Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@AlieN (15.05.2014 20:23): Psal komiksy a psal většinou výborně. S výjimkou Daredevila, kdy těžce minul cíl, se mu mimo Batmana moc povedl i Green Hornet, který vznikl na motivy studiem neschváleného scénáře k filmu. Což je škoda, mohlo to být parádní, taková pohodová pulpová zábava. Jinak se mu kdysi povedlo i kvalitně nastartovat Green Arrowa, jako jeden z mála dokázal oživit mrtvého superhrdinu tak, že to nepůsobilo trapně. A navíc tam přivedl na scénu Onomatopoeia, což je velmi zábavný záporák.
@strougy (15.05.2014 19:51): Wait what, Kevin Smith psal komiksy? Super, to chci asap.

Ale jen ať točí - na třetí Clerks čekám jak na smilování boží, a i ta jeho druhá věc co teď točí, turbopošahanost o chlapovi co se stane mrožem (nebo tak něco), mě zajímá nemálo :))
@AlieN (14.05.2014 23:26): Ač je to zvláštní, tak nejlepší komiksy s Batmanem napsal Kevin Smith. A je jedno, zda se jedná o Cacophony nebo The Widening Gyre, oboje jsou naprostý pecky. Kéž by přestal točit nesmysly a hulit trávu a dopsal pokračování WG, hned by mi bylo na světě příjemněji.

@Sadako (15.05.2014 10:56): A jé, Barker, autor, jehož obdivuju kvůli jeho představivosti a nesnáším kvůli neschopnosti vyprávět delší příběh. Imagika či Věčné zatracení bylo fajn v detailech, ale jako celek to strašně otravovalo, hlavní postavy byly navíc obvykle na zabití. Jen Utkaný svět byl povedený, ten mě i bavil. Ale jako povídkář je Barker parádní, jeho Blues prasečí krve či Města v horách jsou úžasné, nápadité, vtipné a zároveň děsivé... A jo, Gaiman nikdy nenapíše nic lepšího než Sandmana, pokud ano, pak nastane Apokalypsa.
@Všivák (15.05.2014 11:39): Já to vzdal po asi čtyřech pěti knihách. Bylo celkem fajn to číst. Ale po čase už jsem nějak ztratil důvod. To neustálé přepíná mezi kontinenty (často po celých knihách a nikoliv po kapitolách) a naprostá absence ústředního děje, který by měl nějaký drive... Byla to prostě otrava.
@Walome (15.05.2014 12:41): Abys ještě nebyl překvapený...
Ostatně je to asi tak Tyrionova nejlepší šance.
I když pokud si vzpomínám, tak v knihách žádal o "trial by combat" (teď si nevybavím dobře znějící český ekvivalent) až poté, co se mu jistý někdo nabídl jako šampion.
@Všivák (15.05.2014 11:02): To mi bylo doporučováno jako 'sice delší, ale zato zajímavější Hra o trůny' - prý je to místy lovecraftovský horror. Po zjištění, kolik to fskutčnosti obsahuje knih, se mi do toho teda zatím moc nechce.
Teď čtu Malazskou Knihu Padlých. Jestli si někdo myslí, že Hry o Trůny jsou hodně rozsáhlé, tak oproti Knize Padlých je to poloviční..
Mno ten Gaiman.
Teď si zas znovu čtu Sandmana a upřímně řečeno, Gaiman nikdy nenapsal nic lepšího a nejspíš už ani nenapíše. Respektive, lepšího - v Sandmanovi se vzácně sešlo tolik věcí, které se mi líbí, že z toho prostě nemůžu nebýt i opakovaně na větvi.
A hlavně pozor na seriál Nikydkde. Je dost nanicovatý.

A kdo jste ještě nečetli, čtětě Barkera. Knihy krve, Věčné zatracení, Cabal (Noční rasa), Velké a tajné show a Imagiku.
Godzilla - rodinný příběh to víceméně vůbec není, resp nějaká existence rodiny se tam řeší, ale ne víc než v obvyklých blockbusterech, není to Spielbergova Válka světů - i když tím titěrným lidským pohledem a neschopností zcela zbytečných lidí cokoli s probíhajícími událostmi dělat ji dost připomíná.

Nijak zásadně jsem z ní nadšený nebyl, je to příběhem úplně stejně pitomé jako Pacific Rim, ale zcela to postrádá všechny jeho zábavné atributy a nadhled, a taky jsem se ji snažil brát jako samostatný film, což je chyba, ona tak nefunguje.

Za vidění to stejně docela stojí, ale VELMI doporučuji předtím nakoukat některé starší Godzilly - ne tu Emmerichovu sračku, ale rozhodně tu první z roku 1954, a pak i nějaké novější jako Godzilla Vs. Mothra a podobně, resp aspoň zjistit si co nejvíc o celé Godzillí sérii a její povaze (God-zilla je kámoš).
Ten nový film, ač americké produkce a "tvářící se" jako origin, na těch motivech v sérii rozpracovávaných a její mytologii dost stojí. Ne nadarmo se ten film líbí hlavně znalým cinefilům, i když mě to spíš sralo.
Byl jste někdo na nové Godžire? Je to fakt taková nuda (aka rodinný příběh) jak se říká?
@AlieN (14.05.2014 23:26): Kromě slabšího začátku mi přišla Železná rada stejně skvělá. Každopádně je jasné, že pokud se mu líbily ty dvě předchozí knížky, touhle nešlápne vedle.
@Kvasa (14.05.2014 21:51): Přečti si Železnou radu, to máš ze stejného světa jako Jizva a Nádraží Perdido. Kraken mi taky přišel slabší. Doporučil bych Ambasadov, jestli máš rád sci-fi.
Americké bohy jsem četl v originále. Ale i tak už si z nich kulové pamatuji. Pro mě to byla jen docela dobrá kniha. Na druhou stranu třebas film Stardust patří mezi mé nejoblíbenější (spolu třebas s Velkou rybou, Brazilem atd.).
@Jab (14.05.2014 21:37): Tak to tě nebudu brát vážně, páč Gaimana má ráda celá naše rodina, teda jako já a moje stará:-)
Jinak sem právě četl Nádraží Perdido a Jizvu a ty jsou perfektní. No a teď sem se po pár letech podíval, jestli něco nenapsal a nemůžu si vybrat. Ale asi šáhnu po Kolejmoří, to vypadá slibně.
@Jab (14.05.2014 21:37): Gaiman nic opravdu dobrého nenapsal od Amerických bohů :/

Np, já se teď vcelku náhodou dostal k Runovládcům, které mi někdo doporučoval tak před 7 roky, takže asi není nikdy pozdě.

Idea je velmi kuul, ale řemeslo (či snad je to překladem) je takové... zubaté.
Moc špatné ne. Docela to jde. Ale asi si ukousl více, než na kolik má zatím spisovatelské zkušenosti. Ta kniha je postupně nepřehledná a místy vlastně i nudná. Nicméně já se v tomhle nedám brát úplně vážně. Mnoho lidí z něj má radost, jelikož podle nich vlastně roste nový Gaiman. A já nejsem nějak na větvi ani z Gaimana. :-)
@Bodkin (14.05.2014 21:13): Dík za tip. To si půjčím. Vedle knihy na článek tu mám teď rozečteného Krakena (nic moc), zkouším znovu dočíst prvního Martina (asi chyba, že jsem začal seriálem). Ale časem se k tomu dostanu. ;)
@Jab (14.05.2014 20:49): Čestného nepřítele jsem četl a ten se mi fakt líbil :D

Erikson mi přišel ještě utahanější Martin, takže jsem ho raději hlouběji nezkoušel, novela mi stačila.

Osobně mohu z klasické fantasy doporučit pouze knihy od Joe Abercrombie, která se magií drží poněkud při zemi a rozbijí to snad všechny zažitá klišé má to dobré postavy... Trilogie první zákon + Nejlépe chutná za studena + Hrdinové.
@Bodkin (14.05.2014 20:10): Začni tím Čestným nepřítelem. Je to jedna ne moc dlouhá kniha a obnoví to tvou důvěru v autora (resp. hlavně jeho schopnost psát to nejlepší v autorské dvojici). ;)

P. S. Přečetl jsem taky asi šest knih od Stevena Eriksona a méně a méně jsem se těšil na další knihu, až jsem se na to vykvajznul. Ten styl je ale hodně podobný Martinovi. Z mých oblíbenějších bych ještě cca doporučil Terryho Goodkinda. Jsou to ale trochu rapl knihy (hlavní hrdina je prezentován jako totální geroj a to ač se neštítí krutých činů). Nejlepší je Víra poražených (dá se číst i bez znalosti předchozích mnoha knih) a to ač je bohapustou propagací autorovi osobní filosofie (resp. celého filosofického směru vymyšleného jinými samozřejmě).
@Jab (14.05.2014 19:35): Já právě četl snad vše krom těch novějších a Impéria, takže někde seženu/pujčím.

Kvůli jeho poslední tvorbě ho mám někde na úrovni Salvatora a ty knihy dle her byly vyložený odpad, i když si nejsem jist, že je psal opravdu on.

Pořád ale milionkrát lepší než Knaak :/
@Bodkin (14.05.2014 19:09): On obecně píše citelně lépe, když mu někdo pomáhá. Samozřejmě většina novějších děl je tak či tak nic moc. Ale tak třebas "Čestný nepřítel" mi přišel hodně dobrý.
Impérium ale doporučuji. Půjčoval jsem to porůznu kamarádům a kamarádkám a u všech se to setkávalo s úspěchem. Ta série trhlinových válek je také dobrá, ale po pravdě je to spíše taková pohádka pro malé kluky a v lecčems mezi "dospěláckou" konkurencí neobstojí.
@Jab (14.05.2014 17:44): Mno nvm Od Feista jsem četl kromě demonwar sagy a toho následujícího všecko (každé další dílo žene do většího extrému a před demonwar mňa to už přestalo bavit). A že by bylo zrovna Impérium líp napsané než Song of Ice and Fire bych rozhodně neřekl, byť je to z toho nejlepšího.
@Jab (14.05.2014 17:44): Vidíš a zrovna Feist mi příjde, že není zrovna zdatný psavec, ale fakt je, že Impérium jsem nečetl a je to snad všemi chválené. Asi za to může Janny.
@Garret (14.05.2014 16:10): Aha, tak to mi nijak extra nepřišlo. Jinak ale jo, nová epizoda byla dobrá od první do poslední minuty, po dlouhé době opravdu výborný díl, propojený všemi těmi, kteří si nárokují trůn. Trpajzlik na konci v jednu chvíli trochu přehrával, ale jinak dramaticky dobře vygradované.

@AlieN (14.05.2014 16:57): "skvělý monolog Catelyn Stark" ten byl supr, stejně tak muzika poté :)

@Jab (14.05.2014 17:44): Moje řeč, jenže to se fantasy všímali jen dlouhovlasí hubeňouři a uhrovité holky, ne jako dnes, kdy na hobita choděj bloncky s gelovýma nehtama.
GoT je dobrý seriál a knihy jsou také dobré. Jen mi přijde, že v minulosti (kdy fantasy ještě nebylo "cool") byly i lépe napsané knihy v rámci žánru. Třebas trilogie Impérium (R. E. Feist a Janny Wurts). Tak či tak na vrchol žánru díla Martina nestavím.
@Walome (14.05.2014 09:31): Není to žádný zvrat, nic co by jakkoli překvapovalo - je to "jen" Dinklageův herecký vrchol, a perfektně vygradovaný monolog.
Který mi připomněl hlavně skvělý monolog Catelyn Stark při zatýkání Tyriona v první sérii.