Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Dan9K (25.07.2023 20:44): Shining (necelý) jsem viděl tento rok, a bylo to dobré, ale Kubrick má tak silné dílo, že i tak za mě patří spíše níže (jak to máš i ty). Eyes Wide Shut mám velmi rád, je to za mě zcela skvělé (jisté místo v TOP 100 :)), ale u mistra to je prostě i tak na bramboru - rád si to spojuji s Masked Ball od J. Pook a Killing Joke.

U The Killing mám ale problém, že si nedokáži přesně vzpomenout na pocity jaké zanechal. Tak možná někdy zopakuji.

@Naginata (25.07.2023 18:56): FMJ mě nečím štval, nejspíše druhou půlkou v kulisách a absencí silnější atmosféry... :)). Nebo jsem jen po Apocalypse Now čekal více.

@Tulareanus (25.07.2023 20:58): Musel bych revizi Money slyšet vícekrát abych posoudil (třeba se mi začne líbit :)), je to jiné, RW má 79, už tam nelze čekat kreativní zjevení, ale i tak je to PF, a je to skvělé - pro mě i tato verze CN byla jedním ze zážitků roku.
@Drolin (25.07.2023 16:54): ten prerobený comfortably numb je ešte horší než prerobené Money. :D
Hudba Pink Floyd bola vždy o nezameniteľnom silnom zvuku a jasnej gitare s gitarovými efektami, ktoré sa interpreti snažia emulovať dodnes. Waters nikdy nebol dobrý spevák, ale pri silnej hudbe sa ten jeho kvilivý hlas niekedy fakt hodil - Hey you, Sheep, When the tigers break free. Ale tu z toho odstránil všetko a je počuť, že na tom nič zaujímavé neostalo, lebo nemalo čo ostať.

Inak 7/8 sloha Money je na basgitare veľmi zábavná na hranie.
@Drolin (25.07.2023 16:54): já to mám takto (taky mám rád žebříčky), a dost podobně tedy jako ty, myslím, že se vymykáme tím, jak vysoko máme Eyes Wide Shut a jak dole máme Shining.

1. 2001: A Space Odyssey 
2. Eyes Wide Shut 
3. A Clockwork Orange
ale stupně vítězů jsou fakt vyrovnaný, pořadí jsem dal jen podle nálady, pak je celkem propast a následuje
4. Paths of Glory
5. The Killing
6. Dr. Strangelove
7. Barry Lyndon
8. The Shining
9. Full Metal Jacket
10. Lolita
11. Killer's Kiss
12. Spartacus
13. Fear and Desire

14. Day of the Fight
15. Flying Padre
16. The Seafarers.

Ale prvních 10 míst jsou super filmy, což jen tak někdo nemá.
No můj kontroverzní názor je, že Reservoir Dogs je druhý nejhorší film od Tarantina po Death Proof.

@Drolin (25.07.2023 16:54): Proč máš The Shining a FMJ tak nízko?
Na Eyes Wide Shut mě více bavily ty různé fan teorie než samotný film.
@Naginata (25.07.2023 13:07): Naurazilo mě to, ale Money nemám úplně v oblibě ani v originální verzi. Naopak třeba "nové" Comfortably Numb je za mě fajn, a byl to skvělý začátek koncertu.

@Charllize (25.07.2023 14:52): Zrovna u svaté trojice, Kubrick, Kurosawa a Tarkovskij, se vyplatí vidět vše (nebo většina tvorby). U SK to mám takto (mám rád žebříčky :),

1. 2001: A Space Odyssey
2. A Clockwork Orange
3. Barry Lyndon
4. Eyes Wide Shut
5. Dr. Strangelove
6. Paths of Glory
7. Lolita
8. The Shining
9. The Killing
10. Full Metal Jacket
11. Spartacus

Jinak Nolan konečně pro mě prvních 5/5 (odřených, ale stejně). Sice je to stále ta ledově přesná, až A.I., režie, ale u zvoleného tématu to funguje (a trochu mi film připomínal Japan's Longest Day :)). A mám rád filmy, ve kterých hraje prakticky celou dobu hudba...
@Charllize (21.07.2023 13:26): Mám to stejný, Nolan je u mě zakletej. Ty Batmani mě vyloženě nuděj a nebyl jsem schopnej ani jednoho dokoukat na jeden zátah.

Starý filmy mám obecně radši než současnou tvorbu. Přijdou mi srozumitelnější, jak zvukově tak vizuálně. Ty nový přes ty střihy a ruchy někdy nestíhám.

Jinak mám v plánu jednou systematicky shlédnou Alfred Hitchcock Presents, nedávno jsem viděl dokument  Já, Alfred Hitchcock  a docela mě to nadnadilo.
@Dan9K (25.07.2023 14:54): To je tím že já měl filmovou mánii v devadesátkach přes VHS. A plno filmů, obvzlášť těch starých a čb proste nebylo. Věřím že kdyby byli tak bych to nejspíš viděl, i když bych remcal ze to je černobílý. Teď se věnuji hlavně hrám a po filmový stránce se ze mně stal občasný konzum s popcornem v ruce a na něejaké hlubokém průzkumy filmů v klubu náročného diváka už nemám to zanícení a zájem.
S Kubrickem souhlas, to je hezký, jak to maj všichni nakoukaný, Já nakoukal i ty jeho čtyři první dokumenty (nestojí to za to).

A už The Killing je pecka.
Vlastně ten první ne moc zajímavý film je ten jeho první barevný...ten mi přijde pozoruhodný hlavně pro množství komparzu, ale jinak nevím. Takže chudák Charlizze si může dát od Kubricka až to.

A schválně neřeknu jméno, protože jsou tady všichni tak znalý :-)
@Naginata (25.07.2023 13:45): Fear and Desire je výborný film, ale je na něm vidět že je to v podstatě studentský film točený za pár šupů když mě bylo pětadvacet. Myšlenkově na tu dobu dost odvážné a promyšlené, psychologicky hluboké, forma slabší.

Killer's Kiss je pak skoro jeho pravým opakem - formálně velmi hravý film, ale příběhově nic zajímavého.
Tak problém tří těles dočten. Konečně něco co dostálo hajpu. Akorát jsem trochu zklamán z toho odhalení. Přijde mi to málo uvěřitelné že by banda nějakých nihilistů měla takovou moc. Ještě u té zmínky jak ten fanatismus a ztráta víry v lidstvo postihuje jen ty nadané jedince. Tam jsem tomu těžko věřil. Začátek jak jsem byl v nevědomí byl určitě silnější. Hodně se nicméně těším, až v pondělí poběžím do knihkupectví pro dvojku. :-D o tom (dvojkách) mě zatím nepřesvědčily byť sebelepší Nadace ani Hyperion.
@Charllize (21.07.2023 17:52): No cpát ti to nutně nebudu, akorát si myslím, že ten film je fakt úžasný i díky tomu, za jakých okolností vznikal. Jakkoliv člověk přistupuje k Nolanovým filmům, tak po tomhle musí uznat, že ten člověk je tak trochu génius, neboť většinu práce na tom filmu odvedl téměř sám, tzn. nebyl jen režisér a scénárista, ale taky kameraman a střihač a se směšným budgetem (kvůli kterému je to černobílé) natočil fakt super film. A to ani nemluvě o tom, že část těch herců tam ve skutečnosti nejsou herci ani a museli to točit o víkendech, neb chodili jinak do práce. :D Málo který filmař měl takhle obtížný a zároveň kvalitní start kariéry.

Osobně mám teda Nolana rád, ale jeho filmy do topky zrovna neřadím, takže ho ani nijak přehnaně neadoruju. Mimo Following byl jeho nejlepší film Prestige imo. Na něm je spíš zajímavé to, že přes to množství filmů, které natočil, u něj prakticky nekolísá kvalita. Všechno je 4-5* záležitost.
@Charllize (21.07.2023 17:26): moje první televize v roce 1994 byla jen černobílá, od souseda, a uměla jen Novu...

a nemám nic proti černobílým filmům :-)

u babičky zase stará tesla neuměla modrou, takže všechno modrý bylo zelený. Dalo se na to docela zvyknout, asi jako když je člověk barvoslepej no.
@Charllize (21.07.2023 16:47): taky černobílý filmy nevyhledávám a k Following jsem měl kvůli tomu trochu předsudek, válelo se mi to na disku pár měsíců než jsem se dokopal to zkouknout. A je to skvělý.
@Charllize (21.07.2023 17:26): Chvíli jsem v dětství měl v pokoji starou černobílou televizi co si tak matně vzpomínám. :D Barevná byla jen v obýváku. Každopádně jsem nad tím nikdy moc nepřemýšlel. Jasně, barvy jsou lepší, ale nikdy jsem si neřekl, že na to a to koukat nebudu, protože to není barevné. :)
@Charllize (21.07.2023 16:47): no tak je vidět, že boomeři a zoomeři by přecijenom mohli najít společnou řeč :-)

a pak je tu nás pár ostatních, kteří se rádi podíváme i na kvalitní film, kde třeba nedejbože může černobílá barva i pomoct.

Už třeba tebou zmíněný Schindlerův seznam, nebo Muž který nebyl od Coenů, nebo La Antenna, ani jeden z těch filmů by jako barevný tolik nefungoval. Ale souhlasím s tím, že to nesnáším jako uměleckou berličku na všechno. Ale tím trpí zejména fotografie, film až tolik ne.

a staré filmy, které jsou černobílé z důvodu staří se taky nekoukneš? :-)
@Dan9K (21.07.2023 16:44): Uměl jsem když jsme v 70-80 letech měli černobílou TV. V dnešní době černobílý filmy a hry považuji za zrůdnost. Už Schindlerův seznam v devadesátkách mně s tím sral :)
@stepankoby1 (21.07.2023 15:46) gratulace, ačkoliv je mi podobný typ sledování velmi vlastní a hodně to dělám, sérii Halloween si odpustím :-) už jenom proto, že fakt nemám rád ani ten první díl.

Ale hudba Johna Carpentera je skvělá to ano, jedna ze tří nejslavnějších melodií, co je v 5/4 taktu (společně se znělkou k Mission Impossible (o kterém teď taky byla řeč) a legendárním songem Take Five)
Po téměř měsíci jsem dokončil jsem binge všech 13 Halloween filmů. Nikdy jsem neviděl ságu, která by v sobě měla tak obrovskou historii a takový rozsah nekvality. Bylo extra zajímavé sledovat, jak zoufalí tvůrci byli a s jakými kravinami pořád dokola přicházeli, aby na tom něco vydělali. Od příšerného twistu "byla to jeho sestra", který byl ale upřímně jediným způsobem, jak z toho tehdy udělat sérii, přes kompletně odlišný antalogický díl bez Michaela Myerse, trilogii o paranormálních rituálech, devadesátkových pokusů o aktualizaci, rockové béčkové redneck-hating blbosti Roba Zombieho až po novou trilogii tematizující trauma, kde je každý díl úplně jiný. A stejně se imo nikdy žádnému z nich nepodařilo k původnímu dílu přidat něco smysluplného, co by na něm neparazitovalo. Proto tento binge nedoporučuji. Zpětně vnímám, že právě existence tolika pokračování dost ubírá komorní síle jedničky (u které jsem měl fakt štěstí, že jsem do ní šel naslepo), která pak působí slabě a přežitě.
Nolan je asi z dobrého důvodu oblíbený, ale mně se od něj jakoby hodně nelíbilo nic. To co jsem viděl jsem dokoukal, kromě Tenetu ( to nešlo ) a nejspíš se kouknu i na Oppenhaimera. Ale spíš vyhlížím nového Scorseseho a Scotta.
A u Nolana mi taky přijde ze těch filmu kde kraví s časem je víc než by bylo zdrávo :)
@Paul (21.07.2023 07:11): Heh. Že Dunkirk by na tebe bez toho tak nezapůsobil je právě proto že je to dramatická berlička. O samoúčelnosti u Prestige jsem nemluvil, jen že to tam nezpochybnitelně je, stejně jako u všech jeho filmů - nelineární a nespolehlivé vyprávění je u něj stejný trademark jako že Snyderovy filmy jsou plné zpomalovaček, Abramsovy lens-flarů, a že u Belly Tarra každý záběr trvá nejmíň pět minut.

A občas to u něj funguje velmi, občas méně, na každý jeho nový film si každopádně rád zajdu - ale jeho vrcholné období evidentně skončilo s Inception.
@Paul (21.07.2023 07:11): V Batmanech je to nejmíň výrazné, protože je to Batman. Tam se musel držet zkrátka. Ale v Interstellaru hraje čas obrovskou roli, V Insomnii taky - krajina věčného dne, v podstatě bez času. Prestige, dejme tomu, ale i tam je čas důležitou součástí pointy - "jak dlouho musím přinášet oběti aby trik fungoval - navždy".  On ho používá furt. Někdy z toho vytříská výbornou věc, občas to spíš škodí. Tenet měl dobrý nápad, ale jen průměrnou realizaci, v Mementu geniální nápad a výbornou realizaci, Interstellar tuctový nápad a geniální realizaci. Oppenhaimera jsem neviděl, ale jestli tam fakt nevymyslel něco opravdu chytrého, tak bych řekl, že tam jeho hrátky s časem budou spíš na škodu.
@AlieN (21.07.2023 02:15): ježišmarjá tak pokud do toho řadíš i flashbacky, tak ok no..chudák Nolan, ani flashbacky mu už neprojdou :). Že to u Dunkirku neslouží příběhu nesouhlasím, ten film by na mě bez toho tak nezapůsobil. Interstellar jsem viděl jednou v kině a byl z něj docela nadšen, ale kromě scény s dilatací času si nepamatuju že by tam nějak moc jely nějaký různý časový linie. A Prestige je spolu s Mementem můj nejoblíbenější Nolan a taky mi nepřijde že by tam cokoliv bylo samoúčelnýho.
Mně se Oppenheimer líbil dost. Řadím to k tomu lepšímu, co Nolan udělal (někam k Dunkirku). Čekal jsem teda trochu něco jinýho než konverzační skoro thriller, ale zas to bylo opravdu dobře řemeslně udělaný. Scéna s bombou je určitě jeden z TOP5 momentů od Nolana.


No, ale dokud člověk neuvidí Barbie, tak neví, jestli to je film roku :)