Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@90210 (01.01.2017 21:28): Martinova saga je zalozena na historii. Kamoska mi kdysi psala i na zaklade jakych valek, ale uz nevim. Neco s ruzemi. Nejhorsi na tom je, ze on uz ani nevi, co s tim. Zacal dobre, ale po bouri mecu je to uz slabe.
Á, panstvo sa baví o literatúre, tak ja sa pripojím :)


@JohnCZ (01.01.2017 15:43): JOhnCZ. Máš pravdu, Bouřková seozna revolučná už nebola, ale ani sa nesnažila byť. "Len" sa snažila prepojiť poviedky a román (spôsobom,akým bola napísaná, inak príbehovo prepojiť nepotrebovali), čím zároveň Sapkowski už toto univerzum úplne vyčerpal (a je mi jasné, že si to ako dobrý autor uvedomuje).


Povedané polopatisticky, je to kurevsky dobre odvedený fanservis.


Tiež som ho prvý a poslednýkrát čítal, keď som mal 21, v dobe, keď už celá sága bola dávno vonku, a bol som z neho odvarený.


Ku brakovej literatúre - z toho, čo píšete, mám taký dojem, že občas miešate dokopy brak a gýč.
Brak a gýč nie je to isté, ale častokrát sa prelínajú.


Brak - nekvalitne napísaný zástupca nejakého žánru. To, čo definuje daný žáner, nemusí už obsahovať len tie prvky, ktoré mal zakladateľ (prvé dielo z daného žánru), ale môže byť obohatené o prvky neskorších autorov, ktoré už dneska považujeme za štandartné.
Až tak štandartné, že pre nových čitateľov už sa zkladatelia žánru môžu zdať nudní.


Obávam sa, že napr. práve Howardov Barbar Conan takto skončí, kedy si mladšia generácia, ak sa k nemu vôbec dostane, povie: "veď to je len tupý blbý barbar, ktorých všetkých zabíja" - bude sa im zdať tá postava veľmi plochá a jednoúčelová. Najmä ak nebudú vedieť, že je to zakladateľ žánru (spolu s Tolkienom ho považujem za zakladateľa fantasy), kľudne sa môže stať, že tieto knihy odpíšu ako prekonané.


(Conana som zatiaľ nečítal, toto, čo píšem, pochádza z informácií od ľudí, ktorí ho čítali a ich literárny vkus si vážim - inak na Howarda sa veľmi teším)


No, a nekvalitne napísané dielo nemuselo byť schválne nekvalitné, mohol ho písať autor s minimom skúseností, s úprimnou snahou o žánrovú kvalitu (teraz ma niektorí asi ukameňujú, ale ranné diela Červenáka splňujú definíciu braku, a myslím, že ani samotný autor by sa veľmi nebránil - no postupom času sa vypísal a stal sa kvalitným, viď prepisy jeho pôvodných Roganoviek z cca.2007 a neskôr - ten istý príbeh, len prepísaný s 10+ ročnými skúsenosťami)


Gýč - v našom prípade literatúra bez vyšších umeleckých ambícií, ľahko dešifrovateľná a často orientovaná na mäsové príjemcu (na všetkých).


Bez nejakého dlhého vysvetľovania príklady gýču: čokoľvek od Dana Browna alebo Coelho a jeho Alchymista. Umberto Eco to isté nazýva mid-cult.


A teraz k fantasy:
Je tu niekoľko kvalitných autorov (viacerí ste už spomenuli Tolkiena, Howarda - Jab, ten Rothfuss je naozaj až taký zlý? Na toho som sa tešil.), ale fantasy ako taká už je dosť vyčerpaná a preto sa mnohí uchyľujú k písaniu žánroviek (nesnažia sa prijst s ničím novým, len dobre napísať niečo, čo obsahuje mnohé/všetky znaky žánru), čo potom vedie k presýtenosti v tej oblasti - viď súčasne tematika o úpíroch a zombíkoch, ktorí sú snáď už všade.


A toto všetko je momentálne prítomné v young adult literatúre: začalo to Harrym Potterom, dneska je to skôr post-apo/utopické zasadenie (Labyrint, Hunger Games, Twilight...).


Späť k fantasy: takých tých spisovatľov "Na bežiacom páse" ako Salvatore, Markus Heinz - presne u nich by som sa bál braku - píšu vyslovene k daným univerzám (Salvatore - D&D), sú nimi viazaní a snažia sa vychrliť čo najviac kníh ročne - tam by som veľkú kvalitu neočakával. Ale môžem sa mýliť, kľudne ma opravte.


Z hlavy sa mi ťažko spomína na čisto-fantasy kvalitného autora, ja mám v hlave fantasy&SciFi dokopy, no z našich by som jednoznačne odporučil Juraja Červenáka a Alexandru Pavelkovú (príbehy o Vimke v knihe Prísaha + prvý slovenský fantasy román Piesok vo vetre, od Červenáka čokoľvek - špeciálne upozorním na Bivoja, lebo to sú Jiráskové Staré pověsti České, len v (post)modernom kabátiku) a Dušan Fabian (Živého ma nedostanú!).
Z českých by som sa nebál vyskúšať Petru Neomillnerovú, Žambocha alebo Kulhánka (to je čistá guilty pleasure! :) ).

A z kvalitných súčasných ťažko zaraditeľných autorov by to boli jednoznačne žánrový chameleón China Miéville (nie všetko od necho V8m musí sadnúť, no pri Mesto&Mesto som chrochtal blahom) a Paolo Bacigalupi (Čerpadlo 6, Dívenka na klíček).


Sorry sa za mega-dlhý post, ale kratšie sa to nedalo :)
@Shoggot (01.01.2017 21:14): Nevím o tom, že by to byla definice braku, a googlil jsem. A i kdyby byla, tak rozhodně to není ta stěžejní definice, navíc vůbec nedává smysl. Primárně brak znamená právě to, že je to nekvalitně napsaná, primitivní literatura s klišovitými zápletkami a postavami jak přes kopírák.



@Walome (01.01.2017 22:52): Opět - je to i ve W1. Můžeš tam vymydlit tábor banditů rovnou z vlastní iniciativy a stejně tak to můžeš udělat i za pomoci jedné postavy. Když to uděláš sám, tak ti ta postava jen řekne, že slyšela, žes to udělal.
@SilentWolf (01.01.2017 16:30): Z toho co jsem cetl snad jedine Tolkien, Pratchett a Sapkowski.

Z Martinovy Song of Ice and Fire mam sice koupeny vsechny dily, ale jeste jsem je necetl, nicmene predpokladam, ze to brak nebude, coz je ostatne i duvod proc jsem to koupil a uplne blbej by nemusel byt ani puvodni Howarduv Conan a Harry Potter, ale obecne se radim k tomuto zanru pristupovat opatrne a k nekterym prednim autorum (Feist, Jordan, Anthony, Brooks) radeji pristupovat pres hry (Shannara, Companions of Xanth, Betrayal at Krondor nebo The Wheel of Time), o AD&D ani nemluve. Beztak je to az na par vyjimek cetba spis pro teenagery.
@účet smazán (01.01.2017 20:46): Myslí tím komercializaci, která vyplývá z toho, jak se tvorba pevně drží pravidel svého žánru, tím se dnes myslí. Bral totiž opravdu taky znamená určitou strojovost pravidel, tropů a významů, díky které se kusy v tom žánru mohou produkovat jak na běžícím páse.

A držení pravidel žánru od zakladatele je součástí definice (jedné z vícero) braku. Použij někdy google.
Eh, Jabe, jestli mě čteš, nevím, jak jsi na to přišel, ale brak opravdu neznamená, že to dodržuje znaky otce zakladatele. Jestli to teda chápeš tak, že je to od slova "brakovat", tzn. vykrádat, tak... ne. Použij někdy taky google.
@SilentWolf (01.01.2017 16:30): Zakladatel žánru se za brak zpravidla nepovažuje. Čili Tolkien. Imho ale dost knížek je mimo to základní vymezení braku. Za mě tedy třebas Rothfuss.

Btw braková literatura neznamená, že to je špatně napsané. Jen to dodržuje ty základní linie započaté zakladatelem žánru. Je pak hodně diskutabilní, zda Sapkowski tolik dodržuje"Tolkienovy zákony", aby mohly jeho knihy být považovány za brak. Za mě nikoliv. Naopak třebas Terry Brooks je jednoznačně brak a s ním i všechny DnD knihy, Tad Williams a částečně i Gemmell, který vybrakoval sám sebe. Osobně bych tam dal i Wheel of Time. Ale nemám jej načteno tolik, abych si byl jist.
Heh, teď dokonce čtu, že jedna scéna z Breaking Bad sloužila jako inspirace scenáristce z CDPR při psaní scény s Gaunterem O'Dimmem.
@Walome (31.12.2016 22:29): No já nevím, mně to přišlo celý takový chabý, konec trapnej, to divadlo otřesný a celkově to pro mě bylo něco jako Zaklínač 2 po Zaklínači 1. Svoji roli asi sehrála i absence geniálního českého dabingu.
@7c (31.12.2016 20:24): Já nemám prakticky žádný, takže absolutně netuším, jestli tam říkají nějaký nesmysly a je mi to jedno. Spíš si nemyslím, že tam mluví o něčem tak detailním, aby byl důvod, aby říkali nějaké nepravdy.
@Shoggot (31.12.2016 19:40): Historické to není rozhodně, je to takové historií říznuté akční fantasy. Mnohem blíž historii má Last Kingdom. A ano, ani ta třetí řada není úplně dokonalá. A vlastně ani celá čtvrtá není úplně suprová :D
Ale to je daný asi tím, že mají nízký rozpočet. Teď se dívám na druhou půlku čtvrté řady, a zatím je to hodně dobré. Měly by tam být nějaké velké bitvy, tak doufám, že nebudou vypadat blbě kvůli nedostatku financí.
Tento rok som videl len 38 nových filmov, čo je stále pomerne veľa keďže ich moc nepozerám, zo seriálov som videl len Black Mirror a knihy nečítam.
Za to nových albumov som tento rok podľa svojho Rateyourmusic zoznamu počul až 472.
@Red (31.12.2016 18:33): Nevím, co znamená fungují samostatně. To se nebavíš o tom, jak je ten seriál kvalitní, ale o tom, jestli je to seriál na pokračování, nebo ne. A ano, všechno jsou to seriály na pokračování, akorát některé díly Sherlocka mají samostatný děj, tzn. řeší se v nich samostatný případ.

Vzhledem k tomu, že píšu, že jsou ty seriály kvalitní, tak je logicky nepovažuju za to, cos psal. Z toho všeho, co jsem vypsal, je nejlepší Breaking Bad a Vikings.
@účet smazán (31.12.2016 12:13): Já naopak dnešní hrané seriály plné barevných filtrů, modelů jako herců a plné střihů v sterilním prostředí natahované hromadou balastu nemám rád. Ale je pravda že v tý hromadě hnoje asi někdo kdo tomu chce pár hodin obětovat dobré sousto najde.
Dneska už je skoro veškerá progrese hlavně v seriálech, stáčí se na ně čím dál větší pozornost a věnují se jim opravdu dobří tvůrci.
No, taky jsem jich dal nejak malo. Hlavne letosnim filmum, byt jsem bohuzel nevidel ten, ktery jsem chtel videt nejvic (Jungle Book), naopak Warcraft nebo Star Wars jsou mi u zadku a nevidel jsem je. 5* jsem dal:

Pi a jeho zivot
Fitzcarraldo
X-Man: Apocalypse
Comixove filmy jsou vetsinou sracky, ale tohle me fakt bavilo, narozdil od "kritiku".
13 hodin: Tajni vojaci z Benghazi
nikdy bych necekal, ze nejlepsi film roku natoci zrovna Michael Bay
Northern Limit Line
prekvapeni z letadla
Assesination
dalsi prekvapeni z letadla a dukaz, ze korejska kinematografie umi tocit fakt vsechno.
Konzumenství v roce 2016:
-Dohráno 101 her
-Viděno 102 nových filmů a seriálů
-Přečteno 5 knih

Oproti minulému roku se mi povedlo konzumaci her snížit o 49, filmů o 93 a naopak konzumaci knih zvýšit o jednu :)
Posledni roky uz stahuji jen aktualni serialy, filmy se mi ted na disku vali jen dva a jeste obstarozni (Za mraky + Eros). Zato mam momentalne 35 filmu na DVD a Blu-Ray, ktere jsem jeste nevidel, dokoukavam devatou serii Stargate SG-1 (kompletni kolekce vsech sezon) a uz na me cekaji i kompletni baleni X-Files a Star Trek: The Next Generation.

Cas na hrani? Cas na filmy? Ale kdeze... jsem rad, ze se mi pred Vanocemi behem jednoho tydne podarilo dokoukat Marvel Cinematic Universe Phase Two (v kine jsem videl jen Guardians of the Galaxy).