Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Tulareanus (19.05.2018 11:27): Aha, já chtěl dát trailer ale dal jsem ten criterion pick :). Nicméně ten je také super, obvykle ti režiséři dají dobré tipy. Také mám velmi rád neoficiální trailery ve stylu Criterionu od Roberta Nishimury.

A o hudbu se bohužel nestíhám tolik zajímat, ale díky. Tento přístup, kdy mluví lidé co oboru rozumějí, je jistě přínosný na zhlédnutí. Koukl jsem zatím na Corey Taylora.

@Bellerofontes (18.05.2018 17:20): Nějakou chvilku jsem poslouchal, zajímavé. Ač tedy až tolik to není my cup of tea.
Gaspar Noe's 'Climax'

Z Cannes zatím velmi chvalené "Gaspar Noé’s “Climax,” charting the descent into physical hell of a young dance troupe, won the biggest prize out at Cannes’ 2018 Directors’ Fortnight, its Art Cinema Award.". Už aby to zde bylo.
@Cathan (17.05.2018 21:35): a co jsem rikal? Opakujes to same co ja formou hadky, jak u blbejch:))

Rikas ze kultovni nemusi byt kvalitni, ja rikam ze internet vytvari kulty ktere si to nezaslouzi, coz potvrzuje tvoje tvrzeni. Pak mi napises ze kdyz se neco majoritne povazuje za kult tak ho to z nej dela, coz jsem napsal o prispevek niz. Nekdy mi prijde ze mluvim madarsky nebo ze ucastnici diskuze jsou madari:))
@Cathan (17.05.2018 15:54): kult neceho neni ani tak zalezitost jednotlivce jako spis masy a cim je ta masa vetsi tim to je globalne prukaznejsi a hur se to deklasifikuje ze to kult neni a muze se tak stat ze se to majoritne za kult povazuje.
@Cathan (17.05.2018 15:23): Který seriál spíše není kultovní? :)

Každé zboží si najde svého kupce, a prakticky každý seriál má nějaké fanoušky a je tedy pro ně kultovní (od Čarodějek přes Věřte Nevěřte po Má tlustá Valentýna).
@Fritol (17.05.2018 14:57): To máš samozřejmě pravdu. Ale je třeba fakt, že u Čarodějek (Charmed) nevím o nějakém větším vlivu, přesto bych ho z fleku za kultovní označil. Nebo třeba Buffy, the vampire slayer. Tam se o tom kultu ani nedá pochybovat :D
Podľa mňa ide hlave o filmy ako Blade Runner, ktoré boli v dobevydania neúspešné, ale po rokoch si získali viac ocenenia.
@Cathan (17.05.2018 14:50): Určitou skupinu fanoušků má téměř všechno, to je pak už takové moc zevšeobecňování, by se dalo označit za kult vlastně všechno. Nebo jak píše Drolin, některá díla, která mají vliv na další autory, mohou být kultovní, i když v mainstreamu známy nejsou. Ale to už pitváme moc podrobně.

Z pomyšlení na Tetsuo se mi dělá zle dodnes mimochodem. :D
@Fritol (17.05.2018 14:37): Jop, třeba The Room je naprosto typický příklad kultovního filmu, a přitom je také znám jako "nejhorší film na světě". Popsán mimo jiné jako "kdyby někdo mimozemšťanovi popsal co je to film, a on se ho pokusil naučit". Prostě fascinující :D

Tak či tak, podle mě nemusí být kultovní film vyloženě něco, co se zapíše do historie, ale něco co má skupinu fanoušků kteří na to z jakéhokoliv důvodu nedají dopustit. Někdy se to podle mě může stvořit i z nostalgie.
Pro mě například kultovní film definuje (nejvíce) Suzukiho Branded to Kill (The film grew a strong following, which expanded overseas in the 1980s, and has established itself as a cult classic. Film critics and enthusiasts now regard it as an absurdist masterpiece. It has been cited as an influence by filmmakers such as Jim Jarmusch, John Woo, Chan-wook Park and Quentin Tarantino)- úspěšný a stále oblíbený film co inspiroval režiséry po dlouhá desetiletí. Nebo Akira a Tetsuo, což jsou popkulturní znaky určité doby. Nebo třeba dokument Godspeed You! Black Emperor a Obayashiho Hausu.
@Gordon (17.05.2018 14:08): Původně mě tohle téma napadlo poté, co jsem si přečetl mnoho komentářů o tom, že Comeback rozhodně není a nemůže být kultovní seriál, protože je to taková kravina ;)
@Cathan (17.05.2018 13:44): Nějaká definice z wikipedie od Gordona je blbost. Chápeš to dle mě správně.

Typickými zástupci kultovních filmů jsou vedle kvalitních kousků například i The Room nebo Plan 9 . Kult je prostě něco, co se nesmazatelně zapsalo do historie, ať už svou kvalitou, bizarností nebo extrémní špatností. Je to prostě něco, co ve své době dokázalo překvapit/být odlišné a lidem se to zažere do paměti. A kolme toho se tvoří "kult", ne kolem kvality.

Dokonce jsem kdysi u kamarádky prolistoval knihu, která byla takovým tím typickým "100 filmů, které musíte vidět než umřete" a nebyly to ty nejlepší filmy, byly to prostě kultovní filmy, mezi nimi i tyhle dva kousky.

@Gordon (17.05.2018 13:50): Tak těžko říct, jestli je to úplný indikátor kvality, spíše to může hrát na struny jistých lidí.
To je jako ze seriálem Čarodějky, ačkoliv už dávno nejsem tak fanatický fanoušek, podívám se rád kdykoliv a to je seriál kolem kterého je kult, ačkoliv je tu extrémně klesající tendence, a je to čím dál tím větší mišmaš. Ale ten kult kolem toho je. Nebo některé klasické animované seriály od Disneyho, jako Kim Possible nebo Totally spies. Taky typické kultovní seriály.
@Cathan (17.05.2018 13:44): Tak kultovní věc si prošla zubem času a lidem se furt líbí a je kolem ní "kult", což už samo o sobě je určitým indikátorem kvality ať na to ty sám nahlízíš jakkoli, jinak definice z wiki. :)
Co si myslíte o označení filmů, seriálu a dalších věcí jako "kultovních"? Poslední dobou se mi zdá, že mnoho lidí bere "kultovní = kvalitní", což tak rozhodně být nemusí. Co vy osobně považujete za typicky kultovní věci?
@M.a.t.t. (17.05.2018 09:32): Mne ide hlavne o to, aby sa to držalo premisy toho, aký bol ten človek, aby ho to zbytočne nedémonizovalo alebo neglorifikovalo a nepridávalo fiktívne zábavné historky, potom je to zbytočné točiť ako životopisný film. Ak bol niekto osobnosť, ale jeho život je nudný, tak je pre mňa taký film zbytočný. Aj ho točiť.

@AlieN (17.05.2018 00:08): Samozrejme, čím viac pod povrch tým zaujímavejšie. Ak je to menej realistické, ale vlastne abstraktne - metaforicky vystihuje pointu, tak s tým nemám žiaden problém. Osobne zbožňujem 20 000 dní na Zemi s Nickom Caveom. Ale to je veľmi špecifický prípad.
@Tulareanus (16.05.2018 23:47): Pokiaľ je fabulácia prispieva k tomu, aby výsledok pôsobil záživnejšie a nie ako suché zhrnutie faktov, osobne v tom nevidím žiadny problém. Niečo podobné sa bežne praktizuje aj v historických filmoch/seriáloch a nevidím na tom nič zlé. Pokiaľ spracovanie dotyčného zaujme, možno ho to viac motivuje zistiť si, ako to prebiehalo naozaj.
@Tulareanus (16.05.2018 23:47): Za mě jsou nejlepší životopisné filmy ty, které se nejvíc pokusí proniknout pod povrch postavy, které fakt nejsou jen shrnutím toho co kde dělal - takové jsou obvykle nuda k posrání, všechny podle jednoho mustru, a pomalu si opravdu místo nich stačí přečíst o nich článek na wiki.

Steve Jobs a obzvlášť Social Network v tomto nejsou ideální příklady, jsou spíš o době a určitém typu soudobé adorované osobnosti a jejího vlivu na svět, než o těch osobách samotných, ale vrcholem je za mě I'm Not There o Bobu Dylanovi (kde ho hraje šest lidí včetně černého dítěte a ženské, takže z povrchního realismu by ten film snad nikdo ani nepodezříval)
@M.a.t.t. (16.05.2018 13:49): Životopisné filmy beriem ako dobre zahrané a zhutnené zaujímavé a dôležité okamihy osoby, osôb alebo organizácie, ktorej sa to týka. Nie, že si to niekto bude fabulovať, aby to bolo atraktívne. A práve tým, ako sa fabuluje sa niektoré filmy viac držia hollywoodského klišé, než tie, ktoré sú realistickejšie. I preto, že tam väčšinou nie je žiaden happy end.
Ze bude Game of Thrones live in concert super jsem cekal, ale prekonava moje ocekavani tenfold :)
Já třeba vůbec nechápu, jaký přínos má natáčení a sledování filmu ze života slavné osobnosti ze současné doby, o které existují dlouhé hodiny autentických videozáznamů. Jako proč bych se měl dívat na film, v kterém nějakej jouda napodobuje Freddie Mercuryho, Bruce Lee nebo Andy Kaufmana, když se můžu podívat na youtube a tam vidět originál?
@Karasman (16.05.2018 19:15): Iba ak posudzuješ kvality životopisného filmu zásadne podľa toho, nakoľko sa drží reality. Na to ti poviem len toľko, že na to tu máme dokumenty (a aj tie si ju bežne prikrášľujú). :)
@AlieN (16.05.2018 16:45): Nevím, jak moc sluníčkový to chtějí točit, ale nepředpokládám, že by to bylo až tak moc oslavný, jak to popisuješ. Vzhledem k tomu, že prakticky každý fanda ví, jak Freddie žil a umřel, tak se tomuhle tématu stejně nevyhnou. No, nechme se překvapit, mně se trailer líbil...

A k těm dvěma filmům - kvalitu jim neupírám, ale příběhově to byl z velké části blábol, což je na "životopisný" film dost velká chyba...
@Karasman (16.05.2018 13:35): Ty myslíš že ti dědové jsou po třiceti letech nějak věrohodný zdroj informací, navíc když chrání hlavně svůj odkaz, svou značku, a chtějí z toho udělat příjemný oslavný film pro celou rodinu?
(to byl důvod proč vyhodili Sashu, ten chtěl točit Rko. Jak dopekla chce někdo ukázat svět odvázané rockové hvězdy, která umřela na AIDS, fetovala ve velkém a byla nezřízeně promiskuitní, a přitom ukazovat jen ty sluníčkové aspekty jeho života, aby na to chodily rodiny s dětmi)?

A ano, přesně jsi zmínil dva biografické filmy, které se kvalitou jako jedny z mála vysoce vymykají z mizérie a šedi žánrového průměru.
@Karasman (16.05.2018 13:35): Z filmového hľadiska je to práve diskutabilné - filmy ako Jobs či Social Network ťažili práve z toho, že, hoci sa držali základných faktov, neboli nimi obmedzovaní. A mohli si dovoliť viac, takže vo výsledku nešlo o šablónovité hollywoodske biografické filmy.
@AlieN (16.05.2018 13:20): Presne vystihujici muj dojem i s tim Sasou :) Je to skoda,protoze ze zivota FM by se dal udelat perfektni film,neb ten si toho musel prozit... Takhle uvidime jen pozlatko pod dohledem BM. Zadna kontroverze a nic, co by mohlo hodit jen smitko na Queen merch :)

Ale stejne se na to podivam.... :)
@Karasman (16.05.2018 12:56): Já jsem, a vypadá to přesně tak špatně, jak se dalo tušit už během dlouhé průserové produkce. Fancy nažehlený videoklip, který bude jen klouzat po povrchu a bude úplně zbytečný, krom toho že Freddiemu postaví další kýčovitý piedestal.
Asi to nemohlo dopadnout jinak, když do natáčení kecají hlavně přeživší Queeni a producenti, a skutečné autorské osobnosti z natáčení odpadají kdykoli začnou vymýšlet něco zajímavého.

(strašně rád bych viděl původně plánovanou verzi se Sashou Baron Cohenem - do hlavní role sedne mnohem víc než nevýrazné vyžle Malak, a se svým scénářem chtěl jít mnohem víc na dřeň.)