Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Mám takový lama dotaz. Mám v podstatě kompletně nový počítač, jediné, co mám staré, je moje stoletá grafická karta, na novou teď nemám.
V podstatě to až tak neřeším, protože nové hry moc nehraju a potřeboval jsem hlavně procesor a paměť na nahrávání hudby atd.

Ale napadla mě myšlenka, nejspíš jste už něco takového řešili, pak se omlouvám. Ale jestli je trochu lepší používat tuhle starou grafickou kartu, anebo jet přes tu integrovanou v rámci úplně nového CPU? Já se v těch parametrech vůbec nevyznám...jako je mi jasný, že obojí je na hovno :-)

moje stará grafika má tohle: odkaz
a grafika v rámci Intel Core i5-9600K by měla být tato: odkaz 

tušíte prosím?
@Charllize (20.11.2021 13:18): "Dokonce někdy ty vetraky foukaji dovnitř. Takže vetrak žene vzduch ven a ta vyfikundace co k tomu je připojena ho cpe zase zpátky." 

Tak člověk nemusí být zrovna PhD., aby mu došlo, že jestli mu notebook vyfoukává horký vzduch dolů, tak mu nepomůže foukat studený vzduch v protisměru... To ještě neznamená, že to je k ničemu. Jen se to musí správně použít.
@Garion (20.11.2021 12:11): Mě cely ten princip tehle chlazení přijde postaveny na hlavu. Ono se to prodava třeba i ke konzolim a je to taky k ničemu. Dokonce někdy ty vetraky foukaji dovnitř. Takže vetrak žene vzduch ven a ta vyfikundace co k tomu je připojena ho cpe zase zpátky. A když to fouká ven tak jediný co to děla tak větší průvan na výstupu vzduchu a hluk. Když to je zespodu tak to chladi maximálně tak ten plast a účinek nula. 
Nevim, mě to cely přijde jako desna placebo pitomost :)
Ale ok muže být ze když se sejdou nějaký příznivější podmínky tak to nějak trochu pomoct muže.
@Charllize (20.11.2021 12:02): Myslim si, ze hodne zalezi na typu laptopu/sasi - zejmena kde ma vetraci otvory. Nemam nazor, jestli je to dobre nebo ne, ale ja treba cetl nejakou recenzi na notebookcheck a tam ten rozdil (vnitrnich) teplot byl myslim 7C, coz uz neni uplne malo. Samozrejme zalezi, jake ty teploty jsou - pokud jsou 70C, neni treba to tolik resit. Pokud jsou 90C, uz by se to nejak resit melo.
@AiMLEzZz (20.11.2021 11:32): Zrovna nedavno jsem koukal na yt jak to někdo testuje a ty výsledky byli směšné. Jak jsem psal, někdy to bylo i horší. A když to fungovalo tak ty rozdily byli minimální, třeba jeden nebo dva stupně případne nic. Jako muže asi být ze se stane ze to někomu funguje ale obecne bych se tím vůbec nezabýval.
@Charllize (20.11.2021 09:39): Proč si to myslíš? Já s ním nemám osobní zkušenost, ale znám několik lidí, kterým externí chlazení uchovalo jinak přehřívající se notebook v podobě použitelné na hraní. Ale samozřejmě základem je vždycky čistit vnitřnosti od prachu a přijmout fakt, že notebooky jsou prostě špatně chladitelné.
Když už jsme se tu zmínili o chlazení, jaký máte názor na účinnost a efektivnost chladicí podložky k notebooku? Synátor mi ji téměř rozmlouval, ale rád bych znal váš názor i nějaké tipy na konkrétní kusy. Poslední dobou svůj notebook na hraní dost využívám, takže bych se o jeho chlazení rád postaral. ;-)
@Kwoky (18.11.2021 19:17): Nicméně velice doporučuji. Disk je perfektně tichý. Moc se ani nezahřívá (He), CMR zápis a poruchovost limitně se blížící nule (HUH721212ALE600 a HUH721212ALE604, ty se objevují u nás. Jsou to stejné disky, jen jinak formátované). Rychlost zápisu jsem naměřil na začátku disku 250MB/s a na konci stále dobrých 145. Čili luxus. Takže pokud má člověk možnost si ho sehnat řekněme za < 3000CZK, tak bych to s tou zárukou klidně risknul.
@AiMLEzZz (18.11.2021 11:53):
1) pokud ti jde o ticho, doporučoval bych nízko otáčkové ventilátory NF-S12A ULN od Noctua. mají max. 800 otáček a jsou neslyšitelné, takže je můžeš nechat puštěné naplno. laborovat s otáčkami je otrava.

2) všeobecně platí, že pokud chceš chladit vzduchem, potřebuješ průvan. to, že přidáš ventilátor do spodní části a necháš ho foukat na grafickou kartu, bude k ničemu, pokud nebudeš vzduch i odvádět ven. zrovna grafická karta si žije tak nějak vlastním životem a je to spíše ona, která ovlivňuje okolí, než aby okolí ovlivňovalo jí. spodní kryt bych neodstraňoval, je to dobrá věc na ochranu disků od tepla.

osobně jsem dost laboroval s airflow a nakonec jsem to vyřešil dvěma oddělenými loopy - první je pro CPU, na který z vrchu foukají dva ventilátory a horký vzduch procesoru jde hned ven zadem bedny skrz dva ventilátory na chladiči. druhý loop je pro GPU, kde dva přední a jeden spodní ventilátor nasávají vzduch a ventilátor v bočnici ho vyfukuje. díky tomu jsem to srazil o 5° níže než u klasického nasávání předem/spodem a vyfukování zadem/vrchem.
@Garion (18.11.2021 23:19): Máš recht. Je to zajímavá myšlenka, ale asi si na to teď reálně netroufnu. Možná kdyby se mi do ruky dostala nějaká slabší, třeba použitá, grafika za levno, což je teď trochu sci-fi, tak bych na tom zaexperimentoval. Ale takhle je to nepříjemný risk.
@Garion (18.11.2021 22:35): Aha, tohle je asi nějaké řešení už od výrobce, kdy ta karta přijde rovnou s vodním chlazením namontovaným, takže v podstatě není co řešit. Já jsem měl na mysli, že bych časem odmontoval původní chladič na kartě a nainstaloval tam vlastní vodní. Ale máš pravdu, vypadá to, že je to hlavně pro dobrodruhy :). Např. podle tohoto si musíš sám zjistit, jaký chceš nejen samotný chladič, ale i všelijaké klouby pro zavedení kapaliny do chladiče, hadičky, pumpu i ventilátor. A pak si to samozřejmě doma složit :D.
@Kwoky (18.11.2021 19:17): Tak je to možná v Americe, ale i v komentářích se tváří, že to není legální. V EU je podle mě plošně zákonem daná nějaká minimální životnost, po kterou výrobce musí poskytovat záruku, tudíž tady by tohle projít nemělo. Ovšem jak to funguje, pokud ten disk koupíš od výrobce ze zahraničí, to nevím.

@Gordon (18.11.2021 16:05): "Tak jasně procák bude mít v idlu o pět stupňů míň, ale za to z této nízké teploty bude muset překonat větší teplotní rozdíly při nepravidelné výtiženosti, protože se rychle zchladí."

Takhle to nefunguje. Ta pointa není, že budeš mít mimo zátěž nízkou teplotu (u chlazení vzduchem budeš mít vždycky minimálně teplotu, která se bude pohybovat plus mínus kolem teploty vzduchu v místnosti) nebo že se čip rychleji zchladí, ale že se právě čip bude celkově zahřívat méně, pomaleji a na nižší maximální teplotu (což ti pak umožňuje ho například přetaktovat, protože teplota bude pořád dosahovat rozumných mezí). Pokud máš velký chladič (za předpokladu, že má dobrý kontakt s procesorem a pasta má dobrou tepelnou vodivost), tak máš jednak velkou tepelnou kapacitu, což znamená, že procesor může vyprodukovat víc tepla, které se disipuje do většího objemu. U velkého chladiče tudíž trvá déle, než se jeho tepelná kapacita naplní, což znamená, že se procesor bude zahřívat delší dobu. Potom velký chladič má také větší povrch, tudíž má větší kontakt se vzduchem, a tudíž ho i lépe odvádí. A právě dobrý tok vzduchu v ideálním případě znamená, že se teplo nikde nehromadí a povrch chladiče odvádí teplo do vzduchu, který má pořád teplotu blížící se pokojové teplotě. A čím větší rozdíl mezi teplotou chladiče a vzduchu, tím efektivněji teplo z chladiče uniká.

@Cobot (18.11.2021 16:46): Podle mě je to blbost. Přítelkyně měla na akváriu pumpu, která okysličovala vodu pro ryby a pokud se zrovna žádná voda neodpařila a nevznikla tam bublina, tak to dělalo jen takový bílý šum, který jsem kolikrát už ani neslyšel, pokud jsem se na něj vyloženě nesoustředil. V pumpě u vodního chlazení se ale voda nemá kudy odpařovat, tudíž by bublina vzniknout neměla, pokud se to na začátku správně naplní.

@Chuck (18.11.2021 17:32): Není to jen o životnosti. Výkon grafické karty je omezený teplem. Už jsem o tom psal v jiném komentáři. V dnešní době jsou karty schopné se za běhu přetaktovat na vyšší výkon. Když se teplo v kartě hromadí, tak se takt postupně snižuje, aby se teplota držela v rozumných mezích a samozřejmě pokud se přehřívá, tak bude i výkon mizerný. Takže s lepším chlazením si vlastně kupuješ kartu s větším výkonem. Karta, která má jen pasivní chladič, ti pojede na plný výkon třeba patnáct minut a pak už to bude jen horší, zatímco karta s kvalitním chlazením ti může klidně jet na plný výkon neomezeně dlouho. Nemluvě o té životnosti.

Každopádně já to ani nechci tak kvůli té životnosti nebo proto, že by se mi to nějak "vyplatilo". Prostě mě to akorát baví a rád si s tím hraju, aby to fungovalo co nejlíp.
Narazil jsem na takový zvláštní bizárek. Serverový disk Western Digital 12TB Ultrastar DC HC520 se prodává s tím, že výrobce neposkytuje záruku a ta jde kompletně za stavitelem systému (OEM). Přitom se disk dá koupit v běžném maloobchodě (např. CZC, TS Bohemia a další). Jak je něco takového možné? Už jste se s tímto přístupem setkali?
Mrkněte na recenze na Amazonu. Dost depresivní čtení: odkaz

EDIT: Tak ten maloobchodní má jiné P/N (part number) než ten OEM. Konkrétně je to 0F30146 a 0F29597. Obchodně je to tedy jiný disk, i když má stejné parametry.
@Chuck (18.11.2021 15:52): Čím víc tepla grafika generuje, tím větší je šance, že časem chcípne (tím myslím třeba pět let). Nejčastěji je to kvůli tepelnému namáhání a vytvoření mezery v místě, kde má být kontakt. Dobrým chladičem se tomu dá částečně zabránit.

@Chuck (18.11.2021 17:32): Lepší chlazení je tišší. Za to se platí a je to podle mě hlavní motivace, proč do toho jít. Na nějakou životnost asi nemá moc smysl koukat, protože morálně grafika zastará dřív než stihne zdechnout.
@Gordon (18.11.2021 16:05): Jo, já tomu principu rozumím, nicméně právě občasná doporučení typu "Neber tu a tu grafiku, vem tu o 2k dražší a připlať si tak za lepší chlazení" mi přijdou, jak sám naznačuješ, trochu neopodstatněná.
@Chuck (18.11.2021 15:52): Chlazení to teplo především odvádí, teplotním výkyvům přímo na čipu nebo paměti nezabrání, nejlepší pro životnost je, když je teplota stabilní bez velkých výkyvů, což je u her prakticky nemožné. Ta teplota může být klidně 70 nebo 80 stupňů, ta věc je na tuhle provozní teplotu dělaná, nejvíce životnost snižují změny teplot, a těm se zabránit asi nedá.
A jak píšeš, ty komponenty stejně časem zestárnou technologicky dřív, pokud člověk nemá pech. Nevidím potom moc smysl investovat do ohromných chladících bloků jak v jaderné elektrárně. :-D Už třeba ty vaše "double" krémové Noctuy mi přijdou brutálně over-the-top.
Tak jasně procák bude mít v idlu o pět stupňů míň, ale za to z této nízké teploty bude muset překonat větší teplotní rozdíly při nepravidelné výtiženosti, protože se rychle zchladí.

Pokud chce někdo mít ve skříni luft, tak určitě je to super kvůli prachu, které rádo zadržuje to teplo. Pokud někdo uvažuje nad vodníkem kvůli hluku, tak by měl být obezřetný, viz. video, co jsem poslal. Zase to teplo ale odvádíš co nejvíc od komponent, které jsou jinak téměř studené.
@Kwoky (18.11.2021 02:00): Mě by kolikrát zajímalo, jestli to chlazení, které se nejen tady u grafik tolik řeší, má opravdu tak velký vliv na životnost karty z hlediska jejího možného většího přehřívání. Já osobně jsem tohle nikdy neřešil a věřím, že jsem na hůře chlazené grafiky určitě nejednou narazil a ve finále mi všechny vydržely stejně dlouho, tj,. kolem 5 let.
Já to mám takhle - https://i.postimg.cc/BbKT8SPJ/airflow.png

Pokud jde o hluk, tak víc pomalejších fanů udělá lepší službu, než méně na vyšších otáčkách. Za mě má smysl osadit každou pozici, která jde. Začínal jsem na dvou intake vepředu a jedním outtake vzadu a postupně jsem tam doházel i ty dva spodní a dva horní. Spodní horní a zadní jsou regulované programem k desce, přední mám na regulátor na skříni (FD Define R5), kdy jedou na minimální voltáž a zapínám občas vyšší rychlost jen v létě.<!-- Used for easily cloning the properly namespaced rect -->
@AiMLEzZz (18.11.2021 12:23): Vodní blok ti bude skřípat a bublat při chodu pumpičky, podle mě je to mnohem rušivější než stálý šum větráku.

Podle mě se nevyplatí tryhardid chlazení za tisíce které ti teoreticky prodlouží životnost něčeho, čehož životnost může být tak dlouhá, že to bude již zastaralé a jak píšeš sám - budeš stavět novou sestavu, třeba, nědky za pár let.
@Gordon (18.11.2021 12:00): Spíš s hlukem než s chlazením. Ale když už to jdu jednou řešit, tak to chci udělat nejlíp, jak to zvládnu. Chtěl bych, aby mi ty komponenty vydržely co nejdýl, a taky ta skříň je skvělá, takže jestli budu třeba za pět let stavět novou sestavu, tak ji použiju znova a chtěl bych průtok vzduchu mít dobře vyřešený.
Máte tu někdo zkušenost s optimalizací chlazení a průtoku vzduchu v PC? Měl bych pár otázek. V současnosti to u mě vypadá takto (omlouvám se za takovou blbou fotku, ale nechtělo se mi všechno vypojovat a dávat PC na stůl). HDD a zdroj jsou oddělené takovým tím krytem na spodu, pod grafickou kartou je žebrování. Jak je vidět, dva ventilátory nasávají, jeden odsává (plus ventilátor zdroje nasává zespod skříně).

1) Všechny ventilátory bych chtěl vyměnit za tižší a hlavně čtyřpinové, abych mohl ovládat otáčky. Pokud bych k ventilátorům vpravo přidal ještě třetí, který by foukal do onoho tunelu vespod, odděleného krytem, je vidět, že část ventilátoru by částečně vyčuhovala nad kryt. Vadí to něčemu (např. bude vznikat nějaký vír)? Měl bych případně ten spodní kryt úplně oddělat?

2) Má smysl montovat další ventilátory do spodu skříně? Zdroj už svůj ventilátor samozřejmě má, ale napadlo mě, že by mohl jeden ventiátor nasávat studený vzduch zespod čistě pro grafickou kartu. Ovšem otázka je, jestli to stojí za to.

3) Do budoucna uvažuju, že bych zkusil na grafickou kartu namontovat vlastní vodní chlazení. Tady je ovšem pak problém, kam s radiátorem. Ideální by bylo nainstalovat ho nahoru, protože vrchní kryt lze vyměnit za žebrovaný, který propouští vzduch, ale jak je vidět na fotce, spolu s ventilátory bych ho nad chladič procesoru asi sotva nacpal. Četl jsem názor, že radiátor je možné nainstalovat taky na venkovní stranu skříně, ale moc nevím, jak si to představit. Kudy by do něj vedly hadice? A měly by ventilátory namontované takto těsně nad chladič procesoru vůbec odkud brát vzduch?

4) Druhá možnost je nainstalovat radiátor na přední stranu skříně, což hodně lidí také doporučuje. Ale moc tomu nerozumím. Pokud bude studený vzduch zvenčí proudit přes radiátor, nepůjde tím pádem teplý vzduch přímo procesoru a ostatním komponentám?

5) Moje skříň už má na zadní straně fan hub, respektive dva - jeden třípinový s pěti sloty, druhý čtyřpinový s čtyřmi sloty, z nichž už je jeden obsazený. Lze před připojením do hubu spojit například přední ventilátory do jednoho a je to dobrý nápad?

6) Měly by přední a zadní ventilátory jet na stejných otáčkách, nebo by měly být nastavené separátně?
@Kwoky (17.11.2021 12:26): Máš po ruce nějaký relativně spolehlivý zdroj o tom, že GPU Asus Dual nemají zrovna nejlepší chlazení? Nechci to proto, že bych měl v úmyslu to zpochybňovat, ale dost jsem se o tuhle řadu zajímal už před koupí RTX 2060 Super, ale nakonec šel z nějakých, už nevím jakých důvodů, do řady MSI Gaming X.
@speedevil (17.11.2021 16:12): Pokud bys chtěl koupit hotovou sestavu, tak sem hoď pro jistotu odkaz. Někdy to bývá od výrobců dost bída, tak třeba tě před kliknutím na "odeslat objednávku" ještě zachráníme.
@speedevil (17.11.2021 16:12): Aorus engine je odpad, odinstaluj ho. na udělání vlastní křivky ti stačí MSI afterburner, můžeš s ním nastavit křivku pro jakoukoliv GPU, jen měj na paměti, že bys ho měl mít pořád na pozadí běžet, když tu appku vypneš, tak se GPU řídí podle BIOS nastavení.
Dík za info. Já nejsem takovej ten "tuner" kterej se snaží pc-komponent ždímat na limit, takže to beru tak jak to je. Ale to chlazení - to bude určitě důležitá záležitost (teda pokud si z toho budu jen na základě internetovejch recenzí udělat pro mě nějaký užitečný závěry). Mam tu teď GPU Gigabyte s Windforce a líbí se mi, jak to maj vymyšlený - při obyč práci na Win je z GPU klid aniž bych to řešil nějakym nastavovánim v dalšim SW, protože do 50°C se větráky neroztáčí vůbec, takže zapínaj až při hraní a i pak se mi zdá, že v zátěži chladí ne nijak hlučně (ale to se dá těžko popisovat ten hluk, každej to vnímá jinak). Slyšel jsem o tom, že si můžu (u jakýkoliv?) GPU pomocí dalšího SW poštelovat průběh otáček vs.teplota GPU, ale ještě jsem to nezkoušel. Umí to MSI Afterburner? Ten zatim používam jen na monitoring teplot, pořizování screenů, popř.nějaký to video ze hry. k GPU mam nějakej Aorus Engine, ale přiznam se, že nevim, jestli a jak to využít. Já jsem sice zvědavej ohledně pc-komponentů, ale vzhledem k tomu, jakej ten "kutil" přes tohle jsem, bude pro mě asi nejjednodušší si vybrat nějakou hotovou sestavu a provozovat jí tak jak je.
@speedevil (17.11.2021 11:39): Čip a tedy výkon je u všech značek vícemeně stejný, máš různé OC verze, které jsou mírně přetaktované a podobně. Takže výkonostně na tom moc nezáleží ale záleží na tom, jaké chlazení ta značka na to dokáže dát. Můžeš si všimnout že ceny jsou různé, většinou je to tak, že nejlevnější značky mají to chlazení pochybné, tj. stěží se to uchladí nebo je super hlučné, naopak u drahých zase to chlazení bude většinou fajn, ale připlácíš si tam za naprosté kraviny, jako je RGB podsvícení nebo nějakej rádoby gamer fraktál design. Za mě tedy zlatou střední třídu a dopředu si najdi porovnání, co dělají třeba kanály na YT, kde jednotlivé chlazení značek porovnávají.

U highendu se třeba nyní docela vychvaluje TUF edice od Asusu a já mám 3080ti of Gigabyte Eagle a taky bych řekl, že je to velmi solodní typ chlazení. Jen jsem si musel udělat vlastní křivku chlazení, protože ta "z továrny" mi nechávala grafiku vyběhnout do 85 stupňu a tudíž "throtovala", na což jsem přišel díky radám tady na DH.

Každopádně dnes budeš nejspíš rád, když za normální cenu vůbec něco seženeš. Protože čipů je nedostatek a vypadá to, že to ještě nějakou dobu potrvá.
@AiMLEzZz (17.11.2021 11:53): Dobře popsáno. Jen doplním, že samotná značka ještě nic moc neznamená. Výrobci mají několik modelových řad. Třeba Asus a jeho řada Dual stojí v chlazení celkem za prd, naopak Strix má chlazení těžce naddimenzované. To samé Gainward a jeho řady Ghost (chlazení jen aby se to neuvařilo) a Phoenix (high end). Dá se předpokládat, že výrobci vybírají lepší čipy do těch vyšších řad a horší čipy do těch horších. A pak je to jen na kupujícím, jestli si chce připlatit za chlazení nebo ne. O stupeň pomalejší čip s nejlepším chladičem může stát tolik, jako vyšší čip s nejhorším chlazením.

Poučení? Číst recenze konkrétních modelů karet.
@speedevil (17.11.2021 11:39): Taky jsem tohle nedávno řešil. Tyhle značky jsou v základu výkonnostně stejné, ale můžou se lišit v některých drobnostech. Různé značky dávají stejné kartě různé chlazení, od pasívního chladiče a jednoho ventilátoru přes víc ventilátorů až po hybridní nebo vodní chlazení. A od toho se pak odvíjí věci jako hlučnost, životnost, záruka, (RGB,) provozní teplota a od provozní teploty i možnosti přetaktování za běhu. Karta se solidním chlazením bude schopná běžet déle naboostovaná, tudíž ti delší dobu poskytne lepší výkon. Samozřejmě jen u karet, které tuhle featuru podporují. Některé karty už jsou od výrobců předem napevno přetaktované, čímž se ten výrobce v podstatě zaručuje, že jeho chlazení je dostatečně solidní. Ještě se mohou lišit napájením a velikostí. Moje RTX 3080 Ti je například napájená přes 2 x 8-PIN, ale jsou i verze, které chtějí 3 x 8-PIN, aby zaručily dostatečné napětí pro přetaktování a chlazení. V ideálním případě by sis pročetl recenze na všechny značky a jaké dělají implementace karet, ale na současném trhu si asi vybereš jen kartu za rozumnou cenu a přečteš si, jestli ji daný výrobce vyloženě nezmrvil.

EDIT: TLDR: Pokud nejsi nějaký powerbuilder, který hledí na každý ztracený frame, tak je to v podstatě jedno. Pokud z dané karty ale chceš vymáčkout maximum, tak to má smysl řešit. V praxi se bavíme o zisku v jednotkách procent výkonu, v některých extrémních případech možná třeba až deset procent, ale víc většinou ne. Však se podívej na ty benchmarky. Jestli víš, že další kartu budeš kupovat až za dlouho, tak má smysl řešit, jestli má daný výrobce slušnou pověst a solidní chlazení.

EDIT 2: Tak to s těmi jednotkami procent beru zpátky. Záleží na konkrétní kartě, ale co jsem se tak díval, tak třeba u mojí karty jsou ty rozdíly mezi nejhorší a nejlepší kartou až třeba 25 procent, což je opravdu hodně. Samozřejmě ale ty nejhorší a nejlepší karty nejsou vždycky k dispozici. Musíš porovnávat, co je zrovna je, a pak si spočítat, jestli ti ty peníze navíc stojí za to. I když zase narážíme na to, že současný trh je teda dost šílený.
Dotaz ohledně GPU: Nejsem ajťák ani člověk s podrobným přehledem o herním PC-hárdvéru, ale tak nějak aspoň podle nějakejch těch informacích o "benčmarks" testech z různejch www-stránek přibližně tušim, jakej model GPU asi potřebuju např.v případě apgrejdu na základě zkušeností s předchozí GPU... ale koukam, že nestačí vybírat jenom podle "čísla" označující typ, např. "1660Super", ale abysme to my laici asi měli složitější, jsou různý "značky" (nebo co to je) se stejnym číselnym typem GPU - takže mě zajímá názor zkušenějších, jestli mam řešit tu "značku" - např. Zotac - znamená to něco důležitýho, nebo je to jedno a když chci např.1660S, tak si vezmu jakoukoliv 1660S a je to jedno? (*neberu teď v úvahu všelijakou situaci ohledně dostupnosti GPU, zajímá mě to teoreticky na základě vašich zkušeností)
@Gordon (16.11.2021 13:52): Asi ano, ale nejsem si jistý, že fungujou spolehlivě.

@Cobot (16.11.2021 19:27): Já teď měl v ruce Redmi Note 9/10 (nevím přesně) Pro a tam to jde právě jen když člověk ručně klikne na tlačítko nahrávat a ještě to hlásí mě i volanému, že hovor je nahráván. To není úplně to co hledám. Chtěl bych funkčnost jako má Redmi Note 5 - bez jakékoliv mé akce se hovor automaticky nahraje a uloží pro případné pozdější využití aniž by to hlásilo to nahrávání.

@mazar1234 (16.11.2021 22:44): Já to nepotřebuju k soudu ani k žádným jiným nekalým praktikám. Má potřeba je prostá - kolikrát si něco po tel. domlouvám třeba za jízdy v autě, kdy nemám možnost si něco zapsat (čas a datum schůzky atd.) takže celkem často se pak později k hovoru vracím, abych si dotyčné info vytáhl. A jen mě vyděsilo, že bych při případné výměne přístroje o tuhle možnost přišel.

Každopádně nabíjecí konektor opravený (600,-) a už jsem se rovnou informoval, na kolik přijde výměna baterie do budoucna, takže snad s Notem 5 vydržím ještě dlouho :)
@Thellwin (16.11.2021 12:42): nahrávání zmizelo z telefonu tuším s androidem 10. Právě kvůli gdpr. Dneska už tam normálně zas je. Měl jsem ho na Nokii 7 a teď ne Redmi 10pro. Při hovoru máš jedno z tlačítek nahrávání. Jediný co je "problém" že to nefunguje na tajný nahrávání. Přehraje to hlášku, že hovor je nahráván což slyší i druhá strana.

Nevím jestli to umí nějaký telefon na tajnaka s ofiko androidem. Jinak asi root. Tedy jestli se telefony ještě rootujou. Ale asi jo.