Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

RPG

@mazar1234 (06.12.2017 21:35): Já bych snesl spíše nějaký Ravenloft či Dark Sun. Ale je fakt, že Forgotten Realms je prostě nejvíce promakaný. A s Eberronem je poslední, ke kterému vychází ofiko příručky. :-/
@MickTheMage (06.12.2017 12:07): Skvělý! Akorát tam chybí datáč na IWD - Trials of the Luremaster, kterej se tuším odehrává v Anaurochu. Jinak nikdy jsem si nemyslel, že bych takovou větu někdy řekl, ale bylo by fajn se začít orientovat na východ. :)
@Richmond (02.12.2017 08:47): Jojo, osmicka tam mela tehdy velky prostor, podobne jako treba Ravenloft, kterej jsem dohral az letos. Andrew se pak venoval i Ultima VII: The Black Gate, o ktere nejdriv v preview na osmicku napsal, ze je nemastna neslana, protoze ji nikdy nehral. Podobnych epic failu ve Score nebylo moc, narozdil od v tomto smeru strasidelnyho Excaliburu. Score s "recenzi" a navodem k sedmicce jsem ale ziskal az mnohem pozdeji na Aukru, kdyz jsem si pred lety Scorata, ktera mi chybela, kompletoval.
@90210 (01.12.2017 15:16): Laka me i osmicka, nad kterou jsem jako malej kluk slintal nad recenzi a epic navodem ve Score, ale dal nekdo i tu devitku? Tu tehdy smazli. - souhlas. Já když tenkrát viděl tu recenzi na osmičku od Ctp.Vlady a ty obrázky, tak jsem myslel, že to musí být ta nejgeniálnější hra všech dob (to samé jsem měl u Shadowlands v Excaliburu, Albionu ve Score a RO2 taky ve Score)
@Drolin (01.12.2017 15:37): Ne,jen co jsem nakradl v Trisnicu, plus jsem me jeste Iola a toho kluka. Planuju tomu ale dat jeste jednu sanci, hodin by se ale nejakej cluebook s popisem predmetu, abych neotacel kazdou blbost.
@90210 (01.12.2017 15:34): A měl už lepší výbavu? V začátcích je více smrtí, ale jak pak nejdeš neviditelné prsteny, nějaké zlaté hrábě a tak, tak je to jednostranná řežba :)).

Ale neskutečná hra, těch detailů... kdo nedohrál, přišel o hodně.
@90210 (01.12.2017 15:16): Osmý díl se ale také hrál poměrně blbě. Pamatuju si, jak mě iritoval respawn příšer a prakticky nulový efekt navyšování statistik na výsledky soubojů. Řešil jsem to tím, že jsem před nimi zkrátka utíkal. Na druhou stranu měla osmička hezký příběh a atmosféra byla celkově dost povedená.

Btw, staré díly (1-5) se hrají velmi dobře. UI je jednoznačně jejich silná stránka.
@90210 (01.12.2017 15:16): "nebyt mizernyho ovladani, strasnych souboju a neexistujicich statistik"

Pomluvy :)). Jen jsi zhýčkaný moderními hry. Ovládání je fantasticky svobodné a souboje jsou jako v reálu - nikdy nevíš jak dopadnou.
@Richmond (01.12.2017 13:26): U9 se ale aspon odehravala v Britannii...

Musim rict, ze Ultimy mi docela lezi v hlave, nejspis diky tomu, ze jsem hral kdysi asi 2 roky Ultima Online a chtel bych si tu zemi v klidu projit bez toho, aniz by me neustale otravovala PK. UU a starsi Ultimy me nezajimaji, ale Ultima VII: The Black Gate" >Ultima VII: The Black Gate me laka hodne a castokrat jsem ji rozehraval, nebyt mizernyho ovladani, strasnych souboju a neexistujicich statistik, tak by to byla dokonala hra. Ehm.

Laka me i osmicka, nad kterou jsem jako malej kluk slintal nad recenzi a epic navodem ve Score, ale dal nekdo i tu devitku? Tu tehdy smazli.
@Artran (30.11.2017 10:25): Super, mapy jsou jedním ze základních prvků dobrého RPG. Dříve jsem měl vytištěné mapy z Arcanum nebo Morrowindu, nebo látkovou z Ultimy. Prohlížení povedených map motivuje do hraní více, než by šlo čekat. Podobně to platí u gamebooků.
Demon Gaze II vysla i pro PS4 za nekrestanskych 1499 korun digitalne..nekdy ve sleve koupim, ale za plnou teda ne.
@90210 (30.10.2017 21:18): tak ty jsi starý pozér. Prostě je to takový fantasy Irving nebo Viewegh - prostě slušně odvedená řemeslná práce. Když toužíš po křeslu od Halabaly taky nejdeš do Ikei.
@StriderCZ (30.10.2017 08:54): Převtělení je dobré (na poměry fantasy určitě).

Celkově mi ze současných delších (klasičtějších) fantasy přijdou jako zajímaví autoři pouze Robin Hobb (po stránce jazyka rozhodně nemá moc konkurenci, i když obsah nemusí sednout každému), Lois McMaster Bujold a Peter V. Brett.

Neustále zkouším i další autory, ale zatím výsledky nic moc (z literárního hlediska to je často utrpení, a to se ještě snažím vybírat to potenciálně nejlepší) - aktuální plánované pořadí je zhruba Martha Wells, M. D. Ireman, Michelle West, L. Blankenship, Kameron Hurley (ani se moc netěším...).

Do kategorie "dá se číst" patří Brandon Sanderson - "chrlí" toho celkem dost a výsledek je zpravidla alespoň průměrný (což je u fantasy úspěch). Asi i Naomi Novik (i když vesměs spíš "young adult"/guilty pleasure).

"Klasiky" nemá smysl řešit - stačí si projít sf/fantasy sekci v jakékoliv městské knihovně (určitě Zelazny, a obecně povídkové soubory, Dave Duncan je taky fajn - z těch asi méně známých). Dobrý byl starší O. S. Card (i když sdílí některé úchylky s M. Žambochem, a časem se taky začne opakovat).

S. Eriksona i G. R. R. Martina jsem již zavrhl (ASoIaF myslím nikdy nedočtu, Malazan Book of Fallen možná, s odporem - protože už ty poslední 4 díly mám koupené). R. Feist měl docela dobré nápady, ale z literárního hlediska to byla (IMO) katastrofa, spojení s vykradačkou Šóguna J. Wurts jakbysmet.
@90210 (30.10.2017 19:19): tak zrovna knizni adaptace BG1 je naprosto bizarnim prikladem adaptace, ktera se dlouho drzi hlavnich bodu pribehu, pouziva cast postav ze hry, byt na podivnych mistech (v knize se vyskytuje ghoul z oblasti bazilisku, ktery ovsem na hranicich Cloakwoodu vykopal hrob a sezral pozustatky Goriona), nevyskytuje se tam Imoen (protoze ta byla dodana teprve ke konci vyvoje hry). Ze je Charname true neutral fighter, ok. Ale co udelal s ostatnimi postavami (Khalid, Jaheira...) a jak nemoznymi zpusoby se jich zbavuje, to uz je fakt hukot.

Jinak jsem tu knizku popisoval segre, ktera BG Trilogy dohrala jeste vickrat, nez ja...


Par bodu ktere nejsou ode mne:

"- The Bhaalspawn, Abdel Adrian, is a thuggish mercenary who already has ample experience as a fighter at the start of the story.
- There is a completely gratuitous scene where Gorion's body is devoured by ghouls and Abdel kills them, complete with descriptions of Gorion's various body parts (such as his eyeballs) falling out as he disembowels them.
- Khalid is some slimy lech who has already cheated on Jaheira once before.
- Jaheira is much more helpless in the novel. At one point, a spider crawls into her clothes, and Abdel ends up ripping off her shirt.
- Minsc is some red-haired idiot working at the Copper Coronet. He has no further relevance to the plot.
- During the sojourn through the Underdark, Imoen sleeps with Phaere and discovers she is a lesbian.
- Abdel ends up sleeping with Bodhi, despite having Jaheira as his love interest

1: Abdel is already a seasoned adventurer by the start of the novels, and hasn't set foot nor has he spoken to Gorion in years.

2: It's a random band of mercenaries that attack and kill Gorion, not Saravok.

3: The Harpers are planning to use Abdel to somehow expand their power. How exactly, it's not explained.

4: Khalid is from Amn and is frightened of Abdel the moment he meets him, as is every man that looks at him

4: Jaheira immediately wants to sleep with Abdel, as does every woman he comes into contact with.

5: Imoen is nowhere in the first novel, and only appears in the second for Abdel to immediately talk down to.

6: Abdel claims that Bodhi forced him to sleep with her, and Jaheira's okay with this.

7: Irenicus is trying to create an army of Slayers so that he can attack Suldanessellar and become a god.

8: Abdel dies, but comes back thanks to Jaheira and Imoen screaming his name loud enough that he claws out of the Hells and his own grave.

9: Everyone dies in obscenely graphic ways. Abdel of course, is the only survivor, because he gains the power of regeneration and can take whatever you throat at him.

10: Abdel assaults Balthazar's monastery in the nude, and everyone is too terrified of the sight to properly fight back.

A tohle uz je ode mne, popis prvniho dilu:

Bhaalspawn se vyda na cestu s Xzarem, Montaronem, Khalidem a Jaheirou a spolu zamiri do Nashkelskych dolu. Bhaalspawn obcas zabije jen tak.
Bhaalspawn kouka po Jaheire, ale dava si bacha na Khalida.

Xzar a Montaron tajne pracuji po Saveroka. Nalakaji vsechny do dolu, ve tme Bhaalspawn omylem zabije Khalida a Jaheira utece.

v nastalem zmatku je Bhaalspawn najednou sam, pak slysi Jaheiru volat o pomoc a spadne za ni do diry.
Jsou osvobozeni Xanem, zabiji Mulaheye, Jaheira prinuji Bhaalspawna, aby ji zavedl ke Khalidovu telu a ozivi ho.

Vsichni ctyri pak jdou do nashkelske hospody, v noci se Jaheira priplizi do Bhaalspawnova pokoje a on, aniz by poznal, ze je to ona, ji natankuje pestiRano se pak Xan na Khalida zle diva a ze domaci nasili nesnese.
Jaheiru Bhaalspawn pritahuje i odpuzuje zaroven. Pri nejblizsim boji je Khalid sezran slizem a Bhaalspawn zabije sliz.
Sliz obalil Khalidovo telo a Bhaalspawn ma vycitky, ze Khalida zabil podruhe.
Ve trech se plizi k taboru banditu. Zatimco Xan jako elf se umi neslysne plizit, Bhaalspawn a Jaheira stravi noc vsede pod spolecnou prikryvkou.
Rano se vzbudi, Xan nikde, Bhaalspawn si zacne vycitat, ze usnul, nacez se Xan objevi s ukradenymi dokumenty a ma blbe kecy.

No a aby to nebylo malo, mezitim je dalsi kapitola s Tamoko a Sarevokem, kde si Tamoko v duchu rika, ze ma ze Sarevoka vlastne strach, ale jejimu telu ze se to vlastne libi...
109 stranek z 250.

Bhaalspawn ma znameho ghoula, ktery je provede Cloakwoodem. Aby ho uplatil, tahnou dva dny telo mrtveho bandity.
Dojdou do lesa, na Jaheiru spadne pavouk velikosti palce. Ta si sunda brneni, bluzu...
"Oh gods, it bit me- it's biting me!
The fabric tore away with an echoing sound, and<bhaalspawn> swatted the spider from between Jaheira's exposed breasts before either of them realized what he was doing

este kdyz zil, tak vyslo najevo, ze Khalid Jaheiru podvadel.
- jsem cetl, ze ten typek dostal na napsani dva mesice a vetsinu pry napsal pred televizi.


mno, tak Xan byl zabit pavouky a Jaheira unesena ettercapy


To je maso. Bhaalspawn a Jaheira prave dopluli na voru do Baldur's gate. "Easy there, big fella," said the old ferryman. "I want that fart-smelling cow off here first." Jaheira looked at the old man like she was going to kill him, then blushed when she realized he was talking about the ox.


@90210 (30.10.2017 19:19): Tak já samozřejmě přeháněl, já bych s tím fakt neměl problém. Ale co se týče FG světa, mám nejraději (momentálně po těch několika knížkách) oblast kolem Cormyru.
@Fingon (30.10.2017 19:03): Tak Danny Richmond mel samozrejme na mysli spis Pool of Radiance, Curse of the Azure Bonds atd.

Na druhou stranu knizku na motivy Baldurových gatí, jakozto me nejoblibenejsi hry, bych si asi precetl, byt to asi bude pekna pizdovina a vicemene v hodnoceni fantasy souhlasim s tim, co napsal ŠtriderCZ. Kazdopadne nejlepsi Feistova kniha je stejne Zrada v Krondoru napsane podle Betrayal at Krondor.

@Fingon (30.10.2017 10:49): Joo Lone Wolf [lone volf] byl bezvadnej, to jsem na prvnim stupni zakladky cetl s velkym nadsenim a dodnes to nekde mam. Jiny ganebooky me ale nebavily
Já začal číst scifi a fantasy až po 35.roku života :) Do té doby v drtivé většině lietratura faktu. A jsem celkem nenáročnej fanoušek, semelo skoro vše (krom Shannary tedy...). Ale z fantasy mě naprosto rozsekala MKP, s ní už vlastně nemůžu moc srovnávat ostatní tituly a ani to nedělám. Kvůli anglině jsem začal číst Forgotten realms tituly (přednostně ty, které se pojí s pc hrami, co mám ve sbírce) a v mhd pak čtu porůznu scifi/fantasy a literaturu faktu.
já na fantasy nějak začínal pak v dospělosti mě celkem přestala bavit a spíše jsem inklinoval ke scifi
co jsem vždy doporučoval známým:

série Noční hlídky od Sergeje Lukjaněnka (hlavně první 3díly, pak kvalita klesá)
Kroniky Černé legie od Glena Cooka
a nebo třeba Temný měsíc od Davida Gemmela (to není žádný díl série, pěkná velice čtivá fantasy kniha)
- v žádných z knih nenajdete žádný elfy, žádný draky a podobný miliokrát vyždímaný témata :)
@Kunick (30.10.2017 09:26): všichni říkají že to je high fantasy alá Tolkien. Já to nečetl.

@Fingon (30.10.2017 10:49): úplně jsem zapomněl. Amber od Roberta Zelazneho jsem taky četl, a od Conana povídky a Hodinu Draka. Tím moje znalosti fantasy končí ale Tolkien se mi líbí i po těch létech, možná je to tím, že jsem Pána Prstenů zatím četl jen 1x, v době kdy nikdy ani nedoufal, že by to jednou někdo mohl natočit, Hobbita jsem četl myslím 2x.
Podobné je to u mne se Zaklínačem, román jsem četl, když to poprvé vyšlo v ČR, jen ty povídky jsem četl asi 3x. Jinak fantasy mě moc nebere.
@Jab (30.10.2017 09:31): ad Čestný nepřítel - ona většina knih, kdy s někým spolupracoval má zajímavou dynamiku a čtou se hodně dobře.

Jinak Mág byl původně jediná kniha, ale byla příliš objemná a nešla vydat jako paperback a tak ji v US rozdělili na 2.
Přečetl jsem toho kvanta, začal jsem s Tolkienem, pokračoval vsemoznymi gamebooky (Lone Wolf, Fighting fantasy, Dungeons and dragons), četl všechno možné fantasy (high, heroic, dark, urban), snad všechny významné autory - komplet Zaklinace, oba Magy od Feista, knihy ze Zememori, Amber, vsemozne Conany od Howarda, de Campa, dokonce i od českých autorů... Narnii, Pottera. Nakonec ke mně promlouvá už jen ten Potter. Či spíše to univerzum, Pottera jako takového víc nepotřebuji... A science fantasy se mi zamlouvá vlastně pořád.
@Rapier (30.10.2017 09:12): ono táleží kolik máš načteno, řemeslně je to hodně dobré, čtivé, ale klišovité, hlavně s přibývajícími díly (ve více či méně navazujících seriích) se kvalita často mění. Nicméně je to jeden z klasiků. A proč to má být Tolkien?
Zakoupil jsem také Mága první díl - Učedník od Feista, což mě bylo silně doporučováno. Popravdě mám ho už asi 2 roky v knihovničce a dosud jsem se podíval jen na obálku. Váhám zdali to začíst vůbec číst ale prý je to takový Tolkien.
@Jab (30.10.2017 08:17):
většina fantasy je na jedno brdo- dospívající chlapec někde na statku, v pubertě se u něj začnou objevovat nečekané schopnosti, pak zjistí že je utajovaným synem zavražděného krále, a podle starodávného proroctví musí najít tři části kouzelného amuletu...

Náhodou jsem narazil na tuhle trilogii a docela mně bavila:

Fiona McIntosh - Série tří knih Převtělení: Myrenin dar, Kreva vzpomínky a Most duší

* * * * *

Ač mně zcela neznámá autorka, tak jsem při čtení těchto knih přímo jásal. Styl psaní podobný sérii Hra o trůny. Nicméně, není zde tolik krve a je více romantiky (že by autorka byla žena?). Děj není tak rozleklý, není nutno sledovat tolik dějových linek, a má větší spád a ukončení. Prostě paráda, knihy můžu všem doporučit.
@StriderCZ (30.10.2017 07:52): Gemmel byl super. Ty knihy jsou tedy na jedno brdo, ale čtou se bezvadně. Časem to ale omrzí.

V dětství jsem ještě rád četl Kedrigerny. Škoda, že už teď nejdou moc sehnat.
Z fantasy je fajn ještě D. Gemmel, zejména série knihy o Drussovi jsem hltal jedním dechem
(když jsem ležel na plicním na kapačkách).