Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@BUMTARATA (01.07.2019 12:25): Mám to připravené, koukal jsem že tam je kapitola i o Pillars? Od Bendové jsem četl nějaké části z té první knihy, na tuto také kouknu.

Ještě je zajímavé Exploring videogames with Deleuze and Guattari a Atari to Zelda: Japan’s videogames in global contexts (které je i o mých oblíbených fan překladech japonských her).
@Drolin (01.07.2019 11:25): Krev, pot a pixely právě dočítám a určitě to stojí za doporučení, zejména u dvojpříběhu Ensemble Studios a Bungie jsem nevěřícně kroutil hlavou. Obecně Schreierovy texty stojí za doporučení, nedávno třeba ten o Treyarchu. Tu Bendovou jsi četl?
No vida není to nutné. Ještě štěstí že jde jen o nevinnou zábavu, v jiném oboru by se už s tímhle přístupem počítaly mrtvoly ;)
@Drolin (01.07.2019 11:25): Hraje, ale podmínka v game studies to není. Současný stav souvisí především s aktuálními přístupy výzkumu, kterým je pokud se nepletu namátkou teoretizace afektu, respektive zkoumání vycházející ze spinozovsko-deleuzovské linie.

Kromě této nové i předchozí knihy od Bendové stojí ještě za doporučení The PlayStation Dreamworld od Alfie Bowna, zvláště pro milovníky Lacana. Zásadní publikace.
Ke hrám lze doporučit fantastickou knihu od Jaroslav Švelcha: Gaming the Iron Curtain: How Teenagers and Amateurs in Communist Czechoslovakia Claimed the Medium of Computer Games

V češtině asi nevyjde. Nevím, jestli to tu už nebylo jednou, ale asi ne.
Nová Godžira úplně nenadchla. 5 let starý film, který načal MonsterVerse pro současné století, mi připadal jako podstatně uspokojivější i odvážnější. Ale dalo se to.

Godzilla vs. Kong točí Adam Wingard, což je příslib nemilosrdného nářezu. Jsem velmi zvědav, jak úspěšný bude při tomto přesunu do vyšší ligy.
@Sadako (28.06.2019 01:24): zbylé dva díly mravenčí trilogie už nejsou takový odvaz jako první kniha, ale pořád je to dobré cteni. Zase jde o sledování osudů mravenců a lidí a o jejich vzájemné interakci.
@Fingon (27.06.2019 18:42): Četla jsem jenom Mravence - kdysi dávno, to první vydání z roku 1998, místy to bylo dobře psycho, některé scény si pamatuju dodneška. Ne že bych měla v následujících letech moc času na beletrii, ale jaké jsou ty jeho další knihy?
Nevím, jestli znáte francouzského spisovate Bernarda Werbera, ale loni konečně po dlouhé době vyšel další překlad. Po Mravencich, Dni mravenců, Revoluci mravenců, Posledním tajemství, Tanatonautech a Říši andělů došlo i na jeho knihu z roku 2017, u nás vydanou pod názvem Kdo mě zabil?

S filmem Lindsay Lohan Vim, kdo mě zabil to naštěstí nemá nic společného, s Hedy Lamarr, Michaelem Crichtonem a Pol Potem naopak hodně :)

Škoda, že ani v angličtině nebo němčině prakticky nic jiného od něj nevyšlo...
@Walome (26.06.2019 15:29): tak samozřejmě to rozdíl je. A protože to říkam a je to muj nazor, měl bys to podle tvé logiky akceptovat a nesnažit se mi to vyvrátit.

Ale plusový bod za přiznání, že se chováš stejně hloupě jako ostatní.
@Jab (26.06.2019 16:43): Ze podobného soudku a (stejného nakladatelství) taky doporučuju Krátké rozhovory s odpornými muži od Davida Fostera Wallace. Úzkost a existenciální tíseň ústí do misogynie a egomanie. Pokud má někdo rád titána Thomase Bernharda, bude spokojen.

A je to taková příjmená "oddychovka" když člověk čte jeho Infinite Jest, to je sice fantastické, ale přes 1000 stran je přes 1000 stran. Docela by mě zajímalo, jak by tam zakomponoval třeba EA nebo Bethesdu :))
Antonio di Benedetta - Zama

Temný existancialismus z Jižní Ameriky. Život jednoho naprosto zbytečného úředníčka, na jehož názory a ambice každý sere. Pokud máte dojem, že život možná nemá smysl, Zama vám to potvrdí a vysvětlí. 10/10
@Kunick (26.06.2019 14:02): no a v tom je právě ten vtip - rozdíl to není. Říkám to já, tedy si to myslím. Nejsem žádný odborník na hudbu (ačkoli Drolin tvrdí opak!), tudíž argumentů není potřeba. Normálně uvažující člověk pochopí že prohlášení "jsou příšerní" se rovná "nelíbí se mi", ostatní se triggerují. Což není moje chyba.


Pokud někdo žádá argumenty pro to, že se někomu nelíbí nějaká hudba, je blázen. To je jako kdybych si musel vyargumentovat, proč mi nechutná kopr, nebo, řečeno lidsky a neinternetově - "je hnusnej".

Potřeba lidí argumentovat něčí názory a líbí/nelíbí je nemoc moderní doby. A tu já podporovat nebudu. Ale uznávám, že bych se už neměl divit tomu, že lidi se na internetu chovaj jako kreténi, to je pravda.
@Bursoft (26.06.2019 15:02): Cywe, neskač mu špek.

@Shoggot (26.06.2019 13:56): Jo. I negramotný slepec musí prohlédnout.

@Walome (26.06.2019 09:26): To mě zase vůbec - je to melodické, technicky byli všichni zcela jistě velmi profesionální & zruční, Mercury se do toho uměl položit jak vokálně, tak udělat show, velmi dobře balancovali na hraně něco je divně, ale ještě nikoho nesereme + se trefili do správné doby. Spíš by mě překvapilo, kdyby populární nebyli - včetně součanosti, jednak většina lidí trpí tou divnou nemocí zvanou nostalgie, jednak jede brutální retro.
Že já mám averzi k nabubřele znějícímu rocku je jedna věc, ale být překvapen, že jsou populární je jako být překvapen, že je populární vím já, lady Gaga, ať to máme tematické.

Btw. popkultura je nesmírně důležitá - u té hudby to vynikne asi míň, ale pokud chcete dělat nějakou analýzu (filosofickou, religionistickou, psychlogickou atd.) filmového či videoherního díla, jsou vám artovky vesměs k píči, protože jsou tak uzavřené samy v sobě, že tam nelze hledat žádné obecnější vzorce.
A taky, pokud celý den dělám nějaké analýzy, učím se různé šílené pantheony a píšu shrnutí článků, tak si večer toužím pustit Dooma a vypnout, ne čumět na čtyřhodinový barmský film o těžkém životě pěstitelů rýže v kole dharmy.
Jenom aby nedošlo k mýlce, že snad popkulturu považuju za nějaké zlo, které je nutno vymýtit.
@Drolin (26.06.2019 13:34): Je Walome vystudovaný hudebník (nebo aspoň žurnalista), že si může dovolit takovýhle výkřiky do diskuze bez argumentů? Protože když mi můj kamarád, který se od malička živý hudbou, vystudoval ji a bere za ní těžký prachy a obecně je to uznávanej "hornař", kterýmu se sypou nabídky na koncerty ze všech stran řekne, že Queeni jsou příšerní, tak se s ním rozhodně hádat nebudu. Když mi to napíše bloger, o kterým jsem doteď nevěděl, že má blog, moc váhu to fakt nemá, spíš jenom trollení a následný rozčilování.

Stejně tak bych ti mohl říct, že jenom proto, že na filmy koukáš až moc a máš větší rozhled, rozhodně to z tebe nedělá odborníka na kinematografii.
Mě třeba Walomeho prohlášení vůbec nevadí, jen mě dostává, jak se vždycky diví, když se kvůli tomu dostane do nějaké konfrontace, přitom mám pocit, že jí vědomě vyvolává, ale třeba si to ještě neuvědomi,l po těch desítkách, ne-li stovkách, vyvolaných konfontací :-)
Jinak já beru Queeny taky jako takovou masovku, rád si je poslechnu, pár hitovek si i podupu, ale nikdy jsem je nehltal, ale Freddiho i tak považuji za jednoho z top rockových zpěváků...