Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Gordon (29.10.2023 21:28): Bude to naopak, hráči se budou muset spokojit s méně FPS. Na PC to odjakživa funguje tak, že hráči upgraduji aby mohli hrát nejnovější hry, ne že se vývojáři přizpůsobují tomu co mají hráči doma.
Optamilzace je něco co se dnes používá jako buzzword. Rozbitá hra nemá s optimalizací co dělat. A realita je, že poslední dva roky sledujeme jak nároky na HW stoupají protože vyšly nové konzole.
@Gordon (29.10.2023 21:28): Tak naivní snad nejsi :D. Plus neřekl bych, že vydávání nového HW je nějak spojené s optimalizací. To prostě musíš chtít/mít na to prachy, abys vydal dobrou PC verzi.
Ono je dobře, že teď žádné grafiky vycházet nebudou, aspoň se autoři her trochu naučí optimilizovat, poslední dva roky, cokoliv v mém okruhu zájmu vyjde, je naprosto rozbité.
@Bravewolf (27.10.2023 14:31): To je typická věc na kterou potřebuješ věšteckou kouli. V uniklých informacích často chybí kontext. Jak to opravdu bude se dozvíme až ty karty vyjdou (nebo pár měsíců předtím).
@mrazikcomp: tak se ke mě nakonec shodou náhod a trochou toho štěstí, o pár let později, dostala starší ale plně funkční GTX 750 Ti 2GB GDDR5 (Maxwell, OC edice od Gigabyte). Tímto se vracím k diskuzi kdesi dávno v minulosti. :)
V porovnání s Evga GT 1030 2GB GDDR5 (Pascal) je GTX 750 Ti skutečně rychlejší v náročných moderních hrách jako např: DCS World (poslední beta), Kingdom Come Deliverance, The Witcher 3 next-gen (DX12) a DiRT Rally. Může za to především 128 bit přístup k VRAM, GT 1030 limituje 64 bit přístup k VRAM. Jo musím uznat, že rozdíl v FPS tam je, není moc velký ale ani malý abych to mohl ignorovat. Především u náročných scén GTX 750 Ti netrpí takovými propady fps jako GT 1030.

GTX 750 Ti překvapil v The Witcher 3 next-gen, hra jede plně v DX12, karta umí jen DirectX 12 (11_0) na rozdíl od GT 1030 DirectX 12 (12_1) a zcela bez problémů. Zkoušeno v kombinaci s AMD Phenom II X4 955 @3,7Ghz a 16GB DDR3 1600Mhz, Windows 10, FHD rozlišení.

Na Windows XP a staré hry (včetně Crysis, TES Oblivion, apod.) je to těžký overkill.
Vypadá to, že ani v roce 2023 neexistuje e-ink tablet s Androidem (včetně Google Play), který by nebyl čínský, škoda. :/
@Korbitch (24.10.2023 06:52): Koupil bych 2TB M.2. Teploty jsou problém jen v situacích, kdy disk jede na plné koule vyšší desítky sekund. Některé základní desky mají chladič už integrovaný. Když ne, stačí na SSD přichytit takovýhle malý chladič za babku a je to vyřešené.

Přijde mi zbytečné kupovat dva disky, když se to dá vyřešit jedním. Čím míň součástek v PC, tím líp (říká člověk, co má v PC 5 disků) :)
@MCZ (24.10.2023 17:59): Osobně jdou stejnou cestou. Jeden menší disk na OS a menší aplikace, věcí které můžu kdykoli smaznout bez starostí kdybych chtěl udělat reinstall. Další disk na hry které by se mi nechtělo muset stahovat znovu. A jeden disk prostě na data (mimo jiné na něj nahrávám dočasný záznam z her.
Nemusím nic konfigurovat, nemusim řešit že bych některý oddíl potřeboval zvětšit a druhý zmensit, a když nějaký disk chcípne, mám pořád funkční PC.
@Cobot (24.10.2023 17:21): No, ale vždyť to opruz je, úplně nepotřebná konfigurace navíc; čím méněkrát vidím ten příšerný Disk Management, tím lépe. Protože bez toho (nebo nějaké 3rd party app) prostě nepoznáš, který logický oddíl ti sedí kde, což může být velká zábava třeba u zálohování nebo v případech, kdy chceš oddíl rozšířit (tj. koupit ssd s větší kapacitou). X oddílů a X zařízení je zkrátka nejvíce přímočarý přístup, vedle kterého je cokoli jiného složitější a otravnější.

Neříkám, že to nemá své použití, ale pro běžného uživatele je to jen zbytečný opruz navíc, který dlouhodobě věci komplikuje.
@Cobot (24.10.2023 15:26): Tak jestli chceš mít více logických jednotek, nabízí se otázka, proč je chtít mít na jediném kusu HW (pokud nejsí příliš omezen místem/porty).

Je to lepší z hlediska životnosti i ceny (slušnější 2+ TB SSD jsou pořád neúměrně drahé) a asi nemusím vysvětlovat, proč je v případě selhání hardware lepší mít více menších SSD (500-1000 GB) než jediný velký...
@MCZ (24.10.2023 13:33): v čem je hrozný opruz rozdělení disku na oddíly? Vždyť je to na pár kliknutí... To už je nepoměrně víc práce s tím mít v PC tolik fyzickejch disků.
@Korbitch (24.10.2023 08:21): Jestli ti jde o životnost, tak koukej na TBW (Terabytes Written) - samozřejmě větší SSD budou mít tuto hodnotu vyšší, ale i v rámci té samé kapacity se můžou různé modely naprosto diametrálně lišit.

Jinak v OS už disky taky nerozděluju, je to hrozný opruz a zbytečný management. Osobně jsem nakonec šel cestou 1 účel - 1 drive, takže třeba prohlížeč a pár dalších aplikací, které často zapisují, sedí na vlastním malém levném SSD, zato OS a hry mají každý svůj NVMe, pak jsou tam nějaké 2.5 pro média a práci... No, sešlo se mi v PC během pár let několik hezkých TB, ale chápu, že tohle řešení není dostupné každému.

Každopádně na OS a hry bych měl určitě 2 různé fyzické SSD (a zvážil bych ještě ten menší pro aplikace).
@Bursoft (24.10.2023 08:00): Má tam jen jeden M2 slot. Co jsem koukal na videa rychlostí načítání, tak to jsou vteřinky, takže to bych úplně neřešil. Mě spíš jde o co nejdelší životnost. Klidně můžu dát na 2tb všechno. Stejně tak to rozdělit. Nechci mu to posrat a vzhledem k tomu, že má zdravotní komplikace, který mu podstatně zasahují do rozpočtu, musí to vydržet co nejdéle.
@Korbitch (24.10.2023 07:28): sorry ještě spím a dávám rozumy :)

Tak rozdíl v rychlostech je ten, že m.2 může být nvme. To je samozřejmě ještě rychlejsi než sata. Jako za mě si myslím že sata ssd na systém opravdu stačí. Našel bych si nějaká videa a yt s rychlostmi načítání her. Já mám na hry nvme pcie 3.0 a jako dobrý, ale žádné loadingy v řádu dvou sekund se nekonají. A ano systém mám "asi zbytečně" ještě na rychlejší nvme PCIe 4.0. Takže tvoji úvahu chápu a asi dává smysl. Kouknul bych na ten yt jak to vypadá v praxi.
@Cobot (24.10.2023 07:01): Já taky o plotně nic nepíšu :D Dotaz zněl jasně. M2 na systém a ssd 2.5 na hry nebo obráceně? Jeden 2tb mě taky napadlo. Což by ovšem bylo za předpokladu, že je buřt jestli M2 na systém a ssd 2.5 na hry nebo obráceně :DD
Ahoj, dávám dohromady kámošovi komp. Klekl mu disk, tak vybírám jeden M2 a klasický 2.5 ssd. Nejdřív jsem jel M2 na systém a 2.5 na hry. Pak mě ale napadlo, co to otočit? M2 má mnohem větší rychlosti, tak proč ho nevyužít ve hrách. V systému už to podle mě uživatel tolik nepocítí. Nebo byste to doporučili právě naopak třeba kvůli teplotám? Slyšel jsem, že se M2 mohou více zahřívat. Díky za každý postřeh.
@Kwoky (19.10.2023 11:35): Běžné to není, moje zkušenosti jsou, že například CPU a 1 nebo 2 chassis jsou PWM/DC a poslední chassis už je jen 3pin, tedy DC. U těch 4 pin jde pak ještě nastavit, zda jsou PWM, nebo DC, bývá to napsáno v manuálu. K tvé desce v manuálu píší, že u CPU si jde vybrat z několika variant křívky, nebo ji manuálně nadefinovat, o DC režimu ani slovo. Ale u Chassis 1 a 2 píší, že je možnost si vybrat mezi PWM a DC. Takžo to tak asi bohužel bude.
Asi je to první deska kde vidím, že CPU má pouze PWM, ale ne DC - ale na druhou stranu mě nepřekvapuje, že to je zrovna ASRock, kdo s tím přišel. Co jsem od nich viděl naživo nějakou levnější desku, vždycky mi tam něco nesedělo. Možná ty jejich Taichi jsou dobré, ale už zas jinde rozpočtem.
Koupil jsem CPU chladič, co má větrák jen 3pin. Zapojil jsem ho do konektoru CPU_FAN na základní desce a v BIOSu nebyla možnost, jak ho regulovat - jel pořád naplno. Ale jakmile jsem ho připojil na konektor CHA_FAN, tak regulovat jde. To už je dneska tak běžné mít 4pin, že se ani nepředpokládá, že by mohl mít na CPU člověk něco jiného?
https://www.analogue.co/3d 
Tvůrci Analogue Pocket pracují na konzoli pro Nintendo 64 hry.
Analogue Pocket byl působivý protože vědel hrát herní kazety a nebyl to jen emulátor, ale byl opravdu předražený, tenhle bude myslím stát aspoň tak 300 dolarů.
Brno, Praha, Olomouc, Prostějov - neměla by dobrá duše na půjčení procesor Skylake? Ideálně Celeron g3900. Na otestování základní desky. S g4400, který tu mám, ani neškytne. Deska je MSI H110M PRO-VH.
@Kwoky (13.10.2023 23:34): Ten plastový díl je spíše kryt. Pro něj je potřeba koupit ještě 3 ks pinů, pokud jsem hledal dobře, tak ten plastový má označení PFH02 a pin kompatibilní s PFH02 by měl být tento: Pin pro PFH02. Možná budou i jiné kompatibilní a levnější, v GME i poradí při osobním nákupu. To se nalisuje na drátky a pak zasune do toho plastového dílu, mívá to pojistný jazýček, aby to v něm drželo.
Optimálnější je mít krimpovací kleště. Jde to i obyčejnými, ale to bych si koupil daleko více ks těch pinů na naučení, když se to nepovede, nejde to do toho plastu zasunout.
Zkusím se zítra večer mrknout, jestli náhodou tu redukci nemám, že bych ji poskytl.
Já to ohledně redukcí a rozdvojek s větráky řeším tak, že mám různé typy z Číny do zásoby a když rychle potřebuji něco, co nemám, tak recykluji - cvaknu co mám a spojuji dráty, je to jednodušší než se drbat s konektory, to dělám až jako poslední možnost. Na pájení použít buď páječku a smršťovací bužírku, a nebo takovéto řešení 2v1 - Bužírky s cínem - uprostřed je cín, funguje to jako bužírka a jde tím spojit 2 dráty kdekoliv v terénu klidně zapalovačem.

U nějakého atypického řešení jako větrák do PCI to chápu. Pokud bych našel redukci s osobním odběrem nebo s přijatelným poštovným, šel bych do toho, nebo si počkal, než přijde z Číny. Pokud ne, já bych si spíše koupil nějaký jiný levný kabel s tím konektorem, cvakl to a připájel na druhý.

A obecné doporučení pro všechny - pokud nevíte, co děláte, tak se do toho nepouštějte. A pokud to uděláte, držte se pravidla 2x měř a 1x řež.
@cuba144_CZ (13.10.2023 22:40): Díky moc za reakci. Trochu mě to uklidnilo, že si to myslím správně. A teď už zbývá jen vybrat nejlepší možnost a tu realizovat (páječku kdyžtak mám). Hlavně ta redukce Revoltec vypadá teoreticky jako ideální řešení.

Tohle tedy není kompletní konektor ale jen půlka? Naučit se lisovat ty konektory pro větráky by se mi mohlo v budoucnu hodit i na jiné projekty.

Jde o trochu specifický případ přídavného větráku do PCI pozice, který vyfukuje vzduch dozadu z bedny. Bedna totiž nemá zezadu normální prostor pro větrák (je to ITX bedna a asi se počítá s tím, že výfuk obstará samotný zdroj).
@Kwoky (12.10.2023 05:23): Určitě to půjde. Z Molexu to využívá dva dráty: +12 V a zem. Větrákový 3-pin má taky +12 V (červená), zem (černá) a signál, co nese informaci o otáčkách = tacho (žlutá).  Schéma konektoru 
Takže pokud se větráku s Molex cvaknou dráty a správně se to připojí na ten 3 pin, tak to pojede, jen bude chybět informace o otáčkách. Otázkou ale je, zda to vůbec dělat? Je víc variant:

1. jak popisuješ výrobu konektoru - je potřeba sehnat plastový konektor a ty kovové piny (nejde jen vložit drátky do konektoru, ale prvně je zalisovat do pinů a až ty zasunout do konektoru), neudělat chybu v pořadí pinů a dobře to nalisovat do těch pinů (buď na čuně obyčejnými kleštěmi, nebo mít krimpovací kleště).

2. Pomoct si jiným konektorem - cvaknout konektor z nějakého nefunkčního větráku, nebo si něco koupit (prodlužka 3-pin), připájet k sobě dráty a zaizolovat. Na to j potřeba páječka.

3. Koupit si tu redukci: Redukce 3pin→Molex, z Číny bude ještě levnější, ale nebude rychle

4. Koupit si novější ventilátor. 12 cm Arctic stojí 140 Kč, jak 3 pin, tak i 4 pin s PWM

Pokud je to nějaké PC do dílny a jedná se o to využít starý větrák, tak bych to možná bastlil. Ale pokud by to mělo být do lepšího PC, tak bych raději za pár Kč koupil ten Arctic, za ty peníze to nebývají špatné větráky a myslím, že to bude tišší než 10-15 let starý větrák, co měl Molex. Než jsem přešel na Noctua, tak jsem měl Arcticy a byl jsem spokojen.
@Charllize (13.10.2023 16:27): Díky za info, každopádně za mě dost špatné řešení, díky kterému jsem si některé hry na PS4 jednoduše vůbec nezahrál. :c( A právě proto jsem rád, že přišla zpětně kompatibilní PS5, u které tyto potíže naštěstí nejsou.
@Charllize (13.10.2023 16:08): Což je tedy ovšem dost nešťastné, neboť to pak člověku brání rozjet i jinak bezproblémovou hru. Je divné, že s tím něco nedělají, určitě nejsem jediný uživatel, který s tím má problém. :c(
@samorost (13.10.2023 02:37): To je tím ze ty startovní obrazovky často mívají odemčené fps aby pohyb v nabídkách byl co nejplynulejsi. Takže to tu konzoli vytočí naplno jelikož to proste běží na maximum třeba 200 fps. To samé různe inventáře a podobně. Hra běží 30 fps a inventář 60 nebo víc, takže to konzoli vytočí i když zdánlivě není na obrazovce žádná náročná scéna.
@Charllize (12.10.2023 22:35): Já tomu věřím, slyšel jsem od více lidí, že mají doma PS4 Pro, která je relativně tichá i u náročných her. Holt v mém případě smůla, no. Pastu jsem měnil tuším třikrát, v podstatě pokaždé, když jsem konzoli celou rozebíral kvůli důkladnému čištění. Po přepastování a vyčištění je PS4 vždy pár měsíců tišší, ovšem nikdy to není úplně dokonalé. Obzvláště vypečené je padání přímo v menu her, to jsem dodnes nepobral. Jsou i náročnější tituly, u kterých když se stihnu dostat přes menu, tak konzole pak běží celou dobu relativně tiše a bezproblémově. Ovšem jakmile se do menu vrátím, tak se najednou ventilátor může zbláznit a mnohdy to končí i vypnutím celé konzole. U některých konkrétních her se přes úvodní menu prakticky nedostanu a to se mnohdy jedná o kousky, které by zvládla snad i 386ka. Zvláštní chování. Na druhé straně, naprostá většina her mi tam funguje zcela v pořádku, takže těch pár problematických titulů jsem svého času odložil na později a hraji je nyní na PS5. Tím pádem už ono přehřívání ani nijak neřeším a PS4 Pro si ponechávám jako záložní kus herního HW k občasnému hraní méně náročných her. I tak jsme na ní už nahráli tisíce hodin, takže své si „holka” odsloužila. :c)

Jinak jsem si včera vyzvedl další vyreklamovaný DualSense, opět vyřešeno výměnou za nový kus. Z celkových sedmi, které doma máme, šlo tak už o pátý problematický ovladač. Zatím technicky jednoznačně nejslabší článek v rámci současné generace konzolí od Sony. Chudáci zaměstnanci chráněných dílen, zásobuji je statečně...