Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

O mínuscích to fakt není. Není to jen tady DH, ale obecně napříč celým interntem sleduju, že jakékoliv fóra jako takové upadají se čteností? Hráči se tak maximálně zmůžou na reagování pod články a nebo na Facebooku, ale fóra jako taková i v rámci jiných oblastí jsou čím dál míň čtenější a upadají. Prostě noví nepřichází. A to nejen u nás, ale i venku.
@Ross (30.01.2024 12:18): Je bohužel obecně rozšířený jev, že si lidé pletou slovo "každý" se slovem "já". Mínusy nekritizuji, jen poukazuji na fakt, že databáze her je elitářský kroužek. Tak snad nám to tu vrchnost pro nedostatek návštěvnosti časem nezavře.
@jones1240 (30.01.2024 12:05): Ale musím pochválit, že Google ti vyhodí odkaz na databázi, když hledáš nějakou hru. Což je super. Potencionální návštěvníky to může přilákat. I když DH lze krásně procházet i bez profilu.

Fortnite na základce? :D Kdo ví, co tam dneska hrají? My taky jeli Quake III nebo CS1.6 ve velkém. Byly to malé hry, které se stáhly během pár minut. No a na střední to šlo hrát pěkně z USB.
Challenge YT mě nikdy nebavily, to šlo mimo mě. Zaujalo mě, kolik youtuberů, kteří byli aktivní "v dobách největší slávy YT u nás" už nenatáčí. Baxtrix, Gogo, Zdochliak a další a další. Málokdo vydržel a nyní slaví 10+ let aktivity na YT. Což beru jako osobní úspěch těch lidí.


@Charllize (30.01.2024 12:03): Pár takových už tady dokonce i bylo.


@Rapier (30.01.2024 11:31): Fortnite jsem nikdy nehrál, ale co do něj dali Lego začalo mě to zajímat. Synovec o tom furt básní, že s Legem je Fornite ještě lepši. No ještě jsem nenašel odvahu to zkusit :)


@Artran (30.01.2024 10:23): Dříve chtěl každý mladík být recenzent, což ty komentáře svým způsobem splňují. A mínuska? Každá kritika je dobrá a dá se i zjistit za co si to mínus dostal.
Tak ono je to právě i tím jak se to vyvynulo, já jsem ročník 97 a u mě na základce se prostě hrál Prehistorik, Quake, WOW či z blbostí se hrál Metin 2, to byl boom. Jenže to je tím že v tu dobu toho prostě nebylo tolik a tak rozšířený.

Myslím si že kdyby v mé době na základce byl Fortnite a FnaF tak se toho chytnem všichni úplně stejně jak Quakea :D Takže pak stejně ve výsledku si to dítě udělá svůj vlastní styl časem. V tomhle si myslím že to je všude stejný jen se mění ta dostupnost a prostředky. Taky frčeli u nás youtubeři a každej je jel. V tu dobu zase dělali divno challenge a hráli minecraft žeo. Polovina lidí co je milovala už to třeba v 18 letech přestala jet.

Třeba hry jako Quake jdou mimo mě a toho jsem se toho nahrál :D
Ono většina mladých když by se tu začala vyjadřovat jak jsou zvyklí tak dostanou ban. Ono takových těch umírněných mladých intelektuálů které by zdejší nátura tolerovala moc nebude :)
Ono to máte těžké, generace X alias my: Husákovi děti, přiznejme si, taky se díváme na Streamery, třeba já sleduji Retro Nation https://www.youtube.com/@RetroNationCZ, případně občas Nekonečné Labůžo https://www.youtube.com/@NekonecnyLabuzo, eventuelně cokoliv co mě zaujme na internetu (obvykle HW kanály, i když to není nijak často), nebo občas se dívám na Damsona https://www.youtube.com/@damsonn/featured, jelikož ten chápek z Polska hraje starší letecké simulátory, místo abych si je sám zahrál na PC, případně je sám streamoval!

A naše děcka, tzn, generace Z mi řekne: ale tati vždyť se taky díváš na  youtubery a fakticky mají pravdu! Takže já bych ty mladé úplně odsuzoval. :)

Mě spíš štve, že dvě z naších třech dětí (všechny generace Z) koukají na YT, hlavně mladší kluk sleduje jak hrajou přiblblí teenageři ty hororové multiplayerové pakárny alá Fnaf, Teletubbies, Roblox, apod. kterých je bohužel na Steamu/PC požehnaně (často jsou zadarmo), místo aby četli knihy, případně hráli a stavěli velkolepá díla v Minecraft nebo něco smysluplného alá MSFS 2020, zvlášť když jednou by chtěl být pilotem.
Bohužel mladší děcka hrají především to co hrají spolužáci a tam patří pochopitelně i Fortnite, další pakárna kterou streamuje každý druhý youtuber, jak já tu hru nemám rád! Taková pakárna to je, fakt nevím co na tom děcka vidí. Všech těhle MP kravin nám byli vývojáři čert dluženi!  Zlatý Microsoft s Minecraftem!

To už jsem raději když mě kluk hraje Battlefield 4. Ale třeba starší dcera čte hodně, hraje Genshin Impact a učí se hrát Civilization VI.

Když jsem včera večer po 20 hodině hrál na XSX s ovladačem v ruce další epizodu Duke Nukem 3D, tak mladší dcera to komentovala slovy: taťka zase hraje tu kostičkovanou střílečku, a manželka moc pochopení pro ukázku Shake It Baby mého oblíbeného devadesátkového hrdiny nemá. Prý je to hra pro puberťáky! Člověk se doma rodině nezavděčí. :)

PS: ani jedno z našich děcek tu profil nemá, a o DH nikdy neslyšeli, max. tak od taťky ví, že něco takového existuje.
@jones1240 (30.01.2024 09:18): Navíc je tu tlak na psaní delších komentářů, což leckoho odradí. Pak tu za komentáře můžeš dostat mínusy. To také může být pro někoho demotivující.

Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale přijde mi, že návštěvnost za poslední roky klesá (soudím podle počtu udílených plusů komentářům).

Naproti tomu stoupá průměrný věk uživatelů, kteří jsou s Databází her od počátku a kteří jsou tu stále aktivní. Zatímco nových mladých hráčů tu, alespoň mi to tak přijde, tolik nevidím.
@AlieN (30.01.2024 09:51): To je právě častý omyl. Výzva ti hraní neomezuje, výzva ti z toho tvýho seznamu vybírá za tebe :) Jasně, každý rok se tam pak člověku objeví něco, co by si normálně asi nezahrál, ale aspoň v mém případě je v drtivé většině případů fakt zábava a vlastně zážitek navíc, protože bez výzvy bych to nehrál a ochudil se.

Jo a taky je tu tradiční motto: Není důležitý vyhrát (dohrát všechno), ale zúčastnit se ;) I kdybys hrál jen jeden kousek za 10 let, co bys normálně nezkusil, tak výzva uspěla ;)
@Ross (30.01.2024 09:14): To asi není jen o mladých lidech - mě herní výzva taky moc neláká, bo her které chci určitě hrát je mnohem víc než kolik mám času, takže je ještě omezovat výzvou není moc rozumné.
@Ross (30.01.2024 09:14): Upřímně kdybych jako nováček sem přišel a nakoukl třeba do diskuze k Herní Výzvě (když začal nový ročník), asi bych se jí taky neúčastnil. Když hromada uživatelů tam začala tahat hádky atd. Já si myslím že ta chuť mladších by i byla, ale ono se sem začlenit prostě není jednoduchý a myslím si že to tu moc vřelý není.

Tihle lidi už mají Discord tam svojí partu lidí.
@AlieN (30.01.2024 07:59): nové mladé lidi ani tolik neláká Herní výzva, což je podle mě skvělá motivace se zde registrovat. Herní výzva se občas propaguje i na jiných webech a stejně to moc nových lidí neláká.
Kdyby jen číst a psát, ale jim se už ani pomalu hrát nechce a tak raději koukají tupě na streamy, jak někdo něco hraje. a prý se to dostává do další roviny a jsou schopni sledovat, jak někdo streamuje streamera, který hraje nějakou hru :-)
@Pluto (30.01.2024 02:44): Domov důchodců to tu připomíná, ale ne kvůli našemu věku, ale kvůli uvažování jako je tohle.

Naše generace nebyla nijak jiná, vzpomeňte si na své tehdejší vrstevníky - půlka z nich byla pomalu retardovaná, neměli tik tok, ale místo toho řešili bravíčko a taky nedokázali dát dohromady kloudnou větu. Mnozí Gen Z dnes čtou pořád hodně a dokáží se vyjadřovat i dost elaborovaně - akorát to nedělají tady, protože DH se do značné míry zasekla v čase a mladé návštěvníky nenabírá.
Já ještě patřím do generace Z a nějak teda odlišný svět oproti DH pardálům či těch co znám osobně nepozoruji. Podle mě to ve výsledku je zase o tom kam je vedou rodiče. A ano je pravda že mladší lidi (14-19) už teď mají větší náchylnost Tik Toku, ale to je i tou dobou a dostupností těhle sítí. Dost novinek ze sveta se da na Tiktoku taky vidět.


Ja ho teda nesleduju moc a nechapu jak lidi rikaji ze u toho i zkejsnou na dve hodiny… Ale co mi do prace chodi mladsi lidi atd, tak vidim te jsou i vice otevreny ke hram, popkulture a dalsim vecem, nekde zase naopak.

Já bych to zase tak rozdílně neviděl v některých směrech. Je ale pravda že zase v jiných ohledech ty rozdily jsou větší. Ale to ze mladi ted nechteji psat a cist mi prijde jaki bullshit.
je určité procento mladých, které poměrně hodně čte. Ale hlavně beletrii, nevím, jak je to s běžnými internety.

Ale jinak je to tak. Píšem si to tu sami pro sebe. Pro další generace to tady zůstane, ale postupně se naše komentáře stanou neproniknutelnou změtí podivných znaků, které nebude nikdo rozumět :-)

Ta generace Z a ještě více Alfa jsou oddělené světy od nás. Vůbec to, co vnímáme jako svět, jako veřejný prostor, jako věci hodné pozornosti, pro ně je ten svět už něco jiného, takže zavítat sem je ani nenapadne. Já třeba každý den sjedu základní zpravodajské weby. Taková pro mě úplně samozřejmá věc, abych měl prostě základní přehled, co se děje. To většina mladých neudělá, oni místo toho řeší někoho na TikToku, Znalost tohohle Tiktokera je zase pro ně základní a diví se, že ho někdo nezná.
@Kubino (30.01.2024 02:08): A ještě bych dodal, že mladí se neumí moc vyjadřovat psaným slovem a nechtějí se otravovat se čtením. Takže preferují všemožné obrázky a videa, ke kterým přiřadí maximálně pár slov...
Jednu z nejtoxičtějších komunit má mírumilovná hra Cities: Skylines 2 

Jo! Toxická komunita je to největší svinstvo ve hrách. Sám jsem to zažil několikrát, zejména u her, kde se něco tvoří. Člověk by nečekal, jak jsou ty děti tak toxické, že sežraly všechnu moudrost světa. Takových lidí je hodně i u simulátorů, kde každý šotouš je ten nejlepší. Fuj!

Ano, taky jsem byl takový, ale tehdy byla jiná doba. Tehdy tě staří uživatelé uměli na fóru seřvat tak, že ses styděl. Udělat to dneska, tak na tebe děti pošlou sociálku. Jsem moderátor na jednom fóru a je to fakt síla někdy :) Občas přijde i krásná nenávistná SZ o tom, jaký jsi debil.
A včil máme co jsme chtěli, ne? :)
@Charllize (29.01.2024 11:56): No to stání u památníku bylo opravdu divné, nicméně jsme se těšili, až ten přednášející skončí svůj referát, kterému nikdo nerozuměl a budeme moci jít odmů. Dyk to končilo celkem brzy, tak jsme měli skoro celé dopoledne volné, jupííí

@Rapier (29.01.2024 13:44)
O těch hlídkách na chodbách jsem naštěstí jen slyšel, to u nás nebylo, celkem jsme to měli bez nějaké buzerace, ani žadní Svazáci neotravovali s patronáty a tak. Ale Jiskra jasná jsem byl rád a Pionýr do puberty taky :-)
Ono určitě hodně záleží na tom, jak byl ten oddíl směřován, pokud jen na pohybové hry a zájmové činnosti, souteže atd, tak je to v cajku, ale nalejvárnu nebrat.
Hmm, já si jen pamatuji jak jsem skládal na Náměstí SNP v Ostravě kdysi dávno slib Jisker https://www.facebook.com/Socialismus/vid ... ky/1437257953038863/. :)

Bylo tam hafo dětí co slib skádalo hromadně, pochopitelně zástupci ogranizace a rodiče, atd. Ve třídě jsme později drželi na chodbách ZŠ pionýrské hlídky, a mám pocit, že jsem si po tu dobu museli dát pionýrský šátek. Jak ale říkám, naštěstí tohle období máme za sebou, šeď, potlačování idividuality, atd.. mě rozhodně nechybí.

Vlastně když se nad tím tak zamýšlím, tak Jiskry, Pionýři a Svazáci byla taková light verze Hitlerjugend.
@strejdafido (28.01.2024 18:38): rozdíly? normální parta dětí nemusela držet v pionýrském dresu x hodin čestnou stráž u pomníku rudoarmějců (vlastní zkušenost) :) Nám tedy hlavy vymejvali, neříkám, že na každé schůzce. Naštěstí a (trochu překvapivě) jsem mohl z pionýra odejít.
@Rapier (28.01.2024 18:47): Tak to je dobře, že jsi mezi nás nechodil, ještě by jsi vrážel klín mezi naše soudružské vztahy :-) Ale popravdě, těch pár dětí, asi 2 nebo 3, byly brány divně, když nechodily do Pionýra protože jim to rodiče zakázali. Třídní učitelka jim domlouvala a my na ně taky působili, ale marně :-)
Ovšem pozor, v sedmé třídě už člověk měl jiné záliby, než trávit čas v Pionýru, takže docházka nebyla stoprocentní a později spadla na nulu.
Žilo se prostě jinak, v něčem lépe, v něčem hůř, ale bezpečněji bylo určitě, to je bez debat.
@strejdafido (28.01.2024 18:38): protože mě to nikdy nebavilo, byl jsem zkrátka rebel, a jsem dodnes. :)

Jistou dobu jsem chodil krátce do turisťáku, vedli to manželé od nás ze vchodu, jako bylo to fajn ale když jsme měli skládat zkoušky o tom jak sloužíme socialistické vlasti, apod. tak jsem se na to vybodnul a přestal tam chodit, a pak rodiče jezdili každý víkend na chatu v Beskydech, tzn. bylo to těžké skloubit s aktivitami na chatě.

Jistě, určité věci byly za komančů fajn, tak např. rodiče nás pouštěli na takřka neomezenou dobu ven, nikdo se nebál, že by nás v té velké džungli, tzn. Ostravě někdo přepadnul, zbil, unesl, apod. Tedy ne, že by neexistovala tenkrát kriminalita ale přeci jenom bylo to jednodušší a bezpečnější.
O tom si dnešní děti mohou tak leda nechat zdát. :) V neposlední řade existovaly kroužky, třeba plastikoví modeláři, apod. což bylo docela fajn.

Ano ruština je velmi podobná češtině, proto ji rozumíme. U mě hraje roli i sledování WW2 filmů a čtení 4 z tanku a pes, což je stále moje oblíbená kniha.
@Rapier (28.01.2024 10:47): Proč naštěstí nechodil? Dneska je móda poplivat vše co bylo za komančů, ale já osobně na Pionýra nadávat nemůžu a ani nechci. Nevím jak jinde, ale u nás to byla normální parta dětí a měli jsme samou srandu. O straně a jejích cílech atd jsme neměli tušení. Tak jaký byl rozdíl mezi takovým oddílem a jinými organizacemi?
Ruštině je snadné porozumět, ona má hodně významově podobná slova jako my. Ale polština je vyloženě divná, tam se nechytám.
@Ringo (27.01.2024 11:24): myslím, že podobným procesem si prošel snad každý kdo zažil tehdejší dobu. Já jsem naštěstí byl dost mlád (a stále jsem mlád!) abych zapomněl na dobu komunismu, jiskry a pionýra (do toho jsem naštěstí nechodil), stejně jako na 2 povinné roky s ruštinou na ZŠ.
Pravda azbuku už neumím, tzn. nic si nepřečtu, nicméně ruštině stále rozumím velmi dobře. Kdykoliv kdy váleční zločinci Lavor nebo Putin mluví nebo ten jejich poskok v OSN, rozumím prakticky všemu co říkají, i bez překladu do CZ/AJ.

S polštinou nemám problém ale to je asi dětstvím stráveným díváním na polské TV, protože jen tam byly opravdu dobré (rozuměj: západní) pořady pro děti. Když jsme byli 3 roky zpět v Polsku u Baltu (tedy ještě předtím, než Češi znovu-objevili Baltské moře a pohostinnost našich severních sousedů, na rozdíl od Chorvatska) neměl jsem problém Polákům rozumět, horší to bylo opačně, oni češtině až na výjimky nerozumí. A tak pochopitelně došlo na AJ.
Mluvit polsky až na pár slov a vět taky neumím, číst monografie o letadlech jsem ale byl schopen, ačkoliv jsem se jazyk nikdy neučil.

S tou angličtinou, to mě připomíná doby kdy jsem si někdy okolo roku 2005 s kamarádem koupil z UK pravidla pro WW2 wargaming https://www.rapid-fire-uk.com/ Oba jsme měli problém pochopit pravidla, za prvé jsme neměli s historickým wargamingem žádné zkušenosti a za druhé, autoři, rodilí Britové to psali očividně pro rodilé mluvčí a zkušené wargaming hráče, takže někdy bylo fakt obtížné pochopit jak to autoři s konkrétním pravidlem myslí. :) Kamarád tenkrát uměl anglicky lépe a udělal CZ překlad pravidel pro naše spoluhráče. A ti se jej drží dodnes zuby nehty, byť jsou tam chyby, protože jednak to kamarád tenkrát překládal v dobré víře a některé pravidla nepochopil úplně správně, na což jsem později přišel když jsem si psal s autory emaily.
Autoři mezitím stihli vydat nové Reload pravidla, a my co umíme AJ si podle nich v pohodě zahrajeme, což naši bývalí spoluhráči nikoliv a zuby nehty se drží zastaralých pravidel z roku 2005, respektive amatérského překladu a to bohužel vedlo k tomu, že jsme s nimi museli přestat hrát, mimo jiné i kvůli tomu, že nechtěli pochopit očividné chyby v překladu, jelikož já se držel striktně originálu. I proto je lepší když se nic nepřekládá a člověk se prostě musí naučit jazyk tak aby text pochopil, často se tak předejde úplně zbytečným hádkám.

Mě samozřejmě hodně pomohlo když jsem to zabalil v dřevozpracujícím průmyslu a před 17 lety se dal na IT. Od té doby mě angličtina živí ale chápu, že ne každý má příležitost mluvit, psát a myslet v angličtině denně u práce, a ne každému zaměstnavatel je ochoten zaplatit pravidelně kurzy AJ.
S anglicky mluvícími lidmi bych chtěl být rukojmí jelikož když by měli zalepenou pusu bylo by jim rozumět skrz nos :)
@speedevil (27.01.2024 11:40): No angličtina sa presadila hlavne z dvoch dôvodov:
1. rozmach britského impéria na 4 kontinentoch
2. veľká revízia "modernej verzie" angličtiny - Nemáš tam narozdiel od slovanských a románskych jazykov a napr. nemčiny skloňovanie, ktoré je tou ťažkou zložkou. Veľa slovies má pravidelný minulý čas len s pridaným "ed" na koniec. Slovenčina aj čeština sú dosť umelo kodifikované (partia ľudí sa rozhodla, čo bude oficiálne bez ohľadu na to, ako hovorí bežná populácia), zatiaľ čo tá angličtina sa snažila modernizáciou (či už tou v 18. storočí alebo tou najvýraznejšou koncom 16. storočia).
Mimochodom väčšina svetových jazykov sa vyslovuje a píše inak. Je to niekedy aj z toho dôvodu, že zvukový prejav hlásky/slabiky/slova je špecifický a ak by si ich chcel zapísať v každom prípade tak, ako ich počuješ, musela by mať abeceda oveľa viac písmen. Práve aj ten menší počet písmen abecedy, je jedna z vecí, prečo je angličtina jednoduchšia. Taktiež to pravidlo "píš ako počuješ" vytvára tlak na exaktnú výslovnosť, zatiaľ čo v angličtine máš viac rôznych prízvukov a možností výslovností toho istého slova, ktoré budú stále správne.
Lituju toho, že jsem se tenkrát na střední nenaučil tu angličtinu, když mi ještě mozek fungoval líp, než teď, uznávam, že by se to dneska občas hodilo a to nejen při hraní her. Asi už tenkrát jsem byl línej, povinně jsme museli drtit ruštinu, dokonce z ní i maturovat a to mě asi sralo tak, že jsem neměl náladu drtit další cizí jazyk dobrovolně. A teď na starý kolena už se mi do toho taky nechce, na vydělání peněz pro život angličtinu nepotřebuju a línej jsem asi taky pořád stejně - učit anglicky by mě nebavilo a já radši volnej čas trávim tim, co mě baví. A v souvislosti s hraním her to až takovej problém pro mě osobně neni, hraju totiž jen a pouze hry závodní, naučil jsem se co znamená "trotle" a "brejk", takže tak. Uznávam, že je praktický, aby byl nějakej jazyk, kterym se domluví kdokoliv kdekoliv na světě, ale jako anglicky nekomunikující akorát tak nechápu, jak se mohl globálně prosadit jazyk, kde se slova jinak čtou a jinak píšou! slušnej vopruz... to je jako s empétrojkou, všeobecně profláklym formátem, kterej zná každej, přitom existuje jinej formát využívající ztrátovou kompresi, kterej má jednoznačně lepší zvukovej projev i při násobně nižšim bitrejtu - Ogg/Vorbis/ (=při stejný zvukový kvalitě zabírá míň místa), než "slavná" empétrojka, ale buhužel se (pro mě z neznámýho důvodu) kdysi jako náhrada mp3 neprosadil a dneska už je to jedno, místa všude dost, kdo by se prasil s nějakou empétroskou apod., když máme terabajty místa na zvuk v CD kvalitě nebo klidně na zvuk o vysokém rozlišení (hi-res), že jo.
kamarád mi vyprávěl, jak v dobách PS1 hrával Resident Evil nebo Metal Gear a vůbec tomu nerozumněl. taxe rozhodl, že pojede do UK jako au pair, aby se naučil anglicky. když se vrátil, anglicky sice uměl, ale hraní už ho nebavilo :-) nakonec si k němu zase našel cestu na PC, mnohem později.
@Rapier (27.01.2024 09:36): Je to tím, že bychom si bez toho tehdy vůbec na počítači nic nespustili ani nic nezahráli a pochopili jsme, že bez angličtiny je člověk prostě limitován. Stavět to jakože "tady se bude mluvit česky, protože jsme v česku", to je automatický limit, kterým si člověk ubere spoustu věcí v životě, které by mohl zažít a kvůli toho nezažije. Pokud je komunikačním jazykem IT angličtina, tak je to prostě angličtina a nejde si stěžovat, že nám to neudělali česky.

Já jsem třeba na jazyky antitalent a mluvnicky jsem v angličtině věčný začátečník, přesto vím, že vzdát to a přejít u her na češtinu znamená se ochuzovat o oživování si světového komunikačního jazyka. Dneska tak snadno překládám texty v hrách, snadněji než na počátku 90. let,, kdy jsem obvykle ve hře 2/3 věcí neporozuměl nebo si je spíše domýšlel, Ale léty se přitom stále zlepšoval. Rozumět tomu, co mi na dotaz odpoví v zahraničí nebo se umět doptat v případě, že jsem úplně neporozuměl, třeba na té dovolené, je taky strašně fajn.

Vůbec nevím, jestli bych měl bez her tu motivaci se ten jazyk vlastně aspoň takto naučit. A proto moc nerozumím tomu, když se někdo šprajcuje, že je hra v angličtině, protože buď se člověk učí anglicky tak jako tak a proto hra v angličtině nemůže být problém anebo pokud se moc neučí, tak hry jsou parádní příležitost se k tomu jazyku dostat. Neznám asi nikoho, kdo by se tetelili spokojeností, že anglicky neumí ani slovo a nikdy to nebude potřebovat. Snad všichni okolo mě se nějak snaží, učí se sami nebo chodí do kursů a když ne, minimálně si postěžují, jak by při výjezdu chtěli aspoň trochu rozumět a že na tom budou muset zapracovat.
Každý se musí zařídit podle sebe, buď se chcete angličtinu opravdu naučit a přizpůsobíte se tomu, a nebo budete hledat důvody proč se ji neučit. Je úsměvné, že za angličtinu ve hrách tu nejvíc lobbuje @Charllize: + @Ringo: a @Rapier: což jsou všichni hoši 40+, lidi co začínali s AJ v době kdy ji v Československu/ČSFR pomalu nikdo neuměl ale nyní jí dávají přednost nejen ve hrách. :)

Pro mě za mě, klidně ať se hry překládají do CZ, ať již manuálně nebo s využitím AI (strojový překlad). Chápu, že v devadesátkách z nás málokdo uměl žblepnout větu anglicky, ale od té doby výuka na školách opravdu pokročila a kdo chtěl, případně měl příležitost, nebo ji prostě šel naproti, tak se tu angličtinu na nějakém komunikačním levelu prostě naučil.
Jasně, že každý neměl stejné sociální podmínky včetně motivace, nedej bože talent na jazyky, ale kdo chtěl (chce) se to prostě naučí jako jakoukoliv jinou znalost, jen mu to bude trvat déle a třeba to nikdy nebude umět na levelu rodilého mluvčího ale reálně se domluví.

Když jsem v devadesátkách začínal s leteckými simulátory, neměl jsem jednoduše na výběr, tenkrát jsem navíc lítal na větroních a světe div se, komunikační jazyk v letectví (virtuálním i reálném), je nepřekvapivě opět angličtina. Všechny zahraniční weby věnující se letecké simulaci byly téměř výhradně v AJ, manuály k simulátorům totéž, až na výjimky alá Jane's F-15 kde byl celý rozsáhlý manuál přeložen vydavatelem do CZ. Nemluvě o tom, že téměř všichni virtuální piloti jsou z ciziny (CZ komunita je tak malá...), a jediná šance jak se s nimi na Team Speak/Discord domluvit je opět angličtina.

Nevím zdali si to uvědomujete, ale paradoxně konzole přispěly k tomu, že lidi (hráči) se začali učit angličtinu, protože tam na rozdíl od PC, nikdy nebyla čeština samozřejmost a nešlo spoléhat na vznik oficiálního nebo neoficiální překladu.

Ne nadarmo se říká, kolik jazyků umíš tolikrát jsi člověkem. :)
Zrovna u mafie a gangů by při zachování autentičnosti měli mluvit mezi sebou podle původu. Třeba italská mafie by mezi sebou měla mluvit italsky, GTA IV východoevropská mafie v ruštině a Mafia III francouzština u haitských gangů, španělsky u portoričanů atd. Angličtina by měla být výjimečná, při komunikaci s vnějším světem.
@MCZ (27.01.2024 01:53): Tak "umělý původ" je docela silné slovo. Čeština se řadí normálně ke klasickým západoslovanským jazykům a spousta slov z češtiny přejali např. právě Poláci, kteří přejímali od Čechů křesťanství.
@strejdafido (27.01.2024 00:23): Věc je, že naučit se jako další - použitelný - jazyk česky (pokud dotyčný nemluví jiným slovanským jazykem) je mnohem náročnější než naučit se anglicky. V tom objektivním slova smyslu, bez ohledu na rozšířenost atp. Ten jazyk má spoustu svých úskalí (výslovnost, anglická vs. americká verze, časy...), ale pro základní komunikaci je zkrátka nepoměrně jednodušší než čeština, která je mimochodem vzhledem ke svému umělému původu dost zvrácená i pro lidi z jiných slovanských zemí (stejná slova mající jiný význam). Takže i když samozřejmě cením, když se expati (zejména ze západu) nějakou češtinu nakonec naučí, v mnoha oborech to opravdu není potřeba. A zdaleka nejde pouze o sportovce.

U překladů her je pak podobný problém jako případě třeba filmů - je to náročná a špatně placená práce s odpovídajícími výsledky.

Mimochodem, ten třetí Witcher je zajímavý případ, jelikož tam bylo cílem, aby všechny oficiální lokalizace byly rovnocenné. Ale na takový přístup nemá každý prostředky.

(... Jo, a Mafia zní mnohem lépe v angličtině. :) )
@strejdafido (27.01.2024 00:18): V tom případě možná ale žádného neseženeš a nebudeš mít anglického kuchaře. A o tom to je. Ber to tak, že ty nejen, že někoho zaměstnáš, ale zároveň po něm požaduješ službu. On ti ji vykoná za určitých podmínek. Jednou z nich může být to, že se s ním domluvíš anglicky nebo prostě nepřijede a vybere si zaměstnavatele, který s ním anglicky mluvit bude.
@Ringo (27.01.2024 00:14): Co je vlastně anglická specialita??? To je konečně jedno, ale i když si objednám anglického kuchaře, jednou z podmínek bude, že se třeba do roka vypořádá s jazykem. To si představ, že s ním taky bude chtít mluvit moje stará pokojská, můj starý klíčník, můj starý domovník... a ti všichni neumí kváknout anglicky.
@strejdafido (26.01.2024 23:59): Pokud bych chtěl anglické speciality, objednám si anglického kuchaře, aby mi je připravil. Nebudu po něm chtít, aby se tu učil česky, na to by se mi mohl vykváknout, ne?

A aby to bylo o těch hrách, tak tak samo to máš s hrami. Programují se v jazyce, v kterém jsou anglické výrazy. Texty se do nich dávají v angličtině. Pokud se ti to nelíbí, stojíš před volbou ber nebo nech být. Nikdo není povinován ti je předkládat v češtině, tak to prostě je, obzvláště když jsme tak malý trh, že se to nevyplatí.
@Ringo (26.01.2024 23:51): Tak se mi zdá, že to poněkud překrucuješ. Nikdy jsem tu netvrdil, že je dobré trucovat a nikde a nikdy nemluvit jinak než česky. Ale jako hlavní bych viděl to, že řeč byla o kuchaři. A tady mi vysvětli, proč by sakra neměl chtít po vlastním kuchaři, aby u nás mluvil česky??? Ne třeba hned, ale měl by na tom pracovat, jinak bych ho taky mohl vyhodit a vzít jiného kuchaře, který to zvládne. Zatím to nevypadá, že bych měl mít vlastního kuchaře, ale pokud k tomu dojde a bude to cizinec, pochopitelně po něm budu chtít češtinu. Ať jen se pěkně naučí, jak se řekne vajíčko na hniličku nebo lehce osmahnutá cibulka nebo chleba s dírkama zamazanýma máslem :-)
Stejně budeme nařčeni, že tady o půlnoci blábolíme ve vlákně Všeobecně o hrách o všem možném, jen ne o hrách...
@strejdafido (26.01.2024 23:35): Ono je to tak, kdybych se jel zaměstnat třeba do Španělska a chtěli by mě tam, tak na ně budu mluvit anglicky a pokud to přijmou, ok, pokud ne, nebudu tam pracovat. Takhle jednoduché to je. Trvat na rodném jazyce země, kam jdeš pracovat, nebo někdo k nám, to je celé jen a jen o dohodě. Logicky pokud tady bude zahraniční pracovník chtít pracovat v supermarketu, tak se bez češtiny neobejde, protože musí mluvit s našimi zákazníky a počítat s tím, že oni anglicky doma v obchodě při nákupu mluvit nebudou. Takže je to taky o profesi. Třeba v hokeji je to jasně angličtina a je to vlastně i do plusu pro naše hráče, protože když je vezmou do NHL, neztratí se. Být patriotem až do té míry, že je to na hranici trucu, že jako já nikde mluvit jinak než česky nebudu, obzvláště u nás, je tak dobrou cestou zůstat navždy v nějaké díře v Hošticích bez osobního vývoje.
@Ringo (26.01.2024 23:22): Tak Jalonena bych sem raději moc netahal, co to asi říká o našem hokeji a celkově o nás? Ale jo, já proti tomu, že angličtina je univerzál nic nemám. Já jen chci, aby se víc prosazoval v naší zemi náš jazyk, který už tak dostává pořádně na frak.
Pochopitelně, že když jedeš do jiné země, snažíš se mluvit jejich jazykem nebo anglicky, na Slovensku ti zatím stačí to co znáš nejlépe. Ale beru to tak, že tam jedeš jako turista nebo na služebku, ne že tam plánuješ pobýt rok dva tři a vydělávat si tam. Potom bys už měl mluvit po jejich a ne po nich vyžadovat angličtinu.
Když jedu do Polska, kolegové si v kllidu objednají, všemu rozumí a čumím jak péro o co vlastně jde, vůbec jim nerozumím. A to jsem tam kdysi byl na pionýském táboru a ti zmetci mě tam okradli o 7.000 zlotých, které jsem měl uschovány na dně kufru!!
@strejdafido (26.01.2024 23:15): Hele, takhle to ale není, je to oboustranný profit, naše kluby ty hráče chtějí, protože spoléhají na to, že jsou dobří a pokud dojde k dohodě, tak oni sice vydělávají tady, ale kluby vydělávají na tom, že je tady mají, pokud jsou platní. Opravdu nejde počítat s tím, že tady bude pět národností se učit česky a když je za rok prodají jinam, budou se učit třeba finsky. Angličtina je univerzál a logicky se jí mluví všude. Když tady trénoval Kari Jalonen, nemluvili s ním naši česky a on na ně nemluvil finsky. Bavili se anglicky.

Jen tak pro zajímavost, kdekoliv přijedu do zahraničí a potřebuji si něco vyřídit, tak se snažím anglicky. V Německu, Rakousku, Maďarsku i Chorvatsku třeba. A to proto, že se nebudu kvůli krátkému pobytu učit ani německy, ani maďarsky ani chorvatsky, vím, že můžu vysolit angličtinu a oni taky. Tohle prostě není o žádném patriotství a národovectví, to je o tom, aby to všechno bylo praktické a co nejjednodušší pro všechny. V létě jedu na pár dní do Polska a pravděpodobně tuším, že to zase budu patlat angličtinou, protože jsem na tom s polštinou daleko hůře, porozumění nic moc, mluva absolutní nula, což je možná divné, když jde to taky slovanský jazyk a ještě by mi měl být coby rodákovi ze Slezska blízký, ale prostě to tak mám.
@Ringo (26.01.2024 23:07): Ale zástupci pěti různých zemí tu asi nebudou plácat hokejkou do kusu gumy a vydělávat si tak tvrdou českou měnu. Ti zde budou mít na starosti něco jiného a ano, po nich znalost češtiny chtít nebudeme. Já mluvím o pracujících a ne o vyslancích. Máme ve firmě dost Ukrajinců a jak pěkně se naučili mluvit i když prakticky dřív nerozuměli ani slovu. A hokejista že by to nedal?