Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Jan Maršík • 39 let • Freelancer • Dubaj - UAE (Zahraničí)

Komentář

Přejít na komentáře

Amnesia: A Machine for Pigs

  • PC 70
Tak je to tady, po měsících čekání přichází. Kdo? No přece nová Amnesia s podtitulem A Machine for Pigs. Ještě než se na ni vrhnu a udělím známku, řekněme si něco o historii této značky. Banda studentíků, kteří si začali říkat Frictional Games nám od doby, co se dali do kupy, přinesli oslnivé a nezapomenutelné horory. Začali trilogií Penumbra, která u nás dokonce dostala český dabing (pokud jste nehráli a máte rádi tento žánr, tak směle do toho) a následovala Amnesia: Pád do temnoty. Tyto tituly považuji za nejlépe odvedené příběhy v hororovém světě s vynikajícím ozvučením. Proto se není čemu divit, když se Frictional Games rozhodli pokračovat v Amnesii dál, nicméně už se neúčastnili výroby, ale jen hru vydali. A to, vážení a milí, byla chyba. Protože původní studio (FG) má pro hororové hry nadání. A to obrovské. Vývoj pokračování sice svěřili poměrně slušnému ministudiu The Chinese Room, které nám přineslo chuťovku Dear Ester, ale to se s tím nedokázalo poprat. Za bonus ovšem považuji to, že modařská scéna, která se kolem Amnesie dost motá, dostane nové nástroje, zvuky a další chuťovky, aby mohli tvořit parádní mody. Protože ty z pádu do temnoty už jsou ohrané. Nyní už ale k samotným prasatům.

Píše se rok 1899 a vy se probouzíte (opět) s úplným formátem hlavy v posteli. Není to ale ledajaká postel, má kolem sebe mříže. Ty ale nějaký dobrák odemkne a vám tak udělí možnost jít zjistit, co se to vlastně děje. Hned jak se dostanete ven, zaslechnete volání dětí o pomoc. Vydáte se tedy po jejich stopách a po cestě zjišťujete, že jsou to vaši synové a že dům a město, ve kterém se nacházíte, vlastně velmi dobře znáte. Více bych se o příběhu nezmiňoval, protože je stěžejním bodem a bylo by škoda všechno prozradit. Nicméně mohu slíbit, že se kromě interiéru domů, dostanete také ven - dle vývojářů to měl být krok k většímu strachu, protože prý vevnitř máte přeci jen o situaci přehled a venku nevíte, odkud na vás co skočí. Inu, nepovedlo se. Je velmi příjemné se procházet po temných uličkách a naslouchat foukající vítr, který se vám opírá o tvář, ale ten strach, ten tam není. Celá hra se motá kolem stroje na prasata, jak už název napovídá a já jen dodám, že nic není tak, jak se na první pohled zdá a všechno na co narazíte, má účel. Nezapomeňte se tedy věnovat sbírání dopisů a čtení svých vlastních poznámek. Musím ale přiznat, že i psaní šlo FG lépe, nejen atmosféra.

Pojďme si říci ale něco k ovládání, na kterém hra, kromě příběhu, stojí také. Hra se ovládá pořád stejně po vzoru toho, co nastolila Penumbra. A to znamená jediné - chytíte interaktivní předmět ve hře, například dveře a pohybem myši k sobě, nebo od sebe dveře otevřete, nebo zavřete, lze si také pohlídat intenzitu otevírání (pomalu či rychle). Kromě dveří se dají prohledávat různé šuplíky, číst dopisy, atd. První velká změna, kterou jsem pocítil, byla ta, že úplně zmizel inventář a hra se tak snaží být ještě více interaktivní. V původní Amnesii jste mohli kombinovat různé předměty a tím se dostat dál, nic těžkého, tak nechápu, proč tohle úplně zmizelo. Další z věci je lucerna, nebo lampa, chcete-li. Již nesbíráte olej, není totiž vůbec třeba doplňovat. Lampa skriptovaně v určitých misích začne vyvádět, například se sama zhasínat a nebo udělá rovnou stroboskop. Opět velký úkrok vedle, protože vyhasínající lampa a nedostatek oleje vás vyděsí víc, než celý exteriér, o kterém si vývojáři mysleli, že to zvládne. Zmizelo i schovávání do skříně, jediné, co lze tedy v nepěkných chvílích dělat je vzít do zaječích. Celé ovládání se velmi zjednodušilo a třeba na konzolích se to bude hrát jedna báseň, nicméně na PC se u hraní dostaví divný pocit. Pocit rovnající se tomu, že vy toho vlastně kromě samotného chození, už moc neodehrajete.

Zvuková stránka hry je vlastně to jediné, co si drží původní kvalitu. A některé tóny a hudba dokonce dokáže původní pád do temnoty překonat. Když jste schopni si počkat na to, až padne tma a nasadíte si sluchátka, tak kromě občasného strachu uslyšíte na vlastní uši jak zní kvalitní ozvučení. Různé vrzání, foukání větru, skřípání či chrochtání, které se ozývá nedaleko od vás, zní opravdu skvěle. Když ovšem začne burácet hudba, tak už běhá mráz po zádech. Celé to zní prostě skvěle, od dabingu po poslední song z titulků. Nicméně upozornění je na místě - na prepro bednách tohle prostě nehrajte.

Recenzi bych shrnul takto. Po původní Amnesii jsem očekával minimálně stejně dobrý příběh, ten jsem dostal tak z poloviny. Dále jsem čekal pořádnou, hororem nasáklou atmosféru, která vás donutí mít po ruce lampičku a to se nepovedlo. Herní doba působí také směšně, než se do hry dostanete, tak skončí. Mě to trvalo kolem pěti hodin, což v porovnaní s pádem do temnoty činí zhruba o tři hodiny kratší ústupek. Ta herní doba mě vůbec štve nejvíce, protože od druhých dílu - dá-li se toto tak nazvat - čekám herní dobu delší, alespoň o fous, nebo stejnou. Celé moje čekání prostě vyšumělo do ztracena a proto uděluji 7 bodů s tím, že to má hodně blízko k lepší šestce. Jak jsem se již zmínil na začátku, teď je to opět v rukou šikovných modařů, kteří dostali do vínku opět kupu nového zboží. A už teď se vyplatí sledovat moddb.com a čekat, jestli se náhodou neobjeví něco lepšího než byli prasátka, která na mě působili tak trošku jako kvalitní modifikace. Příznivci FG potažmo Penumbry a Amnesie (té původní), určitě kupte, nestojí to svět a čeká vás tam pár milých překvapení a pomrknutí. Pokud máte rádi jen hororový žánr, zkuste raději Outlast. O špatnou hru se ale nejedná, jen to chce méně očekávání při instalaci.

Pro: - Dočkali jsme se pokračování - Hudba - Optimalizace

Proti: - Umělá inteligence - Herní doba - Přílišné zjednodušení

+8 +9 −1