Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Garret (08.11.2016 09:41): Čekal bych, že u herní sestavy budete chtít hrát na i vyšší rozlišení než full HD. Toť vše. Imho na třebas 27 palcích bych řekl, že rozdíl mezi full hd a 4k už bude okem zachytitelný.
@Jab (08.11.2016 09:32): že má mobil HD má společného s monitorem co? jakože monitor musí mít zákonitě víc? momentálně nemám HW, aby mi to utáhl v 60fps, které jsou důležitější...

@Jab (08.11.2016 09:38): není lepší větší monitor s nižším rozlišením, než menší s vyšším? já nevim, ale nepřijde mi logické si něco takového kupovat. a ten CZC mě baví, jak tam mají škrtnutou tu přestřelenou cenu a dávají to za cenu, kterou mají i všude jinde...
Btw když se člověk ponoří trochu do toho přílušenství... Když si k těm herním sestavám kupujete herní monitor, jak jej seženete pod dvacet tisíc? Pokud chápu, tak ty mají mít odezvu kolem 4ms. Rovněž pak to chce asi rozlišení alespoň QHD a ideálně gsync. To pak za pět ni deset tisíc člověk nesežene...
@Chuck (08.11.2016 08:19): Zbytek sestavy by podle mě měl stačit. CPU už není nejmladší, ale pořád je to výkonné čtyřjádro, takže tady bych problém neviděl. A 8 GB RAM je zatím taky ok.
@Jab (07.11.2016 14:06): já Ti naprosto rozumím, ze stejného důvodu jsem si koupil notebook v profilu, i když moje očekávání byla nižší, tedy jen rozjet v HD Ready Battlefield 4 + všechny letecké simulátory, které hraji taktéž v HD Ready :)
Je pravdou, že oblíbený F-22 Total Air War hraji prakticky jen na notebooku, ono taky hry které mají nativně 800*600 vypadají daleko lépe na menší (byť Full HD) obrazovce než na 24" stolním monitoru. Ovšem vzhledem k faktu, že mě notebook stál 20 000 Kč se mi dělá lehce zle při pomyšlení, že by něco odešlo do 6 let (no jasně baterka už ztratila 30% kapacity ale ta je spotřební zboží).

Kdybych si mohl vybírat dnes tak vezmu 13,3" IPS Full HD Acer s i3 Skylate a HD 530 na které bych si TAW zahrál taky (tehdy měl HD ready hnusný TN panel), a za ušetřené peníze si koupil třeba druhou konzoli - PS 4 :)

Tenkrát ale nikdo v 13" IPS display nenabízel. Celkově bych ale příště zvážil zdali notebook za to stojí, protože Mini ATX/ITX PC s monitorem by stálo téměř totéž ale výkonem by bylo úplně jinde! Pokud příště notebook tak už jen s integrovanou GPU která dnes stačí na všechny starší hry a jak tady už padlo, když se něco pokazí, nebude mě to tak mrzet. U PC zkrátka jen vyměním komponentu a funguji dál.
Tak jsem si z prodeje auta ulil 9k a přemýšlím, kterou grafiku si vybrat. Nemusím se nutně přiblížit k téhle hranici nebo ji i překonávat, ale kdybyste mi dali konkrétní tipy s odkazy, moc byste mi pomohli. Pls.
@Jab (07.11.2016 18:26): Hloupá otázka, ale k čemu silnější procesor pokud na tom neplánuji hrát hry? Telefon používám jako pracovní nástroj + internet + přehrávač hudby.

Ta P9 Lite se mi sice líbí, ale ty větší rozměry mě fakt drtí. Ideál by byl ještě trochu menší než Redmi, třeba Sony Xperia Z5 Compact, ale tolik peněz do toho prostě sypat nebudu.
@MCZ (07.11.2016 18:05): Redmi s českým LTE? To zní jako ideální volba. Koneckonců P9 Lite i Honor recenze taky "strhaly" (na druhou stranu asi jsem neviděl 100% pozitivní recenzi na mobil, je to skoro jako monitory - když už tam je skoro všechno 100%, tak je cena samozřejmě 200% :) Redmi by mělo mít mimo jiné i slušnou výdrž baterie. Dají se ty "české LTE" verze sehnat i přímo v Číně a ušetřit tak pár set/tisíc korun?
@Cobot (07.11.2016 18:03): Ok. U her mi to je jedno. Na filmy se ale monitor hodí. Klidně jej připojit k notebooku.

@MCZ (07.11.2016 18:05): Redmi LTE je také fajn. Ale bude mít horší foťák. Koukni na mobilenet na recenzi.

Jinak root telefonu už se nedělá de facto vůbec. Prostě jen nainstaluješ jiný launcher.

https://m.mobilenet.cz/clanky/bleskova-r ... e-zaver-a-konkurence

Btw snapdragon 430 je dost lowend. To si od současného telefonu nepolepšíš.
...můžu ještě k těm telefonům? :-)

Objevil jsem dále Xiaomi Redmi 3S (2 GB RAM / 32 GB), který má mít české LTE, navíc je o něco menší i levnější než ten P9 Lite. A má ještě větší baterku. Nějaké zkušenosti?

A taky - jak je to u Androidů s tím prostředím (v tomto případě MIUI)? Dá se odinstalovat a nahradit za jiné (beze ztráty záruky)?
Myslím že opomíjíte jednu zásadní nevýhodu a tou je velikost monitoru. Koukat do 15 palcového monitoru není to co bych chtěl v roce 2016 dělat. Mě třeba i moje 24 už připadá dost malá. Dá se to řešit TV, jenže ta je dost často okupovaná jinou osobou. A třeba já při hraní vetsiny her preferuji soukromí.

Jinak souhlas, že pro usery je notebook naprosto dostačující. A je to i požehnání pro nás, které každý otravuje o radu a stavbu PC. Je super kolik PC jsem nemusel stavět.
@Kwoky (07.11.2016 16:35): Já se i přiznám, že u těch svých dvou (ze tří) desktopů jsem řešil vícekrát jejich upgrade. A tak jsem i instaloval nově grafiky, ramky a hlavně zapojoval kabely. Sralo mě to neuvěřitelně. :) Hlavně když se cokoliv porouchalo. U prvního notebooku mi asi zkrat po třech letech odpálil napájecí konektor i napájení do základní desky. Vysledkem byl nutný nákup nového notebooku, neb měnit celou základní desku opravdu nemělo smysl. Nějak mi to přišlo pohodlnější, ale to zase byly notebooky kolem desítky. Na posledním tuším za dvanáct tisích (procesor 1007u a 4GB RAM) jsem dohrál New Vegas, Witchera, Dragon Age, NWN 2 a další hry na vytuněně detaily a bez sekání. Riddick z roku 2009 mi taky na vysoké detaily běžel pekně, tak časem prubnu i ten Call of Pripyat, co mám na gogu. Ale na Witchera 3 to holt bude chtít jiné železo. ;)
@Jab (07.11.2016 15:34): Vysokou oblibu notebooků svaluji právě na to, že nákup je pohodlný. Vybereš si notebook a máš hotovo, nemusíš řešit nic dalšího. Na druhou stranu právě to vybírání komponent do desktopu, které tys popsal jako nevýhodu, já považuju za výhodu. Prostě si tam dám, co mě zajímá.

V mém okolí mají desktop pouze hráči (a to ještě ne všichni). Běžní uživatelé, co to potřebují na internet a Excel, mají notebooky a koupi desktopu považují za naprostý nesmysl (a já je chápu).
@ugraugra (07.11.2016 16:13): Pro mě prostě ramky, chladiče, zdroje a základní desky nejsou dost "sexy", jestli mi rozumíš. :) Jde to mimo mě a na rozdíl od těch mobilů třebas nemám onu touhu se dozvědět více. Desktopy jsem nadto za život měl tři a tedy nebyl tak často důvod něco "sestavovat" a porovnávat. Zvláště když u prvního 386 DX ani nebyl internet a mně bylo asi devět. Ale také... Pokud chceš, tak zkus sestavit na CZC či jinde v rychlosti konfiguraci do 50 tisíc. Jak jsem to zkoušel, tak dále tvrdím, že za obdobnou konfiguraci jako u onoho Asusu gl502vs zaplatím minimálně 4/5 jeho padesátitisícové ceny.

Tablet naopak nepoužívám. Kombinace mobilu a malého notebooku mi stačí.
Já půjdu ještě dál a řeknu, že užitečnost notebooků vidím jen v práci. Můžu ho vzít a odnést na meeting či si ho vzít na služebku. Na stole nezabere tolik místa a výkon stačí.

Smysl pro mě má kombinace výkonný desktop (hraní náročných her) a tablet (prohlížení webu, hraní v posteli/na gauči/na chatě, sledování filmu).

Jab - já se vždy TĚŠÍM až budu moct sestavit novej desktop a hodiny zkoumat jestli jsou komponenty vzájemně kompatibilní, jakej chipset je nejlepší a jak za co nejméně peněz vytřískat co nejvíce FPS ;)
@Fatality (07.11.2016 15:54): Řeším to i u notebooků, ale méně. Základní recenzi si přečtu na notebookcheck.net a podívám se na pár videí. A pak už se optám jen u prodejce, jaký má konkrétně ten či onen model typ SSD. Následně vygoogluji a podívám se na jeho parametry a případné recenze a buď od nákupu upustím nebo zvážím nákup jiného SSD. Imho je to celé citelně jednodušší páč až na ono SSD se mohu spolehnout právě na onu jednu recenzi (kde je u notebookcheck.net opravdu vše podstatné). Případné odlišnosti v ramce už pak většinou vidím i na stránce toho či onoho eshopu.
@Jab (07.11.2016 15:34): Podle mě to neřešíš jen protože nevíš, co je uvnitř notebooku (a je ti to jedno). Např. v Acerech bývají paměti Samsung, atd. U počítače si vše můžeš vybrat sám, ať už na základě svých znalostí nebo, jak píšeš, recenzí. Když neumíš skládat počítače, určitě znáš někoho, kdo ti to složí či v tom CZC. A když jsem nemocný, tak z postele na monitor vidím v pohodě a ovládám ho buď přes telefon nebo přes Dualshock 4. Na noteboocích já osobně vidím jako výhodu pouze přenositelnost, i když s nostalgií vzpomínám na nošení CRT na lanky :) Na chalupu by se noťas hodil, ale tak většinu věcí ti zastane kvalitnější telefon (kromě psaní románů (na DH)).
@Kwoky (07.11.2016 15:04): Jsem s tím smířen. Ty cenové rozdíly mezi obdobnými konfiguracemi notebooku a desktopu, co jsem se díval, jsou tak někde ve sférách 1/5. Samozřejmě právě upgrade je u notebooků nepoměrně složitější. Končí tak u ramky a harddisků. Naopak prvotní investice se u desktopu může zdát vysoká, ale vyměnit a vylepšit se dá vlastně vše, aniž by člověk musel zahodit vlastně celý počítáč. U notebooků s thunderbolt 3 je tedy možné připojit i grafiku externě (od Razeru, případně u Alienware to jde jen u jejich notebooků). Ale to zase moc z nich nemá.

Vyplývající nevýhoda je ale nutnost desktop sestavovat. Dají se tedy koupit už i hotové. Nicméně výrobci většinou sestavili opravdu mizerně pasující konfigurace. V poslední době se to ale prý zlepšilo.

Vítám, že třebas CZC zvolené konfigurace sestaví a otestuje, neb sám na to nemám hlavu ani náladu. I tak mě ale hrozně žere, že při objednávání jednotlivých dílů musím řešit spolupráci základní desky s čipsetovými sadami atp., chladič a další věci. I po nastudování a zúžení výběru mě čeká desítky stránek podobných produktů, kde mě zaráží až desetitisícové cenové rozdíly. Následně aby člověk na dlouhě týdny ty odlišnosti zjišťoval přes Googlu a zahraniční odborně recenze. Počítaje v to i závěrečný problém alespoň minimálního estetického sladění jednotlivých komponent od různých značek.

To vše u notebooku neřeším. V průběhu cca dvaceti let tak věřím, že mě život s notebookem při zachování hardwarové konkurenceschopnosti s desktopem může bez pochyb vyjít o cca třetinu dráž, ale imho to už unesu. Zvláště když s tím mám zařízení přenositelné a tudíž praktičtější. Imho s pascaly opravdu nastal zlom a notebooky už nejsou proti desktopu nutně zdrojem opovržení. Jen se za jejich výhody stále platí.

@Garret (07.11.2016 15:20): Upřímně že notebooky pečou a hlučí mně tolik nevadí. Nasadím sluchátka a alespoň bude v místnosti teplo. :) Výkonově opravdu s novými geforce vidím jen malé rozdíly. Desktop si pak nevezmu při nemoci či na sobotní ráno do postele. Imho tohle by mohlo zaujmout i další než jen študáky. I to, jestli si jej mohou snadno vzít na chalupu. ;) Pokud ale chceš, tak navrhuji srovnání. Sestav na czc či jinde konfiguraci do 50 tisíc. Pak to porovnáme třebas s tím Asusem gl502vs, který je k nalezení tamtéž za stejnou cenu. Páč mně takový desktop se srovnatelnm výkonem vyšel cca na 43 tisíc a to jsem si odpustil kvalitní herní monitor a další věci. Jak ale říkám... Nechám se rád přesvědčit, páč mě to zajímá a diskutuji toliko z pozice laika.
@Jab (07.11.2016 14:06): Přenositelnost je návyková. Ale vystřízlivění většinou přijde v momentě, kdy se porouchá něco na základní desce a vyjádření servisu je v podstatě "kupte si nový notebook" :)
Já už fakt asi fanda desktopů nebudu. Jsou stále nejlepší na upgrade, ale už jsem přespříliš zvyklý na notebooky a jejich přenositelnost. Hlavně teď, když se prakticky výkonově dorovnaly ntb a desktop pascaly.
Osobně bych si koupil lepší grafiku, byť sám si bez SSD nedovedu práci představit. Ale SSD se dá dokoupit třeba za půl roku, s grafikou by to bylo těžší :)
@Kwoky (07.11.2016 12:45): Pak je ale na zvážení skutečně to, co doporučuje ugra, tedy jít do karty "něco mezi" plus SSD disk. Já zrovna SSD disk považuji za jeden upgradů, který měl nejviditelnější efekt na práci s počítačem a už bych se taky k počítači bez SSD nechtěl vracet. Spíš volím tu levnější grafiku s tím, že ji cca po 2-3 letech upgraduji. Ale tohle si musí STrider hlavně vyřešit sám, jestli honí FPS ve hrách, hraje novinky, a musí mít detaily na Ultra a nebo tohle moc neřeší a štve ho pomalý restart počítače, dlouhé spouštění softwaru a nebo dlouhé loadingy. Ono vydržet se dá obojí. :)
@Garret (07.11.2016 10:38): Jop, tiež skladám tento rok nový desktop bez SSD. Počítač beží 24/7, čas ušetrený pri bootovaní ma teda netrápi. Ako napísal Kwoky, podstatné je využitie počítača. Aj dnes sa napríklad veselo predávajú drahé a špičkové pracovné stanice určené na profesionálnu editáciu audia, ktoré majú všetky dáta uložené na HDD.