@
Gordon (04.08.2020 14:12): A určitě to víme? Není to tím, že velké plynné obry umíme mnohem lépe najít, pokud jsou blíže ke hvězdě? A terestrické planety umíme mnohem lépe najít u červených trpaslíků, protože na ně mají mnohem větší gravitační vliv?
A že se plynní obři objevují spíš blíže k hvězdě může mít ještě další dvě vysvětlení - 1) většina soustav není tak poklidná jako ta naše, planety se kříží, málokterá hvězda je taky sama jako ta naše, takže je tam ještě vliv druhé hvězdy a prostě plynný obr se z místa svého vzniku z důvodu srážky/křížení/něčeho přesouvá ke hvězdě, kde ho čeká nakonec záhuba. 2) je to úplně jiný typ planety, než máme u nás a vznikla poblíž hvězdy, ale z čeho by pak byla vytvořena?
@
Zx Atari 500 (04.08.2020 15:08): tak že vesmír nějakým způsobem jednou zanikne, je skoro jisté, je otázka, co je pro nás zánik. Ale i tak je to pravděpodobně záležitost na mnoho tisíců miliard let dopředu. Každopádně už teď je vlastně depresivní, že žijeme v době největší vesmírné aktivity a bude to už jenom smutnější. Vesmír je mladý, vzniká spousta hvězd, máme obří hvězdy jako Betelgeuze nebo Cannis Majoris, to v poměrně blízké budoucnosti (v řádu miliard let) už nebude a naprostou většinu další existence vesmíru budou v podstatě jen červení trpaslíci a pak už jen černí trpaslíci (dodnes neexistující, protože na to je vesmír moc mladý) a studené opuštěné planety putující nekonečnou prázdnotou. Je ale zase možné, že v tom mnohem klidnějším vesmíru bude zase větší šance pro vznik vyspělejších civilizací.