Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Garret (20.03.2022 05:24): Na to se dá říct jen... soudit jen podle poloviny prvního dílu je solidní krávovina ;)

Speciálně s tou blondýnkou - ta scéna je záblesk ze skoro závěru a celý seriál je o tom jak ta holka dospěla do tohohle bodu. A její charakterový vývoj je bez nadsázky geniálně zpracovaný a je největší devizou toho seriálu.
V rámci vyvážení musím taky reagovat na H34Dovo doporučení 1883. Viděl jsem to do půlky prvního dílu, takže mě neberte moc vážně.

Hned v úvodní scéně jsem si regulérně myslel, že to je nějaká komedie na způsob Kill Bill. Blondýnka s šípem v břiše (který mimochodem prošel skrz?) nasraně vyběhne proti indiánům s revolverem, přičemž chvíli před tím projevuje nulové emoce při pohledu na to, jak zabíjí její blízké. Ale protože neměla problém headshotovat indiána z koně s otočkou bez zamíření, docela bych věřil, že má nadpřirozené schopnosti.

Nesmrtelný farmář, který v další scéně ujíždí s povozem před bandity a všechny je voddělá. Všech pět nebo kolik. Celou dobu se na to dívají dva hlavní hrdinové a uznale pokyvují, přičemž farmář v ráži, který zrovna zabil pět lidí a docela se u toho zapotil, nemá problém vyhodnotit, že ti dva hlavní hrdinové, které vůbec nezná, tam nestojí proto, že by ho chtěli okrást, ale jen kvůli divadlu.

Ten stejný farmář chvíli na to postřelí ve městě utíkajícího kapsáře. Do zad. Ve městě plném lidí. Brokovnicí. Na dálku. Rozhněvaný dav začne lynčovat postřeleného kapsáře, přičemž kapsář se brání jako docela nepostřelený a dokonce mu zmizela i krev ze zad. Teda do chvíle, než ho začnou věšet, to je zase celý od krve po střelném zranění.

Pak jiné drobnosti, jako mizerný CGI nízkoemisní parní vlak, který vjede do hustého lesa a vůbec ho nezapálí nebo kostýmy, které vypadají, že zrovna vytáhli z čistírny...
@Rapier (19.03.2022 08:40): První Cesta krve byla hodně fajn. Druhá už slabší, ale pořád dost slušná. První Noční klub mě bavil o trošku míň, druhý už moc ne. Kotleta je o dost zábavnější a tak nějak rafinovanější. Ale oba se sklání před Fabianem, který píše taky tak trochu brak, ale dává mu i hodně navíc.
Mimochodem pokud chcete víc Sama Elliotta, tak na netflixu je The Ranch, což je zezačátku cringe sitcom, ale někde ke konci první sezóny jsem si to docela oblíbil...a Elliott je tam skvělej.
Já teda od Kulhánka nečetl všechno, ale řekl bych, že kvalitativně je to všechno úplně stejný, ale fakt úplně :) Možná Stroncium mě bavilo trochu méně.
Ale zrovna nedávno jsem si říkal, že bych si přečetl něco takového "odpočinkového", tak dám asi Divocí a zlí, to byl solidní úlet :D
@Paul (16.03.2022 14:45): upřímně o nic jsi nepřišel. Je to stejný brak jako Kotleta, tzn. fajn se to čte, zasměješ se, ale je to přesně takový ten pubertální humor co baví když Ti je +/- 20. Kotleta je na tom s humorem lépe, dá se to číst i po 40, nicméně ve finále zjistíš, že se Ti to zají, protože to je furt v bledě modrém totéž (stejné charaktery, stejné problémy, atd.).

Kulhánkova bezkonkurenčně nejlepší kniha byli Vládci Strachu (kdysi jsem vlastnil), pak až Noční Klub s tím, že druhý díl je natahovaný až to bolí. Zbytek jsem četl půjčený od kamaráda v době vydání, a je to takový šedý průměr, tzn. neurazí, nenadchne. Kult který se kolem toho vytvořil živí fanoušci tohohle brakového žánru. :) Abych nekecal samozřejmě mám Kotletu, další brak, doma. Ale už jsem skončil s kupováním, viz výše.

Pokud si Kulhánek myslí o Vládcích Strachu, že to je jeho nejslabší kniha tak je idi.., protože naopak je to jeho první a poslední kniha co stála za to, nebýt prvního dílu Nočního Klubu kde dokázal udržet laťku na výši.
Viděl jsem právě Je suis Karl (holt nomen omen, Prvok, Tečka, Šampon a Karel nebo jak se to jmenuje mě ještě čeká) - v Česku to sviští kiny a v Německu to dnes vyšlo na DVD a navíc je to už i na (rakouském) Netflixu.

Nebýt toho, že to je na ČSFD v černých číslech, bych se k tomu hned tak nedostal, což by byla škoda. Není to špatný film, navíc mi v závěru připomněl Klub rváčů, ehm, ale víc spoilovat nebudu.

A před pár dny jsem si dal první díl válečného eposu Crossing, ale to bylo celkem slabé, navíc druhý díl je na DVD beznadějně vyprodaný a soubor, který jsem si s nechutí stáhnul byl s ruským dabingem.

Taky vás naštve, když si něco chcete koupit a není to?
@Paul (16.03.2022 14:45): 1883 je kompletne uzavretý, už viac ten príbeh uzavrieť nešlo. Tie ďalšie diely budú teda najskôr tvoriť prechod medzi 1883 a 1932 (alebo budú situované do flashbackov z Yellowstonu, čo však úplne nesedí časovo, keďže tie sa odohrávajú asi o 10 rokov neskôr)
Zdá se mi to, nebo se nedaj nikde sehnat žádný knihy od Kulhánka? Teď pročítám Score 22, je tu recenze (psaná Ondřejem Neffem) na Vládce Strachu, je z toho hodně nadšenej..tak koukám že bych si to koupil a kde nic, tu nic. Respektive na aukru za 25 tisíc :D

Moc nechápu proč není nový vydání, je očividný že by se po nich zaprášilo.

@H34D (12.03.2022 21:36): na to se chystám, ale prý budou další díly, tak chci počkat až to bude komplet.
@H34D (12.03.2022 21:36): Jo, je to dost povedené. Doslova RDR2 kde místo ošklivého Arthura je hezká holka, i s tím bezpříběhovým putováním z místa na místo, a nekonečným obdivováním nádherné krajiny.

Jsem rád že westerny mají v posledních letech velký comeback a tenhle mezi těmi novými patří k těm nejlepším - obzvlášť teď je hodně zajímavé pozorovat ten kontrast s aktuálním oscarovým favoritem Power of the Dog, který se odehrává jen o čtyřicet let později na víceméně stejném místě, hezky to ukazuje neuvěřitelnou proměnu amerického západu z brutální divočiny v civilizaci s úplně jinými problémy.

Mám teď dost velkou chuť se konečně pustit do Yellowstone s Costnerem, pro které je 1883 vzdálený prequel. A Sheridan už oznámil že bude točit další spinoff seriál, odehrávající se chronologicky mezi nimi - 1932
Seriál 1883 jste někdo viděli? Je to jako sledovat Red Dead Redemption 2, možná trošku více sentimentální. Vybírám si jen pár seriálů za rok a tento určitě doporučuju.
@včelka (11.03.2022 16:18): Že to bude jiné, než jeho díla že SSSR (jako Oběť), a ta specifická atmosféra nebude dosažena. Ale v Nostalgii se povedlo ji dosáhnout a film připomíná Zrcadlo a Solaris :)). No tento rok zatím nejlepší zhlédnutý film, ale White Heat bylo také výborné.
@BUMTARATA (11.03.2022 17:06): tak to jsem rád, že nejsem sám :-) já jako dělám co můžu, bombarduju je a slušně hrozím a naznačuju, že takhle dlouho zákazníkem nebudu, víc asi dělat nemůžu...

edit: krom toho jsem jim psal, že nechápu, proč v GO šlo kliknout na jakýkoliv jméno tvůrce, a vyjelo všechno, co s ním nebo od něj bylo na HBO k dispozici,na MAX je jen suchej text bez žádnejch odkazů.
A na dotaz, proč šlo předtím vyhledávat sci-fi samostatně a teď to jde jenom spolu s fantasy, tak mi napsali, že vyhledávat podle žánru lze, čímž asi mysleli, že si přece můžu vyjet sci-fi a fantasy dohromady. Je to marný.

A pak mi ještě odpověděli, že návrat ke GO nejde, což zase otevírá filosofickou otázku, proč se to kurva jmenuje HBOMax, když nemůžeš mít nic míň. :-)
@Dan9K (11.03.2022 16:02): Fascinuje mě, že je to v tomhle ohledu o tolik horší jak GO, přitom to mají v provozu „jenom“ dva roky. Přesně, jak píšeš. Člověk, který vymyslel, že názvy budou na plakátech, by měl skončit v Haagu. Nechápu, že to nelze nijak řadit, filtrovat, prostě nic. Žádný náhledy, furt na všechno musíš klikat jak dement, informace o zvukových stopách, titulcích nejsou. Vyloženě uživatelsky nepřátelský. Vypadá to jak Netflix a je mi z toho na blití. Hned bych je odstřihl od SWIFTu.

Také se ukázalo, že se mi zpožďují asi tak o půl vteřiny titulky (Edge), nakonec jsem zjistil, že to dělá ten jejich fullscreen mód a že to lze obejít F11 v prohlížeči, ale do ty vole prdele!

Rok 2022. Korporát s bambiliardovými příjmy. Nevim.
Abeceda podle HBOMax. Prvních 6 filmů úplně mimo. Krom toho, že se to nedá seřadit podle roku ani podle kvality, tak vlastně pořádně ani podle abecedy...

krom toho se mi fakt nelíbí to, že je to jak na Netflixu, ty názvy jen na plakátu, takže u každýho filmu musím pět sekund přemejšlet, co to vůbec je. Krom toho hroznej bordel v jazycích těch názvů (takže Bobule 3 jsou The Grapes 3 ale 2001: A Space Odyssey je 2001 Vesmírná odysea).

Na můj podnět, co jsem jim psal, mi odpověděli jen na dva dotazy ze sedmi, na jeden odmítavě, na druhý špatně a že to předávají dál, tak jim dávám týden. + mám ještě spoustu dalších podnětů.
Konečně jsem v týdnu zhlédl Nostalgii, a ač jsem měl obavy (Itálie), tak výsledek z mého pohledu výrazně překonal pozdější Offret (Švédsko), který se už více méně odklání od autorství AT a spíše připomíná díla Bergmana. Z Tarkovského sedmi hlavních filmů byl pro mě největším zážitkem Andrej Rublev, ale toto bylo v podobné kategorii skvělých filmů. Takže jen doporučuji, zvláště když má i Ivanovo dětství na CSFD více hodnocení :).

@Naginata (10.03.2022 23:10): Celkem fajn, podobný styl mám u Rammstein nejraději, ale klip se úplně nepodařil!
@AlieN (10.03.2022 23:03): Ale houby, používá to plno lidi, dokonce i u her. Tam jsem si na to nezvyknul, u těch her, je to tam víc rozesrany a vyžaduje krystalicky čiste stabilní fps a input lag taky není idealni. Ale filmy? Jedine tak :)
@Charllize (10.03.2022 23:01): Jo, no jak jsem říkal, jsou prostě lidi kteří chtějí jen barevný filmy :)

@Gordon (10.03.2022 23:02): Já neodsuzuju všechny nové filmy které v hfr mohou být točené, když ten autor ví co a proč dělá. Třeba na toho druhého Avatara si tak s chutí zajdu. Ale vidět v tom budoucnost kinematografie je hodně pomýlené.
No a dopočítávání obrazu v televizích, to je prostě Charllizeovina :D
@Gordon (10.03.2022 22:22):
Není to 30fps, ale 24fps. Ve 48 fps natáčel už Edison, se současnými digitály pak padly i jakkoli zvýšené náklady na materiál. Ale přesto tak natáčí jen pár experimentátorů a to výhradně kvůli 3D - kde to má smysl, stuttering je u nich mnohem větší problém. A on i ten Cameron už po Avataru říkal že to bude omezovat, snad používat jen někde, kde to dává smysl. To samé afaik dělal Jackson u pokračování Hobita.

A jak říká Zx Atari, dokument není film, je jedna věc zachycovat prostě realitu, a úplně jiná věc se snažit realitu "nafejkovat" protože natáčíš film, používáš kulisy a ne skutečné prostředí, a herci předvádí akci jen jako a ne že tam skutečně zhebnou. HFR znamená mnohem víc detailů které sypeš do mozku diváka - což ale nemusí být vždycky dobře, s percepcí diváka se ve filmech extrémně pracuje, a tímhle se nabourává suspension of disbelief. Obzvlášť když ten film nebyl natáčený přímo s tímhle záměrem. Výprava musí být mnohem dražší, a i herci pak vypadají víc falešně - to je ten soap opera effect. Dobře to rozebírá třeba tady.

Proto taky animované filmy jsou v HFR mnohem smysluplnější - ale i v těch občas schválně snižují framerate, třeba animovaný Spiderman byl částečně v 12fps
@Gordon (10.03.2022 22:22): Tým, že si zmenil poradie mojich bodov teraz neviem, či sa vyjadruješ k mojim bodom alebo si postavil vlastné...

1. Každopádne o 30 FPS som hovoril pri hrách, nie pri filmoch, že to napr. bol konzolový limit alebo čím slabší hw, tým nižšie fps.
2. Ja myslím, keď je v animačkách spomalenie alá bullet time alebo spomalená časť záberu, nie celá cutscéna, nemyslím drop v FPS medzi cutscénou a gameplayom
3. Máš k tomuto aj nejaký podklad ako dôkaz? Lebo ja to neviem ani potvrdiť alebo vyvrátiť a takto to pôsobí len ako tvoj osobný nepodložený odhad.
4. Nesúhlasím, myslíš, že keď ti vo westerne pomaly príde postava na scénu alebo na začiatku Star Wars Epizódy 3 máš pomalý záber, kedy sa ukáže, že Obi-Wan a Anakin letia vlastne v bitke, tak je to technické obmedzenie a nie pre dramatický efekt?
5. Vieš to konkretizovať a doložiť?

A to video je pekné, ale ukazovať dokumentárny film, keď sa bavíme o normálnych dejových filmoch, je pliesť hrušky s jablkami. :)
Když si tak čtu tuhle diskuzi, tak jsem si vzpomněl na Národní filmové muzeum. Doporučuju navštívit, některé exponáty jsou interaktivní a člověk si může zkusit třeba dodělat filmečku zvukové efekty apod. :)