno. Až časem bude mít smysl kupovat a vybavovat specializované lodě, nyní je zásadní si vyzkoušet a osvojit co nejvíce aktivit.
Až vám přijde, že už nemáte moc co na práci a máte nejlepší výbavu co daný region nabízí, vydejte se mimo ochrannou zónu a hrajte dle vlastního uvážení.
Co se toho ovládání týče, jak už jsem zmínil, klávesnice a myš je naprosto v pohodě. Doporučuji si ovládání nastavit tak jak hrajete střílečku. WSAD dopředu/dozadu/do boku. E a Q klávesy pro rotaci. Na myš si nastavte natáčení čumáku lodi (funguje to podobně jako joystick, výchozí poloho je nula a když posunete myš nějakým směrem, loď se tímto směrem bude natáčet dokud myš nevrátíte do výchozí polohy. Snadné! Zpátky ke klávesnici, budete v první řadě potřebovat namapovat stoupání a klesání. Toto je velmi důležité při manévrování. Hned na to si budete muset nastavit minimálně dvě klávesy, jednu pro zvýšení a druhou pro snížení rychlosti (a ideálně ještě jednu pro nastavení automatické rychlosti do nuly). Já mám toto nastavené na kolečko myší s tím, že se mi posunuje o 10% za jeden zoubek. Tato tlačítka budou často užitečná během lokální dopravy (hlavně když budete něco lupkat na palubních počítačích), a budou taky nezbytné pro supercruise. Jakmile se pustíte do bitev, bude nutno správně nastavit klávesy pro distribuci energie (máte možnost ji dát do systému, pohonu a zbraní). To je hodně důležité protože během střílení potřebujete mít na max zbraně, během ústupu pohon, a pro dobití štítu zase systému, a tak to potřebujete být schopni přepnout ve zlomku vteřiny. Osobně toto mám nastaveno pro kombinace shift + WSAD (ano, ve hře si můžete nastavovat i kombinace kláves). Pro efektivní hraní je prostě nutné mít efektivní rozložení. V boji pak mějte na paměti, že pořád lítat na 100% pohonu není nejlepší strategie, protože většinou lodě přeletíte a málokdy se vám podaří dostat někomu do zad.
Pak ještě budete mít to autíčko se kterým jezdíte po planetě (vyžaduje přídavek Horizons který se obvykle ve slevách prodává v rámci balíku). Tam si na klávesnici bude nejlepší vypnout asistenci řízení, akceleraci nastavit po 25% a na tlačítka W a D. Tím dosáhnete toho, že se autíčko ovládá stejně jako vozidla v jiných hrách. Pokud se vám dělá v autíčku zle, je na to v menu nastavení (kamera se soustředí na horizont).
Pro: Žádné zbytečné berličky, velmi nízká náročnost na HW
Proti: Špatná přístupnost skrz náročné ovládání a velký rozsah