Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
Přálo mi štěstí a byl jsem vylosován na klíč k Feudal Alloy. Na PC však vůbec nehraji a aktivační kód tak rad přenechám někomu, kdo si hru s chutí zahraje. Snad to není nic proti ničemu, když tak učiním zde, kde jsou převážně aktivní účastníci výzvy:  35YH4-XXZYV-CAZ5J.
@Memphis (23.01.2022 13:50): Nešlo mi jen o sebe, kdybych letos vyhrál nějakej klíč, taky bych se ho vzdal, jelikož ty hry mám.

Jasný, já mám Herní výzvu velice rád a vážim si všech co za ní stojí, ale letos si myslim že ty výhry byly slabší a hlavně jsem nepochopil to rozdávání klíčů o Vánocích, když by podle mě bylo mnohem hezčí rozdat je někomu kdo se celej rok snažil splnit výzvu, protože pro některé to není tak snadné napsat 10 komentářů. Taky je za tím nějaké usílí a potom by to mohlo některé lidi vlastně zbytečně odradit, když se ta jejich snaha zrovna moc neocení.

Třeba 50 body co vy na to? :D

@Jumas (23.01.2022 14:29): Díky za podporu...
@Memphis (22.01.2022 21:59): Super, díky za výhru. Od Špidly chci jen jednu hru za 150, ale určitě si vyberu i něco dalšího. Gratulace dalším výhercům i těm, na které se nedostalo.

@Can (23.01.2022 10:15): Máš 25 DH bodů, tak co si stěžuješ :) Ale máš pravdu, předchozí ročníky se dostalo na každého a když letos vánoční nadílka v podstatě skoro nebyla, mohlo se těch pár skvělých her dát jako odměna pro soutěžící a doplnit něčím dalším.
Vyhodnotili jsme také charitativní akci z Herní výzvy 2021:

V rámci výzvy jste napsali a zaevidovali celkem 603 komentářů.
Příspěvek od každého zapojeného (@Crash @Garion @raisen @Red a já) tedy byl 1206,- Kč.
Výsledná částka vybraná na nadaci Člověk v tísni skrze výzvu tedy byla 6030,- Kč.

Všichni zúčastnění potvrdili svou účast i letos, každý komentář napsaný v rámci výzvy tak povede minimálně k 10,- Kč věnovaným na dobrou věc, díky! Pokud se k nám budete chtít připojit a tuto částku navýšit, kontaktujte mě prosím DH poštou.
@Can (23.01.2022 10:15): Soutěž ve výzvě je založena na sponzorství, takže záleží kolik se toho daný rok povede nasmlouvat. Pořád je to soutěž, ne vždy se dostane na všechny, to že se to povedlo minule byla spíš výjimka díky štědrosti Lonely Troops. Psal jsem, že tam jsou pěkné kousky, což podle mě jsou.

Jinak někteří uživatelé už se svých klíčů vzdali, v takovém případě losuji nového výherce, tak se můžete ještě průběžně mrknout, zda se na vás neusmálo štěstí.
Myslíte, že by šla hra Dr. Jekyll a Mr. Hyde pro ZX Spectrum do kategorie Hippokratova přísaha na HC? Většina hry bude asi za doktora Jekylla, což je v pohodě, ale možná tam budou nějaké části za Hyda. Což je vlastně stále totéž ale...
@Crash (20.01.2022 12:37): Mě lehce udivuje, jak někteří raději budou zuby nehty prosazovat jednu spornější hru než aby si řekl, who cares a dali něco, co je mnohem jasnějšího... však ta výzva je primárně o tom zahrát něco, co bych normálně úplně nezahrál a ne o snaze tam mermomocí napasovat všechno... ale asi to každý bere trochu jinak no :)
Co se týká debaty o jeskyních, tak samozřejmě pokud jsou ve hře jeskyně pod vodou ať už nějaké zatopené nebo přímo podmořské tak samozřejmě taková hra podmínky kategorie splňuje a je skutečně jedno, kde se ta jeskyně nachází a jestli je v ní voda nebo není. Já reagoval na ten původní dotaz, který implikoval to, že jsem ve hře Subnautica pod ÚROVNÍ zemského povrchu, ale nemám nad sebou ten "strop", což je samozřejmě mimo. Ta kategorie není definována nadmořskou výškou, ale skutečně tím faktem, že jsem pod povrchem. Někdy si fakt přijdu jak v mateřské školce... :)
Ja si myslím, že definícia toho, čo je pod povrchom spočíva v tom, že to má pevný zemský strop a odohráva sa to pod ním, či už je tento priestor vyplnený vzduchom, magmou, vodou alebo krvou mojich nepriateľov, by už malo byť nepodstatné...
@Tainaru (19.01.2022 22:30): já jsem tím chtěla poukázat na to, že vzhledem k tomu, že jsou tam i jeskyně na souši, tak to základ splňuje určitě. Co se týče jeskyní pod vodou, tak ani tam já osobně nemám žádný problém. Chápu, že je to diskutabilní, protože to není klasicky pod povrchem země nebo v podzemí. Ale beru to tak, že jeskyně je jeskyně, ať je na mořském dně nebo na souši. Nicméně tuto hru bych opravdu volila do základu s tím, že splňuje občasný pobyt v jeskyni. Nevím jak dlouho ve hře jsi v jeskyních, takže nevím zda bych to uznala na HC. Nicméně zde bych trochu chtěla, aby si účastníci sáhnuli do svědomí a sami si odpověděli na to, zda je to hra hodná HC variantu této kategorie.

Nicméně bych nechala právo veta Crashovi, protože to je velmi sporná hra. Níže se vyjádřil, že ne.
@RomcaT (19.01.2022 18:24): A se všemi ostatními jeskyněmi je tedy problém? :)
(Já jen, abych se sám vyvaroval něčeho nepřípustného v této kategorii. Protože upřímně, jeskyně na ostrovech jsou to poslední, na co bych v Subnautice pomyslel vzhledem k tomu, že v hloubce je spousta jiných jeskyní a jeskynních systémů, dokonce i s jeskynní mořskou řekou).
@rikuhahl (19.01.2022 17:30): Myslím, že tajemství je neprozradit je brzo :)

Nicméně jsi dobře ukázal kde je chyba. Pracujete s "představou" kategorie. Ale hráči pracují s "definicí" kategorie. Já bych se v tomhle přikláněl k tomu, co je napsáno. Přece jen jak sám popisuješ, debatou se vyznění kategorie měnilo/upřesňovalo.


Chápu, že to tak muže působit. Ale odpověz si sám, jak velkou část zemského povrchu tvoří pevnina a kolik oceán? A se "zemským povrchem" operuje i sám popis kategorie. A jako ukázku toho, že můžeš mít podzemí i pod mořským dnem je Eurotunel spolující Francii a Anglii. Proč tedy nepočítat i jeskyni, která taky mohlo byt původně oddělena od oceánu, ale teď už je zaplavena? A jak pak budeš nakládat s jeskyněmi vyhloubenými v utesech příbojem? A představ si, že by stoupla hladina světového oceánu. Zůstaly by jeskyně jeskyněmi?
@rikuhahl (19.01.2022 17:30): a nevadí ti jeskyně, která je propojená vzduchem s okolní atmosférou? :-) Je možné být v jeskyni a zároveň na vzduchu? :-)

jako já ti svým způsobem rozumím, ale vlastně ne. Prostě vyžaduješ plyn, odmítáš kapaliny. Asi to souvisí s tím, že jsme suchozemštani, ale za mě je to irelevantní. Pokud je nějaká prohlubeň nebo příkop, tak se mi to zdá málo bez ohledu na to, jestli je to ve vodě nebo ve vzduchu. Pokud je ale nějaký zásadnější podzemní prostor, tak se mi opět zdá irelevantní, jestli je to ve vodě nebo na vzduchu. Ale asi jsem divnej :D
Já to chápu tak, že zásadní by mělo být, co máš nad hlavou. Pokud máš nad hlavou souvislou vrstvu zeminy, tak bych to bral, ať je to jak chce.
@Crash (19.01.2022 10:50): ok, to mi dává smysl. Mít interní soubor s hraničními nebo zakázanými hrami a pak seznam her vhodných do dané kategorie, který bude normálně přístupný pro všechny.
@rikuhahl (19.01.2022 17:30): Mno argumentace možná zajímavá, ale Subnautica tu kategorii prostě na základ splňuje bez problémů, tam fakt není o čem se bavit. A ne proto, že se odehrává pod "hranicí zemského povrchu", ale že tam prostě jsou (byť jen místy) ty podzemní prostory přesně tak jak je všichni chápeme. Na HC bych ji ale taky neuznal.
@Dan9K (19.01.2022 16:14): @Tainaru (19.01.2022 16:17): Geneze kategorie od jejího začátku souvisela přímo se zemí (pevnou), pak se na ní nabalili v popisu uvedené body, co se všechno počítá jako podzemí. Snad neprozradím moc, že ve hře byla i kategorie související s vodou. Takže jsem si je minimálně já už hned na začátku v hlavě rozdělil takřka protikladně a dál jsem si asi úplně už “neaktualizoval” finální znění, kde uznávám, že by Subnautica mohla sedět. (Sám jsem jí dohrál před cca měsícem a ani na vteřinu mě nenapadlo, že by hypoteticky (kdybych ji hrál letos) mohla do téhle kategorie patřit, taky z toho důvodu, že by mohla patřit do té neúspěšné vodní kategorie.

Zkusím tu Subnauticu i vyargumentovat, proč mi tam nesedí. Uznávám, že tam je pár jeskyní nad hladinou moře, je to marginálie v celé hře, ale asi by se i tohle dalo do základu uznat. Když se ale budu bavit o zbytku hry, tak vše je pod vodou. Je otázka, jak chápeme zemský povrch. Já tedy jako pevninu nad mořem, nikoliv mořské dno a tímto mým chápáním je cca 98-99% celého dostupného světa Subnauticy bez povrchu. Prakticky celý svět je oceán a všechny jeskyně jsou tak jeho součástí (voda je “propojená”) je tedy možné být v podzemí a zároveň v oceánu najednou? Já myslím, že ne. Je podle mě rozdíl, když např. při kopání v Minecraftu narazíte na zatopenou jeskyni, která je prakticky oddělená od všeho a pak na jiném místě narazíte na místo, kde je prakticky vidět skrz vodu svět nahoře (v Minecraftu to jde), protože je jeskyně propojená s mořem. V tomto mém vidění je samozřejmě otázka, jak musí být člověk hluboko, aby byl v podzemí, je to metr, 100 metrů? Na to odpověď nemám a ani na to, jestli se dá jako podzemí počítat i “suché, nebo nenapojené” místo, které je třeba několik metrů pod mořským dnem. Ale asi dá, mně tam prostě vadí to propojení s mořem.

No, teď nevím, jestli jsem odpověděl, ale snad jsem vám aspoň trochu načrtnul okolnosti a svoje myšlenkové pochody (jestli to teda někoho zajímá a jestli to až sem někdo dočetl).

@Kunick (19.01.2022 16:53): Hurá na to, jsem zvědavý na hraniční, nebo sporný výběr her ;)
Najlepším riešením bude do budúcna vymýšľať jednoduchšie kategórie, kde podobné sporné prípady nehrozia... čo sa možno ľahšie povie ako urobí :D
Já tomu taky nerozumím :D Podle mě jsou všechny podmínky pro tuto kategorii v Subnautice splněny a osobně bych si nemohl vybrat lepšího kandidáta.
Raději se tu budu dotazovat na každou hru, kterou odehraju, abych si byl jistý :)
já vám teda do toho nechci kecat (a přesně to dělám :-) ), ale moc nechápu, jaký je rozdíl mezi jeskyní s vodou nebo bez vody ve vztahu k tomu, jestli je to podzemí nebo ne.
@Kunick (19.01.2022 13:09): @Tulareanus (19.01.2022 14:06): Já jsem malý pán, psal jsem, že já bych si to tam nedal a to ani na základ, ale pár jeskyní tam je (nad mořem a suché), takže to asi uznat jde, ale mně se to prostě nelíbí :) Toť vše. I na základ bych čekal, že se tam člověk zdrží déle než tu cca půlhodinu a bude tam i dělat něco “důležitého” pro hru, nebo příběh. Ale na těch podvodních jeskyních a komplexech si trvám, že do této kategorie nepatří.


A ano, je mi jasné, že tohle vlákno občas budí protichůdné reakce, proto tu je, abychom si vyříkali své pohledy na věc a případně i vynesli “verdikt”, nebo názor.
@rikuhahl (19.01.2022 12:57): @Crash (19.01.2022 10:50): Jenže tohle je celý problém s tímhle vláknem. Ono není důvod, proč oči přivírat. Pokud to definici splňuje, pak by mělo být jedno, nakolik to odpovídá zamýšlenému vyznění kategorie. Prostě jí splňuje. Navíc, sami máte v popisu kategorie uvedeno "např. v jeskyni nebo podzemní řece". Nehledě na to, kde se nachází, jeskyně prostě zůstává jeskyní.

edit: A kategorie neříká, že to musí být hra o podzemí - jen že se tam musíš ocitnout.
K té Subnautice, jelikož jsem si ji před časem znovu zahrál - jeskyně bez vody jsou nad vodou, ale pod vodou taky. Jsou tam oblasti se vzduchovými kapslemi, kam se voda nedostane přes nějaké silové pole.
@RomcaT (19.01.2022 01:25): Ano viděl, a mám to stále v hlavě, že se k tomu chci vrátit. Nicméně nechápal jsem to jako to samé, co se tady teď navrhlo a vlastně to ani nechci míchat dohromady. Jedná věc je záznam toho, které hry tady řešíme v diskuzi a jak jsme o nich rozhodli a mnohdy to jsou hraniční případy a jiná věc je inspirativní seznam. V tom inspirativním seznamu bych rád viděl hry, které toho ducha kategorie splňují velmi dobře a naopak ty hraniční případy bych tam nechtěl dávat.


@Dlaha1 (19.01.2022 07:56): Ne tak to skutečně není myšleno, pod povrchem je skutečně myšleno pod zemí, ne pod vodou, nebo dokonce v nějaké díře apod.