@
Bodkin (11.12.2013 22:19): Ze zkušenosti, která teda není nijak hluboká, ti můžu říct, že v těch prásárnách máš minimální šanci něco chytit, protože majitel těch prasáren chce, aby ses tam vracel a vydělával mu peníze za reklamy.
Když někdo chce něco někam nastražit, dělá to chytře, zlomyslně a připravené tak, aby sis toho pokud možno ani nevšiml.
Proto taky nesnáším když lidi používají služby pro zkracování linků, protože z nich nikdy dopředu nepoznáš, kam se dostaneš.
Na počítačovou veteš je jednoduchý lék - jednou ročně čistá instalace Windows + důkladná kontrola všech disků pro data, následovaná vymazáním všeho, co nepoužíváte. Nejlepší je prostě naformátovat komplet všechny disky.
Jinak i na internetu je potřeba dodržovat nějakou tu bezpečnost. Na Facebook a podobné kraviny doporučuji mít zvlášť email. Je naprosto nezbytné, aby heslo na email nebylo shodné ani s jedním dalším účtem, který k emailu směruje. Některé služby jsou totiž ochotné lidem vydat heslo pouze na základě podání celého vašeho jména, emailu a ještě nějaké informace, kterou lze snadno zjistit. Když pak zjistí heslo, bude ho okamžitě zkoušet na váš email, protože pokud má někdo přístup k vašemu emailu, má přístup absolutně ke všem dalším účtům, díky funkci "zapomenuté heslo", kdy vám na email přijde link pro obnovení heslo.
Pokud máte více emailů, je dobré u každého emailu dělat, že ten druhý neexistuje a v žádném případě nedávat stejné heslo.
Osobně taky sportuji změnu osobního emailu jednou za pět let a samozřejmě různá hesla pro různé účty (stačí třeba čtyři různá hesla a střídat je mezi jednotlivými účty - samozřejmě, jak už jsem řekl, email musím mít své vlastní heslo).
Jinak jako hesla je nejlepší mít dané něco ve stylu "T0to_H3slo_M4_Koul3_Az_P0_Kolen4". Zkrátka zcela náhodné, lehce zapamatovatelné (už teď si to pamatujete), ale velmi dlouhé fráze, kde některé samohlásky budou nahrazeny čísly. Ne však všechny (ani bych to s nima moc nepřeháněl - hůř se vám to pak píše). Úkolem je prostě vytvořit dlouhé heslo, u kterého bude minimální šance náhodného uhodnutí a které by násilím prolomit trvalo několik let. Doporučuji dělat hesla bez mezer. Mezery sice někde berou, ale můžou s tím být problémy a hlavně vám to pak dělá bordel, když někde mezery být nemůžou.
Taky je dobré se zdráhat dávat své osobní informace na internet. Facebook a podobné považuji za naprostou katastrofu co se narušování soukromí týče. Nedovedete si ani představit, jak phisherům facebook a podobné služby usnadňují život.
Své celé jméno neuvádím ani v osobním emailu. Své telefonní číslo dávám jenom tam, kde to je bezpodmínečně nutné. Rozhodně ho nikam nedávat jako "bezpečnostní opatření". Mobil lze ztratit snáz než zapomenout heslo. V žádném případě taky nepoužívat bezpečnostní otázky typu "jak se jmenovala matka za svobodna". Jak už jsem řekl, tyto věci jdou snadno zjisti díky facebooku. To, že jste ty informace tam nedali vy neznamená, že je tam nedal někdo koho znáte.
Může to všechno pro někoho znít velmi paranoidně, zvlášť pro lidi, kteří jsou na facebook zvyklí dávat každou hodinu svého života, ale toto by měl být základ pobytu na internetu.