Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@GodOfTheSick (21.11.2014 13:13): Komunismus je minulost, to už není problém na pořadu dne. Kapitalismus naopak problémem, vedle kterého různé geopolitické šarvátky ztrácí význam, je. Nebo snad znáš ekonomický systém ještě méně šetrný k životnímu prostředí, než je na stále větší produkci (vtipně ospravedlňován stovky ekonomických abstrakcí jako "růst HDP") založený kapitalismus?

A ne, sám o sobě neničí, ale podporuje - ničení - v tak velké míře, že jeho konec je nevyhnutelný.
Já Vám nevím, přitažlivé aspekty mi přijdou že jsou na obou stranách, té západní (Americké) i východní (Ruské). Ale ta politika a přesouvání sféry vlivu, no, v každém případě slyším radši, že se někam sere USA než Rusko. To, co napsal Drolin jako výtky vůči Americe sice sedí, ale proti Rusku jsou to plivnutí do oceánu. Rozmrdat Ukrajinu na ementál bylo v pořádku? Jenom poslouchat keci ruských papalášů o tom, jak si suverénní stát rozpalcelujou je šokující. Věří někdo tomu, že na Ukrajině neoperují ruské jednotky? Putin se pořád jen vykrucuje, děla bububu a kalí vodu. Pokaždé, když otevře tlamu, je vidět, jak se mu práší od mordy :-)
@Drolin (21.11.2014 12:03): Kapitalismus něco ničí? To jsou věci panečku. Zatímco za komunismu v celým CCCP životní prostředí jenom vzkvétalo, viď? Ostatně jako všechno, byl to ráj :-) Stačí se jenom podívat jak hnusně bylo třeba v Ostravě a jak krásně je tam dnes. Sláva kapitalismu, sláva mu!
@Red (21.11.2014 12:52): Nějaké fakta podporující tuto domněnku? A ohledně zdravotnictví, to není pouze Obamova vina, ale celkové (úspěšně nasazená) panické hrůzy američanů ze "socialismu" - ostatně v současné době je USA ve zdravotnictví jednou z nejhorších vyspělých zemí (podobně jsou na tom ale i ve školství), a jen těžko se na tom něco bude v blízké budoucnosti měnit.

A aby to zde patřilo pod kulturu, tak koukni na Untold History of the United States, které tvoji zaujetost možná zmírní :).
@Drolin (21.11.2014 12:03): Nepatří pod kulturu, ale ve všech zmíněných čtyřech oblastech je ruská federace na tom mnohem, mnohem hůře než USA. Obama jednak ústupky Rusku a stahováním vojáků spustil vlnu násilí na Ukrajině a Blízkém východě, jednak jeho domácí politika (de)forem například zdravotnictví je naprostý fail. Jediný kde může nezaujatý vidět nějaký pozitivum je řešení ekonomické krize... já zaujatý sem(:)) a tak vidím že se problém vyřešil nesystematicky a tudíž se bude krize opakovat znovu a v kratších intervalech.
Tak jsme byli včera na nových Hunger Games a už mě to tolik nenadchlo, jako předchozí díly, ale zas tak hrozný to nebylo, tak 3,5/5. Škoda, že na ČSFD nejsou procenta, jako tady. Byli furt zalezlí v podzemí a moc se toho tam nedělo. Doufám, že poslední díl neskončí klasickým happyendem (knihy jsem nečet). Rebelové by mohli vyhrát, ale Katniss umřít.

Když tady byla zmínka o starých vcelku neznámých filmech, tak musím doporučit Malý obchod hrůz (něco jako Adéla ještě nevečeřela), kde si jednu ze svých prvních rolí zahrál Jack Nicholson (ale ne moc velkou). Mluvící kytka je boží.

Jinak ještě ke Kubrickovi. Jeho filmy mě moc neberou a Odysea mě dost nudila. Začátek s opičákama je super, ale jak se to přesune do vesmíru, je to čím dál větší nuda. Pomeranč jsem neviděl.
@Red (21.11.2014 11:42): V čem myslíš, že je "protiamerická"? Obama je hrozný, ale ve srovnání s administrativou Bushe jr. je to ještě v mezích, ačkoliv imperaliasmus USA posledních 60 let a životní prostředí ničící kapitalismus jsou největší problémy současnosti.

Politiku Ruské federace, v kontextu té Spojených států, Evropy a Číny beru jako nejideálnější. Má své problémy, ale to je nic ve srovnání se zmíněnou trojicí.

Viz. USA jen posledních deseti, patnácti let:
porušování ekologických regulí a ničení živ. prostředí - ANO (Kjótský protokol...)
narušování suverénních států - ANO (válka v Íráku na základě lži)
porušování lidských práv - ANO (M. Brown, Abu Ghraib, drony...)
značné omezování svobody - ANO (Manning, Snowden, wikileaks...)
Já jsem amerikanofil ale nesouhlasím s Obamovou politikou. Podle mě je dokonce protiamerická.

K Rusku mám taky dobrý vztah, učím se rusky, ruská literatura je nejlepší hned po český, taky měli vynikající skladatele a často i v dnešní komerci v talentových soutěžích lidi co předvedou něco novýho jsou z tý oblasti.
"Rusofil" se v našem v kulturním kontextu obvykle užívá jako označení pro člověka, který má-li volit mezi věcí ruskou a jinou, volí ruskou (a ne, politického zřízení se to vskutku asi až na naprosté výjimky netýká).
Typicky preference ruských literátů, filmů, jazyka, jídla, vodky atd.

Rovnítko rusofil = idiot je krátkozraké a nablblé.
@Bursoft (20.11.2014 23:58): Je třeba si uvědomit, v jakém historickém kontextu to slovo padne (z krátkodobých historických zkušeností by si naše republika měla uvědomovat, že Rusko jako celek nepředstavuje nic dobrého). Zároveň současné Rusko se nedistancovalo od zvěrstev, které provedlo v minulém století, tudíž tato zvěrstva i dnes představuje (což není překvapivé vzhledem k tomu, co je Putin zač). To samé platí například pro KSČM...

Německo se narozdíl od Ruska distancovalo od toho, co prováděli nacisti a neonacismus nemá v německé společnosti místo (a jde to až tak daleko, že se například ve hrách cenzurují hákové kříže). V Rusku je to naopak: když Zubov napsal Dějiny Ruska 20. století, tak to pro něj neznamenalo nic dobrého.

Pokud mi někdo v kontextu toho, co v československu napáchalo Rusko, řekne, že je rusofil, tak se jedná buď o idiota, který nemá tušení o významu toho slova a nebo se jedná o někoho, s kým nechci mít nic společného.

A jestli v tomhle chceš pokračovat, tak pošli PM, protože to sem nepatří.
@Drolin (21.11.2014 00:11): No a vidíš ten rozdíl o proti současnám scifi výplodkům? Proč v dnešní době nedokážou něco tak folosoficky nadčasového natočit? Odpověd znám, ale komentovat to nemá smysl. Jak říkal Kryton - tyhle časy už se nikdy nevrátí.
@orromis (20.11.2014 23:45): Takže když jsi příznivec stalinismu, jsi automaticky rusofil, ale po změně hlavy státu (potažmo režimu) už nejsi, protože s novým režimem nesouhlasíš? Tzn. zničehonic se ti přestane líbit "kultura, etc". Nezní ti to divně? Takže když budu "němcofil" (určitě proto bude nějakej supervýraz), tak jsem automaticky nacista? Neberoucí v potaz, že Něměcko bylo císařství, republika, autokracie, atd.? Když budu čechofil (nejspíš čecháček by dneska někdo řekl), tak jsem automaticky příznivec čeho? Království? Republiky? Komunismu? Dude please. Jen proto, že v Rusku historicky nebylo v režimech až tolik rozdílů, nemůžeš plést jabka a hrušky. Btw. rusofila jsem si taky vygooglil, nemusíš se obtěžovat..
@mazar1234 (20.11.2014 23:38): Dobrý výběr, u mě jen Jacket střídá Odysea. A tak to tu 2001 až budeš mít náladu někdy zhlédni celou :).

@halflife (20.11.2014 23:33): S největší pravděpodobností ano (kdyžtak zde oblíbené filmy), ačkoliv já jsem toho zatím tolik neviděl, pokud nepočítám užší specializaci na japonskou kinematografii v posledních letech. A je to tak, Clockwork, Odyssea, Strangelove... ty už jsem viděl vícekrát a každoročně některý z nich opakuji.
@Bursoft (20.11.2014 23:05): Tak znova a naposled. "Příznivec VŠEHO ruského" (1, 2, 3).

Rusko implikuje (kromě kultury, etc) komunismus, stalinismus, leninismus a v současnosti Putinovu aristokracii resp oligarchii (která mimo jiné představuje porušování národního práva, narušování suverénních států, porušování lidských práv a značné omezování svobody). Pokud se někdo neztotožňuje s těmito ideologiemi, tak ať se dobrovolně neoznačuje za někoho, kdo se s nimi ztotožňuje. A ano, takový lidé jsou stejný odpad jako neonacisti.

Jen tak na okraj. Ruská kultura a společnost je jako celek v troskách už cca 100 let. Doufám, že se v Rusku dostane ke slovu více lidí jako Zubov a ta země se dá konečně dohromady.
@Drolin (20.11.2014 23:23): Kubrick? Stalker, Mech.pomeranč atd. No nádhera. I když to není sci fi ,je to nádhera sledovat třeba to vícekrát. Asi to souvisí s tím, co sem psal. Je mi 40 a sem zaprdlej v minulém čase :) Droline, myslím, že máš podobnej vkus jako já.
@mazar1234 (20.11.2014 22:45): Souhlas. Není to pro každého, ale musím přiznat, že mě osobně starší filmy natočené do konce 80tých let tak nějak fascinují možná pro jejich pohled na budoucnost o proti dnešním snímkům. Např. tragickej Prometheus, kterej je doslova vykredenej nápadům tvůrců let minulých. Ber to tak, že je mi 40 a sem trošku zaprdej v minulosti :)
@orromis (20.11.2014 22:55): Jenže rusofil nemá nic společnýho s nějakou náklonností k režimu (a postavit vedle sebe rusofila a neonacistu je hrozně stupidní btw.). Pod pojmem rusofil si představím člověka, co obdivuje ruskou kulturu, architekturu, techniku, umění apod..
@M.a.t.t. (20.11.2014 22:50): Ano, mnoho lidí to bohužel nerozlišuje a politiku státu ihned aplikuje i na zájmy obyčejných lidí, a celý národ obecně.

Nicméně u Putina bych se ptal proč, ale zde není vhodné místo.
Nechcete se nejdriv dojit na ten film podivat? Takovych chytrych a zasvecenych nazoru, srovnavani a konecnych ortelu.. :)
Uzavrel by som to tým, že Putin je zlo, ale nevidím dôvod hádzať všetkých Rusov a ich kultúru do jedného vreca s touto individualitou.
@orromis (20.11.2014 21:35): Takovéto přemýšlení je velmi nebezpečné, a doporučuji co nejdříve na problematiku hledět i jinou perspektivou, než která je MOMENTÁLNĚ předkládána jako jediná správná.

Jsem si skoro jist, že s takovýmto přístupem by jsi byl za socialismu první v pionýru, předčítal Šolochovu Rozrušenou zemi a předcvičoval na spartakiádách. Za nacismu by jsi byl první v Hitlerjugend a hlásal nadřazensot modrookých a blonďatých. Za Pinocheta by jsi první střílel do levicových intelektuálů, v Indonésii 60. let vraždil komunisty a čínské přistěhovalce...

A zde takový smutný příklad reality, jelikož samostatné myšlení je (zvláště u mladých) nedostatkové zboží.
@halflife (20.11.2014 22:31): Ja ti neviem, 2001 som nikdy nevidel cele v jednom kuse bez pretacania mnozstva niekolkominutovych pasazi. Bolo to fakt velmi nudne.
Asi to bude dost individualne a lahko ho to moze priserne nudit ako mnozstvo dalsich ludi, rovnako ako to moze zacat vynasat do absolutnych hodnot. Tym padom sme zase u znameho "zasraneho" problemu = "ak si to nepozriem nebudem mat istotu ako to naozaj je".
Cize ci chce alebo nechce aj tak si to musi pozriet :-D.

Taku 2010 som videl celu v kuse, ale mozno to bolo aj tym ze som v detstve mal rad "Čeľusťáka - Roya Scheidera, je to uz dobrych 20 rokov co som to videl.

Takze vykaslite sa na pasivnu zabavu filmov a padajte nieco hrat.
@mazar1234 (20.11.2014 22:22): Tak tak, práve po zhliadnutí Planéty som si uvedomil, že aj stará sci-fi tvorba môže stáť za to a do budúcna sa jej nevyhýbam. Aj keď filmom ako Robot Monster určite áno.

@halflife (20.11.2014 22:31): To nie je také isté. To čo píše Drolin mám potvrdené z viacerých zdrojov a obávam sa, že na knihu sa nechystám.

Tak mi napadlo niečo z trošku iného súdka - film Sedem rokov v Tibete ma bez znalosti knihy príliš nebavil. Po prečítaní pomerne kvalitnej a komplexnej knihy, ktorá dopodrobna opisuje zvyky Tibeťanov a to aj na úkor deja, ma film bavil viac, ale zrazu mi pripadal trochu plytký.
@M.a.t.t. (20.11.2014 22:22): Je to tak, kniha je k celkovému vjemu nezbytná = kniha nabízí tu hloubku, která nemusí být tak patrná (a pro někoho může být - viz konec - až směšná) a film dokonalou vizualizaci. Perfektní symbióza.
@M.a.t.t. (20.11.2014 21:44): Ano supermladucky Nielsen. Tento film som videl v mojom obdobi "weird-freaky-shitty-ubelievable-worst ever-nobody seen-WTF is this - old movies". Inac tu existuje viacero filmov ktore som v ramci tohto obdobia objavil.

Ked neratam notoricky znamu mega-uber-lobotomiu "Robot Monster" tak tam boli aj niektore znacne kvalitnejsie kusky ako napr. spominana Nielsenovka, "Forbidden Planet" ale aj napr.
film "The Angry Red Planet (1959)",
dokonca exoty ako starsia veriza muchy "The Fly (1958)",
prekvapujuco (velmi prekvapujuco) kvalitna mravcovka "Them (1954)"
a starsie zfilmovanie novely >Who Goes There < "The Thing from Another World" znamejsie z neskorsej carpenterovej verzie "The Thing"
Alebo naozaj vyborny a skvele spracovany "All Quiet on the Western Front (1930)"

V ramci tohto obdobia som zhliadol aj klasiky ako "The War of the Worlds (1953)" ci "The Day the Earth Stood Still" ktore boli celkom prijemnym prekvapenim.

Dokonca som sa takto dostal az k pravemu >>dokonalemu filmu<< 12 Angry men.

Alebo ku klasike z TOP v kategorii "So bad its good" - "Black Belt Jones" to odporucam teda, kvalita dialogov zahrabava aj akykolvek podpriemerny 80th superakcny film.

Niekedy nie je najhlupejsi napad venovat trosku casu aj archeologii, clovek nakoniec castokrat ostane az velmi prekvapeny - v pozitivnom zmysle slova.
@Drolin (20.11.2014 22:11): To by jeho filmy museli byť aspoň trochu úspešné, Southlad Tales bol ale z finančného hľadiska obrovský prepadák. Až sa divím, že dostal toľko peňazí na The Box, ktorý pritom pôsobí ako nezvykle jedndoduchý a krotký projekt a do istej miery zakopal jeho kariéru. Možno je to škoda, uvidíme časom.

@halflife (20.11.2014 22:13): Jasné, ja som len reagoval na to, že s Odyseou ho porovnávajú viacerí, ale podľa toho, čo som čítal, ide o mylné porovnanie. Nolan možno chcel svojim novými filmom vzdať hold tejto klasike, ale určite sa nesnaźil natočiť žiadny nepriznaný remake. Odyseu ako takú hodnotiť nebudem, nevidel som, ale k plnému doceneniu je zrejme nutné poznať a doceniť knihu.
@Kvasa (20.11.2014 19:55): Náhodou Iľja Muromec je vymakaný.
Na rozdiel od všeliakých Batmanov, Supermanov, Avengerov a podobnej chásky je jediným bájnym hrdinom, kanonizovaným pravoslávnou cirkvou :-0.

Ináč ale ani hovno s Rusmi.
@Drolin (20.11.2014 21:19): Nik nevraví, že treba stále písať" ja si myslím, podľa mňa atď - ale pokiaľ vyrukuješ s takouto diskutabilnou frázou, logicky vzbudíš rozruch. Spáčilovú si občas prečítam, ale je pomerne porovnateľná s Fukom. Na druhú stranu, zásadný rozdiel medzi nimi je v tom, že Fuka aspoň vie byť sem tam cielene vtipný a nehrá sa na erudovaného kritika :)

Nolan je momentálne asi jediný zástupca komerčnej sféry, ktorý dokáže prinútiť klasického mainstreamového diváka pri filme premýšľať a predať mu úspešne svoje autorské filmy ako jeden z vrcholov roku. To samozrejme pramení z toho, že na komercii nezačínal, tá mu však samozrejme poskytuje ďaleko viac prostriedkov na spracovanie jeho vízií. Niekedy ma mrzí, že tvorcov ako on je v Hollywoode málo.
@mazar1234 (20.11.2014 20:32): Článek jsem celý nečetl, protože plácá nesmysly na kterých při sledování filmu nezáleží.

Každopádně... je to sci-fi, tzn.: vědecká fikce. Samozřejmě, že tam budou nesmysly (a k většině bodům v článku se film vůbec nevyjadřoval, protože by to bylo nepodstatné a z filmu by byl 10 dílný seriál). A divím se, že se nepozastavuje nad tím, že vůbec proletěli červí dírou a že se od černé díry odrazili, aby nabrali rychlost (tzv.: slingshot). No a ten první bod je ve filmu trochu vysvětlen...

@Drolin (20.11.2014 19:39): Vzhledem k tomu, co tady Rusko provádělo (a aktuálně provádí na Ukrajině), považuji rusofily za stejné svinstvo jako kolegy neonacisty. Navrhuji, abychom se počínaje dneškem zcela ignorovali.
@mazar1234 (20.11.2014 20:32): Zajímavý článek, a zde ještě filosfofický pohled na problematiky logiky filmu.

@M.a.t.t. (20.11.2014 21:04): Četl jsem tři recenze (ano, jedna z nich byla spáčilové, respektive někoho kdo za ni píše :) a negativní vyznění měly - plus hodnocení oblíbených uživatel na csfd/mubi, které se pohybuje dole = pro mě tak má Interstellar velmi negativní kritiky (a ano, vím že obecně je film přijímán celkem nadprůměrně :).

A ne, Nolan umí točit - jiné - než komerční filmy, ale jeho styl (Inception, Prestige a Memento) mi zcela nesedí a jsou to pro mě 1/5 filmy. Kdyby však nebyl autorský režisér, ale pouze hollywood worker, tak jistě nekouknu na pět jeho filmů.

Interstellar mě zajímá, jelikož 2001: A Space Odyssey považuji za obecně nejdokonalejší film, a tak jeho "nápodobu/karikaturu/..." bych z principu zhlédl.