Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

Děkuji za odpovědi. Měl jsem trošinku strach, že jsem jediným kulturním barbarem ve střední Evropě, páč u mě jasně vítězí pohodlnost, zlatá pohodlnost. Takže kompletní oblek nosím, ale do divadla (rád), na pohřby (nerad), na svatby (moc rád), na další příležitosti si nemohu vzpomenout. Jo, ještě jsem ho nosil na zkouškách na VŠ, když jsme měli staršího profesora a taky na přijímací pohovory (k popelářům možná není nutný).

Co se týče posezení u večeře jak nás bůh stvořil, nejsem si jistý, že by se mnou u toho stolu někdo chtěl sědět.

A souhlasím samozřejmě s tesilem :-) Naprosto dokonalý materiál, který mne provázel kdysi dávno pár let, je to něco jako flanel - v zimě hřeje, v létě chladí, navíc je slušivý, nemačká se a nešpiní se :-)
@strejdafido (27.12.2024 19:08): Pohodlné oblečení, nic extra svátečního, ale zároveň ať to trošku vypadá :) A nějak si nedokážu představit, že bych do sebe tlačil řízek a bramborový salát v obleku s vázankou :D
Víte co by mne, panstvo, zajímalo? V čem sedáte k štědrovečerní večeři. Tuhle jsem četl rozhovor s panem Špačkem a prý prý by v teplácích ani nešel naštípat dřevo, že i u toho by měl člověk vypadat jako člověk. No a právě tuto slavnostní chvíli (myslím tím tedy tu večeři, ne dělání dřeva) by prý bez obleku a vázanky nikdy neabsolvoval. Tak jak jste na tom vy, držíte se tradice včetně nejlepšího oblečení nebo jste spíš rozvolněné rodiny typu nos si co chceš?
@Zoltan (25.12.2024 14:56): Pecka! A Malíře pomíjivého světa zarařazuji na četbu na další rok, popisek mě zaujal :). Mišimů se další rok dočkáme možná ve větším počtu, jak Rubato chystá překlady, tak vyjdou i Zakázané barvy od Arga.
@Drolin (25.12.2024 13:14): Hezky pěkně. Mieko Kawakami jsem nějak minul.

Nejlepší kniha co jsem letos četl je Nesnesitelná lehkost bytí, čímž se omlouvám paní profesorce na střední škole, že jsem se tehdy na to vykašlal :)

Mám rád Raye Bradburyho, nejvíc se mi od něj líbila kniha kterou jsem přečetl letos, a to Sem přichází něco zlého. Podobně jako v románu Pampeliškové víno je kniha napsaná poetickým stylem, oproti němu ale příběh začne být tajemný a pomalu sklouzává do lehkého hororu.

Rovněž jsem pokračoval v klasikách Arthura C. Clarka. 2010: Druhá vesmírná odysea i Konec dětství jsou velmi dobré knihy, ale nejvíc se mi líbilo Setkání s Rámou. Parádně na mě fungovala atmosféra průzkumu neznámého objektu daleko od Země a odhalování jeho tajemství. Přesto stále platí, že nejlepší autorova kniha je 2001: Vesmírná odysea.

Za zmínku ještě stojí:
Vybledlá krajina s kopci a Malíř pomíjivého světa (obě Kazuo Ishiguro) - první dvě autorovi knihy, obě ještě výrazně japonské. O malinko více se mi líbil Malíř pomíjivého světa, který vypráví o japonském malíři, který svůj výrazný talent propůjčil předválečné a válečné japonské propagandě. Po válce mnoho jemu podobných páchalo jako omluvu národu sebevraždu. Celá kniha je vlastně náhled do duše člověka, který si své selhání nepřipouští či si ho snad dokonce neuvědomuje.

Zpěv drozda (Walter Tevis) - povedená sci-fi s výraznými prvky antiutopie.
Život na prodej (Jukio Mišima) - krásně hravé a zábavné, ale jak je u autora zvykem, inteligentní a s přesahem.
Šógun (James Clavell) - zvláštní, že mám ke knize hromadu výhrad, ale i tak se mi ve výsledku hodně líbila :-) Nejvíc ze všeho mě štvaly změněná jména historických postav.

Z komiksů musím zmínit luxusně zpracovanou Wiku, to je naprostá pastva pro oči. Příběh je spíš klasický, ale má pěkně vybudovaný svět s mnoha výbornými nápady, i když ve výsledku je inspirován různými mytologiemi.
Další rok s kvalitní literaturou, takže to nejlepší co jsme četl,

1.  Bratři, 2005, Jü Chua
2.  Naruby, 1884, Joris Karl Huysmans
3. Prsa a vajíčka, 2008, Mieko Kawakami
4. Zmatky chovance Törlesse, 1906, Robert Musil
5. Láska za časů cholery, 1985,Gabriel García Márquez
6. Slavná Nemesis, 1932,Ladislav Klíma

Jü Chua je (znovu) naprosto skvělý, a Bratři jsou další fantastickou čínskou knhou v překladu o nedávných dějinách a jedincích, kteří se ocitají ve víru bleskových změn ve společnosti. jako např. v Rozpukovu Jen Lien-kcheho. Určitě doporučuji. Nové vydání Naruby od Dokořán je povodené, jako kniha sama (Tam Dole ale je přeci jen lepší). A Prsa a vajíčka, jako román kterým se Mieko K. proslavila, zaujme svým detailním popisem myšlenek a pocitů, a tlaku, který je právě v Japonsku na jednotlivce vyvíjen. Také skvělá kniha, i když je asi se lepší nejdříve seznámit s kratším a údernějšmím románem autorky, Nebe.
Včera místo pohádky na ČT jsem si dal pohádku Gladiátor II a byl jsem spokojený. Čekal jsem kulový a nakonec to byl dobrý odpočinkový film, nebýt Denzla, bylo by to o dost horší (a to tam byl jak pěst na oko ale hrát umí).
@Zero (18.12.2024 23:30): Já od něj četla Kokpit, nepamatuju si to, jen ten konec, kterej mě znechutil.. Jinak to ve mně zjevně nic nezanechalo, když si nic jinýho nepamatuju, ale plný odporností to asi nebylo. Ptáčeti jsem se radši vyhla.
Spoustu letošních věcí jsem si ještě ani nestihl poslechnout, natožpak poctivě naposlouchat, ale zde je výběr toho, co mi utkvělo v hlavě:

Novinka Marka Knopflera. Konečně vydal vyvážené album, které není zbytečně dlouhé a utahané.

Noví The Cure jsou taky výborní. Dlouhá léta čekání se vyplatila, za mě jedno z jejich top alb vůbec.

Bon Iver vydal sice jen třískladbové EP, ale skvělý návrat ke kořenům.

S kvalitní a neskutečně chytlavou úchylárnou přišel též Necrocock s projektem Kaviar Kavalier.

Neuškodí ani trocha německých Kabátů s dudama, čili Tanzwut, taky dost chytlavá záležitost. Jinak pojatý folk metal se zaklínačskou atmosférou přinesla Meschera.

Z ještě o něco tvrdšího soudku Ulcerate. A pro opravdu silné povahy Oranssi Pazuzu.
Jako obvykle ke konci roku moje trance / asot top 6:
6:
https://youtu.be/tiOd09CGQwk
5:
https://youtu.be/fPXdiEbeTtM
4:
https://youtu.be/EbOEjhasKas
3:
https://youtu.be/rDNObDgILNQ
2:
https://youtu.be/YzkIaLZ6Dsw
A 1 jednoznačně:
https://youtu.be/w0BYPR6DeSk

Honorary mention:
https://youtu.be/JKivvqaOyd0

Co jste letos slyšeli dobrého vy? (Nemusí být trance / edm)

EDIT: A ještě teda link když je to teď live:
https://www.youtube.com/live/rxYCkhOUj08
Neznášam horory.

Poviedkovú zbierku Hleď prázdnota som sa rozhodol prečítať si len preto, lebo jeho poviedka Sacculina, ktorú predtým nakladateľstvo Gnóm! vydalo samostatne, bola výborná.

Znepokojivá a výborne napísaná bola Veľkochov deti, a na jej konci som sa musel zastaviť a nad celým textom znova zamyslieť - došlo tam totiž k zvratu, ktorý mení zmysel celej poviedky založenej na heretických kresťanských učeniach a nakoniec vysvitlo, ze je o (začiatku) konca sveta (4/5*)

Možno je to tým, že starnem (a v tom prípade mi to vôbec nevadí), ale nemám rád zbytočné násilie bez zmyslu alebo hlúpy ľudský charakter, a tým pádom zvyšné poviedky sa mi veľmi ťažko čítali, najmä tie, kde bolo ubližované deťom.

Takže zvyšok knihy by som kľudne vynechal (niektoré z nich majú nedostatky aj po remeselnej stránke), s výnimkou dvoch ďalších poviedok - Zlodej koni a Mandala.

Zlodej koni sa mi okamžite zapáčila, lebo hlavný "hrdina" nie je zlý, len stratil zmysel života a na jej konci každý dostal to, čo chcel (4/5*)

Mandala je záverečnou poviedkou celej zbierky, v ktorej sa nevinná detská hra zmení na závod o čas, kde ide o život dieťata a cely čas tŕpnete, ako to dopadne - celou poviedkou vás sprevádzajú hlúpe rozhodnutia jednotlivých postáv (prihlúplosť jedného z chlapcov a potom hanba, sebaľútosť otca a jeho utápanie smútku v alkohole), len aby sa v ňom na konci konečne niečo zlomilo a začal sa chovať ako chlap a otec, vďaka čomu na poslednú chvíľu chlapca zachránia - a napriek tomu, ze posledná tretina poviedky je zbytočne rozvláčna (ani vy už vtedy neverite, ze by sa postavy chovali tak dementne), tak vďaka úľave a nádeji na konci (ako jedna z mála končí pozitívne), je to skvelým zavŕšením zbierky (3.5/5*)

A teraz chcem aspoň týždeň čítať o dúhových lúkach, poníkoch a o tom, ako dobro vždy zvíťazí nad zlom.
@Zero (18.12.2024 23:30): Díky za tip na knížku, kterou nikdy nechci číst! De Sada jsem četl, resp. tak půlku, od půlky do konce už jsem tím tak zběžně listoval. Na některé věci prostě nemám žaludek.
Rozečetl jsem Kroky. Nikoliv Kroky Františka Janečka, ale od Jerzyho Kosinskiho, jehož jméno pravděpodobně znáte v souvislosti s Nabarveným ptáčetem. Kroky jsou útlou stostránkovou knížkou, která vlastně v něčem rozvíjí témata z Ptáčete, ale je mnohem více fragmentární. Není tam jednotný narativ, jen zpřeházené deníkově pojaté příhody, a upřímně doufám, že ne autobiografické.

Ono je to totiž dost hnusné. A sexistické. Jenže ne ve smyslu "týpek balí co nejvíc holek". Spíše ve smyslu "vím, že ta žena má manžela, ale zajímá mě, co se stane, když ji svedu. Tak to prostě udělám." Je to deník různých perverzí protagonistových, které se střídají s perverzemi a nechutnostmi světa kolem něj. Tu máme nelegální cirkus, kde lidi platí tím víc pěnez, čím hlouběji vnikne kůň do ženy, tam máme klec s dementní ženou na půdě, kterou rádi zneužijí takřka všichni mužští obyvatelé vesnice. Totální dno a odpad lidského chování. V tomto to zcela jistě navazuje na Nabarvené ptáče.

Protagonista je oproti tomu ještě sympatický, protože ten "jen" bez emocí analyticky zkoumá, co si může dovolit. Když přemýšlí, co dělat s dívkou, kterou mu v parku hromadně znásilnili, a jestli se k ní ještě dokáže chovat něžně, tak v tom není nic zvrhlého nebo perverzního, ale čistě analytické přemýšlení. Stejně jako v tom svádění zadaných žen. Nečetl jsem tedy nikdy De Sada, ale hádám, že styčné body by tam mohly být. Četl jsem však Cestu na konec noci od Louise Ferdinanda Célina, a tu mi Kroky velmi připomínají v tom, že líčí všechny špíny, hrůzy a nechutnosti lidského chování, a protagonista to nekáže z žádného moral high ground, protože je taky špinavý, hrůzný a nechutný prasák.
@AlieN (15.12.2024 19:27): Já už čekám na finále, bude to bolet. :)

Mám zatím jen dvě výtky, ta menší spočívá v poněkud ukoktaných, naštěstí však briskních prostřizích na minulost, aby divák věděl, nad čím přesně postava přemýšlí. Tu větší výtku bych nekorektně nazval africkou otázkou. :) Na Wolf Hallu můžeme nakrásně vidět, jaký vliv za těch deset let od první sezóny měl v západní kultuře levicový progresivismus a přejímání zásad DEI ve filmovém průmyslu, nedá se to okecat takovým tím klasickým relativizováním, je to prostě faktický výsledek, nepopiratelný při porovnání. Wolf Hall přitom není ani náhodou mířen na nějaké Twitter retardy a patří k tomu nejnáročnějšímu, co BBC natočila; je to zcela seriózní dramatická látka, přispívající k povědomí o kultuře vlastního národa a v širším kontextu západní civilizace.

Takže vidět tam nasáčkované černochy mě fakt bolí, neboť to zásadně narušuje uvěřitelnost zdejší historické vize, vytrhává to z imerze. Musím se tázat, zdali tohle je ten způsob, jakým se vyrovnat se zvěrstvy transatlantického obchodu s otroky, tím, že se budeme tvářit, jako by na tom světě nebyl tématem, a že africký původ nebyl jeho zásadním a dlouho bohužel i nezvratným determinantem. Místo toho Briti fanaticky zavřou oči před něčím tak zjevným, co tvoří dobrý, anebo naopak nemístný casting, až je to do jisté míry komické. Přitom je to tak parádně dobově okostýmované, včetně mnoha detailů. A možná i dobře vědí Angličani, jaká je to šílenost, když stopáž dávají maximálně tak mulatům a ty nejzjevnější černochy staví spíše jako stafáž.
@Zx Atari 500 (14.12.2024 14:09): Tak legálně BBC a tušímže SKY, a nevím tedy, na jakých rusáckých stránkách stahuješ :D, ale torrenty úřady ruku v ruce se společnostmi řádně nakopaly, pročež mi chvíli trvalo najít nějakou solidní sajtu, kde by měli něco takového recentního a ne jen mainstreamovou produkci. A nebavím se o nekvalitních, sekajících se streamech.

Jinak já bych ty titulky klidně udělal, ale jen za prachy, ty ovšem streamovací služby cpou téměř výhradně tlačenkovským debilům, kteří neumí ani česky, ani anglicky. :-) Pravdou je, že angličtinářsky je ten Wolf Hall na dnešní standardy dost náročný.
Btw info pro všechny milovníky historických drama - po téměř deseti letech jsme se dočkali druhé sezóny Wolf Hallu, a po trošku rozpačitém úvodu se to rozjelo do kvality, jež se mi zatím jeví býti stejná jako sezóna první, tedy TOP SHIT EVER. Mark Rylance jako Cromwell a Damian Lewis jako Jindřich VIII. předvádí oscarové výkony. A je to tedy narvané parádní renesanční hudbou, snad ještě víc než kdysi. Měl jsem ovšem docela problém to někde sehnat (ač by mi asi stačila lepší VPN-ka a anglická IP pro užití BBC playeru), takže kdyby někdo chtěl tip, napište mi do PM.
@John Mirra (12.12.2024 10:22): Určitě z dobrodružných je pecka: Král Jenž byl a bude. Taková akční road trip záležitost říznutá Lovcema Pokladů či Indym. Mýty jsou taky super, to doporučuji dost.

Fantasy:  Chřtán, kniha první: Volání osudu, Kůstek (Jakoby Pixar verze Pána Prstenů, není to jen pro děti), Myší Hlídka.

Bohužel čtu většinu v eng, takže toho zase tolik nedoporučím. Ale když tak ještě něco napíšu.

Poslední Y: Poslední z mužů moc nedoporučuju, hlavně protože to jde hůře shánět, ale mě to přišlo i jako nudná ubijející sága co šlapala na místě :D Sandman je super, ale na to už je potřeba trošku více naladěný čtenář který ví do čeho jde.
Ahoj, doporučil byste mi někdo komiks - spíš fantasy nebo dobrodružný, případně sci-fi? Spíš nic brutálního nebo krvavého, něco čtivého (:D) Co by měl rád někdo, kdo má rád fantasy deskovky. Shání to kolegyně pro manžela, proto mám takové neurčité zadání.
@Ross (11.12.2024 14:10): Párkrát jsem na to v poslední době nechtěně přepnul, ale moc se na to teda dívat nedalo. I když byl formát cílený asi na jiné publikum, než jsem já, tak i přesto jsem se ani jednou nevydržel dokoukat a musel jsem to přepnout. Takže konec mě nepřekvapuje...
Já neviděl žádný díl. Na komerční tv se nedá koukat kvůli reklamám a na primě ani nejde jednoduše přetáčet záznam. Vypadá to že se přesunou kompletně na youtube, což je pro mě jedině plus.

Díval jsem se na jejich kanál a mají tam i nějaký archiv starých dílů ale jenom nějakou 1.sérii a potom ty nejnovější. Schválně někdy zkusím, bylo by fajn, ale ten archiv doplnit, že bych to zmapoval chronologicky:)
@Ross (11.12.2024 14:10): Ani jsem nevěděl, že tento pořad ještě existuje. Viděl jsem kdysi dávno snad dva díly, docela mě překvapuje, že takový typ pořadu nějaká TV ještě drží. :c))
@player (08.12.2024 09:40): Nebyl to nejhorší ani nejlepší film. Bylo fajn vidět opět ten svět Pána Prstenů z filmové trilogie od Jacksona. Když tam je záběr na Edoras, tak prostě víš, že je to ten filmový Edoras do všech detailů. Animace je obstojná, překvapilo mě množství bojových scén. Ale dějově mě to moc nechytlo a těch 137 minut je fakt moc.
@AlieN (10.12.2024 11:18): nojo vlastně ale licenci stále má Sony na Spidermana, ne? Teď by jim měla nějak končit, co si hrubě vzpomínám.
Amazing Spiderman byl od Sony. Tak byl strašný hlavní představitel ale dvojka měla dobré triky plus platí jako jeden z nejlepších filmu ve 3D.
Včera jsem dal posledního Venoma. Nevím, čím si to Venom zasloužil, takové tři hrozné filmy, dvojka je úplná noční můra. Když Sony umí udělat kvalitního Spidermana.
Proč nemohl být Spiderman a Venom v jednom filmu, přitom jsem měl radost, že vybrali Toma Hardyho ale úplně k hovnu. Alespoň bude klid, tak mi nezbývá než čekat na další Deadpoola.
Viděl už někdo ten novy film ze světa Pána Prstenů Válka Rohirů? Je to dobrý nebo na to nemá cenu ani chodit do kina?