Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Jab (18.11.2024 09:52): Určitě budou velmi dobrá (ta tvá vyhlídlá sluchátka). Já už holt moc anc neřeším a táhne mne to k otevřeným sluchátkům. Resp. k dokončení audiofilní nákupní horečky, kterou jsem chytl tak před 15lety, pak jsem ji vyléčil Sennheisery HD598 a přeléčil Kossy Porta Pro, několika dalšími Beyery, Sennheisery (z přenosných jsem měl Momentum 2), Akg apod. až jsem nakonec zaparkoval u toho vrcholného ebay modelu Sennů z roku 1986. Součástí horečky byly přenosné dapy, dongly a sluchátkové zesíky, které jsem nakonec všechny vypotil díky tomu, že jsem přestal poslouchat hudbu venku a začal ji poslouchat jen z telefonu přes BT nebo doma. To fiio je jen poslední antisérum jak skloubit tyto mé 2 oblíbené způsoby poslechu hudby dohromady. Snad je to pochopitelnější. A nejen Fiio. Nechal jsem si postavit ideální kabel o délce 1metr díky kterému fiio strčím do kapsy a můžu brouzdat kudy chci kde je ticho (protože no anc) s těmi Senny na hlavě. Takže třeba na výletech a dovolených po návratu na základnu. Též jsem pořídil druhý pár těch Sennů abych jedny mohl zničit.
Mám XFX RX580. Prostě karta, co kartuje :-D Pár let už jí je, tak má naběháno dost. Stovky hodin v hrách a vytěžila 0,21 ETH. A chodí.
@cuba144_CZ (15.11.2024 23:22): díky za info. RX 6600 k i5-2400 na Genshin Impact by mohl na 1440p stačit. Raději bych Sapphire. Všechno bude lepší než GTX 750 Ti, ta už má fakt co dělat i na medium detaily aby zvládla 30 fps v FHD.
@Rapier (15.11.2024 21:45): Mám RX 6700 XT Speedster MERC319 Black od XFX: https://www.techpowerup.com/gpu-specs/xf ... -6700-xt-black.b8732
Kupována před 2 lety jako bazarová, tehdy stáří 1,5 roku. Když jsem si tehdy o XFX něco zjišťoval, tak jsem jim začal věřit - XFX je podobně jako Sapphire jeden z výrobců, co je věrný pouze AMD (do roku 2009 vyráběl jen Nvidie, pak to otočil).
Teď už má moje karta naběháno 3,5 roku a za mě celkem spokojenost. Je to nejvíc nataktovaný model 6700 XT a s jedním z největších chladičů. Když v Afterburneru dám 15 % otáček, tak je ještě neslyšná, později jsem ji ale stejně už nechal na Zero-RPM do 50 °C. V zátěži je samozřejmě slyšet.
Abych byl objektivní, musím jí vytknout 2 detaily - LEDky ne ní nejdou vypnout a občas slyším slabý coil whine. LEDky asi vyřeším teď, že už je vlastně po záruce, tak ji přepastuji a u toho odpojím konektor od světýlek. Coil whine nevyřeším, snažím se s ním smířit, je to dnes častější a častější jev, nedělají to jen grafiky, ale i desky... Ten Coil Whine se ozývá při změně scény, takže buď u her (ale to jej neslyším, protože slyším hru), a nebo při scrollování v prohlížeči a koukání na videa - a to je občas otravné. U 60 Hz to téměř nedělá, na 120 Hz víc a na 165 Hz nejvíc. Ale já jsem dost náročný na tichost počítače, v jiné sestavě by to třeba splynulo za hlasitostí ventilátorů. Možná to je i kombinací grafiky a zdroje, mám pocit, že se starším zdrojem to nedělala (a nebo to přišlo se stářím) Ten Coil Whine je ale slabší než v tomto videu.
Ohledně RX7800 XT - je to moje záloha (případně 7700 XT), kdyby mě odradily recenze nebo ceny RX8000. Ale já bych třeba do "řady" SWFT nešel, protože si myslím, že na 263 W TDP to už je fakt malý chladič (pro 6600 je OK, ale na 7800 XT mi to nepřijde ideál). Myslím, že to bude už dost řvát a zbytečně se to bude přehřívat a hrozí tak kratší životnost. Šel bych do 3 větrákové - QICK, nebo MERC (ta MERC má Vapor chamber)
@7c (15.11.2024 17:30): Pravda je, ze dlouho jsem je na hlave nemel - kdyz mi behem hodiny asi 3x spadly, sly zpatky do krabice :) Pripadne zkus i ty AKG K371, co tu doporucuje Jab, ze jsou v pohode. Opravdu si myslim, ze tohle je potreba vyzkouset. Obecne asi hledas spis sluchatka s pametovou penou, kde by se ten pritlak na bryle mel po par minutach zlepsit (nausnik by se mel vytvarovat), ale nehleda se to uplne jednoduse (treba v eshopech jsem na to filtrovani casto nevidel).
@MiDlo (14.11.2024 22:44): Díky! Přesně tohle mě zajímalo.

@Garion (15.11.2024 08:44): Mrknu ně ně, díky. Právě HD 599 mi přišly s brýlemi po delší době dost nepříjemné (a tam mělo být pohodlí jedno z pozitiv - to druhé asi cena :). Popravdě mi všechny ty modely z HD 5xx řady přijdou designově dost podobné :(
@Jab (14.11.2024 23:22): Kazda hlava je jina :) Myslim si, ze pokud ma clovek problemy s pritlakem, stoji ty HD5xx za vyzkouseni (podle obrazku mi prijde, ze cela ta rada ma velmi podobnou konstrukci).
@Garion (14.11.2024 23:02): HD 569 mi přišly na vyzkoušení skvělé. Na ven ale asi moc nebyly. Ale jinak strašně pohodlné. Teď mám AKG K371. Brýle nosím, ten přítlak mi přijde menší než třeba u starších Audio-Technica MSR7. Ale stále tam je.

Ještě mám v hledáčku bezdrátové Cambridge Audio P100. Ale zatím stojí 6,3 tisíc (amazon.de - u nás jsou o šest či sedm stovek dražší), což je stále hodně.
BTR17 bude v jednom ze svých způsobů zapojení úplně obyčejný USB dongle, který se jeví pro laptop jako externí zvukovka a vede zvuk do sluchátek (3.4mm i 4.4mm balanced pro víc výkonu pro velká sluchátka plus když tam druhým kablíkem přivedeš separé napájení, tak to dá ještě dvojnásobek výkonu fakt obrovsky žravým sluchátkům) Ale primárně to je přenosný bazmek. Který funguje a zní jako stolní dekodér a sluchátkový zesík.
@7c (14.11.2024 20:51): Mel jsem na vyzkouseni Sennheiser HD 569 a tam ten tlak byl zase tak maly, ze mi sklouzavaly z hlavy i pri sebemensim pohybu. Ale na tvuj problem by to naopak mohlo byt dobre, takze bych je vyzkousel - a souhlasim s tim, ze je potreba je vyzkouset, alespon par hodin v kuse.

Vubec bych se nebal jich objednat nekolik a nevyhovujici vratit, kdyz jsem hledal pred par lety nahradu za Bose (abych nakonec jen objednal nove nausniky, protoze se daji vymenit), koupil jsem nejake na CZC, Alze a Mallu a nikde nebyl s vracenim ve 2 tydnech problem, i kdyz se jedna o vec, kterou "nosis" na sobe.
Nebo ses neptal na USB stolní zvukovku ale na stolní Bluetooth zvukovku?

ps Ještě nějaká stručná videorecenze k tomu K11 R2R
JInáč R2R neznamená kvalitu ve smyslu ostrý jasný břitký zvuk, ale tenhle typ (R2R) převodu zvuku, vede k tomu, že navodí pocit že hraješ přes lampový zesilovač tj. zvuk je měkčí, hebčí, tmavší, míň audiofilní ve smyslu ostrý jasný břinkavý a víc na pohodu. Je to supr a vůbec to nevadí. Napárované to mám na docela dost jasný zesilvoač Yamaha, a ten to už nezachrání - zvuk zní stále hebce a mechově. Yamaha se postará jen o to, že to správně vybudí repráky. Je to vlastně low cost verze hutnějšího měkčího zvuku "jako z lampových zesilovačů".

Když to jde do sluchátek, používá to R2R převodník plus svůj vnitřní sluchátkový zesilvoač a když to přepneš na cinche, tak se (aspoň na tom mém Audigd) dá vypnout zesilovací část a tahle krabka jen dekoduje a Yamaha to zesílí. Ale jde myslím i nastavit, aby to ven šlo zesíleně, takže tahle krabka funguje jako předzesilvoač, což znamená, že hlasitost ovládáš na ní a koncový zesilovač máš nastaven na fixní hlasitost (třeba na půlku, což bývá optimum). .
@7c (14.11.2024 17:31): Tohle je řekl bych ideální externí stereo zvukovka Fiio -  FiiO K11 R2R. Jeví se mi to jako přesná obdoba toho co mám já (AudioGD R2R 11 mk1), tj. též je to sluchátkový zesilovač s třemi vstupy (USB, koaxial a optical) a dvěmna výstupy (do sluchátek a do dvou RCA cinchů). To moje má Amanero ovladače (něco jako ASIO) a ven do toho z PC posílám 32bit 384Khz. Z počítače vede USB2 kabel do AudioGD (totožně by to vedlo do Fiia, ale nevím jaké má Fiio ovladače). Hry to vidí jako zvukovku. Žádný software ve Windows k tomu není, což možná u Fiia bude. Ve windows si zapneš Dolby Atmos for Headphones nebo DTS Headphone X koupené na Microsoft storu což tomu dodá prostorový virtuializér. Ve hře vybereš tento zvukový výstup (asi tedy jen stereo, a nebo surround?) Teď nevím, ale řekl bych že jen stereo)., každopádně z Windows teče ven jen stereo, na kterém se dá zapnout to Windowskovské prostorové sluchátkové DTS nebo Dolby). Takže do toho máš zaplá sluchátka. A přes ciche normálně velký koncový zesilvoač (já mám Yamaha AS500) a na koncovém zesilovači normální velké reprobedny (já mám regálovky Tannoy Sensys DC1). Takže vidíš, že ti to poskytne stereo zvuk do sluchátek a do beden. Ale nevím jhestli u Fiia není nějaký chyták (ovladače, software, charakter zvuku apod., jak výkonný je jeho sluchátkový zesilovač atd.). ale na první pohled a podle nějakých doporučeníá na webu by to mělo být v pohodě.
@Garion (14.11.2024 18:26): Jj, jde hlavně o uši. Siberia už jsem měl jednou málem objednané, ale pak jsem narazil na stížnosti. Asi to vážně nejde bez vyzkoušení :(

Nemáš náhodou zkušenost se Sennheiser HD 599?
@7c (14.11.2024 17:31): Definuj delsi dobu a problem :) Nejakych 7+ let jsem na hrani mel SteelSeries Siberia v2 a problem s brylemi jsem nemel, ted mam par mesicu SteelSeries Arctis Nova Pro a taky problem nemam. V praci mam tak 8+ let Bose QuietComfort 25 a take problem nemam. Bryle te tlaci do usi/hlavy kvuli tlaku nausniku nebo neco jineho?
@MiDlo (13.11.2024 21:47): Nevíš jaká je alternativa k Fiio BTR*7, když není třeba přenositelnost? Nebo je to v zásadě jedno (myšleno BTR podobná "mobilní" zařízení jsou určená i třeba jen k uložení v místnosti pro trvalé připojení do PC/TV/konzole)?

K headsetům/sluchátkům - vážně by byl fajn nějaký žebříček sluchátek z hlediska obrýlených uživatelů - ještě jsem snad nenarazil na sluchátka, které by bylo pohodlné používat delší dobu s brýlemi :( A to i ty, kde to podle ohlasů nebyl problém...
Creative BT-W6 usb-c donglík (kompatibilní s PC, Mac, PS5, PS4, Nintendo Switch ) přišel (BT5.4, aptx adaptive (tj. aptx lossless nebo aptx low latency) plus novinka LE audio). Dá se k tomu stáhnout software Creative app, kde se párují zařízení, přepíná se kodek, přepíná se jestli jsou výstupem bezdrátová sluchátka nebo bezdrátové repráky, aplikuje se ekvalizér - 10band, změny po 0.1db + tři další šoupátka pro preamp bass a treble, vybírá se akcoustic engine který má dvě hlavní možnosti - crystallizer a surround virtualizér /čili přímá konkurence pro Dolby a DTS/.. obě se dají nastavit na škále 0 až 100), zadává se bitrate (12bit až 24bit, 44 až 96khz) a crossover frequency. Pak se na úrovni každého sluchátka (lze spárovat asi 4 až 5 různých sluchátek) vybírá kodek tj. Aptx High Quality což znamená Aptx Losless, Aptx HD nebo obyčejné Aptx (podle toho co vaše sluchátka nebo repráky podporují). Tovše je pod záložkou "Classic bluetooth". Pak tam lze vybrat "LE bluetooth", což je featura od verze BT5.2 výš, která slouží k přenosu audia přes Bluetooth při velmi nízkém odběru energie s omezeným bitratem a speciálním nízkolatenčním kodekem v kvalitě asi max 16bit 44Khz. Opět to sluchátka musí podporovat, což poznáte asi tak že mají BT5.2 nebo vyšší. Na každém sluchátku se dá zapnout vypnout mikrofon (tj. ano, Bluetooth už umí obousměrný přenos takže headsety). U LE bluetoothu je možnost zapnout Broadcast mód, což znamená, že můžete na dongle připojit neomezené množství sluchátek naráz. A též jde u LE blootuthu zapnout GMAP mód, což je gaming mód, který zajišťuje low latency low consumption přenos herního audia. Jinými slovy, LE bluetooth je tu pro hráče a pro konferenční přenosy zvuku jako v parlamentu, a klasický Bluetooth je tu pro různé verze Aptx (ta nejvyšší Lossless umí 24bit 96Khz a má bandwidth asi 1200Mbps, takže dokáže bez ztráty kvality přenést CDčko a nebo se ztrátou kvality 24bitové audio) a rovněž je v klasickém Bluetoothu ten Low latency kodek Aptx low latency jako alternativa k LE bluetoothu.

Co to znamená? Že se na nás řítí herní headsety, jako např. tento Soundblasterový, které budou mít minimálně Bluetooth 5.2 a budou podporovat GMAP (takže stačí aby na headsetu bylo napsané GMAP nebo LE GMAP a máte low latency přenos i bez Aptx Low Latency nebo bez speciálního donglu od výrobce onoho headsetu).

Aptx losleess jsem nezkoušel, protože jsem zatím nekoupil to nové Fiio BTR17 které to umí přijímat.
Přesto jsem byl mile překvapen, co všechno Creative appka umí a jak je vše přehledné a konfigurovatelné.

Každá Creative zvukovka (BT dongle je vlastně taky zvukovka) má asi trochu jiné možnosti v této Creative appce, ale pro hrubou představu vypadá nějak takto: odkaz.
Hele, co to je za šaškárnu to allegro? Když jsem tam zkusil něco ohledně PC komponentů a elektroniky vyhledávat (po tom, co to zežralo CZC), nestačil jsem se divit, co za totální hovadiny na mě z těch filtrů vyskakovaly, tak jsem si řekl, že v týhle žumpě už se nikdy přehrabovat nechci. Někdo mi řikal, že prej se tam nakupuje kvuli cenám. Teď jsem kupoval mobil, koukal jsem na heuréku a při seřazení podle ceny je před nabídkou allegra 18(!) jinejch ešopů a jejich cena je o ~čtyři stovky dražší, než nejlevnější nabídka - co je to teda za klauňi ti polácí? Takovej chlív maj v tom ešopu a ani neuspokojí ty, kvuli kterejm prej tenhle ešop existuje, tzn. kvuli šopaholíkům, kteří kupujou cokoliv ne kvuli tomu, že to potřebujou, ale protože je to v akci a je to levný?
@Jab (12.11.2024 23:00): Koukal jsem na nějaké lidové recenze (Alza, Heureka) a vypadá to, že podsvícení je u toho Dellu trochu loterie. Občas je hodně nerovnoměrné. Asi by bylo super si monitor vybalit a vyzkoušet hned na prodejně. Jinak ta cena je teď hodně lákavá.
@Socrates (12.11.2024 17:32): bohatě stačil R7 7700X je 8c/16t, univerzální ideál. Hodně lidí kvůli ceně bere Ryzen 5 7600 6c/12t, a taky stačí.

Od 2019 jedu s R7 3700X a stále stačí, zatím jsem neviděl hru kde bych byl limitován CPU, ale pravda mám ze stejného roku i grafiku, tak možná proto. :) 

@cuba144_CZ (08.11.2024 19:10): nafotím a pošlu PM. Už to budu muset nějak vyřešit bo mě děcka zabijou.
Hrát Genshin Impact na i5-2400 Sandy Bridge, 12GB RAM, Crucial MX 500 a GTX 750 Ti 2GB lze, ale na medium detailech v FHD max. Ani tak ovládání není jako na PS5 ovladači. Připojit sice PS5 ovladač k PC lze, ale mladší dcera jej zahodila po pár minutách jak zjistila, že hra na má namapována úplně jinak akce na tlačítkách než na PS5.
Měl jsem koupit v alza.cz za těch 4999Kč RX 6600 8GB, nejlepší poměr cena/výkon za hodně dlouhou dobu. :)

@Bursoft (08.11.2024 18:49): možná jsem se vyjádřil nesprávně. Když koupím v bazaru krabičku s Xbox hrou na placce, tak hru naistaluji u kohokoli kdo má Xbox, bez ohledu na účet.
Starší dceři chybí PS5 a hodně, zvykla si na ovladač, říká, že je lepší než u Xbox Series.
@Socrates (12.11.2024 17:32): asi jo. Já napsal dva nejlepší herní procesory na trhu, o kterých bych uvažoval kdybych teď sestavoval herní PC. Ale v současný době samozřejmě bohatě stačí i slabší kousky.
Zdravím ajťáky. :-)
Budu stavět nový PC, na kterým jen zevluju na netu nebo hraju hry. Občas ho žena používá na práci, když je na HO, na střihání videí, ale to dělá v programu přes vzdálenej přístup.
Chci se zaptat, jakou značku procesoru byste poradili? intel nebo AMD Ryzen?
@Malignus (11.11.2024 12:40): Je ok. :) Nemá usb porty. Jen hdmi 2.0 a display porty. Obraz je super. Ovládání je pohodlné. Joystick a tři tlačítka vzadu. HDR bych ani nezkoušel. Funguje z krabice. Sestavení je na pár minut. Nastavitelný je dobře. Otáčí se kolem stojanu nahoře i dole a po stojanu se posunuje. Vše tedy ok.
Koupil jsem jako dárek sluchátka Redmi Buds 5. Bohužel první testovací hovor dopadl blbě. Sluchátka se na druhé straně každou chvíli odpojují. Já slyším buď vrčení a pak ticho nebo rovnou ticho, načež se sluchátka opět připojí. Telefon je od sluchátek půl metru. Nedává to smysl. Telefon Sansung A54. Sluchtka umí BT 5.3 stejně jako telefon. Co je zvláštní hudbu z YouTube nebo z jiného zdroje drží bez problémů. Může chodit po celém bytě a sluchátka se neodpojí. Možná to tedy dělá jen při hovoru. Pořizovali se ale hlavně kvůli telefonování, takže dost naprd.

Já osobně sluchátka na telefonování nepoužívám a tak to asi neumím řešit. Netusite někdo?

Kupoval jsem na alze minule pondělí. Vrátit je tedy můžu ještě týden a asi by nebyl problém i s reklamaci. I proto jsem kupoval na Akze. Ale možná se to dá řešit nějakým nastavením. Nadruhou stranu si říkám, že to prostě má fungovat out of box a když ne je to špatně.
Představení Gold verze otevřených sluchátek HD540 Reference 1. Prý jsou to stejná sluchátka jako moje stříbrná HD540 Reference 1, jen mají líp namatchované drivery. Reference 2 nekupovat - měl jsem je, a není to ono. To samé HD560 - slyšel jsem je a není to ono. HD250 Linear 1 jsou absurdně skvělá zavřená sluchátka na rock a heavy metal, ale je obtížné je vybudit a na běžný home use se nehodí, protože nejsou otevřená. Mám je doma a chytají prach. HD250 Linear 2 jsem též slyšel a nejsou tak dobrý jako Linear 1. Podle mne jsou HD540 Reference 1 lepší než HD580, HD600, HD650 (HD540 ale mají míň basu než HD650) atd. Až HD800 a HD800s jsou stepup z technického pohledu, ale opět se mi zdálo že nezní tak přirozeně. HD540 zůstávají naprostým topem v přirozenosti zvukového projevu. Když se vybudí Vorzampem, tak mají dost basu. Nemají tolik detailů jako nové drahé Focaly ani Sennheisery, ale váží 00 nic a zní naprosto luxusně. Jen je potřeba je dobře vybudit.
@speedevil (10.11.2024 11:20): Ono to není jen o hrách. Já mám telefon, počítač a telku. Nemám gramofon ani páskáč ani DVD-AUDIO přehrávač ani DAP kde by byla muzika uložena na SD kartě. Jen tyto tři zdroje zvuku, a pokud je půjde s trochou šikovnosti a bazmeků připojit přes jeden společný BT přijímač kodekem Aptx Losless na jedna stará referenční otevřená HD540 sluchátka, tak jsem ready pozměnit názor na to, jak může jednotlivec poslouchat zvuk u filmů, hudby a (nekompetitivního hraní) her bez použití repráků (které v paneláku ruší sousedy) nebo špuntů (které tlačí v uších). U počítače přes USB BT dongle. U telefonu si vystačím s AAC a špunty. U telky si to představuju tak, že do USB BT výstupu připojím USB BT dongle nebo pojedu přímo přes BT z telky. Sice přijdu o Dolby atmos virtualizaci, ale když to bude znít dobře, tak mi to vadit nebude.

Samozřejmě že mám PC i telku píchlou na regálovky (u telky jedu přes repro v televizi na které zní Atmos fajn, a stereo repráky fungují jen jako zároveň s telkou znějící hodně basující doplněk čili jako lehčí subwoofer - díky kroutítku Loudness na koncovém yamaha zesilovači to i při nízké hlasitosti telce dodá po stranách trochu víc oomph. Telka tedy jede v Atmos a současně znějící regálovky mají nastaven hodně hutný zvuk pro nízkou hlasitost), ale vždycky to dávám potichu a i tak to je večer moc hlasité a večer nechci nikoho rušit, takže přepínám na sluchátka. A to právě možná vylepší tento Fiio set - sice bych mohl fungovat (a doteď vlastně funguji) s velkými náhlavními sluchátky (HD540) připojenými drátově přes stolní sluchátkový zesilovač (k PC přes USB a k televizi přes optický kabel), ale od Fiia si slibuji, že to bude fungovat líp v čupr kvalitě i bezdrátově což mi dá trochu víc možností jak se pohybovat po bytě aniž bych byl připíchlý do gauče.

Výše popsaný způsob použití regálovek s televizí (se streaming službami) vlastně znamená že nemusím kupovat soundbar a zní to skvěle a je to Atmos. Tj. vystačím si s tím co již mám. K telefonu jsou Airpods Pro 2 dokonalé, takže na cesty mám taky vše co k zabavení se potřebuji. A sluchátka HD540 jsou dokonalá na noční poslech, filmy i hry. Fiio jim s trochou štěstí dodá mobilitu a možná trochu zlepší přenos zvuku do sluchátek z televize, protože když jde zvuk z televize přes optiku, tak mi přijde že Optical Out zvuk degraduje, i když mám vybráno PCM. U BT se mi zdá že se to neděje. Uvidím jestli Fiio BTR17 bude fungovat s Fiio USB donglem v USB portu televize nebo ne. Trochu se obávám, že televize do USB portu odmítne posílat zvukovou stopu.. Z pohledu televize je USB BT dongle vnímán jako připojení kabelových sluchátek, ale jeden starší BT dongle hlásí "Připojení sluchátek" ale zvuk ven neleze. Možná streamovací aplikace odmítají poslat zvukový výstup do USB portu. Atmos se při zapnutí BT vždy přepne na obyčejnou stereo stopu, ale ta zní i přes obyčejné BT SBC z televize na HD540 sluchátkách suprově (připojeno přes Hiby a Vorzamp). Vůbec nevadí že tam není žádná virtualizace. Vše je o kvalitě převodníku, zesilovače, a to i s blbým SBC kodekem :). Hiby a Vorzamp dokazují že BT přenos v absurdně dobré kvalitě je u velkých žravých audiofilních sluchátek možný. Ale není košér je nonstop separé nabíjet. A také na tomto kombu blbne LDAC (u PC při použití níže zmíněného softwarového alternativního BT ovladače od BluetoothGoodness). Je možné, že zesilovací část v Fiiu BTR-17 nebude dosahovat kvality vybuzení sluchátek Vorzampem. Ale třeba to nebude tak hrozné. BTR-17 totiž umí i balanced připojení, kdy do sluchátek jde dvojnásobek šťávy. Doufám, že to povede k podobným výsledkům jaké dává Vorzamp, protože ten HD540ky dává dobře.
Zelená limitka herního dolby atmos BT headsetu Audeze Maxwell. Česká recenze.

Rozdíl sluchátek Maxwell oproti kombu "BT5.4 USB vysílač + BT5.4 portable přijímač a sluchátkový zesilovač Fiio BTR-17 + libovolná (audiofilní) sluchátka" je (pokud pomineme mikrofón) asi hlavně v přiloženém Maxwell donglu, který bude řešit low latency BT přenos jejich vlastním kodekem. Maxwell sice umí též přenos zvuku přes obyčejné BT bez donglu, ale hlavní výhodou je použít dongle. Audezee píše, že s USB bezdrátovým donglem dosahuje latency 25ms a při drátovém připojení 15ms. Dongle prej má nejen nízkou latency ale umí při této nízké latency přenos 24bit 96khz 1000Mbps stereo kodekem LC3+. Čísla vypadají dobře, ale prej to zní hůř než LDAC nebo Aptx Losless, který komprimuje zvuk vzhledem ke kvalitě líp. Xbox verze sluchátek Maxwell má Dolby Atmos certifikaci, to ale u PC nehraje roli, protože stejnou certifikaci lze zakoupit z Microsoft storu a aplikovat ji na libovolný audio výstup.

Suma sumárum: Audeze Maxwell mají oproti připojení audiofilních sluchátek přes Fiio BT5.4 stack jen tyto výhody: 1, mikrofón (protože je to headset), nicméně Fiio BTR17 má v sobě taky zabudovaný mikrofón. 2, dongle který umí přenos proprietárním Super low latency kodekem pravděpodobně za cenu snížení kvality přenášeného zvuku 3, skvělou výdrž 80hodin. 4, zprostředkování Dolby atmos (certifikovaná prostorová virtualizace, ale reálně jde jen o sadu filtrů zpožďující některé části zvuku o pár ms aby to ve stereo výstupu vytvářelo dojem prostoru) pro použití s xBoxem. Fiio stack má oproti Maxwell tyto výhody: audiofilní kodek Aptx Losless (vzhledem k tomu že se BTR17 teprve začíná prodávat tak ještě nikdo nepotvrdil jestli a jak dobře to funguje) s latencí okolo 80ms (snad). Ldac (latence asi 200ms). 3, možnost připojit libovolná sluchátka tj. ještě lepší sluchátka než Maxwell.
@speedevil (10.11.2024 11:20): Dnes už frčí vše přes PC. Před měsíce jsem byl poslechovém studiu, vše napojené na Mac. Pouštění skladeb z Apple music. Tak to dnes je.
Když jsem si dělal kino k pc tak jsem také kupoval zvukovku i když jsem to posílal přes optiku do receiveru, kvůli DTS atd. Dnes bych to řešil jinak. Koupil bych si asi monitory, které ti udělají prostorovost úplně krásnou k tomu slušný středák a chrastítka na bok. Monitory bych měl i poslech hudby. Hlavně bych to dnes tahal přes HDMI z grafiky rovno do recieveru.
@MiDlo (09.11.2024 19:33): To jsou věci, audiofilní zvukovka na hry... Kdysi jsem se o audiotechniku a kvalitu zvuku pro reprodukci hudby dost zajímal (včetně staveb reprosoutav) aniž bych se považoval za audiofila, měl jsem období, kdy jsem poslouchal muziku ne kvuli žánru, ale podle toho, jakej zvuk audio nahrávky se mi nejvíc líbil (ano, divná úchylka), ale nikdy ne v souvislosti s počítačem, kterej jsem i při fantazírování nikdy nevnímal ani jako potenciální zdroj audiofilního zážitku. To bylo ale třeba před pětadvaceti lety, dneska "kousek" před důchodem už uši (přirozeně kvuli stárnutí) nefungujou tak dobře, takže už muziku posloucham kvuli muzice a ne kvuli zvuku. U hifi aparatůry jistý nároky byly, naopak u PC stačí, že to nějakej zvuk vydává, nikdy jsem neřešil nějakiou zvukovku a repráčky k PC jsem neměl nikdy dražší než za 2litry... a na co taky, na joutůbe nebo empétrojky to stačí a na hry? Sorry, že mi přišlo zábavný řešit na hry audiofilní zvukovku, holt jsem jinej, no... mně to přijde asi jako kdybych si koupil Benchmade jen proto, abych si na šichtě ve fabrice při svačině mohl něčim mazat paštiku na chleba. Ale jak se řiká, proti gustu...
@Malignus (09.11.2024 14:04): S těmito modely nemám zkušenosti. Dřív jsem měl AOC - CC27G1, asi větší modle tvého. Loni jsem jej morálně odepsal kvůli fullHD a stal se z něj druhý monitor. Jako hlavní jsem koupil MSI G27CQ4 E2 a oproti tomu starému AOC má o dost sytější barvy, byl jsem překvapen, jak je najednou svět barevný (a to jsem byl dříve s tím AOC celkem spokojen po nějakém nastavování barev podle internetových fór). Snad ta nová AOC na tom budou lépe, ten levnější má mini-LED pro rovnoměrné podsvětlení, barvy jsou otazník, dražší je OLED, tak tam je to bez diskuze, to je jiná třída (ale cena je taky jinde).
Ale jako tip na levnější variantu dávám "svůj" MSI G27CQ4 E2, jde koupit za 4k v Datartu a za ty peníze je to podle mě supr koupě (kupoval jsem za 5k a nelituju).

PS: Záleží, jak nové tituly hraješ, ale pokud něco novějšího, tak bych si v tvé situaci koupil jeden z těch levnějších monitorů a zbytek peněz bych dal do nějaké nové nebo bazarové GPU. Kupovat monitor za 14k k té RX590 mi přijde jako investice bokem. Pokud brzy plánuješ upgrade, nebo hraješ jen staré hry, tak OK.
FiiO BTR17 (bezdrátová audiofilní zvukovka+usb audiofilní zvukovka v jednom) má v sobě stejná střeva jako zde hodnocený Fiio KA17 (USB audiofilní zvukovka, tady je videorecenze). Pokud mají komentáře pravdu, a hraje to ve všech aspektech líp než Chord Mojo 1, tak to je masakr. Jediné co z toho asi nedělá "běžnou stereo zvukovku pro hráče" je latency (plus možná nějaký 3D virtualizér, ale místo toho lze použít windowskovské Dolby Atmos for Headphones nebo DTS: Headphone X). Ale i to (tj. latency) oba přístroje řeší - mají v sobě USB microkontrolér XMOS 16 core XU316, který pracuje paralelně a snižuje tím latency.

Latency zabalení, přenosu a rozbalení Bluetooth kodeků je u každého kodeku trochu jiná, a nejde jen o kodek ale i čip který převod zajišťuje. Proto by měly aspoň teoreticky novější čipy vést k trochu rychlejšímu přenosu a menší Bluetooth latency. U všech Aptx kodeků je algoritmická latence max. 2ms plus dalších 50 až 80ms systémová latence (podle rychlosti čipu, pravděpodobně spíše 80ms). Low latency verze kodeků jako APTX Low Latency nebo APTX Adaptive Low latency se dostanou na 35-40ms. AAC má latency vyšší a LDAC ještě vyšší. Asi v rozmezí 150-250ms.

Otázka je, jak velký přínos na snížení latence u těchto dvou zařízení má ten paralelizační USB kontrolér XMOS, protože se mi zdá, že zařízení nepodporují Low Latency verze kodeků, ale možná se pletu. Každopádně to bude maximálně 80ms. To je v pohodě na takový ten nenáročný gaming, na kompetitivní gaming to je strále moc.