Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@John Mirra (28.08.2023 03:25): Určitě napíšu. Jen nevím kdy. Poslední čtyři měsíce jsem si nesedl k žádné hře ani na minutu, natož abych o nich psal :-). Ale jak kdysi říkal CD Projekt: "Až to bude, tak to bude :-D.

@Richmond (29.08.2023 08:04): Jeee... Letní a Zimní olympiáda, jak jsme tomu tehdy říkali. Všechny entry se třesou strachy ještě teď. Nejraději jsem měl trollení atletů, které jsi ovládal. Zvláště při těch letních hrách - když brzy vyskočíš při skoku vysokém a dopadneš na tvrdou zem... ten bolestivý výraz a zaúpění, to se jen tak nezajedlo :-D.
@John Mirra (27.08.2023 09:39): Já tohle hodně řeším, protože mám právě rád devadesátky, a hraju pořád dosud nehrané hry z té doby. A opravdu hodně málokteré se podaří mě dostat tam, kam mě dostaly hry z devadesátek, které jsem hrál v devadesátkách.

Jenomže si spíš říkám, že jsem měl asi šťastnou ruku. Ty staré hry, které jsem doteď nehrál, jsem holt nechtěl hrát před 25 lety, takže se dá čekat, že jsou to hry, které mi nehrají na nějakou osobní strunu. Když si zahraju hru, kterou miluju 25 let, tak mi přijdou pořád skvělé.

Ale jestli mě nějaká hra napadá, tak je to asi Duke Nukem 3D . Moje první PC hra, kterou jsem vědomě hrál. Bylo to pro mě absolutní zjevení. Přitom mě ale dneska build neskutečně sere a hry v buildu, poté co jsem hrál v podstatě všechny a dohrál skoro všechny, už nemůžu ani vidět. Když si dneska zahraju Důkáče, tak už mě sere taky. A vlastně jsem měl vůči němu vždycky takovou nezaslouženou slabost a bral jsem ho jako svojí osobní hru a myslel jsem si bůhvíjak revoluční není. Dělal jsem si v něm mapy a přišlo mi to tedy hrozně těžký a ono asi i bylo. Až později jsem si uvědomil, že jediná podstatná revoluční věc, co v Důkáči byla, byla interaktivita prostředí, kterou překonal až Half Life 2.

A pak mám hru, u které bych měl tu obavu, že když bych na ní narazil dneska, tak to nebude ono, a tou je Little Big Adventure 2 , mám obavu, že bych nebyl tolik vycákanaej z grafiky jako tehdy, to je jasný, ale že by mě ani tolik nebavilo se projíždět autíčkem po Desert Islandu. + ovládání ála Alone in the Dark, který je hrozný.
Ale zato mám naději, že bych mnohem líp pobral všechny aspekty příběhu.

bonus: ještě mě napadlo, že zároveň u málokteré hry mám absolutní jistotu, že by mě to dostalo i dneska, ale je jedna výjimka, a tou je série HOMAM, tam jsem si jistej :-)
@John Mirra (27.08.2023 09:39): Jednoznačně Gooka. Kdybych ho hrál dnes, asi by to už tolik nefungovalo, ale dodnes miluji jeho výtvarný styl, hudbu a dabing. Chci na něj časem napsat i komentář, kde to více rozvedu. 

@S4TW (27.08.2023 10:17): To já měl kliku s Jazzem a jeho rokem vydání. To byl čistý tip :-). Jinak jsem sám sebe překvapil. Ale je to i částečně zásluha pánů Dobrovského a Olejníka. 

@Strady (27.08.2023 10:32): Ani tak to není špatné.

@Ross (27.08.2023 15:23): Ze všech těch titulů jsem také hrál zhruba tak půlku.

@Dunemaster (27.08.2023 15:37): 11 z 15 je cajk.
U mě také žádná taková hra není. Nostalgie určitě u mě hraje svou roli, ale spíš mám nostalgii po určitém stylu a době. Z toho důvodu jsem si zahrál, co mě ani ve svý době zas tak nevzalo (například série Polda, Broken Sword).

Libí se mi pixely, líbí se mi ta stará ega růžovo-azurovo černá, líbí se mi 3d rukopis  Illusion Softworks, líbí se mi tabulky Paradox strategií atd. Ale spíš bych si zahrál něco nového ve stejném stylu.

Zmiňovaný hlavní modul Neverwinter mě ve svý době strašně zklamal, ale ke hře jako takové se vracím, líbí se mi ten systém, editor a fanouškovský moduly... příběh jsem myslím kdysi dohrál, ale strávil jsem v něm asi 1% celkového času.
@John Mirra (27.08.2023 09:39): To je záludná otázka. Je spousta her, které se mi líbily v době vydání a určitě na ně mám nostalgické vzpomínky. Ale řadu z nich jsem zkoušel hrát i teď znova po spoustě let a bavím se u nich pořád. Jasně, mnohdy už to není to "wow", co bylo před lety, ale ta zábava tam je pořád. Marně přemýšlím nad hrou, do které bych se znova po spoustě let pustil a tím si vzpomínky na ni zprotivil.
@rikuhahl (27.08.2023 12:04): Já to mám úplně stejně, jen s tím rozdílem, že jsem to dohrál tak 10x a pořád mě to baví :) Hlavně ta letní atmosféra, hraju to vždycky v létě.

Letos jsem se k tomu teda nedostal, ale o to víc si to užiju za rok :)
@John Mirra (27.08.2023 11:18): No a právě Vice City je u mě pořád na vrcholu, co se týká vzpomínek, nostalgie, ale i pocitů z opětovnýho hraní. Za těch 20 let jsem to projel tuším čtyřikrát, dvakrát hned na začátku a pak s cca 7letými odstupy a brzo mě čeká další a nebojím se toho :) Ta hra pro mě skoro nestárne. Možná za to může ta nadčasovost osmdesátek, ale určitě už i vychytanější gameplay.
Absolutně nechápu proces příjmání her na steamu, nelíbí se jim  Kara no Shojo 2 ale projde jejich filtrem vizuální novela s bestialitou.
@adam.kulhanek (27.08.2023 10:49): Jasně, ale mně šlo spíš o to, že jsou zkrátka hry, u kterých člověk vědomě přivře oko právě kvůli té nostalgii.

Třeba u toho Neverwinteru by mě naprosto vytáčelo, jak je každý akt rozdělený na 4 části (Sever, Jih, Východ, Západ), kde člověk hledá X příběhových předmětů a je to doplněno úkoly typu "najdi 5 uprchlých vězňů, najdi 6 knížek, najdi 4 pohřešované druidy, najdi 5 vlkodlaků", pravidelně rozesetých na severu, jihu, západě a východě... :)
Ale jelikož na tu hru mám dobré vzpomínky, tak mi to nevadí.

A jsou hry, které zubu času IMHO odolaly, např. Raptora nebo Fury of the Furries bych se nebál doporučit i teď :)

@rikuhahl (27.08.2023 10:16): Jojo, GTA III bych do své nostalgické škatulky taky zařadil... u mě teda ale vede Vice City :)

@Fritol (27.08.2023 10:20): Tak doufám, že nebudeš zklamaný :D
@John Mirra (27.08.2023 09:39): První Assassin's Creed. Ne že by ta hra byla na dnešní poměry špatná, to ne, ale točí se tam furt dokola stejná úkolová smyčka, takže bych dnes nezvládl ten stereotyp. V roce vydání jsem si to ale dost užíval a vůbec tohle neřešil.

Díky tomu jsem se snad na žádné AC netěšil tak, jako na Mirage teď. Fakt chci věřit, že ta hra bude vším, čím mohla být jednička. :D
@Subject 13 (26.08.2023 18:36): 12/15, ale občas jsem tipoval :)

EDIT: Otázka do diskuze. U jaké hry víte, že ji máte rádi hlavně kvůli nostalgii? Že kdybyste ji hráli dneska, tak se nad ní ušklíbnete, ale jelikož jste ji hráli ve starých dobrých časech a máte tak na ně vzpomínku, tak vás do těch dob přenese i dnes?

U mě je to jednoznačně Neverwinter Nights 1 :) Tam jsem si úplně vědom toho, že mi nevadí plno věcí, které běžně na jiných hrách kritizuju.
At si rika kdo chce co chce, to ze Bethesda nesype jeden TES za druhym (jako ubi AC) je mi sympaticky. Nejsem velkej fanousek TES, dohral jsem jen Skyrim a hral to jako fps. Ale ted Todd rika ze chce po TES6 aby to byl komplexni fantasy simulator a ja mu to verim. Bohuzel ty jejich svety me nebavej, ale libi se mi ze to chce posunout nekam jinam. Pripomina mi to Vavru s KCD (to ze to nakonec skonci stejnym pruserem je samozrejme riziko kdyz se zkousi neco jineho).

Za 10 let si to rad zkusim :)
Tak Baldur's Gate 3 bez multiplayeru a hráči Naruta si mohou Series S uživatele rovnou zablokovat. :D Se to Philovi začíná nějak sypat. Nevěřím, že ta konzole bude za nějaké dva tři roky u third party vývojářů ještě aktuální.
Kvíz bol pomerne easy pre ľudí, ktorí hry v tej dobe hrávali, mal som 14 z 15, lebo som netrafil rok Jazza, hoci som ho hral. :)

@Pluto (26.08.2023 20:11): Na druhej strane, ty by si tak zas dopadol pri nových hrách. :)
15/15

Pro mě hodně jednoduchý kvíz. Věřím, že mladší hráči většinu otázek nebudou schopni odpovědět (leda tak natipovat).
Já jenom 11, hrál jsem asi jen 2 hry z toho. Ale teda že byl Blood konkurencí Dooma, to je dobrej fór, 4 roky roky rozdílu :)
Tak to mi vyšlo, 15 z 15. Letopočet a toho správného Commander Keena jsem tipoval. A Golden Eye jsem věděl jenom díky Retro klubu. :D Jinak je docela zajímavá i statistika odpovědí. Já jsem si třeba vždycky myslel, že je jméno Guybrush Threepwood docela dost profláklé, ale ono asi ne. 

@Subject 13 (26.08.2023 19:28): Ještě je hnusný chyták u ID software, protože je potřeba zvolit správného Keena.
@Zoltan (26.08.2023 19:19): Jo, ten Polda byl docela dobrý chyták. A první českou hru na CD jsem odvodil, protože jsem věděl, že Tajemství Oslího ostrova tu kolovalo ještě na disketách. Zlaté Retro Nation :-D.
@Charllize (24.08.2023 08:12): To bude tím, že na konzoli ti nic jinýho nezbývá, než se smířit s tím, že ti tam kopa funkcí chybí a nikdy s tím nic neuděláš. Věř, že kdyby na PSku existoval nějaký third party dashboard, který by nabídl třeba upload screenů na PSkovej cloud (když už tam má asi 100 giga místa a všechno je to na pár megabajtový savy z her), tak bych neváhal a používal ho.

Naposled jsem byl úplně v šoku, když se na profilu hry v dashboardu objevil odehraný čas a nemusíš to lovit někde v prdeli v uživatelským profilu, nechápu, že to tam takový roky nebylo :D
@Charllize (24.08.2023 10:09): kdyby Epic nabízel stejný či lepší funkce a k tomu něco navíc co Steam nemá a je to hodnotný (např. o něco nižší ceny, nějaký extra bonusy atd), tak by tam spousta lidí chodila mnohem raději než nyní (kdy tam nekupuje téměř nikdo nic). Tohle fakt není raketová věda. Nikdo netvrdí že by tam nutně chodili všichni, někdo se nepřenese přes "tříštění knihovny". Ale prostě oproti dnešku na tom mohl bejt EGS o dost jinak.