QLED i OLED mají své vlastní výhody, a nevýhody.
@
PRIVATE MARTIN (03.11.2020 21:29): On i běžný panel, ne QLED a ne OLED, u dobrých TV odvede velmi dobrou práci, ale pokud bych si měl vybrat, volil bych také QLED, jako @
Garret. OLED má obecně lepší kontrast a lepší podání černé, o tom žádná, ale QLED zase vyniká lepší barevnou přesností a především svítivostí, která je u špičkových modelů zcela mimo chápání jakékoli OLED TV. Na sledování v tmavé místnosti je asi OLED lepší, ale pokud je světlo, QLED těží právě z vyšší svítivosti. Na druhou stranu, ať koupíš TV s jakýmkoli panelem, tak u kvalitnějších TV budeš v domácích podmínkách spokojený se všemi, tohle porovnání je sice hezké, ale v reálu pro běžného zákazníka k ničemu, protože aby ty rozdíly viděl, musel by mít doma více TV a porovnávat.
U TV se v první řadě soustřeď na to, jestli chceš aby to byl především panel, nebo multimediální záležitost. Pokud chceš aby byla TV schopná, soustřeď se na operační systém. Tady na celé čáře prohrává WebOS od LG, tedy firmy, která ve velkém tlačí OLED. Tizen od Samsungu (zástupce QLED panelů) také není žádná hitparáda, nejvíce univerzální je AndroidTV od Googlu, které v TV používá Philips, Sony, či TLC. Důvod proč WebOS a Tizen jsou za AndroidTV je množství aplikací, které na TV můžeš instalovat, tím pádem se bavíme o možnostech, které s TV můžeš mít. AndroidTV také navíc můžeš spárovat se svým mobilem (jeden účet, tedy pokud nemáš jablko, ale i na jablku většina lidí má Google účet :) ), a využívat v TV nativně výhody s tím spojené - YouTube, Google Disk, Google Assistant, YouTube Music apod.
Jednotlivé firmy Ti potom k TV nabízí různé featurky, které mohou/nemusí zaujmout. Samsung třeba umí rozeznat hlučnou místnost a automaticky zesílit složku s lidskými hlasy, Philips má Ambilight nepřímé osvětlení zdi za TV, které je prostě dokonalé a nikdo jiný to nemá, TLC má většinou skvělý poměr ceny k výkonu, LG má u některých TV třeba podporu G-Sync, takže jsou skvělé při spojení s PC s GeForce kartami, na druhou stranu, Samsung zase má Freesync, takže jsou skvělé ve spojení s PC s Radeon kartami, ale také s konzolemi, které jedou na AMD hardwaru, TCL má u některých TV překvapivě dobré vestavěné soundbary, Samsung má možnost tzv. Invisible kabelu, kdy Ti do TV vede fakticky tenký kablík, kde máš data i napájení, a celá jednotka s konektory je mimo (někde pod TV ve skříňce třeba) a tím pádem můžeš TV dát na zeď fakticky jako obraz, s nulovým odstupem, Sony má fajn podsvícený ovladače, nebo autokalibrační SW pro nastavení barev apod. apod. apod. Je toho tuna, dle čeho můžeš vybírat, nejenom typ panelu, či procesor. :)
Důležité také je, že pokud na libovlné TV pustíš Novu s jejich odpadní kvalitou (myšleno nejenom pořady, ale nyní především rozlišení a datový tok), tak je zcela jedno jakou TV vybereš a jdi do té retro, kterou Ti posílal @[neexistující uživatel] :)