Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Chuck (19.05.2014 08:52): Je pravda, že pár lidí na to upozorňuje, že problémy můžou nastat v GK vs ZD, ale já se s tím osobně nikdy nesetkal, deska MSI vs GK Leadtek, pak deska ASUS vs GK Sapphire, pak deska Asus vs GK Gigabyte a teď máM ZD Gigabyte s grafikou MSI. Ale tak nedá se to úplně vyloučit no.
@Say (19.05.2014 00:32): "za zhruba stejných podmínek" - To je právě ten problém, ale to vy si nenecháte prostě vysvětlit, tak se v tom tutlejte a nadávejte na špatném místě, ty podmínky zcela jistě stejné nejsou ani zdaleka a zajistit jen tak nejdou, než když bys vzal a disky připojil pro testování jako přídavné na naprosto identickou sestavu... A jen tak mimochodem, jak můžeš srovnávat výsledky testu M4 vs V300? To je úplně jiný level.
@koudy_cz (18.05.2014 23:00): Přesně jak píše Garret. Výsledky ostatních jsou za zhruba stejných podmínek a čísla jsou úplně jinde. A ne, systém ničím za*raný zatím nemám (čerstvé Win 8.1).
@koudy_cz (18.05.2014 23:00): Nezkoušel, raději jsem šel do jiné řady a od té doby mám naštěstí klid (i z hlediska tichosti). Nicméně u zn. Gigabyte jsem i tak zůstal a zdá se, že to ničemu nevadí.
@Chuck (18.05.2014 22:27): A zkoušel jsi i jiného výrobce? Třeba to byla špatná celá série... V době GF 5.řady jsem jel na NTB, takže jsem se ke grafikám moc nedostal, předtím jsem měl X1650XT od Sapphire, na NTB HD3650M a předposlední byla HD7770. Všechny vesměs ok, až na problémy s ovladači.

@Say (18.05.2014 21:23): Při letmém pohledu na screen jsem zjistil akorát to, že testuješ SSD totálně blbě, ptz pokud je C: tvůj systémový oddíl, tak testuješ z běžícího OS, takže výsledky úplně k ho*nu. Ale to už jsem tady popisoval, zřejmě úplně zbytečně :)
Pokud se ti na grafice něco nezdá, tak ji reklamuj, nebo vrať ve 14denní lhůtě (pokud to šlo). Souvislost s enginem jsem teda nepochopil- nějaký konkrétní příklad?
@Garion (18.05.2014 22:03): Tak samozřejmě, že jsem celou dobu neměl jen hlavu v dlaních a řešil to. Ovšem pokud po vyzkoušení celkem tří kusů se nedoberu nápravy a navíc po nějakém čase zjistím, že jsem nebyl jediný, nemám důvod si o tomhle modelu myslet cokoliv pozitivního.
@koudy_cz (17.05.2014 20:03): Metodu by sis zjistil při letmém pohledu na screen. Podmínky jsem taky psal. Staty PC mám v profilu. Prostě zkus trošku číst. Díky.

Ke GPU... Mám 2 měsícem GTX660OC. Výkon je luxusní. Jen mi trošku vadí, že některé hry ji s ní dělají podivné věci. S dobře udělaným engine prostě větráčky valí. Je to hukot ale pořád jen hukot. Se špatným engine někdy začne mimo hučení i podivně hrčet. Jako přidušený cvrček. A to jen při realtime renderování na 60FPS.
@Garret (18.05.2014 20:38): Určitě se ti šťastnější majitelé pořád najdou, ale já znám zase poměrně dost těch, kteří to štěstí neměli. Já, když to vezmu s odstupem času, tak ta moje zlobila prakticky od prvního vyzkoušení, akorát že jsem si to nechtěl z úcty k bráchovi připustit.
Já před pár měsíci vyměnil 560Ti za 280x, zatím OK, ale první prověrka přijde za týden s Watch Dogs. Jestli nedá 1080p/60fps na slušný detaily, půjde pryč.
Nechcete se začít bavit o něčem normálně? :)
Třeba jakou máte GK? (když už jsme na databázi her-hráčů) a jak jste s nimi spokojeni co se týče výkonu ve hrách? Limitují vás CPU?
Já mám R9 270 od MSI ve verzi Gaming, je parádně tichá (ze stock chladičů mají Gaming verze nejtišší chlazení), s výkonem jsem vcelku spokojen, ikdyž třeba v BF3 jsem čekal aspoň vyšší detaily, bohužel grafika se fláká, jelikož má i3 nestíhá. Jak jste na tom vy?
@Crash (16.05.2014 08:24): Taky myslím, že to tak aosh nemyslel, to je obecně problém vyložení si psaného slova...
1) tohle co říkáš nezpochybňuji, jen říkám, že nikdo nedokázal, že takových rychlostí není schopný dosáhnout, pouze to měření, které proběhlo za stále neznámých podmínek nám přece nemůže sloužit jako důkaz toho, že těch rychlostí to SSD nemůže dosáhnout? Co ty víš, kolik procesů v té chvíli běželo na pozadí OS? Jak ten SSD testoval, jestli jako dodatečný disk, nebo v přímo na něm běžícím OS? V jaké zaplněnosti disku testoval? Tohle všechno jsou jen pár podmínek které celý výsledek testu mohou ovlivňovat... nikdo nebrání kupujícímu kontaktovat prodejce a zeptat se jej na metodiku testování, aby mohl provést test za podobných podmínek a těch teoretických možností dosáhnout.
2) Nikdo Sayovi nebrání ten disk reklamovat z důvodu nedosahování rychlosti, sám by pak viděl, co by mu na to prodejce/dodavatel/výrobce řekl.
3) Třeba tady: máš 2 testy V300 60GB od běžného Franty uživatele.

@LIUWIL (16.05.2014 20:11): asi jsi chtěl napsat "naměřitelné", nikdo zatím nezjistil, jestli sayovo SSD může těch rychlostí dosáhnout, nebo se jim alespoň přiblížit, takže je naprosto zbytečné se tady rozčilovat nad tím, co výrobce udává a čeho kupující dosáhl nebo nedosáhl.
Vůbec nechápeš problematiku rychlosti SSD v benchmarku, je to tady popsáno už několikrát a znovu to psát nebudu, ostatně to zmiňuji i v tomto příspěvku, z těch 170 co naměřl, by se dejme tomu 400 klidně mohlo dostat, to je jedna věc.
Teď tady srovnáváš rychlost !čtení! z SSD s HDD, kde tu rychlost využiješ? U tohoto konkrétního SSD, které je určeno na běh OS, programů a nějakých dočasných dat? Kam něco v tomto PC kopíroval, abys využil rychlost nad 100MB/s (které dosahuje dejme tomu plotnový disk v sestavě obsažený)? To bys musel mít další SSD, které by umělo zápis dejme tomu od těch 170MB/s+, chápeš co tím chci říct? Údaj o rychlosti čtení je v tomto konkrétním případě naprosto irelevantní, mnohem podstatnější jsou délky odezvy a rychlost čtení malých souborů, protože TO je TO, co se nejčastěji s diskem děje po dobu jeho používání, to je TO, co určuje, jak svižně se ti budou spouštět aplikace, jak svižně budou reagovat procesy na pozadí běžícího OS. Stejně tak zápis je celkem k ničemu, ptz data na něj zapíšeš prakticky jednou a to při instalaci OS, a instalaci aplikací, pak už jsou zapisována data jen při swapu nebo hibernaci.
Tvou poznámku k rychlosti inetu jsem asi nepochopil, pokud narážíš na to, že ve smlouvě je upozornění na to, co ovlivňuje teoretickou max rychlost, tak je to právě přesně to, o čem se mluví v té podmínce max teoretické rychlosti SSD.
Tvůj poslední odstavec mne opravdu rozesmál, nikde jsem nenapsal a netvrdím to, dokážeš pěkně překroutit a mystifikovat. Na co jsem dal odkaz, je pouze diskuze pár lidí, kteří tomu rozumí, spolu s lidmi, kteří se o to zajímají a s lidmi, kteří prosí o rady, určitě diskuse obsahuje dostatek přínosných názorů a TO, co si z nich odnese potenciální čtenář a jestli to bude brát vážně, pravdivě či jakkoli jinak, je JEN a JEN na něm!
BTW: z fóra Živě jsem sem nepřišel, nevím kdes na to přišel, a je mi to srdečně úplně jedno, a touto poslední větou končím handrkování s tebou, jelikož bych rád svého volného času (kterého moc nemám) využil smysluplněji. Uf

@Crash (16.05.2014 21:19): pěkně jsi to napsal a tímtobych tu nekončící debatu nad nesmrtelností chrousta uzavřel.
@aoshi (16.05.2014 18:29): No absolutně nevím z čeho usuzuješ , že já jsem si tvé příspěvky nějak spojil s tím, že tvrdíš o Sayových rychlostech, že jsou v pořádku. Já jsem v první řadě zde reagoval na tenhle tvůj příspěvek, a chtěl jsem tu diskusi spíše jen obecně doplnit, o ten fakt, že zákazník má zákonné právo vyžadovat od výrobku vlastnosti, které o výrobku výrobce prohlašuje, že je má.

Ale myslím, že bychom se mohli přestat chytat za slovíčka, unavuje to asi oba dva, navíc si nemyslím, že bych byl s tebou v nějakém zásadním sporu. Obezřetnost a zdravá nedůvěra vůči marketingový trikům výrobců je samozřejmě na místě.


@koudy_cz (15.05.2014 22:13): Význam slova "up to" naprosto chápu. Co ale taky chápu, jako někdo kdo elektroniku prodává, je, že pokud něco výrobce napíše, tak to prostě musí být v nějakých podmínkách neměřitelné. Už jsme totiž několikrát něco stahovali z prodeje kvůli tomu, že výrobce udával nesprávné informace. Klidně můžeš uvádět že MP3 přehrávač vydrží až 50 hodin přehrávání hudby. Pokud tolik skutečně vydrží se zhasnutým displayem a na nejnižší možné hlasitosti kdy ještě zařízení vydává nějaký signál, pak parametry odpovídají. Pokud takovou dobu přehrávač nevydrží ani v těchto podmínkách, jedná se o nesprávné údaje a zákazník má právo na reklamaci kvůli nesprávným parametrům.

Když se podíváš na ten svůj odkaz a tu poznámku dole, je tam napsáno "Speeds provided are sequential. Based on “out-of-box performance.” Speed may vary due to host hardware, software and usage."
Mohl bych se ptát, jestli je ti jasné co znamená "out-of-the-box performance". Tak jak produkt vytáhneš z krabice, tak je to naměřené. Firmware zařízení je jeho součástí a nepočítá se jako vliv uživatele. Ještě jednou: Ze 170MB/s 450 neuděláš. A 170MB/s není uspokojivá rychlost SSD, zvlášť pokud uvážíš realitu, že rychlost moderních 7200RPM HDD se pohybuje okolo 100MB/s (obvykle výš).

Přirovnávat to k rychlosti internetu je zcestné - vlastnosti linky máš ve smlouvě.

Něco podobného teď bylo u údajných 100Hz televizí - výrobci již nesmí uvádět, že se jedná o 100Hz televizi, pokud skutečně nepřijme 100Hz signál (a ne, 3D se nepočítá jako 100Hz signál). Od teď se různé implementace interpolace musí jmenovat jinak. Spousta výrobců sice píše stále velmi zavádějící 100Hz AMR, ClearMotion 100Hz a podobné kraviny, ale nikdo už nesmí napsat "100 Hz TV". Parametry nejsou Vietnamská tržnice - existují v tomto směru pravidla.

Jinak děkujeme, že jsi nás poctil svou návštěvou ze serveru živě.cz. Je nám všem jasné, že česká fóra a weby mají nejvyšší možný standard a vše co jsi se tam dozvěděl je universální pravda.
Crashi: odpovím později :-D
Teď jen krátce tady klukům, jednak si můžete přečíst par stránek tady v tématu Výběr SSD řešte jen zde!:
Dozvíte se tam proč doporučujeme tu kterou značku, atd.
Zběžně jen řeknu, že nejuniverzálnější je Crucial M500, velikost libovolná, navíc teď za perfektní cenu - ale záleží dost na tom, co všecko na PC děláte, pokud jenom hrajete, surfujete, koukáte na filmy a upravíte pár fotek v zoneru/picase tak je to jedno a stačí ten univerzál. Jiná věc pak je když kompilujete tuny zdrojáků, upravujete hromady fotek v Photoshopu, kreslíte v CADu, nebo třeba konvertujete TB videa, to už chce jinou kategorii, jako Intel 320/520, Samsung 840Pro, Seagate 600 atd.
A hlavně si např na webu Crucialu můžete zjistit kompatibilitu vašeho řadiče na desce/v NTB s daným SSD.
Mě by zajímal konkrétní typ ssd, sem si říkal, že bych jeden měl na 7 a jeden na 8 :-)
@koudy_cz (16.05.2014 07:56): Mám tedy dotaz, SSD diskům rozumím taky minimálně - plánuji nový comp, co bys tedy doporučil za SSD disk, který bych měl požadovat ? Aspoň tedy značku, protože cena se bude asi odvíjet od velikosti disku.
@koudy_cz (16.05.2014 07:03): Určitě je dobře, že si sem lez, a v podstatě všechno co si napsal považuji za rozumné. Já osobně jsem spíš reagoval na aoshiho, jehož příspěvek na mě už skutečně dělal dojem, že nám chce tvrdit, že výrobci mohou bezostyšně v rámci marketingu tvrdit cokoliv a není proti tomu obrany. I když se domnívám, že ani on sám to až tak doslova nemyslel. Čímž se nám tu míchají dvě témata.

1) Je popis výrobku a jeho specifikace jen marketingový plk, který nemůžu brát vážně? Ne není, vlastnosti, které výrobce v popise a specifikaci výrobku uvádí jsou garantované zákonem. A já jako spotřebitel jsem oprávněn tyto vlastnosti od výrobku vyžadovat a pokud je výrobek nemá, pak jsem oprávněn ho reklamovat. Navíc mi zákon dává právo vyžadovat i vlastnosti "oprávněně očekávané vzhledem k povaze zboží" i když je výrobce přímo nedeklaruje. A přesně sem spadal ten můj řekněme extrémní příklad s rychlostí auta, u kterého se snad nikdo nepozastavuje nad tím, že půjdu auto reklamovat, když nepojede víc než 60, přestože ve specifikaci je u rychlosti to kouzelné slovíčko "MAX". Jinak jsem si samozřejmě vědom, že rychlost auta nelze porovnávat s přenosovou rychlostí disku.

2) Druhé téma je ten konkrétní Sayův problém, a tady se do debaty moc pouštět nechci, protože na rovinu přiznávám, že jsem běžný uživatel a o SSD discích vím v podstatě kulový. :) Určitě velmi správně poukazuješ na to, že ta přenosová rychlost je maximální, a že jí tudíž Say vůbec nemusí v nějakým benchmarku naměřit. Navíc zde závisí na hromadě dalších okolností, takže to není až tak jednoduchý stanovit, jestli je ten jeho kousek problematický nebo ne. Ale domnívám se, že pokud by výrobce ten konkrétní Sayův disk vzal, a dal do těch samých laboratorních podmínek, na základě kterých dělal tu specifikaci, tak by tam tu deklarovanou max přenosovou rychlost naměřit měl. Prostě tý specifikovaný rychlosti by v těch laboratorních podmínkách měl dosáhnou každý prodaný kus, ne jen nějaký výrobcem vymazlený testovací kousek.

3) A pak tu v podtextu vidím ještě jedno téma, o tom, že se měl Say poradit a pak by si toho Kingstona nekoupil. To je samozřejmě správné, i když na netu je každý chytrý jak rádio (včetně mě), ale to slouží jen k tomu, že se člověk pokusí problému předejít. Rozhodně to, že to neudělám, a koupím si šmejd, mě nijak nezbavuje práva ten šmejd následně reklamovat, protože nesplňuje to, co splňovat měl.

EDIT (Off Topic)
@koudy_cz (16.05.2014 07:56): Nejenom že to tady stíhají hrát, jsou tady takoví co kromě hraní ještě mají shlédnutý kdejaký obskurní seriál a film, o kterém jsem v životě neslyšel a taky všechno četli a všude byli dvakrát. :D BTW Dark Souls doporučuji, výborný posilovač nervů. ;-)
@FildasCZ (16.05.2014 07:48): :D no tak já jsem zvyklý z fóra (Živě), že je tam řada lidí, kteří o tom dost ví a tohle všechno chápeme a dokola to vysvětlujeme lidem (v klídu), ale tady to nějak nejde. Já bych si tu nerad někoho rozhádal, ale snažím se to podat tak, aby to lidi pochopili.
BTW Dark souls neznám, to je hrozný, já nechápu jak můžete stíhat všechno hrát, je pravda že jsem zvyklý hrát spoustu věcí znovu a znovu, ptz tak za 2 roky zatoužím znovu prožít to, co jsem prožil tehdy při prvním hraní a to mně asi dost zdržuje. A u RPG mám zásadní nedostatky, nehrál jsem snad žádnou čistě RPG hru, jo z GOGu jsem stáhl před asi 2 měsíci Fallout, ale hrál jej asi 10 minut, doteď jsem to znovu nespustil :(
@koudy_cz (16.05.2014 07:03): Test nervů, co :D. Tohle je lepší než Dark Souls.

Jinak pokud uživatel nezměnil sestavu tak má tohle.

DESKA: Gigabyte GA-Z87-HD3 | CPU: Intel Core i5-4430@3.0GHz (3.2GHz TB) | GPU: Gigabyte GeForce GTX 660 (2GB, OC) | RAM: Kingston HyperX XMP 8GB (1600MHz) | SSD: Kingston 120GB | HDD: 1TB (WD Blue) | CASE: Fractal Design Define R4 Black Pearl | ZDROJ: CM GX 550W | MONITOR: Acer H226HQL (21'5@1920x1080) | OS: Windows 8.1 Pro 64-bit
@Say (16.05.2014 01:34): nepochopil, totálně. Ze já sem vůbec lezl, snažil jsem se vám (tobě) vysvětlit jak se věci mají a ty si z toho vydedukujes něco, co jsem vůbec nenapsal.
1)Jaks přišel na to, že je rychlosti stejně jak HDD?
2) nemůžeš od nejlowendovatejsiho ssd očekávat tahače asfaltu
3) nemáš start OS svižnější? Nemáš odezvu OS a programů rychlejší? Swapovani je s ssd konečně použitelná věc, tam to jde taky dost vidět. Už jenom v prohlížeči to jde vidět.
Pokud se nic z bodu 3 nedostavilo, pak je něco špatně na straně uživatele a/nebo neumíš ssd využít.
Nikde tu nevidím tvou sestavu, která taky dost ovlivňuje výkon celku, pochlubis se jí?
Dobře, tak jsem se o "pár" vteřin sekl, to je ale celkem jedno, může si naměřit na stopkách bambilion dalších věcí, na kterých přínos i takto low-cost a low-end SSD uvidí.
Tady zřejmě někdo nechápe slova "up to", proč by to muselo být naměřitelné? Proč to nenaměříš ty (Say) doma jsem zmínil v nejednom odstavci, nevím proč bych to měl psát znovu, zdaleka nemůžeš vědět za jakých podmínek to testovali, v té rychlosti hraje roli tolik faktorů že nevím proč bych je měl psát pořád dokola, když už jsem je jednou napsal a jsou zmiňovány po internetu.
Základ v realitě to má, výrobce píše, že s jeho SSD můžeš dosáhnout až 450MB za sekundu, ale taky nemusíš, takže můžeš dosáhnout třeba 100 nebo i 50MB/s, to máš úplně (a to je přirovnatelné narozdíl od rychlosti auta) to stejné jak rychlost ADSL připojení, taky ti O2 cvrnkne 20Mb, které ale ovlivňuje spousta faktorů: délka od rozvodny, rozvody samotné, vytížení linky, agregace, hardware PC, modem, testovací SW atd atd atd, mohl bych pokračovat. Které specifikace ten produkt nesplňuje? Ukaž mi jedinou?!
Kontraproduktivní je samozřejmě např. defragmentace, ale ta se ani po řádné instalaci (zkušeným uživatelem) kompatibilního OS sama nezapne.
@koudy_cz (15.05.2014 21:14): V první řadě, Say tam jasně píše že načítání z SSD bylo o 7 vteřin kratší, ne že trvalo jenom 7 vteřin.

Pak znovu a opět: aby mohl tvrdit "up to", musí to být neměřitelné. Tu maximální rychlost někde museli naměřit, nemohli si ji vycucat z prstu. Pak se zase dostáváme do logického extrému věci, kdy si prostě vymyslíš specifikace a pod produktem tak může být cokoliv. Pokud doma z měsíc starého SSD dostaneš maximálně 170MB/s, 450 z toho nedostaneš v žádných laboratorních podmínkách, leda že bys jich několik narval do RAID.

Nikde nemusí být napsáno, že je rychlost garantovaná. Když něco napíšeš do specifikací produktu, musí to mít základ v realitě a ze 170MB/s udělat 450MB/s prostě nejde. Toto je jasný případ produktu který nesplňuje specifikace.

Jinak "tweaky" které se provádí po instalaci SSD jsou převážně vypínání věcí, které mají pomoci běhu z HDD a při používání SSD jsou buďto k ničemu, nebo jsou (v některých případech) dokonce kontraproduktivní.
@LIUWIL (15.05.2014 21:06): To je marné, jak kdybych mluvil do vzduchu, celou dobu to tak je, jen to velká část "uživatelů" PC neznalých problematiky stále není schopna pochopit?! Do toho se montuje ještě firmware právě toho Kingstonu V300, který ještě dále sráží rychlosti.
Přitom je to tak jednoduché:
1) http://www.kingston.com/en/ssd/v
vidíš tam to slovo "up to"? a tu dvoječku za read a za write? zkus se na ni dole podívat
2) "2. Speeds provided are sequential.Based on “out-of-box performance.” Speed may vary due to host hardware, software and usage."

Za další výpínat "ty věci" co vypínal @Say je hrozná blbost a ještě tam cpát nějaké tweaky, to jsou ty největší kraviny, kterých se (promiň) BFU dopouští. K čemu ti pak to SSD je? Když povypínáš polovinu věcí, díky kterým právě to SSD využiješ asi nejvíc?
Za dalšídalší vůbec zkoušet nějaké benchmarky je totální hloupost, k čemu ti to je? Co tím chceš dokázat? Sám jsi zjistil, že se ti Shogun 2 načítá oproti HDD o 43vteřin rychleji, jaký jiný potěšující důkaz o přínosu SSD bys ještě chtěl? I tak je SSD na hony vzdálené především odezvou od HDD.
Vůbec nevíš v čem výrobce disk testoval, s jakým vzorkem dat je testoval, na jakém řadiči je testoval, s jakým HW je testoval...
Kdyby ses zeptal na správných místech, jaké SSD koupit, dostal bys jako radu univerzální Crucial M500, za tu cenu naprosto bezkonkurenční nejuniverzálnější disk, hlavně že člověk ušetří 150-200 Kč a pak se hrozně diví, cože to koupil za "šmejd" (V300). A pokud bys narážel na nižší papírové přenosové rychlosti, tak věř, že kdybys testoval oba disky pod zátěží tak ten Crucial dá Kingstonu na pr*Dell s přehledem.
Přenosové rychlosti u SSD jsou ten nejposlednější údaj, kterým je třeba se zabývat.
Schválně by mně zajímalo, kde je napsáno, že jsou ty rychlosti garantované?
Hlavně jsem tu nechtěl nějak vířit emoce, ještě než jsem se vůbec koukl o jaký SSD se jedná, mi bylo hned jasné že je to V300. [OT]K tvé narážce, ano nějakou dobu jsem byl i prodejcem a to takového typu, že jsem se snažil vždy uvést zákazníka do pravého obrazu toho, co se za marketingem skrývá a i tak jsem prodával, ptz jsem provádal věci, co jsem sám pokládal za vhodné a které bych si sám koupil, ok konec [/OT]
Teď k tématu, projdi(ětě) si tady toto téma: http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=940&t=1210157
a pak se tady rozčilujte, díky aoshi, žes mne aspoň trochu zastal. Ono je jedna věc o něčem mluvit a druhá o tom i něco vědět.
Zrovna rychlost udávaná u SSD výrobci je krásný příklad toho, o čem jsem se snažil napsat a snažil jsem se to napsat tak, abyste to pochopili, jak je to ve skutečnosti a že na tom nic nezákonného ze strany výrobce není! Pokud se chceš(te) dovědět víc o problematice SSD, jejich rychlosti, výdrže, opotřebení, nutnosti vypínat různé fce v OS apod. doporučuji si projít několik témat na fóru Živě, v sekci úložná zařízení, je tam toho dost a dost (v češtině).
Nemůžeš srovnávat max rychlost u auta, se kterým prostě prakticky na jakékoli rovince prostě tu maximálku vytáhneš, ať už do něj natankuješ B95 nebo B98, srovnáváš nesrovnatelné, copak tušíš, za jakých podmínek @Say testoval rychlosti? Znova se o testování rozepisovat nebudu...
Výrobci si vždycky uvádějí svoje kecy. Viz. třeba monitory. Tvrdí že to má odezvu 2ms... no typická průměrná odezva bude minimálně 7ms, ale kdybyste ho dali k soudu, tak vám prostě ukáže měření že nejnižší naměřená odezva je skutečně 2ms.
Pokud však výrobce tvrdí, že rychlost je 450MB/s (a jakože to v těch parametrech je), není možné, aby SSD dosahoval maximálně 170MB/s. Toho v žádných laboratorních podmínkách nedosáhne.
To by rovnou třeba Intel mohl vzít Core2Duo, nalepit na něj nálepku "Quad Core" a tvrdit že běží na 8GHz při teplotách pod 40°C a TDP 20W.

Jedna věc je, že reklamní kecy jsou zavádějící, nicméně musí být opřené o realitu. Skutečně není možné aby výrobce tvrdil, že je rychlost více než dvojnásobná a této rychlosti nešlo za žádných podmínek dosáhnout.
@Garret (15.05.2014 19:26): Nie je tu ziadna obhajoba nizkej rychlosti. Len reakcia na vyrok o "garantovanej" rychlosti (ked som to cital tak sa mi tiez rozum zastavil, ale nechcel som na to reagovat)
@aoshi (15.05.2014 19:17): V tom textu z občanskýho zákoníku se mluví jak o prodávajícím, tak i o výrobci, ale jestli mě chceš chytat za slovíčko, tak prosím, měl jsem napsat prodejce a výrobce. Nicméně zákazník ve většině případů reklamuje věc u prodávajícího...

A v tomto případě se podle mě ani tak nejedná o vlastnost "garantovanou" jako o tu "oprávněně očekávanou". Je to podobné, jako by sis koupil auto, jehož výrobcem udávaná MAX. rychlost je 180km/h, a ono by nejelo víc než 60 km/h, a při reklamaci by se prodejce vymlouval, že to je jen "maximální" rychlost. Myslím, žeje to dost zjevný případ. Takže ta diskuze by spíš měla být o tom, jestli ty Sayovi hodnoty je možno považovat za "normální" nebo jsou prostě mimo ten "oprávněně očekávaný" rozsah...
@aoshi (15.05.2014 18:51): Zas tak moc obchodník plkat nemůže...

Občanský zákoník § 2161 Jakost při převzetí

(1) Prodávající odpovídá kupujícímu, že věc při převzetí nemá vady. Zejména prodávající odpovídá kupujícímu, že v době, kdy kupující věc převzal,
a) má věc vlastnosti, které si strany ujednaly, a chybí-li ujednání, takové vlastnosti, které prodávající nebo výrobce popsal nebo které kupující očekával s ohledem na povahu zboží a na základě reklamy jimi prováděné,
.....
(2) Projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí.

@Say (13.05.2014 23:41): kde přesně mas tu rychlost garantovanou a kdo ti ji garantuje?
Nevím jak daleko dolů mám ještě jet, ale jel jsem diskuzi od půlky a typ ani tvůj problém jsem nenašel.
Jestli si myslíš, že ssd, které máš, musí 100% dosahovat rychlostí, které výrobce nebo nedejbože prodejce uvádí u produktu (nejčastěji s *), tak ses na velkém omylu. Výrobce testuje takové zařízení v laboratorních podmínkách a za dost specifických podmínek OS, především sata řadiče, jeho ovladače atd, čili ty rychlosti, o kterých se ty domnivas ze ti mají být garantovany, tak jsou ve skutečnosti ažRychlosti, stejně jak AžDsl od O2. Jsou to prostě maximální teoretické rychlosti, které byli výrobci schopni dosáhnout, což vůbec neznamená, že jich nutné musíš dosahovat i ty. Dost taky záleží na zatížení toho disku, ptz po zápisu několika GB dat se může proste řadič v ssd zahltit a rychlost rapidně klesne, což je naprosto běžné u levných ssd a běžných consumer ssd. (výjimkou je třeba Intel 320).