Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Už pár dní jedu na té Motorole Edge 50 Pro. Kdyby nezhebl definitivně Samsung A52s (do Samsungu nateklo v dešti skrze rozbitý displej), tak bych ji nebral.

Ale Edge 50 pro je fajn. Edge displej je tedy kravina. Ale zbytek odpovídá telefonu vyšší střední třídy. Skvělý displej, extrémně rychlé nabíjení (i wireless včetně zpětného). Jack nemá, ale má všemožné kodeky včetně aptx lossless a i třeba IP68 ochranu.

Problém je v evropské ceně, která je nastřelená třeba proti indické. Telefon je dobrý max do cca 12 tisíc. Takže buď musíte čekat na slevu českých obchodů (občas se naskytne). Nebo jej koupit v zahraničí (sám jsem kupoval přímo od německého Amazonu). Jo a dobrá pouzdra se těžko shání. To v krabičce přímo od výrobce je nepoužitelné. Nechrání ani boky telefonu, což je při použití edge displeje extrém.

Každopádně pro mě to byl zatím telefon roku. Od dob té A52s už imho nemá smysl kupovat vlajkové lodě. Neb všechny jejich aktuální funkce má vždy nějaký telefon (vyšší) střední třídy. Byl to pro mě jeden z milníků. Smartphony pro mě měly smysl od roku 2012, kdy přišly osmičkové Windows Phony. Androidy mají smysl od roku 2014 a fantastického LG G3. A od roku 2021 a A52s nemají imho smysl vlakové lodě (pokud se tedy drtivá většina vašeho hraní neodehrává na mobilu).

Budiž A52s lehká země. Snad Motorola Edge 50 pro vydrží déle. Ten Samsung A52s byl můj první, který se mi podařilo rozbít (měl jsem Lumii 820, 925, Xiaomi Note 4, Nokii 8, Asus Zenfone 8 a pak ten A52s).
Včera mi odešel větráček v PC. Teprve teď mi došlo, jaký je průser že není CZC. :(
Kam se díváte na alternativu vůči Alze?
@Garret (15.10.2024 12:22): moment, šroubovák na PS5? To by bylo super!

Nejraději bych ty inženýry ze SONY, no.... Xbox One S jsem dosud nemusel čistit a to na něm hraji často, o XSX nemluvě, ale ne PS5 s úžasným vorvaním designem po sotva roce aktivního (rozuměj: každodenního) hraní vyžaduje vyčistit. To je tak jak někdo obětuje funkčnost za design.
@Ross (15.10.2024 08:00): Zrovna jsem koukl na Alzu a vidím, že ho tam nově prodávají. Ideální možnost to vyzkoušet a případně vrátit, Alza je v tomto nejlepší. Možná to taky otestuju.
@Ross (15.10.2024 07:02): ne, ale děcka teď nemají funkční PS5 dokud neseženu patřičný šroubovák a nevyčistím konzoli od prachu, takže hrají Genshin Impact na tabletech, a tam lze bez problému připojit PS5 controller.

Na mobilech už prakticky nehraji. Mám tam pár her od Handy Games jako 1941: Frozen Front . Jediné kde by to mělo teoreticky smysl, je Magic DosBox pro Android, že bych na tom hrál staré hry, pokud Magic DosBox ovšem podporuje controller.
@Ross (15.10.2024 07:02): Zkoušel jsem DualSense na emulátory a je to bez problému. Už delší dobu uvažuju, že bych si koupil nacvakávací GameSir ovladač, ale pak si zas říkám, že bych to beztak moc nevyužíval.
Jo je to mor, dokyna je fakt nutná. Mimochodem, ještě k tomu jak funguje nebo spíš nefunguje korektně připojení dokyny na Thunderbolt 4 port a jak na druhý USB-C port (3.2 s DP funcionalitou) v ROG FLOW Z13. Na Thunderbolt portu Windows hlásí, že jsem připojený k Iris (Integrované Intel grafice). Nvidia control panel hlásí něco neurčitého (nezobrazuje kompletní informace pro připojený monitor a žádné nastavení nelze měnit, ale něco málo ukazuje). Ovládací centrum grafiky Intel hlásí že jsem připojený k Integrované grafice. V Biosu je integrovaná grafika zakázaná a v GHelperu (skvělý 3rd party tool který nahrazuje bloatware od Asusu) je vybráno, že používám výhradně Nvidia grafiku (gpu mod Ultimate + Turbo). Když zapnu hru, tak je použita Externí grafárna. Když spustím Streamovací službu (třeba Disney plus) tak je ale asi použita interní grafárna, viz. dále. Dokyna na druhém USB-C (3.2 s DP funcionalitou) portu v Nvidia control panelu správně hlásí informace o monitoru a nastavení se dají v Nviodia control panelu měnit. Hurá, monitor je tudíž na druhém USB-C portu připojen jen a pouze k Nvidii. Ovládací centrum grafiky Intel s tím souhlasí - integrovaná grafika je vyplá. Ve Windows display settings to samé - jsem na Nvidii. S Thunderbolt portem v Rog FLOW je tudíž nějaké issue. Tak jsem si řekl, že dokynu nechám připojenou na USB-C 3.2. portu, který evidentně využívá jen Nvidia kartu. Ale ejhle, když zkouším spustit Disney+ (nebo Amazon Prime, a asi by se to stalo i s Netflixem) tak externí monitor zhasne. Nepomohlo nic (vypnutí hardwarové akcelerace v Edgi, změna nastavení Vulkan vs Opengl v Nvidia control panelu apod.). To samé po spuštění filmu z streamovací služby v internetovém prohlížeči. Monitor vždy zhasne asi proto, že není správně zvalidován jeho DHCP status když jedna grafárna obsluhuje oba monitory naráz. Tak jsem opět zkusmo připojil dokynu na zlobivý Thunderbolt 4 port a na něm externí monitor funguje s streamovacími službami ok, asi proto, že každá grafárna obsluhuje právě 1 monitor. Závěr: dokynu nechám na Thunderbolt 4 portu protože vše pak funguje ok. Ale v Nvidia control panelu nejde nic změnit a Windows si myslí že jsem na integrované grafice. No jo.
@MiDlo (13.10.2024 09:48): V poho, nedával jsem pozor a nějak jsem furt nechápal herní tablet a co vlastně kam připojuješ, představoval jsem si, že máš herní noťas a k tomu nějaký tablet.

Jasně, pokud máš jeden tablet/noťas, který nemá žádný vstupy, což je hroznej mor u dnešních zařízení, tak tomu rozumím, že je potřeba najít dockinu, která utáhne všechno, co do ní zapojíš. Já furt žiju s 13" pracovním noťasem, kterej má dohromady 3 USB i HDMI port. Ale když začínám koukat po jiných, páč v dubnu mě čeká výměna, tak mě překvapuje, kolik "profi" pracovních noťasů má jedno blbý USB-C a nic dalšího, jako wtf. Ale pořád naštěstí je z čeho vybírat.
To je jednoduché. Z pohledu peněz se nevyplatí ani ROG herní tablet. Dokonce ani herní mini PC. Z tohoto pohledu se vyplatí jen Desktop herní PC a to ideálně z druhé ruky. Tato (nebo jiná podobně kvalitní) dokyna je zárukou toho, že člověk nekoupí hračku která bude fungovat jen tak napůl. Její součásti jsou cerftifikované, našel jsem o ní i informací na stránce Intelu. Kensington lock, který na ní je také nepotřebuji, ale přesto jde o další ujištění že to není hračka. HDCP certifikaci výrobci dokyn neuvádí. Zde to uvedené je. Kromě toho, že tato dokyna, má střeva v top specifikacích a že byla uvedena na trh před dvěma měsíci, což dává na jevo, že je to top produkt v této kategorii, což jsem ověřil i hledáním jiných výrobků stejného výrobce a toto je skutečně jejich flagship, má vysokou cenu. To ano. Ale je zárukou kvality. Měl jsem v posledních 10 letech asi 3 USB huby. Vždy to byl pečlivě vyhledaný top produkt. A každý z nich nakonec nefungoval jak měl. Jejich funkcopnality se navzájem disablovaly (buď vzhledem k bandwidthu nebo z jiných důvodů), takže vlastně žádný z těchto předchozích výrobků nefungoval tak jak jsem potřeboval aby fungoval. Uběhlo pár let a po nich koupě jiného herního ntb sleš tabletu bez dostatečného množství portů. Tato dokyna řeší výborným způsobem jednu ze dvou slabin mého herního tabletu. Navíc tablet s periferiemi používám častěji doma než na cestách, takže dokyna s napájecím brickem je pro mne vhodnější než přenosný hub. Tahle dokyna zdá se splňuje vše co jsem kdy od dokyny chtěl. Nemusím si ani kupovat ROG produkt za padesát tisíc, který má stejnou funkcionalitu a nějaký grafický výkon navíc. Vlastně jsem ušetřil. Též má pro mne future odlonost díky podpoře HDR, g syncu a vysokých rozlišení. Druhou slabinou mého rigu je možnost přehřívání při vysokém vytížení grafárny. Tu taky řeším - dá se vytisknout na 3D tiskárně nástavec na 1 nebo 2 120mm usb vétráky, který nad rámec chlazení v tabletu sníží teplotu asi o 5-8 stupňů. Tím vyřěším obě slabiny rogu. S trochu štěstí, které teď zaklepávám, bych díky těmhle dvou nákupm měl mít přístroj který poslouží mnoho dalších let přesně tak jak měl sloužit z výroby. S pozdravem.

edit: Ještě je v tom jeden aspekt. Duchovně (nebo duševně) materiální. Můj život se dostal do bodu, kdy jsem si všechno co jsem kdy chtěl koupit koupil. Až na nějaké drobnosti jako rodinný dům nebo letovisko v Řecku, to je jasné. Jasně, nemám ani Ferrari, ale mám to co jsem chtěl. Všechny výdaje za materiální věci dá se říci končí nebo blíží se ke konci (slavná věta jako od Shopaholic Adel). Dál nezbývá než to (začít) používat (finally..), zbavovat se toho (čím méně člověk má, tím je mu líp) nebo prostě začít utrácet jen za jídlo, dovolené, cestování... někdo by řekl za plenky, učebnice, oblečení. Já říkám souhrou okolností za jídlo, cestování a přípravu na důchod. Nebylo snadné se do tohoto bodu dostat. Nejde o to, že život je o kompromisech, což v česku byla a pro někoho stále je v oblasti financí tvrdá krutá pravda, ale o to, že když konečně mám tu obývkouvou stěnu, kterou jsem chtěl a pohovka je tam kde jsem chtěl aby byla, a vlněné koberce a kdesi cosi, tak v ten moment ... v tento živý moment... v mém bytostním prostoru už 10 let není místo pro herní PC a skoro ani pro televizi. A přesto se místo na nějakou elektroniku pocitově v obýváku našlo. Všechno do sebe takříkajíc zaklaplo. Takže herní tablet, kvalitní USB dock, převodník s výstupem na sluchátka, konvcový zesilovač, kytarováý lampový zesilovač, stereo kytarové bedny zabudované v obývákové stěně s laděním do amerického vintage zvuku, tj. s vyměněnými repráky a kdesi cosi.. a to vše do sebe nakonec klaplo v jenom koutku bytu. Dock je tedy jen součástí veledrahé skládanky. A to nebudu zmiňovat co dalšího v té skládance je. Důležité je pochopit, což se ti nepovede, protože nechceš (taky proč bys měl chjápat někoho cizýho?), že jsem na konci svých útrat a vše je přesně v té části obývákové stěny kde to má být, nidke žádný dráty, nikde žádná změť kabelů.. a do toho ten elegantní dock krásně klapl taky. Měj se.

PS2 a teď konečně zkusím odpovědět na tvou otázku. Tablet má dva USB-C porty. V jednom z nich musí být zapojena origo nabíječka protože Asus nedovolil 3rd party výrobcům víc než 65W. Jen ofiko charger zvládne dodat napřímo do jednoho y portů potřebných 100+W. Takže mám jen druhý USB-C port. Proto do něj nepřipojuji monitor napřímo, ale přes dock. Ano, ještě je na tabletu velký USB-3 port, do kterého bz se dal připojit ddock též, ale ten ja na opačné hraně tabletu, ktakže by z tabletu byl vánoční stromeček z kterého trčí kabely.
@MiDlo (12.10.2024 17:33): A máš nějaký spešl důvod, proč kupovat dockinu za 4k bez daně? Protože, co jsem vyzkoumal já, tak problém je max v monitoru u vysokých rozlišení. 4k60 dockina z Alzy nedala (nebo možná ten USB port, páč by to dát měla. Jsou to thunderbolty 3, ale nevím v jakým režimu pracují jako USBčka). Nicméně stačí monitor zapojit zvlášť a je to cajk, tak jako tak musíš vždycky zapojit aspoň ten jeden kabel.
Koupil jsem si ten Sabrent THunderbolt 4 dock a jsem s ním velmi spokojen (až na tu cenu !). Nakonec ho nemám připojený na Thunderbolt 4 port ale jen na USB-C 3.2 gen 2 port v mém Asus Rog Flow Z13 herním tabletu z roku 2023 s Core i9 procákem, 16gb ram a 4050 grafikou. Ale i při připojení přes obyčejné USB-C 3.2 s displayport funkcionalitou to je dostačující - dock není třeba připojovatr na Thunderbolt 4 port. Proč ho připojuji přes obyčejný USB-C port jsem popsal v této recenzi na redditu - stručně jde o to, že Asus to má v těchto ROG noteboocích naimplementováno tak debilně, že přes Thuderbolt 4 port je viditelná jen integrovaná grafika (a ne ta dedikovaná). Tím podprahově nutí lidi, aby kupovali jeho XG Mobile grafiku s rozšiřujícími porty. Ale naštěstí i USB-C 3.2 Gen 2 port má dostatečný bandwith (v manuálu se píše že 10Gbps ale to prý není pravda - prej je to 20-25Gbps pro displayport bandwidth) a schopnosti přenášet 240Hz 1440p HDR Gsync obraz (nebo o něco pomalejší refreshrate s 4K) takže proto je Thunderbolt 4 dock připojen na nethunderbolt port i když notebook má thunderbolt port. Lol - aby přes něj fungovala dedikovaná grafárna. Pro představu ve FullHD (1080p 60Hz) jede Crew motorfest na tomto notebooku v ultimátním nastavení (jediné co je vyplné je v-sync, jinak vše ultra apod.) na 50-60fps. Průměr je 55. Ještě sním o Sony Bravia 8 telce, která by poskytla 4K HDR (pro video) a slušný upscaling z 1080p na 4K SDR Gsync (pro hry).
@H34D (10.10.2024 22:45): pokud se nebavíme o custom vodním chlazení (což měl asi ten IT namysli), tak AIO žádnou péči nepotřebuje. určitě je tam vyšší pravděpodobnost failu pumpy, než že se ti přestane točit větrák na aircooleru, ale tyhle věci se dají celkem rychle řešit výměnou celého AIO. jinak nedávno jsem po více jak roce otevřel skříň (mám tam furt ten tvůj 13700K a ARCTIC Liquid Freezer II 280) a bylo tam minimum to non prachu. oproti aircooleru velký rozdíl, ten už by si tou dobou začal vytvářet prachovou krustu na vstupní straně airflow...
@H34D (10.10.2024 22:45): Rozdíly mezi non-K a K jsou v TDP a taky v tom, jak dlouho mohou být provozovány v nejvyšším TDP. 14700K má maximální TDP 253W a může v něm jet neomezeně dlouho, zatímco 14700 non-K má TDP 219 W a může v něm být provozován 28 sekund, poté se podtaktuje na výkon odpovídající TDP 65 W. Pro mě to byl další hřebík, proč jsem opustil Intel. Tečka.

Ohledně vzduchového chlazení je pro mě etalon kvality Noctua, hlavně po tom, co vydali druhou generaci NH-D15 G2: https://www.techpowerup.com/review/noctua-nh-d15-g2-cpu-cooler/7.html
Někteří výrobci - Deepcool, Scythe, Be Quiet či Endorfy - mají v nabídce chladiče, co se dokáží Noctua přiblížit, rozhodně za menší peníze, ale jsou o fous pozadu. To je pak na zvážení, jestli za to chlazení lepší o 20 % kupovat 2x tak drahý chladič...

A pak taky dávat pozor na výšku chladiče vs. velikost skříně, když tu byla diskuze o co nejlevnější skříni... Ono nejen 360 mm v poli AIO chladičů je limitující parametr, u větších vzduchových chladičů je potřeba hledat skříň s cca 17 cm prostoru nad procesorem (plechové bočnice se dají trochu prohnout, sleněné ne).
@Garret (10.10.2024 20:15): Možná vezmem ten bez K, protože taktovat se v práci nebude. Asi by to bylo lepší kvůli teplotě. Koukal jsem, že ale v testech ten typ bez "K" je slabší. To bude asi tím, že ten "K" je i při testech přetaktovaný? https://cpu.userbenchmark.com/Compare/In ... 14700/4152vsm2275244

Co se týče chladiče, mě právě IT od nás upozorňoval na to, že vodní chlazení vyžaduje péči a v práci se o to určitě nikdo pravidelně starat nebude, tak doporučil spíše chladič typu DeepCool AK620 nebo  Be quiet! Dark Rock Pro 5. Co myslíte?
@Rapier (10.10.2024 19:59): beztak na tom bude hrát v práci HOMAM3

@H34D (10.10.2024 19:47): už nějakou dobu HW nesleduju, ale pokud kupuješ K procesor a tebou linkovaný MB, tak asi plánujete taktovat? tam asi nic jiného než vodník nemá význam. ale pokud ten análně lytický SW nevytěžuje všechny jádra ve fullu, tak to zvládne i nějaká D15...
@H34D (10.10.2024 19:47): podle toho co říkal @Garret:  když od Tebe koupil sestavu s Intel CPU, tak ani omylem. Záleží jak moc bude ten software vytěžovat CPU. Osobně bych nic horšího než vodníka pro tyhle nenažrané Intel CPU neriskoval.
@H34D (10.10.2024 06:43): ATX deska se vejde do jakékoliv ATX skříně která má podporu vodního chlazení, respektive 360mm radiátorů, např. zkusil bych tuhle skříň, vodník by tam snad měl vejít. https://www.alza.cz/endorfy-signum-300-core-black-d7617310.htm 

Podporovaná velikost radiátoru navrchu   120mm, 240mm
Podporovaná velikost radiátoru zepředu   120mm, 240mm, 360mm --> pokud chápu správně  Arctic Liquid Freezer III 360 těch 360mm je to co hledáš.

Případně hledej zde https://www.alza.cz/levne-skrine/1884905 ... 239870542&sc=900 a v popisu podporu pro 360mm radiátory.

PS: vodní chlazení jsem nikdy neinstaloval, ale předpokládám, že to někdo kdo jej na DH má potvrdí nebo vyvrátí.
@H34D (10.10.2024 16:10): rozumím, pokud výrobce software preferuje Intel CPU může být.
Vím, že zvukaři často berou Intely pro specifický software, ale stěží uvěřit, že by software nějak zvýhodňoval Intel CPU, pokud má konkurence stejné instrukční sady je to tak trochu nesmysl (možná i obchodní záměr). Nicméně nutno dodat, Microsoft vždy šel Intelu tak trochu na ruku, ne nadarmo se používá zkratka WINTEL, ale to se díky bohu mění.
Chápal bych to u Nvidia vs AMD, kde má Nvidia u content creator software díky CUDA lepší podporu, protože software je optimalizovaný na CUDA a není optimalizovaný pro Radeny, které mají lepší nástroje až od řady 7000, jako např. Adobe Premiere, apod., kde filtry rychleji fungují pro Nvidia GPU, protože jsou napsány pro CUDA.

U CPU je to každopádně trochu zvláštní, ale uznávám, že architektura Intel big and small CPU cores je odlišná od toho co nyní poskytuje AMD.
@Rapier (10.10.2024 15:57): Skládám PC do práce pro jeden specifický analytický software, který lépe funguje na více jádrech od Intelu. Řešili jsme, že AMD se z nových generací jeví jako spolehlivější, ale výrobce toho software doporučuje Intel, takže jdeme touhle cestou.
@H34D (10.10.2024 06:43): ani trochu ti nevadí kauza s degradací Intel CPU 2 posledních generací (13,14)? Nemluvě o velké spotřebě, plus přehřívání a stím souvisejícími nároky na pořádné chlazení. Problémy se stabilitou, degradací, vážně jsi ochoten dnes koupit Intel? https://www.youtube.com/watch?v=OVdmK1UGzGs 

Je toho celý internet, Intel to dosud nedokázal vyřešit. Zákazníci jejich CPU vracejí. Proto jsem psal, že nechci vidět Intel ani v desktopu, ani v notebooku.

BTW podobnou kauzu již Intel v minulosti měl s Atom procesory které prostě umíraly, pár let zpět z toho bylo slušné haló, jenže Atomy stojí na pokraji zájmu, tak to nikoho očividně příliš netrápilo, až na ty co si skládali úsporné PC k TV, apod.

PS: dokonce i Adam Vagnér (dříve pctuning.cz), který jinak vždy preferoval výkonný Intel do svých testovacích sestav pro GPU na hwcooling.net, kde nyní působí, uznal, že současný testovací PC na Intel upgradovat nebude, a to už je co říct když dlouholetý fanoušek značky dává od Intelu ruce pryč.
@Garion (06.10.2024 17:35): ano to je přesně to co jsem několikrát zmiňoval v souvislosti s R7 5700X3D, kamarád ve 4k takřka nepoznal rozdíl od R5 3600, který má navíc mínus 2c/4t.

Nicméně já cílím až na novou R7 9700X3D, už kvůli aplikačnímu výkonu (8c/16t považuji dnes za rozumné minimum) + absolutně famóznímu single core výkonu, a nízké spotřebě. Zatím hraji, pokud vůbec hraji na PC, jen ve 1440p. Postupně se vracím k lítání, časem přijde i na 4k monitor. :)

Jinak souhlasím, výkon ve hrách ve 4K mezi R7 5700X3D a R7 7800X3D není tak propastný jako cena kterou dáš za novou platformu.

Nejsem typ abych kupoval RTX 4090, jednoho takového magora máme v práci, ten kupuje jen Intel a jen Nvidia. :) Osobně max. něco jako RX 8800XT příští rok. Intel by si v době kdy mají problémy s degradací CPU koupil jen blázen, stále to nemají vyřešeno a nezdá se, že by to dokázali uspokojivě vyřešit.
Jen pár měsíců starý seznam rozšiřujících UCB-C hubů a docků k notebookům s Thunderboltem 4 nebo USB4 - odkaz (seznam neobsahuje běžně dostupné odpadní produkty). Některé z nich podpoorují dokonce více než 60fps (120Hz, 144Hz) na videovýstupu takže je lze řadit do kategorie herních periferií. Ještě bych při té příležitosti zmínil 1 výrobce, který tam není uveden a taky má (nejen pro steam deck) dost luxusní huby a docking stanice - Docking Stations for ROG Ally (jsaux.com). Některé z nich taky dávají 120 Hz na videovýstupu. Je i na německém amazonu.
@Garion (06.10.2024 17:35): Když se podíváš na to odkazované video, tak tam jsou právě dobře vidět ty obrovské rozdíly - ve hrách, kde na CPU záleží (a o ty právě jde, jinak by k upgrade CPU nebyl důvod). Navíc v našem kontextu (když tu většina lidí nebude mít x90 nebo x80 karty), mluvíme o hraní v 1440p/4K s DLSS, takže v praxi je relevantní právě porovnání v nižších nativních rozlišeních.

Tj. pro nové PC na hraní her aktuálně asi lepší volba neexistuje (co se mě osobně týče, tak čekám na další generace, primárně proto, že se mi nechce zase všechno reinstalovat a nemám žádnou "killer app", která by vyžadovala nový HW).
@Garion (06.10.2024 09:38): to je přesně ono, jak které hra. Místy jsou rozdíly solidní, přesto mě to nepřesvědčilo pro upgrade CPU. Ryzen 7000/9000 (po Microsoft opravě v poslední verzi W11+oficálně úpravě TDP) dodá mnohem vyšší výkon, a nejen ve hrách.

Pro hráče je to určitě volba jak prodloužit životnost AM4 platformy, nicméně tolik výkonu kolik poskytne AM5 tam nevidím, a to nejen ve hrách.

@cuba144_CZ (05.10.2024 23:51): R5 5600 vs R7 3700X, rozdíl ve výkonu byl +/-, respektive lepší single core a přiblížil se v multi core. Co se týče spotřeby, ta je stejná. Obě CPU mají papírově 65W TDP a 88W TDP v případě kdy jedou všechny core/threads naplno.
Ano za rok končí podpora Windows 10, ale Microsoft poprvé v historii umožní zakoupit pro normální uživatele, tedy nikoliv jen business, Extended Security Updates (ESU). Cena bude známá až v říjnu příštího roku.
Z toho plyne, že prohlížeče, antiviry, atd. budou W10 podporovat ještě min. další 3 roky.
Jsem zvědav na cenu ESU, pokud by byla přijatelná, je to řešení jak oddálit nákup nového HW. Vydržíme do příštího října a pa se uvidí dle ceny ESU děleno 3 roky. Za rok bude za stejnou cenu lepší HW.

@cuba144_CZ (05.10.2024 23:51): R7 5700X3D je nepochybně dobrý procesor na hraní her, otázka zní nakolik se rozdíl ve výkonu projeví v 1440p nebo 4k rozlišení ve hrách. Kamarád jej koupil, hraje nativně ve 4k, předtím měl R5 3600, v kombinaci s RTX 4070 a zatím dle jeho slov výrazný rozdíl nepozoruje, přijde mu subjektivně, že výkon je totožný.
Problém je, že všechny testy CPU se dělají v FHD s min. grafickými detaily aby rozdíly mezi CPU vynikly, ale málokdo reálně hraje v FHD na nízkých detailech.
Samozřejmě mít na stole 4k monitor, nikoliv 1440p, mohu uvažovat o hraní v 1080p, a využít u AMD/Nvidia celočíselný scaling kdy obraz 1080p vypadá to na monitoru stejně ostře jako nativ 4k (mám osobně ověřeno), ale chci hrát v 1080p na 4k monitoru? Pouze tam, a hlavně tam se nejvíce projeví síla CPU ve hrách. Nicméně stejně si zapneš ultra, high detaily, takže se CPU projeví jen částečně.
Když jsem tohle vše vyhodnotil, došel jsem k závěru, že R7 5700X3D pro mě postrádá tak trochu smysl. Ano pravděpodobně bych získal lepší min. fps v CPU ultra náročných hrách jako např. MSFS 2020 nebo DCS World.
@Rapier (05.10.2024 20:32): R7 3700X jsem měl před tím, než jsem si polepšil na R5 5600 - stejný výkon ve hrách, menší spotřeba a ten R7 3700X jsem prodal jen o 200 Kč méně než si koupil úplně nový R5. Teď nečekám, že s prodejní cenou 5600 se dostanu na cenu nového 5700X3D, ale to zkousnu a rád si jednou za čas udělám radost nějakým drobným upgradem PC, co mi dává smysl. A upgrade CPU je rychlá a jednoduchá věc, to když se rozhoupnu do změny desky nebo skříně je delší časová záležitost :D
A na Sandy Bridge jsem valil do doby, než jsem přešel na Ryzen. Je to legendární generace, tak přeju, ať ještě chvíli poslouží, než ukončí tu podporu Win 10, jak bylo zmíněno. Rodiče mají taky PC na té generaci, tam už to ale za ten rok vidím na notebook místo PC. (A moje PC u rodičů je Core 2 Quad z roku 2008, stále funkční, ale s ukončením Windows 10 z něj už nadobro udělám "retro PC")