Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

Ta meta rovina Resurrections je místy fakt vtipná. Třeba když jsem tam viděl Chada Stahelskiho, kterej hrál fake manžela (jmenujícího se Chad) Trinity. A kdo je Chad Stahelski? Fake Neo z původní trilogie, alias Keanův stunt double :) A mimo jiné tedy také režisér Johna Wicka.

Je opravdu škoda té slabší akce, ale vzhledem k tomu že točili během Covidu a asi nemohli spolupracovat s původním HK týmem se to dá přežít.
@hanak_v_exilu (24.12.2021 09:09): to je zajímavá úvaha, která je asi pravdivá, nicméně třeba v roce 99 jsem si uvědomoval, jak moc zásadních a skvělých filmů vzniklo (za mě nejlepší rok vůbec), ale to mohlo být i tím mládím.
@Charllize (24.12.2021 01:36): Takové filmy vznikají. Zdá se že jich v minulosti bylo víc, ale to je tím, že minulost je dlouhá a "teďka" je krátké. Plus se pořád objevují pokračování a parazitování na nostalgií prosycených věcech - a to je většinou boj který se nedá vyhrát. Všechny moje oblíbené frančízy dostaly pokračování a pochopitelně se žádné nemohlo rovnat mému oblíbenému dílu. Jenže Ridley Scott jednou natočí rozháraného Covenanta a pak přijde s výborným Posledním soubojem.
@pajmič (24.12.2021 00:32): Tak úplná kravina to není. Nejhorší je jistá lacinost, zasazení jak v Maďarsku a tak nějak pocit ze to je úplně zbytečny film který žádnou třešničku na dort původní trilogii nedal. 22 let starý Matrix působí lip úplně ve všem, je to k zamyšlení proč dnes vznikají filmy které na plno dřívějších předchůdců nedokážou dosáhnout ackoliv by jeden myslel ze by se mělo dojit dal. Je to možná podobná degradace jako u her kdy skutečně legendární hry vzniknou jednou za uherak, kdežto minulost jich je plna. Nebo jsem jen už starej, vše jsem už viděl a znudene speju do rakve :)
@Paul (23.12.2021 23:45): Na tvé dojmy jsem se těšil! :D No jo, o akci už jsem psal, tak to nebudu dál rozvádět. Trinity a Neo mají lepší chemii než v předchozích tčech dílech dohromady a Bugs je sympatická a super cute :) Na YT a ČSFD je to nával fekální hmoty, kde se většina tváří, že je to vřed na prdeli lidstva. Je to film za 3/10? Je to sranec? Ne. Je to jiný? Jistě. Je to lepší než sequely? V něčem jo, v něčem ne.
Teď jsem přišel z kina - Matrix Resurrections. A za mě...super! Výhrady by se našly, není to tak luxusně natočený jako trilogie, akce je skutečně bohužel slabší a bez pár věcí bych se obešel, ale ten metaúvod mě hodně bavil, neo i trinity na to furt maj a charisma jede, emoce fungovaly, nová kapitánka sympatická a...nejvíc mě na tom prostě potěšilo to, že to narozdíl od Terminator:DF nebo SW:Sequels nebo Alien: Prometeus nebo Witcherflix nepošlapává původní trilogii a i přes ten sebekritizující metarozměr to vlastně docela citlivě navazuje. Nemám problém to považovat za kánon. A je to tedy místy dost vtipný, in a good way. Šel jsem do toho s tím, že raději čekám sračku (ten Terminátor mě fakt vyškolil), ale Wachowská mi nadělila docela příjemnej dárek k vánocům :)
Tvl a John Wick posunutej z května až na příští rok na březen. Slušná delay... :(
Tak dojmy z Matrixu jsou vesměs průměrné - nejsem zklamaný, ale ani nadšený. Nebude to žádná kultovka jako jednička, je to tak na jedno pokoukání, po čase na druhé, aby do sebe všechno zapadlo, ale to je tak všechno. Největší mínus je tragická shaky-cam akce, díky které jsou akční scény spíše utrpení. Vyměnil bych pár herců, kteří se na své role vůbec nehodily, jinak to šlo.
Lepší a srozumitelnější story než předchozí sequely. Akce je v rámci série bída (to se stává, když choreo a tréning nešéfuje fucking legend jako Yuen woo-ping jako v trilogii), v rámci hollywoodu však standard, nic úžasnáho, ani hroznýho.
https://www.youtube.com/watch?v=VZ-puqIwoAU
Zajímavý video, Sabaton má stejnej problém jako hry viz kontroverze kolem hákáčů u her z druhý světový apod.
Jestli takhle bude civilizace dál pokračovat tak lidi budou vypadat jako goobaci ze south parku a media jako filmy,hudba a hry budou bez duše s jednim jediným "správnonázorem".
Já na to chtěl jít do kina, ale teď na to kašlu, když prý ani akce nestojí za nic :( Viděl jsem těch pár klipů (Neo vs. Morpheus atd.) a to mi přišlo hodně špatný.
Tak jak čtu reakce na nový Matrix, vypadá to, že to skutečně dokázali posrat... Taková škoda.
Vzhledem k tomu, že jsem letos přečetl celou jednu knihu (většinou už čtu jen žlučovité nápisy v novinách), tak jí dávám na první místo (byla fajn :-) )
A přečet jsem ji jenom proto, že jsem ji dal mámě loni k Vánocům a chtěl jsem ji dokázat, že je dobrá a měla by si ji přečíst. No, neúspěšně :-)

@Drolin (21.12.2021 16:49): cool
@Zoltan (21.12.2021 21:07): 1Q84 je nejlepší! A pak Ptáček. Třetí je Kafka.

@Fritol (21.12.2021 20:42): Tak to bych nečekal, že budou Čáry první! :D

Ale bohužel náskok nemáš jak v koupených, tak v přečtených. Ale to je jen logické, když si začal později!
Nacume ti podle mě sedne. Možná i více jak Murakami.

Jinak na další rok si připravuji více čínské literatury,
Bratři <span class="pozn italic">a Žít! 2014, Jü Chua
Bible osamělého člověka 2012, G. . Xíngjiàn
Padlá metropol 2020, Ť. Pching-wa (pseudonym)
Kdopak se baví 2019, Liou Čen-jün
@Fritol (21.12.2021 21:03): Jo, proto jsem napsal romány, povídky jsou fajn, ale není to ono. Hlavně ty krásně ilustrované knižní povídky (Spánek, Birthday apod), to není to pravé ořechové.

Na příští rok mám připravené 1Q84, Komturova smrt a Tancuj, tancuj, tancuj. Příští rok vyjde ještě jeho nový román a pak budu doufat že vydají jeho první dva...
@Fritol (21.12.2021 20:55): To chce, jen ať je pořádná poptávka, bylo by fajn kdyby toho u nás vyšlo víc.

A když to obrátím, ještě jsem od něj nečetl špatný ani průměrný román, Murakami je sázka na jistotu. Tedy Haruki :D
@Zoltan (21.12.2021 20:51): Polévku rozhodně dám příští rok, na to se těším.

Afterdark a Norské dřevo mám nejraději od něj. Je fakt, že kdyby to bylo delší, tak to mohlo být ještě lepší, ale stejně... každopádně ona to byla moje první kniha od něj, tak to asi taky udělalo své. Pro mě je zas top Norské dřevo, i celkově, zatím. :D A dokonce to mělo úspěch i u kamaráda, který jinak v podstatě nečte. Norské dřevo u něj zdá se nastartovalo novou zálibu aspoň trochu, teď mu cpu japonské knihy furt. Je potřeba to propagovat.
@Fritol (21.12.2021 20:42): Tak jako odpustím no...i když Kafka na pobřeží je má nejoblíbenější kniha vůbec, nejen od Murakamiho :) btw jsem letos od něj přečetl i Afterdark, super noční atmosféra, ale je strašná škoda že je to tak krátké, více to propracovat a rozšířit, byla by to pecka :)

Čáry jsou celkem fajn, od Rjú Murakamiho se mi nejvíc líbilo V polévce miso, taky solidní psycho :)
@Drolin (21.12.2021 09:58): Kokoro a Případ astrologických vražd rozhodně kupuju příští rok! Ať si udržuju náskok před tebou. :) Kočka na cestách mám koupeno již delší dobu, příští rok by to taky mohlo padnout.

@Zoltan (21.12.2021 17:35): Cesta byla snad moje první přečtená kniha, pokud nepočítám nějakou povinnou četbu na základce. A nejspíš i důvod, proč jsem si tenhle komorní postapo žánr tak oblíbil i co se filmů týká. Jinak u mě teda Norské dřevo > Kafka.

Osobně jsem dal letos na databázi jen jednou 5*. A to knize Úzkosti a jejich lidé. Moc krásná kniha, místy depresivní, smutná, pak zas opravdu dost vtipná, motivační, ze života... Takové mám rád.

Co pak stojí za zmínku z těch 4*, tak:
1. Čáry (Rjú Murakami) - Četl jsem Piercing a Nekončená, téměř průzračná modř a tahle zatím od něj nejlepší. Každá kapitola o jiném člověku, kteří si "předávají štafetu", ale všechny je spojuje docela smutný život na okraji společnosti. Fakt super nápad.
2. Než vystydne káva (Tošikazu Kawaguči) - Moc milé povídky, které zahřejí u srdce. Musím mrknout i na filmovou verzi.
3. Žena ve fialové sukni (Nacuko Imamura) - Nečekaně překvapivé pojetí stalkingu. Opravdu originální nápad.
4. Kim Čijong – ročník 82 (Čo Namdžu) - O postavení žen v korejské společnosti, přičemž spousta negativních věcí bohužel přetrvává dodnes a překvapivě i u nás. Fajn kniha pro každého "slušnočecha".
5. Baby Jane (Sofi Oksanen) - Tohle bylo asi největší překvapení letos. Vzal jsem to ve výprodeji za nějaký směšný peníz, přečetl jsem pár stran a přišlo mi, že to bude jen samoúčelná nuda z lgbt komunity plná prosté snahy šokovat, ale ve výsledku to byl fakt čtivý příběh o dvou psychicky nestabilních holkách a jejich snahy přežívat. Jsem rád, že jsem to hned nevzdal.
6. Město zlodějů (David Benioff) - Tohle jsem četl čistě kvůli Last of Us, protože to prej byla jedna z hlavních inspirací. A opravdu tam nějaká podoba je. Docela zajímavý pohled na válku ze sovětské strany, který nepojednává o žádných hrdinech, ale o obyčejných klucích.

No a pak ještě Kafka na pobřeží, tam Zoltan odpustí ty 4*, ale Haruki má i lepší díla. :)
Z knih, které jsem četl mě nadchla tetralogie Rytířské bitvy a osudy od Jiřího Kovaříka. Dostal jsem na sérii tip kvůli jedné deskovce a nakonec jsem koupil deskovku i celou tuhle literaturu faktu, psanou neuvěřitelně čtivě.
Tento rok jsem téměř nečetl, nebyl čas ani nálada. Teď čtu zrovna Lovecrafta z minulých Vánoc, sebrané spisy. Abych měl aspoň vyklizeno na příští rok pro nový.

Jinak jsem mimo jiné přečetl:
Atlasova vzpoura, Zdroj od Ayn Randový
Budování státu od Peroutky
Klasický detektivky - 3x Phil Marlowe, 3x Perry Mason, 3x 87.revír :)
Údolí rozhodnutí od M.Davenportový
@Zoltan (21.12.2021 17:35): Samé mé oblíbené knihy!

Pohřbení ve snu – Deset a jedna japonská detektivka pro mě asi největší překvapení (četl sjem před rokem). To byla opravdu bomba a od té doby vyhledávám zase více detektivky.

A Mišima opravdu talent, takto dobrou knihu napsat v tak mladém věku.
@Drolin (21.12.2021 09:58): Pěkné. Gamebooky na šestém místě? :D

Svou letošní top 10 bych seskládal nějak takhle. Prvních pět knih dostaly ode mne na databázi knih 5*, zbylé jsou nejlepší čtyřhvězdičkové.
1. Kronika ptáčka na klíček (Haruki Murakami)
2. Zpověď masky (Jukio Mišima)
3. Norské dřevo (Haruki Murakami)
4. Jméno růže (Umberto Eco)
5. Sto básní: Svět staré japonské poezie 
6. Cesta (Cormac McCarthy)
7. Pohřbení ve snu – Deset a jedna japonská detektivka 
8. Mlčení (Šúsaku Endó)
9. Pampeliškové víno (Ray Bradbury)
10. Za sklem (Sajaka Murata)

Stále platí že mým nejoblíbenějším spisovatelem je Haruki Murakami, ačkoli můj nejoblíbenější román Kafka na pobřeží zůstal stále nepřekonán, i když Kronika byla fakt o kousek. Zpověď masky je hodně silný a výborně napsaný román o vyrovnávání se s vlastní identitou, tady jsem fakt nečekal že to bude tak dobré. Norské dřevo patří mezi Murakamiho nejlepší, skvělá atmosféra a na konci dokáže pěkně zasáhnout. Jméno růže je skvělé, mohlo by být i výš, ale je tam někdy až moc různých filozofických diskuzí, na které není někdy při čtení nálada.

Sto básní je nádherná kniha, umělecký skvost a je radost ji mít v knihovně :)
Tohle ohledně toho witchera taky leccos vysvětluje, proč v průběhu natáčení první sezóny odešel Alik Sakharov, kterej měl být jeden z dvorních režisérů. Aneb když člověk co režíroval jedny z nejlepších epizod Sopranos, Game of Thrones, Rome, Black Sails, House of Cards ví hovno, zatímco scénáristka Defenders ví všechno a má svojí geniální vizi.

Forbes: “I’ll be honest, I was blown away by your work in The Witcher.”

Alik Sakharov: “Really? It’s the opposite for me. I judge my work quite critically there.”

Forbes: “Why?”

AS: “You see, in my perception, Eastern-European literature has a completely different pace. It is no coincidence that Andrzej Sapkowski has so many storylines and characters. The producers set the task of setting the adaptation at an action pace and filling it with colorful special effects. That was their vision. My vision was very different and I tried to convey it to them, giving my arguments. Unfortunately, I was not considered convincing enough, so I decided to leave the project.”

Forbes: “Sorry to hear that. During my interview with Henry Cavill, he said you were one of the few directors who has the right approach to actors. You explain things softly, but very clearly.”

AS: “Glad to hear it. By the way, Henry Cavill is the best thing in The Witcher, in my opinion. He absolutely nailed the role. Moreover, he is a very flexible actor who is able to listen and learn. I sincerely hope that he has many interesting and good projects ahead.”
Nejdůležitější žebříček na konec! Tedy pro mistry čtenáře @Zoltan: a @Fritol:, kteří to zde pak doplní o své.

1. Kokoro (1914, Sóseki Nacume)
2. Případ astrologických vražd (1981, <span class="pozn italic">Sódži Šimada)
3. Germinal (1885, Émile Zola)
4. Platforma (2001, Michel Houellebecq)
5. Mnich z hory Kója (1900, Kjóka Izumi)
6. Gamebooky (Pod strašidelným zámkem, Najdi SMRT, Raketoplán Poutník)
7. Berserk 1-6 (1990, Kentaró Miura)
8. Kočka na cestách (2011, Hiro Arikawa)
9. Odstíny smutku (Saigjó)
10. Balónky oběšenců a další hororové příběhy (2015, Džundži Itó)

Moji nejoblíbenější knihou je Polštář z trávy, a stejně tak autorem Nacume, takže Kokoro (asi nejznámější dílo Sosekiho) bylo sázkou na jistotu. A je to ještě lepší, než jsem čekal (i český překlad, který je jednoduše příjemnější než anglický - a sedí ke knize více). Zpočátku akademické disputace studenta a učitele, následně návrat za rodinou, a na konec vyjevení minulosti. Jednoduchá zápletka, ale zcela aktuální. A klasicky se to čte velmi dobře, jak už je to u ich formy u japonské literatury zvykem.

Podobně dobré bylo další klasické dílo z Japonska, a to detektivka Případ astrologických vražd. Hlavní inspirační dílo (vedle Ten Little Niggers) pro Umineko, takže samozřejmě skvělé (od záhady zavřeného pokoje po sestavování Azoth). Skvělý vstup do žánru japonských detektivek.

Ohledně nákupů, tak tím nejpovedenějším bylo Musaši za 239 Kč:)). Plus další nová vydání z tohoto roku, Prsa a vajíčka, Tancuj, tancuj, tancuj a možná i Ostrov ztracených vzpomínek (ale po nákupu jsem zjistil, že to má být jaksi i fantasy, takže chuť si toto dílo přečíst opadla!).
Já sem rád, že si západ tu definici pozměnil, protože se tak nemíchá pro mě nuzná západní animace(čest výjimkám) s anime.
@M.a.t.t. (20.12.2021 14:17): Oficiální definice my ass. Jen k anime jich je plný pytel. Jedna bude "japonský animovaný seriál", další bude "jakýkoliv animovaný seriál/film" (páč anime znamená prostě animace - jak naznačuješ), další ta tvoje níže atp. Úplně stejně jsme se tu oháněli definicemi u RPG. Výsledek žádný a diskuze sama měla hodnotu max verbálního tréninku. ;)
@Jab (20.12.2021 14:06): S pochybnými definíciami RPG, ktoré sa tu riešili to nemá nič spoločné a keď už, tak tentokrát by si bol ty na Ringovej strane. Tu totiž vychádzame z oficiálnej definície, podľa ktorej je to proste klasický animovaný seriál, ktorý sa v detailoch možno čiastočne inšpiruje anime - tak ako nižšie spomínané The Clone Wars, ktoré by však takto označil snáď len Azijat, ktorý by však možno podobne kategorizoval aj Looney Toones :D
@M.a.t.t. (20.12.2021 14:01): Zbabělče. Takhle hned po pár příspěvcích utíkat ke kompromisnímu "animovaný seriál s prvky anime". To už jsme tu měli tolikrát u Deus Ex a podobně kompromisního "akční hra s prvky RPG". :D
@Jab (20.12.2021 13:36): Vybrané prvky asi áno, ale ako celok nemyslím... Tak či tak, prečo by som s tým mal niečo robiť? Pre mňa za mňa si označuj za anime aj seriálovú Harley Quinn. :) Vieš o tom, že sčasti sú azijskou školou inšpirované aj seriálové The Clone Wars?

Inak to si mi veľmi nepomohol, keďže si z toho zjavne veľa nepamätáš - ale aj to možno o niečom vypovedá. :D Tak či tak, ja tiež nie som vyložený fanúšik anime, či animovaných seriálov obecne a skôr uprednostňujem hranú tvorbu. Nejakú kvalitu v nej však určite vidím.
Btw koukám, že tu máme zase dvě oblíbené DH linie diskuzí. Za prvé je "xy" RPG?

Za druhé "hru (třeba Skyrim - pozn. Jab) nemůžeš kritizovat, pokud si ji nedohrál". A k tomu velmi oblíbené "když si hru dohrál, tak tě nutně bavila a nemůžeš ji tedy kritizovat".

Jen jsme teď "kulturní". A přesto směřujeme k další velkolepé shitshow. :)