Retro Klub 2023
První ročník Retro Klubu se nám zdárně dostal ke svému konci a jak jsme řekli již na začátku, celkovou desítku her uzavře ještě jedna bonusová hra větších rozměrů. A stejně, jako se Square kdysi loučili s herním světem svou poslední hrou, příhodně pojmenovanou Final Fantasy, se i my loučíme dílem z téhle dnes již početné série. Aby však tenhle příběh odpovídal osudu Square, tak ani my opravdu nekončíme a příští rok se můžete opět těšit na nálož dalších retro her. Předtím se ale pojďme ještě podívat na závěrečnou hru.
Final Fantasy IV
Profily na Databázi:
Původní 2D verze/Pixel Remaster: Final Fantasy IV
3D Remake: Final Fantasy IV 3D
V době vydání čtvrtého dílu byla série Final Fantasy už poměrně zajetou značkou. Jak bylo zmíněno na samém počátku, první Final Fantasy je důvodem, proč tu dnes s námi Square, respektive Square Enix, stále je, neb šlo o titul, který dostal firmu z finančních potíží. A stejně jako u prvního dílu, i u toho čtvrtého vděčili za úspěch otci série Hironobu Sakaguchim. Na díle se však podílela řada dalších tvůrců, kteří byli se značkou od samého počátku. Objevilo se zde ale také jméno Takashi Tokita. Pro dnes již uznávaného designéra totiž šlo o vůbec první projekt, kde dostal vůdčí roli.
Final Fantasy IV mělo poměrně zajímavý a řekněme i složitý vývoj. Jelikož se na trhu stále dobře dařilo i původním NES konzolím, tak byl záměr Square vytvořit dvě verze hry. Jedna pro NES a druhá pro SNES. Ta pro SNES však měla být následně označena jako pátý díl série. Bohužel z vývoje NES verze ve výsledku sešlo, ač údajně byla hotova velká část hry. Jak asi měla vypadat můžete mrknout zde. Obě verze se ve výsledku sloučily do jedné hry pro SNES, kterou dnes známe právě jako čtvrtý díl. Ani ten však nemusel nutně vypadat tak, jak tomu ve výsledku bylo. Tvůrci totiž měli původně se hrou jiné záměry a chtěli udělat podstatně akčnější záležitost. Z nápadů sešlo především proto, že by se příliš změnil ráz série, tudíž následně vznikly dvě odlišné a dnes již také kultovní značky. Řeč je o Secret of Mana a samozřejmě Chrono Trigger. Stále se však jedná o první hru, která použila dnes již známý Active Time Battle systém.
Hra ovšem nenarážela jen na designerské neshody, ale také na omezení samotné konzole a fyzických nosičů. Na poměry série jde přeci jen o kratší záležitost, která dle Tokity poprvé v sérii obsahuje plnohodnotný příběh s propracovanými charaktery. Ten nicméně musel být ve finále značně sestříhán a spousta dialogů vypuštěna. Tokita tak následně uznal, že některé dějové části působí nedotaženě, což částečně napravují budoucí remaky a porty na jiné platformy. Například dungeony Lunar Ruins se poprvé ve hře objevily až s vydáním GBA verze v roce 2005, přitom byly plánovány už u originálu. Tím se dostáváme k dnešnímu stavu hry. Najdete ji totiž na spoustě různých platforem, přičemž nejnovější je Pixel Remaster vydaný v roce 2021 i na PC. Na PC však byl k dispozici již dříve 3D remake vytvořený původně pro handheld Nintendo DS a jde o nejrozsáhlejší verzi hry, která značně natahuje délku. Lehký zmatek také může nastat v číslování, jelikož v době vydání byl na západě titul pojmenovaný Final Fatansy II.
Na závěr ještě jedna malá perlička. Komiksoví autoři Kurt Busiek a Mike Mignola v době vydání vytvořili čtyřdílnou sérii Final Fatansy komiksu. Ta byla inspirována právě čtvrtým dílem, nicméně projekt byl zrušen před dokončením druhého čísla kvůli finančním problémům vydavatele. Tím byl Disney a jejich Hollywood Comics následně ukončil činnost v roce 1993. Sám Busiek ale později přiznal, že je dobře, že komiks nikdy nevyšel, neb se domníval, že by z něj fanoušci her nebyli nadšení.
Odměny, achievementy, herní výzva...
Tentokrát hraní není rozděleno na dva levely obtížnosti, neboť kvůli našemu zpoždění by bylo nefér po vás teď vyžadovat splnění achievementů. Dohrání hry se samozřejmě počítá do tabulky a jelikož jde o dlouhou záležitost, budeme ji v závěrečném bodování počítat jako Level 2. Samozřejmostí také je, že mi ( @Fritol: ) můžete napsat o steam klíče za napsání komentářů jako obvykle.
Do jakých kategorií Herní výzvy můžete hru použít?
Kategorie 3: Císařův pekař / pekařův císař - Edward Chris von Muir a Edge Geraldine jsou hratelné postavy z panovnické rodiny.
Kategorie 4: Země vycházejícího slunce - Square i Matrix Software jsou japonské firmy.
Kategorie 6: Sága pokračuje - Sedí do HC varianty.
Kategorie 10: Před naším letopočtem - V případě hraní původní SNES verze.
Čas na dohrání máte do 31.12.
Budoucnost Retro Klubu a vyhodnocení
Retro Klub bude pokračovat i následující rok, přičemž jeho podobu lehce ovlivníte i vy. V prosinci všem, kdo se v průběhu roku zúčastnil alespoň jednoho kola, rozešleme krátký dotazník, kde vás poprosíme o pár názorů na výběr her, žánry, cenovou výši nebo konzolové generace. O lednové hře vás pak nejspíš budeme opět informovat s lehkým předstihem dle právě probíhajících slev.
Všem mockrát děkujeme za účast a na konci roku se ti nejaktivnější z vás mohou těšit na odměnu, která vám dle nás udělá opravdu radost. Doufáme, že jste si hraní užili, dozvěděli jste se něco nového o herní historii a rozšířili si tak obzory. Alespoň jednoho kola se ve výsledku účastnilo 21 uživatelů, což je, řekl bych, krásné číslo. Největší úspěch mělo hned to první, kdy jste buď podlehli nostalgii dětských animáků nebo nadšení z nové aktivity na DH. Druhým nejaktivnějším kolem pak byla překvapivě shmup kolekce od Konami v kole osmém.