@
Kwoky (04.11.2020 12:19): Solární energie může pokrýt úplně všechno, i kdybychom zachytili jen jedno procento tak budeme mít dost :)
Teď vážně - jasně že nemůžeme ze dne na den všechno přepnout na OZE, ale s jejich zefektivňováním (nebo výzkumem jiných alternativ) se prostě k čisté energii dostaneme dřív než když se budou cpát peníze do výzkumu něčeho, co je horší. Každopádně já se nechci zbavovat jádra, jen chci aby se k němu přístupovalo zodpovědněji (a to hlavně ekonomicky).
Jinak mi Německo nepřijde nijak hrozné a podle všeho to tak vyhovuje i němcům. Je to samozřejmě individuální.
@
rtguti (04.11.2020 12:32): Souhlas, čísla neklamou a podle mě potvrzují to co píšu. Postoval jsem článek, kde jsou konkrétní čísla která to dokazují a je to psané člověkem, který má energetiku vystudovanou a obnovitelné energii se věnuje. Jinak ten graf dokazuje, že se JE prostě stavět přestávají a je to dlouhodobý trend trvající 50 let. Jinak je tedy logické že se budou stavět v lokalitách, kde na to před 50 lety neměli a teď se jim JE hodí (a některé ty stavby budou způsob jak vytunelovat miliardy dolarů pro ruské oligarchy :))
A na tom je čo zlé? Negatívne saldo je veľmi pozitívna vec, pretože môžeš energiu exportovať do okolitých krajín, určovať si cenu a podobne.
Je na tom špatný to, že si tu likvidujeme ovzduší a vydělává na tom hrstka uhlobaronů. Nadprodukce je pozitivní v případě že nemá tak negativní externality (a to není jen ovzduší, je to i vystěhovávání lidí z oblastí kde se těží uhlí, zničená krajina).
OZE je drahšia! To za prvé. Obnoviteľné zdroje sú násobne drahšie ako neobnoviteľné a ešte veľa rokov to tak bude. Výskum OZE je oproti JE podfinancovaný? Hovoríš čisto o ČR alebo globálne? Decentralizácia je fajn, ...
Podle toho článku OZE prostě dražší není (
další,
další). Těch zdrojů je hodně a nemám čas je tu vypisovat a pročítat (ta diskuze mi za to nestojí), každopádně jsem laik, ale rozhodně si to necucám z prstu.
Jinak jak tu byla zmiňována ta čína, tak ty opravdu staví jádro ve velkém (tuším že asi 40 reaktorů za posledních několik let), ale nikdo už nezmínil, že do obnovitelných zdrojů investovala mnohem víc než do toho jádra (myslím, že staví hlavně obrovské vodní přehrady).
Co se týče té decentralizace - tyhle problémy jsou řešitelné jednak výzkumem lepších technologií pro uchovávání energie (a to nemyslím jen baterie, uchovávat energie se dá různými způsoby které můžou dávat smysl v různých lokalitách) a další věc je vývoj software, který decentralizovanou síť umožní efektivně spravovat. To je samozřejmě zase hudba budoucnosti, ale nemyslím si, že tak daleké.