Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Garion (19.10.2020 13:11): Větrák na X570 čipsetu jsem viděl točit se asi tak 2×. Teď jsem se na něj znovu díval a nic, netočí se. Deska ho použije pouze v momentě, kdy je to potřeba vzhledem k teplotě, což se stává výjimečně. Navíc ani v takovém případě není vůbec slyšet. Takže brát přítomnost větráku u X570 jako nevýhodu a pochvalovat si díky tomu investici do X470, nedává z mého pohledu žádný smysl.


@Cobot (19.10.2020 13:16): Pokud máš kvalitnější zdroj, roztočí se v něm větrák pouze při překročení určité teploty/odběru (jako u grafik, nebo chlazení X570 čipsetu :) ). Mám zdroj Seasonic Focus Plus Platinum, který má na zadní části fyzické tlačítko, kterým tento quiet režim vypínáš, nebo zapínáš. Mám ho zapnutý od začátku a zdroj absolutně tichý.
@Cobot (19.10.2020 13:16): Jakoze 0, nula, zero, nada :) Bud muzes koupit zdroj kompletne bez ventilatoru (ten nemam, delaji je spise slabsi a uplne levne vzhledem k jejich vykonu nejsou) nebo muzes koupit zdroj, ktery roztaci ventilator dle zateze/(s)potreby, typicky se ti potom netoci v idle (mimo zatez, napriklad na plose) a v nekterych pripadech ani v zatezi (ten mam ja, aniz bych to hledal, tak mam dojem, ze ventilator se mi roztaci nekde mezi odberem 400-500W).
@Rapier (19.10.2020 12:24): V idle mi toci nejakych 450 a v zatezi (hrani, benchmarky nehraju) maximalne 850, obvykle kolem 650, tak si to trochu posteluj :)

@Cobot (19.10.2020 12:57): Vetrak ve zdroji se mi (vlastne) netoci a mam X470 desku, takze za me dobra investice :) (Kdyz uz sem teda pisu.) Vetraku na X570 neverim z hlediska hluku ani spolehlivosti, takze do toho jsem ja osobne jit nechtel. Zdroj je jen otazkou investice. (A ano, najdes testy zdroju, kde resi u hluk.)
Dát za chladič na procák dva litry je slušný, ale asi proč ne. Ale není pak víc slyšet větrák ve zdroji nebo na X570 desce? Ten na chispsetu asi ne. I když to můře bejt malej levnej šunt, ale co ten zdroj? Jsou někde recenze ohledně hluku větráku ve zdroji?
@Bursoft (18.10.2020 22:44): má zvolen Standard profil pro ventilátor CPU v Gigabyte aplikaci / BIOSu. Ano teploty neskáčou tak razantně jako u AMD chladiče který se vždy u toho roztočil tak že jej nešlo přeslechnout ale max. teploty během testování v CB20 jsou +/- úplně stejné. Zásadní rozdíl je v úrovní hluku. AMD chladič byl slyšet téměř vždy, stačilo otevřít Operu a už se roztáčel, nyní je vše max. tiché. Teď v idle mě Be quit točí pod 600 RPM. V max. zátěži okolo 1300 RPM.
BTW ten nic moc AMD stock chladič (měď základna + 6x heatpipe v mědi) k R7 3700X v pohodě stačil uchladič CPU i v max. dlouhodobé zátěži, ovšem na úkor razantně zvýšeného hluku.
Já mám ale Be quiet! Dark Rock 4, pokud se nepletu Ty a Kwoky máte Be quiet! Dark Rock 4 PRO, což je trochu rozdíl.
Po otvorení jednej časti skrine a pridaní ďalšieho ventilátora mám teplotu grafiky 40°C
@Rapier (18.10.2020 21:45): Mně teda teploty klesly znatelně a především přestaly v idle haprovat mezi 30 a 70 stupni. Ale jinak je to fakt super chladič (ten be quiet, s AMD nesouhlasím moc, přijde mi nic moc, pravda zadarmo asi dobrý).
@RomcaT (16.10.2020 09:40): to neni televizi/reprakama, to je tim dabingem, resp. technologii jeho vyroby , nevim proc , ale dabingovy studio dostane zvlast hudebni stopu s efektovou stopoou a k tomu primijchaj cesky mulveny slovo, ale POKAZDY je to mluveny slovo primichani tissim zvukem, je to snad u vsech filmu , predpodpokladam ze u filmu za tu dobu delal alespon jeden clovek s vyssim iq, cili to asi nebude tim ze by nejakej blb spatne nastavil hladinu hlasitosti jednotlivych adiostop , asi v tom bude nejaky technicky figl, i kdyz pokud si na pc muzu zmatlat vlastni zvuk v amaterskym programu tak nevim co prani profikum udelat stejnou hladinu s jeji profi vybavenim
Kdyby někdo uvažoval o výměně nejlepšího stock CPU chladiče od AMD za produkt třetí strany tak mohu Be quiet! Dark Rock 4 vřele doporučit. Chladič je tak tichý, že ani v jednu ráno v noci kdy je v místnosti i venku ticho, jej neuslyšíte! Přinejmenším ne v mé Fractal Design uzavřené skříni.
Teploty jsou na +/- stejné úrovni jako originál AMD, moc jsem to nesrovnával jen od oka. To mluví jednoznačně pro AMD stock chlazení. CPU ventilátor se točí mezi 800-1300 RPM dle profilu (mám nastaveno Normal) a přes den je prakticky úplně neslyšitelný. Za to ticho to stálo. Po uřvaném stock chladiči vřele doporučuji.

A na závěr viz. ClockTuner for Ryzen. Zatím nevyužito.
Nakonec jsem prostě jen ve schématu napájejí zvolil AMD Ryzen High Performance power plan, BIOS vše default, RAM XMP 3000 Mhz CL16 a výsledek v CB20 504 single core / 4865 multi core.
Nevím jak Be Quiet! ale třeba pasta co přibaluje Noctua je podle mě srovnatelná s MX-4kou kterou jinak dlouhodobě používám.

Btw, nechce někdo nedostatkovou RTX 3080? Zítra bych pokud se nestane nic mimořádného měl mít k vyzvednutí Gainward RTX 3080 nonGS, který jsem objednával v den vydání pár minut po 15 hodině :)
Je Sobota večer, byt uklizený, manželka peče koláč a já se chystám na událost sezóny pokud pomineme Microsoft Flight Simulator. Konečně nastal ten DEN! Demontáž AMD originál chladiče CPU.
Vědom si zdejších rad, zapínám PC, spouštím na cca 10-15 min DCS World abych zahřál CPU, pastu a nevytrhl CPU z patice jak se zde už pár lidem stalo.... U toho rozebírám skříň a hezky čistím od prachu. Práce mi jde od ruky, událost roku co se blíží raketovým tempem se už těší na nový Be quiet! Dark Rok 4 CPU chladič. A pak, mé uši se těší na TICHO!

Montáž není obtížná ale ani ne jednoduchá. Chce to trochu cviku, smart a simply clever. Nechce se mi vymontovat celá MB takže jednou rukou zespodu podpírám plato a druhou montuji uchycení chladiče. Takřka nadlidský výkon, levá ruka mě bolí z těžké Fractal Design case a po cca 15-20 min zápase a 3 pokusech si zpocen utírám čelo. Zvládl jsem to. Už stačí jen nanečisto osadit chladič, zkontrolovat že je vše OK před finální montáží.

A jde se do finále. Ještě jednou pro jistotu očistím CPU hadříkem.

Vyndávám Artic MX-4 CPU pastu a nanáším ji na CPU. A v ten moment se to stane. Jedna kapka. Chvíli mi trvá než mi to dojde. Marně mačkám. Pasta došla. Chlape! Vždyť jsi ty 4 g vypotřeboval na tři staré CPU.

A já se táži. Je pasta přibalená k chladiči natolik kvalitní abych o ní vůbec uvažoval? No nic dnes už si Ryzenu neužiji, ještě že mám ten starší Sandy Bridge.
Kluci máte doma u tv repráky? Nebo chcete li domácí kino. Večer mám totálně nařvanou televizi, protože jak je něco s dabingem tak hudba řve jako kráva ale hlasy nejsou pořádně slyšet. Nastavením zvuku se to nezlepšilo. Takže přemýšlím, že by to vyřešily repráky, které by jsme měli na gauči za hlavou a nemusela na nás ječet tv přes celý obývák. Potřebovala bych něco co se dá přidělat ke zdi, nepadá v úvahu žádný volně stojící. Plus nemusela by to být metrová krabice a kdyby to nebylo za statisíce by bylo tak moc fajn.

Upřímně jsem se ještě ani nedívala co trh nabízí, protože ani nevím jaké parametry sledovat. Poraďte co je u toho důležité, jaké značky preferovat pokud to u tohoto má smysl a případně něco doporučte prosím ;o)

Jinak upřímně na nějakou úžasnou kvalitu zvuku jako tu řešíte u sluchátek moc nedám. Nechci aby to sumelo, aby to dělalo úplně jiný zvuky než po tom člověk chce. Ale nemusí to být nějaký super citlivý zázrak ;o) děkuji
@Garion (15.10.2020 23:28): Zrovna Toshibu X500 5TB mám a teda řvát jsem ji nikdy neslyšel. Tak buď mám zkreslenou představu o tom, co to je 36 dB, nebo jsem hluchej, nebo mám nějakou tišší revizi :)
@Kwoky (15.10.2020 23:07): To urcite (i o jeji pozici), ale nechce se mi verit, ze existuji bedny, ktere umi vyborne odstinit tohle (median nejakych 38dB), ale ventilatory vlastne vubec, takze jsou naprosto zretelne hlasitejsi (kdyz koukam treba na nejake uplne obycejne 120mm za 150Kc, maji udavanou hlasitost neco kolem 25dB, takze to bych povazoval jako nejaky minimalni standard u beden). Samozrejme verim, ze existuji bedny, ktere odstini oboji.
@Garion (15.10.2020 22:35): Je to hodně o bedně. Já mám Fractal Define R3 umístěný pod stolem, v něm dva HDD (oba Toshiby) a disky slyším jen při startu. Při seeku ani ťuk. Ta bedna dělá fakt hodně.
@ZephyrCZ (15.10.2020 22:29): Vsak to je pomerne bezne, pokud neoptimalizujes na ticho. Ja narazel spis na to, ze MCZ to prezentuje tak, ze ma tichy HDD (uprimne jsem takovy jeste nevidel, ale je fakt, ze s ruznymi radami HDD prilis neexperimentuji, treba existuje) a neslysi ho pres ventilatory, coz mi prijde uz docela extrem.
Já tedy nevím jak vy, ale já své větráky u PC slyším. Není to nic hlasitého, takové to ševelení, ale to že PC běží, slyšet uchem jemně je. A pokud zapnu hru, tak se hluk zvýší, jak jdou teploty nahoru a otáčky stoupají. I tak ale, oproti starému PC je to oáza klidu :D
@Chuck (15.10.2020 19:55): No, pokud to byl nějaký starší kousek, tak je to jasné. Já mám třeba v počítači HDD i SSD (a to hned dva) a ten HDD (nový) také neslyším. To už spíše všechny ty větráky.
Lidi, víte, co je na tom SSD úplně nejlepší? Když si dáte ucho k bedně a zjišťujete, jestli ten komp vůbec funguje. :-) Teprve teď vidím, jaký randál HDD dělá.
@mrazikcomp (13.10.2020 22:45): Jestli dobre vidim, tak MCZ tvrdil, ze tam nikde nevidel oznaceni NVMe, o M.2 se snad vubec nezminoval (spravne hledal podporu specificky pro NVMe, jen ji nehledal uplne stastne). A potom se i omluvil, coz je super. A kudos i tobe, ze jsi uznal svou chybu. To kazdy neumi, ac by mel.
@mrazikcomp (13.10.2020 19:08): Zpravu jsi nepochopil. Existuji desky s M.2 slotem, ktery podporuji POUZE SATA M.2 a potom existuji desky, ktere podporuji POUZE NVMe M.2, takze to, ze ma deska M.2 slot, neni v zadnem pripade garance, ze tam pojede at uz takovy nebo makovy M.2 dis. Tudiz se opravdu nestaci divat jen na pritomnost M.2, ale zejmena na to, co podporuje. Ono obecne je M.2 pouze rozhrani (neco jako PCIe nebo USB), to, ze tam neco lze fyzicky zasunout, neznamena, ze to tam i spravne pobezi (v pripadne M.2 zejmena z hlediska BIOSu, v pripade USB zejmena z hlediska ovladacu/OS).
@mrazikcomp (13.10.2020 18:56): Prosim, nesirit dezinformace. Vynatek z https://www.kingston.com/en/ssd/ssd-faq

What would happen if I connect a PCIe M.2 SSD to an SATA-only M.2 port and vice versa?

If the host system doesn’t support the PCIe protocol, the PCIe M.2 SSD will most likely not be seen by the BIOS and therefore would be incompatible with the system. Similarly, with a SATA M.2 SSD installed into a socket supporting PCIe M.2 SSDs only, the SATA M.2 SSD would not be usable.
@MCZ (13.10.2020 14:08): ono stacilo hledat 1x M.2 slot (Key M)* , kecy okolo jsou podruzny , dulezity je to M.2 - to urcuju tu patici pro tyhle rychly disky , to ze tem rychlym diskum se nadava nvme uz s nazvem patice M.2 primo nesouvisi protoze i do ty m.2 se delaji ne-nvme ssd disky :)
@Chuck (13.10.2020 08:19): Pardon, já tě nechtěl nějak zbytečně stresovat, ale opravdu jsem koukal do specifikací na oficiálních stránkách i jinde a nikde jsem NVMe neviděl; nenapadlo mě totiž hledat PCIe 3.0 x4.
Člověk by kvůli některým málem zrušil objednávku! :-( Ještě že to s tím NVMe jsem dopředu věděl.
Zde rozbor nového DIRT 5 na Xbox Series X od Digital Foundry. Nové konzole nebudou žádní PC otloukánci jako Xbox One/PS4, nejen že hra vypadá fantasticky ale navíc Xbox umí i 120Hz mód, WoW. Něco pro Garreta a spol. Škoda že má TV umí jen 100Hz.