Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

No, abychom se nějak vymanili z téhle tradiční diskuze, tak dle mě je největší problém v souboji těchhle dvou velikánů právě to, že jsou dva. :) Nintendo si jde vlastní cestou a není moc konkurence už a MS i Sony by prospěl další konkurent. Hráčů zatím jen přibývá a do budoucna se to měnit nebude, takže místo na trhu dle mě je.

Škoda, že Amazon se pustil jen do vývoje her a ne rovnou do konzole a exkluzivních her, ti by na to měli ze všech nejvíc. Když byly rumory o Googlu, že se chystá na hry, tak jsem taky očekával alespoň vlastní klient a exkluzivní hry nebo rovnou konzoli a ne jen stupidní stream. Imo je i škoda, že se nechytly Androidí konzole, ač Shield nebyl úplně marný. Akorát to byla špatná doba a špatně to pojali. Mnohem líp by se to dle mě chytlo jako hybridní konzole. Xperia Play taky přišla ve špatný čas ještě. Herní mobil s mechanickými tlačítkami a exkluzivními hrami by mohl být dnes taky úspěšný. Ideálně jako hybrid, tedy s možností zapnout to do televize. Ostatně Switch nebo Steam Deck je důkazem, že hybridy lidi chtějí.

Škoda, že Apple nemá tyhle ambice. Apple Arcade je fajn služba, měli by to mít nějak nezávislé na iPhonech a vydat samostatnou konzoli. Kor teď, když na novém iPhonu běží Resi 4 nebo AC Mirage. Vydat konzoli s výkonem nového iPhonu a trochu rozšířit tu exkluzivní nabídku Apple Arcade by mohl být úspěch.

Ale úplně nejlepší by bylo, kdyby Nintendo vydalo prostě obyčejnou domácí konzoli s výkonem aktuální generace a na ty svoje nápady si nechali nějaký doprovodný handheld/hybrid s nižším výkonem. To by myslím s MS a Sony zamávalo nejvíc.
@Fritol (29.12.2023 13:58): Ne ta tradice v tom hrála velkou roli, u tehle generace míň, jelikož skužbičky a MS vidění herního světa podpořené vagóny peněz, takže to Sony nemůže brát na lehkou váhu. A Nintendo radši vynecháme protože to by se tradiční xbox zhroutil už na lvl 1 :)
MS vždycky vymysli nějakou kulišárnu nad rámec konzole samotné a čekají jak se to chytne a kolik lidi na to přistoupí, jsou pořád v režimu pokusu a nejde to a nejde. Takhle to vést Sony nebo Nintendo už dávno nejsou na trhu a krachli by, jelikož nemají tolik peněz které by to táhli dál. MS drží herní divizi dotaci penezma a Sony a Nintendo kvalitou a hrami které jim na to vydělají. Nebýt za xboxem MS už dávno neexistuje, takový to jsou břídilové :D


@Ringo (29.12.2023 14:03): Samozrejme, jak jinak :)
@Charllize (29.12.2023 13:49): Jo, ale úspěch jejich posledních dvou konzolí je zásluha nulové konkurence. X360 byl skvělý a taky se to na prodejích PS3 podepsalo. Byla to jejich nejhorší generace. Kdyby MS nedělal kraviny a XOne nebyl poděl, tak ta situace by byla úplně jiná. Já jsem prostě přesvědčen, že lidi kupují PS konzole nikoliv z nějaké tradice, ale proto, že prostě není důvod kupovat Xbox, když nemá exkluzivní hry. Bohužel MS posral start i u Series, tak je ta situace podobná i teď. O značku a tradici vůbec nejde prostě, jde o lepší nabídku a 7. generace je toho důkazem.

A jak Phil kdysi správně poznamenal, tak minulá generace byla nejdůležitější, protože byla z velké části digitální. Lidi teď láká víc PS5 nejen kvůli exkluzivitám, ale taky kvůli jejich zpětně kompatibilní knihovně. Další faktor, který nemá nic společného s tradicí dle mě. :D
@Fritol (29.12.2023 12:20): Hele ne. Sony a úspěch jejich konzoli je zasloužený a vydřený od ps1. Sony kupuje studia ale většinou šlo o studia co pro ne exkluzivně dělala a vypracovali se postupně a až pak přešli pod Sony. Vlastně to byla formalita a Sony ty studia takzvaně udělala než pod ně přešli. Kdežto MS kupuje studia co se vypracovali bez nich a jen chce sliznout smetanu, jelikož na to mají miliardy a je to bez práce koláče.
@Fritol (29.12.2023 11:24): Hlavně to usuzuji z toho že lidí co kupuji PS každou generaci jsem zažil opravdu mnoho. Kdežto lidí co pravidelně kupuji xbox ..Eh..nevybavim si nikoho . Občas se sa stane ze to někdo prostřídá ale i tak nakonec skončí u PS. Chápu že obchod v centru Prahy není hlásná trouba světa ale nemyslím že hracské uvažování a mentalita se zas až tak globálně bude lišit. Koneckonců na internetu se to taky víceméně potvrzuje a pokud jde o diskuze, ankety nebo články xbox tam málokdy figuruje s nějakým valným výsledkem. Píše se hlavně o tom ze je nějaká hra v GP.

A ano Sony to teď sere taky solidně co se tradice týče. Ale já v tom vídím opět MS, jeho politiku a neschopnost se za 22 let řádně etablovat a mít nějakou soudržnou linii. Věřím že kdyby nebyl xbox Sony by nikdy nešla do té formy PS plus co teď má a ani by nedávali exluzivity na pc. Je to jen reakce na to co dělá MS. Jasně plno lidem to tak vyhovuje, ale to je jiná diskuze. Teď řešíme tu tradici :)
@Fritol (29.12.2023 12:20): I když v některých bodech nesouhlasím, velmi pěkně napsáno a chápu ten postoj. Konečně konstruktivní příspěvek. (Tím neříkám, že předtím tu nebyly, jen možná šlo o zlomek. A uznávám, že i já jsem mohl svoje více rozepsat a nepsat zkratkovitě, viz přátelské dobírání se s M.a.t.t.em.)
@Jack_Dark (29.12.2023 12:03): Já je nevynáším do nebes, mám k MS a Xboxu i výhrady, ty moje "Phil ftw" poznámky tady jsou jen sranda pro Charllize vesměs. Neskrývám však, že jim fandím, protože nechávají svoje studia dělat cokoliv chtějí, což je mi sympatické.

A když mi řekneš, co je tam špatně, tak to třeba uznám. Zatím jsem slyšel od všech jen blbosti vesměs. Pokud je dle tebe špatně, že jejich studia dělají hry dle sebe a MS jim na to dává budget i čas, tak ano, neuznám, že je to špatně. Pokud je dle tebe špatně, že mají Game Pass, tak ano, neuznám, že je to špatně, protože proč by bylo? Já rád hraju levně a odmítám platit za digital plné ceny. Pokud je dle tebe špatně, že kupují studia, tak opět neuznám, že je to špatně. Studia kupuje kde kdo, i Sony, a nikdo jim to nevyčítá. Navíc studia vznikají a zanikají, lidi přichází a odchází. Hlavně pro Activision může být koupě Microsoftem jen přínosem, tam prostě nic negativního nevidím. Tím, že MS koupí studio se přece nehroutí herní trh. Uznal bych, že je to špatně, kdyby na ta studia následně zaklekli a nutili je dojit jednu značku furt dokola (což je přesně něco, co by udělali Sony, viz Insomniac nebo Psygnosis), ale to se neděje, takže opět nevidím, co je tu špatně. Pokud je špatně, že existuje XSS a brzdí generace, tak dobře no, pro mě to špatně není, protože je mi ukradená grafika i 60 fps. Dostupnější hraní mi přijde přednější...

Fakt na aktuálním vedení Xboxu nevidím moc negativ. Vše se ofc může změnit, EA jednu dobu taky byla nejhorší herní firma a dnes jsou v pohodě, ale do te doby nevidím důvod bezdůvodně hejtit, protože korporát a bla bla... Zatím mi většina argumentace proti Xboxu přijde jako toxické Sony fanboyovstí spíš.
@Fritol (29.12.2023 11:32): Jako klidně bych se rozepsal a odpověděl ti ale to je zbytečný protože je furt budeš jen vynášet do nebes, co jsem tady viděl jsi prostě jen na jejich straně tady se nelze bavit když neuznáš, že tam je něco špatně.
@Jack_Dark (29.12.2023 11:13): A co přesně po nich chceš? Aby těm novým studiím řekli "Máte tři roky na tvorbu AAA hry, pak to prostě vydáte, protože to potřebujeme"? Nebo aby jim řekli, že rozdělané hry musí zrušit a všichni budou dělat Halo a Gearsy? Vždyť to by je fandové těch studií akorát zhejtili. Drtivá většina těch jejich studií ještě nevydala hru, která by vznikala až pod vedením Microsoftu. Vývoj ačkových her dnes prostě trvá i 5 let a více, když nejsi Ubisoft a na tvé hře nedělá 1000 lidí po celém světě. Většinu těch studií MS tak dlouho nevlastní. Já jim zazlívám jen to, že s tím nákupem studií začali tak pozdě, tohle měli mít ready na launch nové generace a ne že nějaké hry začnou vycházet až po třech čtyřech letech.

A tím nedodělaným polotovarem myslíš asi Redfall, na který dle slov zaměstnanců Arkane neměl MS žádný vliv. Já upřímně nechápu, kde se na DH bere furt ta představa, že vydavatel koupí studio s několik let rozdělanou hrou a najednou je celý její vývoj zodpovědnost vydavatele. Když je hra špatná, tak je to vina vydavatele, když tu hru zruší, tak je vydavatel hajzl, protože je to nenechal dodělat... člověk se nezavděčí zdá se. :D
@Charllize (29.12.2023 10:58): Nechci teď pokračovat v probíhající diskuzi, v podstatě s tebou souhlasím, že Xbox je každou generaci jiný a MS v průběhu let ani neví, co vlastně chce a prostě zkouší (což je dle mě i fajn z hlediska konkurence).

Nicméně by mě zajímalo, jakou má PlayStation vlastně tu společnou myšlenku, která sdružje stejnou skupinu lidí? Nintendo s každou svou konzolí zkouší nové HW možnosti a jejich herní značky a cílení je vesměs konzistentní už od dob NES, tam to naprosto chápu. Ale PlayStation? Vždyť poslední dvě generace je to prostě jen "levnější PC" s výhodou toho, že mají exkluzivní first party hry a ty se docela mění. Trend generických akčních adventur se ustálil až někdy v polovině minulé generace, do té doby tak nějak zkoušeli všechno, takže nebyli vůbec jiní, než Xbox. A budoucnost PS vypadá spíš na GAAS cestu, pokud nedostanou ještě pár pořádných facek po vzoru Babylon's Fall nebo Last of Us Online.

Na PS3 šlo navíc krásně vidět, že hráči mají nějakou značku úplně z prdele. PS3 na ten úspěch PS2 nedokázala navázat hlavně proto, že se najednou objevila schopná konkurence nabízející možní i lepší katalog her a za nižší cenu. Když se něco takového stane v budoucnu znovu, tak to bude vypadat podobně. Jediný problém teď je ta zpětná kompatibilita. Pro MS i Sony to funguje trochu jako taková pojistka budoucích prodejů konzolí, protože když si na PS4 uděláš sbírku stovek her třeba, tak o ně nechceš přijít nákupem XSX.
@Charllize (29.12.2023 10:58):  S níže napsaným souhlasím. Jen mě udivuje na firmu která se topí v penězích a kupuje ostatní studia jen aby nevyráběla jinde než pro ně, vlastně nedokáže přeměnit co má. Vyprodukuje občas nedodělané polotovary, značky co zakoupilo pak vytváří roky s tím že nic neukáže jen příslibem že to vyjde. Kde všude jinde by takový přístup znamenal konec společnosti, zde díky nekonečné pokladnici se zachraňují tím, že někoho uplatí aby dal Day one hru do passu. Nepochopím tu jejich oblíbenost u některých.
@Ringo (29.12.2023 09:25): Jo tak nějak. První xbox byla taková konzole navíc která se ani v některých zemích ofiko neprodávala. X360 těžil hlavně z toho že vyšel dřív než ps3 a měl nižší cenu, takže nedočkavci na next gen kupovali a později se bundloval k nákupu kde čeho. Ještě si pamatuju na časté akce někde v Datartu a podobne kde jsi k nákupu pračky dostal 4GB x360 a podobně. Xbox one byl průšvih a prakticky neměl skoro žádný vlastní hry a pro změnu ho prezentovali jako multimediální centrum, a později jako konzoli ze zpětnou kompatibilitu. No a současná generace xboxu těží hlavně z gamepassu. Celá ta 22 letá historie xboxu je taková křeč firmy co má plno peněz a každá generace stojí a padá na něčem jiném. Není tam žádná společná myšlenka která by oslovovala stále stejnou skupinu lidi která by s nimi jela celých 22 let jako to má třeba hlavně Nintendo.
Vidím to i na sobě nebo na lidech z obchodu. X360 jsem bral kvůli par jrpg třeba a potom dal už mně nezajímal protože nepokračovali. Nebo jsou lidi co prostě koupi series x ačkoliv nikdy xbox neměli jen proto že je láká GP. Člověk co měl vždy PS koupil xbox one jelikož si chtěl zahrát forzu a pak ho hned prodal. Je to hrozne random a ta jejich nekonzistence žádnou tradici neudržuje, je to skoro vždycky nějaký gimmick co u dané generace vymyslí a skoro vždy to cílí na úplně jiné skupiny lidí. Jediné co jsem schopen xboxu uznat jako tradiční je to ze ho dělá MS, což je jakoby v určitém smyslu tradiční firma a asi se najde skupina lidi co ráda kupuje MS věci. Tzn pc hráči a zmatený rodiče co znají MS z kanceláře.
A teď i kdyby se tam silou vůle nějaká minulá tradice našla ji zas totálně rozbíjí zacílení hlavně na GP kde ta konzole začíná být na vedlejší koleji a prohlášení chceme GP všude to jen potvrzuje.
XBOX jsem teda vždycky považoval za doplňkovou konzoli PC herní scény pro ty, kterým se nechtělo drbat s Harware PC nebo instalacemi a spíše než s tradicí bych jej tedy spojoval s motivací konkurovat SONY ve své době. Tradiční konzole je Nintendo, SEGa a Sony, které si držely exkluzivitu vydávaných titulů na svou platformu. Proto bych tu tradičnost chápal u konzolí těchto firem a spojitostí se specifickou japonskou produkcí (i přesto, že samotný výraz herní konzole je spojován s nějakými dřevními stroji).
@Dunemaster (28.12.2023 20:40): Tým prirovnaním k Ubisoftu si si teda vôbec nepomohol :D Bethesda hrám sa dá vyčítať kadečo, ale rozhodne majú svoju identitu vďaka ktorej majú ďaleko od pásovej tvorby vydávanej každoročne. Len tak mimochodom, Starfield je ich prvá singleplayer hra od Falloutu 4, ktorý vyšiel v roku 2015.
@Fritol (28.12.2023 11:14): @M.a.t.t. (28.12.2023 11:05): Je to takové popichování. Nic mi BGS, ani Todd neudělali. Naopak některé jejich hry mám moc rád. Snad jen jsem si přál, aby v žebříčku bylo něco originálnějšího, protože za sebe vnímám Starfield jako nepříliš inovativní, mdlý, a je to u mě někde (v nadsázce) ranku Ubi a jejich open world hry.

Každopádně pokud se na to podívám Fritovou optikou, že to znamená dobře pro Xbox a že jsem po těch mainstream Xbox hrách volal, tak ano, byť mi ta hra nesedne/neláká mě, slouží tomu cíli dobře, takže jste mě asi přesvědčili: Jo, je to fajn, že v tom žebříčku je.
@Charllize (28.12.2023 15:54): lidi všechno vnímají ze své perspektivy. Když se do něčeho narodíš, bereš to jako standard. Jestli je Xbox starý 22 let, tak pro většinu hráčů je to celý život, tudíž věčnost.

Mně například bylo 3 a půl roku, když se rozdělilo Československo, tedy v tu samou dobu, kdy mám nejstarší vzpomínky. Odjakživa pro mě existovala Česká republika a považoval jsem ji jako neměnou věc a až zpětně jsem si uvědomil, jaký kousek jsem od toho byl. Ta subjektivní perspektiva je hrozná :-)
@Tulareanus (28.12.2023 16:54): Dnešní hejt MS jsem začal reakcí na Fritola, jak to už bývá zvykem. U MS často chválím kvalitu jejich konzoli která je lepší než PS nebo N.
Sice jsem postarší Bethesďák ale z 25 letou praxí v prodeji konzoli, jejich hardwaru, her a kontakty s lidmi co ty hry hraji. Ale chápu že to pro dnešní vím a znám z internetu hovno znamená ale když řeknu ze xbox tradiční konzole není tak jsem si to z prstu nevycucal.
@Charllize (28.12.2023 16:34): To by som chcel vedieť, kedy si naposledy chválil xbox alebo niečo súvisiace s microsoftom. :D
S fritolom sa podpichujte koľko chcete, ale toho v tejto diskusii nikde nevidím, takže slabá výhovorka. :D
No to nie je o mne alebo len o mne, ale pri takýchto témach sú fakty hodnotnejšia vec než pocity jedného postaršieho besthesďáka. :D

A Nintendu som dal prednosť hlavne kvôli tomu, že som chcel hrať ich exkluzivity. Na tom predsa nie je nič divné. Xbox nepotrebujem, lebo mám dostatočne silné herné pc s Windowsom od Microsoftu, takže nepotrebujem platformu, ktorá je pre ľudí, ktorí to herné pc nemajú alebo majú iné dôvody na to. Však to je ich vec. To je to na čo narážam celý čas. že to že ty alebo ja si povieme, čo je tradičné, z toho tradičné neurobí nič. :)

@Zoltan (28.12.2023 16:41): Tak nejaký prienik tam určite je, hoci to nie je tak priama konkurencia ako sony a microsoft. Ja som však narážal na inú vec, na to, čo si napísal ako "ideálne kombo" na hranie. Na jednej strane samozrejme subjektívne preferencie, na druhej strane ja som šiel cestou pokrytia čo najväčšieho herného portfólia dokopy.
@Tulareanus (28.12.2023 16:23): No ono mi nikdy nepřišlo, že by současné Nintendo přímo konkurovalo PS/Xboxu, spíš se vydali vlastní cestou a našli si své (velmi početné) hráčské publikum. Ale jo, taky možnost, nic proti tomu.
@Tulareanus (28.12.2023 16:04): Tak za prvé, Ja tu hejtím všechny čtyři hlavní platformy zcela pravidelně a taky zcela pravidelně všechny ( ok pc moc ne :) chválím. Nedělám u konzoli rozdíly, jelikož jsem jich vlastnil desítky a neřadím se do žádného tábora. A zejména xbox je taková přetahování mezi mnou a Fritolem, jelikož nás to bavi. Pak se sem objeviš ty se svýma vychovanýma lekcema a je z toho ouvej na půl dne.
Za druhé xbox není v rámci US/Evropy/Asie tradiční nikde, a stále mám pocit ze ti dělá potíž správně chápat co to ta tradiční konzole je. Což zas na druhou stranu chápu když jsi měl v životě asi dvě. Mimochodem ze ten xbox nemáš doma a radši jsi dal přednost Nintendu, čím to asi bude zejo?
@Zoltan (28.12.2023 16:10): No ale stále to záleží aj na tom, aké hry hrávaš, lebo napr. ja osobne by som ti mohol kontrovať, že pre mňa je najlepšie kombo PC + Switch, lebo je tam najväčšie pokrytie hier, pretože Switch má viac exkluzivít než PS + to pokryje aj možnosť handheldu.

A k tomu Xboxu, ale aj PS. Na DH sa stále zabúda, že kopec ľudí doma nemá nielen herné pc, ale niektorí ani pc vôbec (majú len v práci). Pre mňa je to tiež nemysliteľné, nemať doma počítač vo všeobecnosti, nielen na hry, ale holt tak to chodí.
@Cobot (28.12.2023 14:02): Takhle jako hráč také přemýšlím - nejlepší je kombo PS + PC. Právě díky tomu, že Xbox hry jsou převážně na PC. Když jsem před lety přemýšlel, že si k PC pořídím i konzoli, o Xboxu jsem popravdě z tohoto důvodu nepřemýšlel ani minutu :)

Jinak zrovna Sony potřebuje konkurenci jako sůl, takže doufám že tu s námi Xbox ještě chvíli bude.
@Charllize (28.12.2023 15:54): No pravdepodobne u tých ľudí, čo patria medzi kupcov 84 miliónov kusov Xbox 360, alebo 58 miliónov kupcov Xbox One, alebo 24 miliónov prvého Xboxu, atď... Zdroj 
Ak sa ti chce strkať hlavu do piesku, lebo hejtuješ Microsoft, tak kľudne, ale realita sa tým nezmení. Navyše tým neustálým vyťahovaním nepodloženého hejtu si už nudný.
Nevíte, jaká je životnost toho digitálního tržiště na Xboxu ? Jestli doopravdy jednou o zakoupené hry přijdu. Já chtěl ušetřit co nejvíc s series s, ale určitě to má v tomto nevýhodu.
@Charllize (28.12.2023 15:26): Predáva to milióny kusov, treba sa zmieriť s tým, že to naozaj nie je čiernobiele v zmysle, že kto predá najviac je "tradičný" a kto je na tomto celosvetovom poli druhý alebo tretí zrazu tradičný nie je. Navyše slovo tradícia je dosť tenký ľad v tomto smere, pretože je to celé o subjektívnej lokálnej perspektíve ako napr. vianočné sviatky, pre niekoho je tradícia jesť 24.12. rybu, pre iného rezne, nebudeme teraz jednej z tých dvoch skupín vysvetľovať, že to tradícia nie je, lebo patríme do druhej skupiny. Je to hlúposť.
Mne príde komické rozprávať o tradícii a vylučovať xbox vzhľadom na to, že je na trhu 22 rokov. A určite nemožno porovnávať naše končiny, ktoré sú dlhoročne viac orientované na pc než západ.
Navyše väčšina ľudí nemá aj konzolu aj herné pc, to je skôr doména menšiny mať oboje alebo prípadne viac konzolí rovnakej generácie.
@Cobot (28.12.2023 14:34): No kdyby ps5 neměla zpětnou s ps4 zřejmě by to nic moc neovlivnilo, je to fajn bonus navíc. Však už i MS s tím dal pokoj jelikož poznali ze tohle jim tu konzoli neudělá jak si asi původně mysleli.
@Charllize (28.12.2023 14:13): Jo tak jsem to myslel. Nicméně za mě je prostě možnost výběru dobrá vždy. Jak jsem tu psal několikrát i já si PS5 (asi) koupím. Protože PC mám, Xbox kvůli exkluzivkám nepotřebuju. Nicméně v obýváku konzoli k TV chci takže volba je daná. A mimochodem duvodem je i sbírka her co mám na ps4 a jejich kompatibilita s PS5. A ty jsi tu byl ten kdo říkal, že zpětná kompatibilita je nanic. Ano manistream to ais většinou nezajímá, ale možná i trochu jo.

Kdybych na PC nehrál tak bych asi taky kupoval PS5, protože PS je jak píšeš, tradiční. Ale jak moc racionální by to bylo? Já vlastně zatím nevím jaká hra je na aktuální PS system seller. Fakt nevim, Spiderman? Jednička me bavila dost. GT7? Autosport mi přijde sterilní a spíš mě od série odradil. Zatím je toho (pro mě) v aktuální generaci strašně málo.
Můj názor je ten že PS je pro mainstream synonimum konzole. S PS 1 a 2 jasně vyhráli a lidi to kupujou převážně ze setrvačnosti.

Navíc pro PC hráče XBOX dojíždí i na to že vše co na něm vyjde je na PC. Proc bych si kupoval XBOX když mám PC. Naopak si k PC koupím PS a mám "vše".

Nadruhou stranu ty konzole jsou tak levne, že není problém mít oboje. Ja nedávno kupoval, steamdeck a zpětně mi došlo že byl dražší nať PS5.
@Rapier (28.12.2023 12:44): S tou češtinou a přepínáním to je spiš problém minoritní jelikož většina lidi po světě kde se nemluví anglicky to má ve svém jazyce a přepínání do angličtiny nepoužívají. Dokonce mám trošičku pocit ze to je takový náš český problém. Mimochodem to prislo až s zavedením češtiny do konzole ps4 někdy v polovině jejího cyklu, předtím se volila v herním menu.

Filmy na HDD uměla naposled ps3, ale holt pro Sony jakýkoliv přístup k prostoru na HDD zavání bezpečnostní dírou a obavou ze zneužití, hackovanim a nelegálním využitím. A v době netflixu a podobně to je stejně k ničemu.

Prohlizec by v konzoli využilo minimum lidi, zbytečnost. Každý ho má na TV stiskem tlačítka nebo v ruce v mobilu.

Co se týče remasteru a remaku tak hlavní potíž je v tom ze xbox nemá moc co remasterovat a když tak k tomu využili zpětnou kompatibilitu a dělat ještě separátně remaster nemá smysl. Kdyby měli slavný hry a neměli zpětnou z x360 dělali by je taky. Mimochodem třeba Halo remastery/remaky má.

Chápu ze jsou lidé pro které je xbox ideální ale obecne je portfolio her Sony pro většinu mainstreamu zajímavější. Autíčka a letadla je nepřesvědčí.
@Charllize (28.12.2023 11:34): dejme tomu ale měl bych pár výhrad co BFU vůbec netuší/neřeší, tak hlavně, že je tam jako nové hry jsou převážně nekonečné recykláty (rozuměj: remastery remasteru) TLOU, GOW, Uncharted, a dalších. Universum super hrdinů alá Spiderman/Marwel mě nic neříká, PS v mých očích zachraňují hlavně japonské a jiné asijské hry, včetně GT7.

Mé výhrady k PS5 se paradoxně týkají HW/SW části (OS):
1. konzole neumí ani jednom z našich domácích AOC QHD/4K monitorů s podporou FreeSync/Adaptive Sync (VRR) zapnout podporu VRR, zatímco konkurenční Xbox One S/XSX ano, a zcela bez problémů!
Je tedy super, že PS5 je plně AMD HW, prakticky takřka totožný (ber v uvozovkách) s XSX, po dvou letech remcání s velkou pompou vydají podporu QHD a VRR ale to druhé bohužel leda tak na OLED LG TV, apod.

2. konzole nemá regulérní internetový prohlížeč, jasně který blb by chtěl od konzole internetový prohlížeč že?
Ale, že tak mohu jednou ranou zabít dvě mouchy očividně nikdo nepřemýšlí.
Uvedu jeden z příkladu proč jej mít: jmenuje se i-vysílání TV. Fakt nevidím důvod proč regulérně nevyužít konzoli k přehrávání filmů z HDD a proč nemít možnost najít si informace na konzoli, zvlášť když PS5 podporuje regulérně klávesnici v OS (vyzkoušeno) a v neposlední řadě nemusím přemýšlet kde umístit TV do děcáku když řeším místo.

3. pro české titulky musím celou konzoli přepnout do CZ jazyka, proč nejde mít OS v AJ, a jen ve hře si vybrat titulky? Konkurence to umí! :)

EDIT: tady to moc hezky sepsali Fenomén herních remaků
Vtipné, že Skyrim tam sice na konci je. Ale Special Edition a ne ta jejich Anniversary Edition.
@Charllize (28.12.2023 11:34): Series má prodeje srovnatelné s XOne. Rozdíl ale bude v tom, že Series bude mít dlouhodobě víc exkluzivit, XOne neměl skoro žádné. Klidně si tenhle příspěvek založ a můžem se na to na konci generace mrknout. Já jsem přesvědčený, že Series bude úspěšnější generace, než One. :)
@Fritol (28.12.2023 11:14): Xbox konzole moc našlápnuto nemají tedy. Narozdíl od PS která se prodávala na Vánoce jak rohlíky xbox slevněný na 9-10K ležel v regálech. Už jen čekám kdy řeknou ze s konzolema končí a bude jen GP. Daji ho i na PS jelikož v tu chvíli přestanou být pro Sony konkurence. Tuhle generaci opět tu konzole válku nezvládli jako obvykle, sice lip než minule ale vzhledem k tomu ze Sony zpočátku byla taky dost mimo to prokaučovali solidně.
@Dunemaster (27.12.2023 20:49): A co je za problém? Vždyť jsi chtěl aby měl Xbox nějaké mainstream hity, tak proč ti teď vadí úspěch Starfieldu? A vsaď se, že další rok tam bude zase, pokud vydají tu ofiko podporu modů.

Na tom žebříčku jde mimochodem vidět, jak úspěšný měl Microsoft rok, mají tam spoustu titulů, i z minulých let. O jejich hry je očividně zájem i přes možnost hrát to na Game Passu. A nejvíc mě překvapuje to MW3, to byl skvělý kauf asi. Špatná reklama taky reklama zdá se.

Je fajn, že se jim konečně daří a musím uznat, že mé obavy nebyly na místě po Redfallu. Xbox a GP ma tuhle generaci našlápnuto moc dobře.