Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Teď mi vypadlo, jak se to přesně jmenuje, ale myslím, že za hodně z toho je potřeba vidět onu psychologii poznání, kdy si člověk po nastudování jedné dvou knih (v dnešním případě desetiminutového videa na youtube) myslí, že na to kápnul. Pokud se tím zabývá déle, záhy zjistí, že neví vůbec nic a celý život se marně snaží dostat na úroveň sebevědomí, které měl na začátku, přestože o tématu ví milionkrát víc, než na začátku.

A tohle holt platí úplně ve všech oborech, proto jsou Češi hned odborníky na covid, válku, hokej atd. a ti, co tomu věnují reálně nejmenší úsilí, mají většinou ten nejsilnější názor. Takže vědec či profesor radši sklapnou před silným názorem davu.

No a pak je ten druhý důvod, že jsou prostě lidi iracionální uzlíčky emocí bez nějaké větší racionality, takže se není co divit :-) Neustále se s někým o něčem bavím, on řekne razantní názor, já chci vědět, proč si to myslí, zeptám se fakt přátelsky (nebo minimálně neutrálně), chci to reálně vědět, on to automaticky bere jako útok a řekne, že tak to PROSTĚ vidí a cítí.... a je hotovo.
@Jab (17.11.2023 20:51): To je následek bezkritické svobody slova a práva na názor. Jako ano, každý jej má, ale to neznamená, že Frantovy postřehy k vědě, které se zakládají na stěží dodělané základce a vysedávání u televize, mají stejnou relevanci jako v případě univerzitního profesora fyziky (nebo čehokoli) s desítkami let praxe v oboru.

Už nevím, kdo ten nesmysl způsobil, ale i díky tomu dnes žijeme v tzv. postfaktuální době. A kéž by byla ta astrologie tím největším problémem.
Koukám, že vícero zpravodajských webů vzývá v posledním dnu v článku sílu lidských feromonů. Ony už byly potvrzeny nějakým výzkumem? Samozřejmě ty stejné hlavní zpravodajské weby bez uzardění přepnou i úplně mimo předstírání nějaké vědeckosti a jedou třeba které astrologické znamení má randit s tím či oním atp. Jako kdyby postavení hvězd, pofle kterého určují plán na další den, nebyla minimálně roky stará informace. Většinou samozřejmě mnohem déle. Ta pavědeckost dnešní doby mě setrvale fascinuje.
@Clorky (05.11.2023 13:38): Existuje (určitě ano, ale jsem líný ho hledat :D) nějaký materiál (text, video), kde by bylo fungování AI vysvětleno i pro laika?
Jj zakázat obě varianty, jsou geometricky nekorektní. Správně se to jmenuje pomfrity.
@Karasman (28.10.2023 18:58): Ale tohle je jídlo, to se dřevem nemá nic společnýho. Nový slova se tvoří různě. V tomhle případě je pro jídlo ta hranolka přirozenější, aspoň jsem teda ve svym okolí nepoznal nikoho, kdo by to měl jinak.
Jak může bejt pro někoho přirozený "ta hranolka"? Dyk je to do háje malej hranol z brambor. Ten hranol, jen malej = hranolek. Když budu řezat trám a uříznu z něj malej hranol, tak neřeknu, to jsem ale uříznul malou hranolku... :D
ha, Ústav pro jazyk český se k této problematice koukám už vyjádřil :-)

takže pořád platí, že je spisovně pouze ten hranolek, "je načase přijmout variantu hranolka v rodě ženském i ve spisovném projevu"

Je načase....no ale ještě to není....tak snad se to ono nějak udělá....třeba za pár desítek let
@RomcaT (27.10.2023 17:16): no ty hranolky jsou divný především v tom jednotném čísle, z toho vychází pak tyhle tvary.

By mě zajímalo, jestli cítí většina lidí jako přirozenější "ten hranolek" nebo "ta hranolka" :-)
9/10 myslela jsem že existuje jen s hranolkami. Takže s hranolky mě překvapilo já píšu jak prasopes co se týče pravopisu. Jenže když je to takhle v textu, tak já vlastně vím, co má být správně, jen když něco píšu, tak si to neuvědomím.

Osobně nesnáším když někdo říká mrazáku mražák, to bych vylítla z kůže. A taky "děda pěstuje kralící". To je fakt věta na přesdržku. Pro všechny správně je to "děda chová králíky".

Ještě bysme mohli probrat takové ty krajové bejkárny jako "to je Jirkoj" - to je Jirkovo. U nás se to používá jen u příjmení třeba Ivča Konopíkojc případně Ivča Konopíků.

U nás v Klatovech se říká škvorovi uchavec a v Hradci střihavka. U nás se říká nastevři okno, nebo podej mi tůto, zalej to kropáčem atd.
@Dunemaster (25.10.2023 23:47): jediný, co dělám, že lingvistickým přístupem legitimizuju jinak víceméně OT diskusi a příspěvek Jaba, který to rozjel :-)

btw. ten hemeroid a hemoroid je ještě zajímavější, než jsem si původně myslel, protože to slovo hemo pochází z řeckého slova "haema", takže by se úplně nejlíp mělo říkat hémaroid, ideálně bez vyslovení toho H :-). To budu používat :-)
@Dunemaster (25.10.2023 16:32): na první dobrou je podle mě správně kedluben, brambor a okurka :-)

jo ten okurek, to jsem zažil, že jsou o tom lidi hodně přesvědčený a hádaj se do krve :-)

dodatek: existuje ale jedno slovo, který jsem si já myslel vždycky špatně, a sice měl jsem za to, že hemeroid je správně a hemoroid špatně s vysvětlením, že právě hemoroid je jakože přespisovnělý. Ale tady jsem se holt splet a je to naopak, a je to logičtější, protože hemo je krev a heme je maximálně hemenex.
Tak 9/10, zase mě dostaly ty hranolky, to prostě nikdá nebudu vědět. Hold do mekáče nechodím, tak to neznám :-)
9/10. Samozřejmě hranolky. A pak se teda přiznám, že kvůli a díky bych klidně zaměnila, ačkoliv ve kvízu jsem správné řešení odhadla.
@Jab (25.10.2023 13:29): 9/10 Přiznám se, tchyně mě dostala. Asi jsem o tom už někdy slyšel, ale ta druhá varianta je tak strašně moc běžná, že mě to vůbec nenapadlo (a vlastně ani nevidím důvod, proč by to nemohlo být také spisovné). U hranolek jsem si taky nebyl úplně jistý. :) Dost to trhá uši. Vlastně o dost více než nespisovné s hranolkama.
5/10. Což odpovídá mojemu balancu kdysi ve škole mezi známkou 3-4..( nakonec mi vždy dali tu trojku :)
9/10

ta samá věc. Jinak si na tohle dávám dost pozor, body 2 a 4 typicky (což je taky typický slovo to "typický" :D), a jsem citlivej na to, když to blbě používají ostatní :-) jinak k té tchýýýýni, prostě je to mnohem častější, než ta spisovná varianta, takže to působí spisovně :-) Asi v tomhle budou mít problém třeba Pražáci. Naopak Moraváci (ty velký písmena jsou taky peklo) si zase často myslí, že jsou spisovné varianty "hadra" nebo "karbenátek", ale tam je ten rozdíl teda větší, než jen v dlouhé samohlásce. Navíc ta správná odpověď je ten největší špek ze všech, kterej pletou úplně všichni (to samý jako scenárista/scénárista), takže to člověk snadno splete i kvůli (!) tomu. Navíc je teda dost blbě poznat, jestli je dlouhý í nebo krátký i. Mně to v tom fontu dost splývá.

@Karasman (25.10.2023 13:57):
 já teda vím, že jdou obě varianty, a uchem mi přijdou obě v pohodě, protože jsem na to zvyklej. Asi bych řek buď s hranolky nebo s hranolkama, jakože spisovně nebo nespisovně. To s hranolkami mi přijde podobně divnospisovné jako by jsme.
Teď je ale otázka, zda tak tvrdě trvat na tom, že je "ten" hranolek. Mně vlastně přijde přirozenější "ta" hranolka.

Je to podobná věc jako slovo fakt. Říkáme typicky ten fakt, ale v množném čísle říkáme typicky ta fakta, to znamená jednotné číslo je to faktum.

Takže pokud říkáme fakt, měli bychom říkat "fakty" a "fakta" dávají smysl, když bychom říkali běžně v jednotném čísle "faktum" :-) A jdou úplně všechny varianty. Tak bych to nechal klidně i hranolku (a za mě je přirozenější říkat hranolce, nemůžu si pomoct :-)
@Jab (25.10.2023 13:29): Taky 8/10. To s tou tchýní mě nenapadlo a že je správně hranolkami jsem nevěděl, protože mi to úplně trhá uši a jsem na to úplně alergickej. Vůbec nechápu, proč by to mělo být přípustné, když je to gramaticky špatně. Že to používá většina lidí blbě není důvod, aby se to začalo tolerovat...
@Cobot (23.10.2023 23:51): Aktivní ochranou jsem měl na mysli cokoli co se brání aktivně, ne přímo reaktivní armor. A když takový phalanx dokáže sestřelovat letící granáty, tak drony mu nebudou dělat potíže.

Ale je to jako vždycky samozřejmě o tom, kdo dokáže té techniky na protivníka hodit víc. Jako to třeba Hamas dělá s útoky z Gazy - Iron Dome je skvělý, ale dá se zahltit.
@AlieN (23.10.2023 23:36): Je spousta videí, dkde tu klec podletí. Aktivní ochrana podle mě není ůplně řešení. Je to drahé a spíš určené na rpg než pomalu letící dron. Jasně v oblasti s tanky budou muset bezpodmínečně jezdit něco jako shilky nebo gepardy. Taková renesance protiletadlových kulometů. Jenže ty drony jsou malé, špatně se detekují a když jich bude útočit několik z různých směrů nemusí to stíhat sestřelovat. Potřebuješ něco 360 stupňovým roszsahem.

Ono je ale pravda, že hodně dělá i to, že válka na UA je zákopová a operátor s dronem sedí za každým bukem. V případě účiné letecké podpory (dominace) by to taky vypadalo jinak. Hezký příklad jak jsou letadla 4+ generace v přehuštěné PVO nepoužitelné.