Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
František Hampl • 25 let • ČR - kraj Královéhradecký

Komentář

Přejít na komentáře

Planet Zoo

  • PC 85
V době psaní tohoto komentáře atakuji hranici 50 hodin a tudíž už se cítím oprávněn k tomu, abych se k této hře vyjádřil. Vlastním základní hru s Arctic packem a mé dojmy jsou velmi kladné. Ve svém komentáři se chci vyjádřit k základním pilířům hry, které mě velmi potěšili nebo právě naopak.

Zvířata
Ty jsou přeci jenom základem celé hry. Musím říct, že všechna vypadají krásně a mají i povedené animace. Mají velkou škálu potřeb, které je třeba uspokojit (strava, společnost, výběh, obohacení), těchto faktorů a podfaktorů je hned několik a jsou velmi pěkně zpracované a chytře reagují s okolím, například plachost je velmi pěkně realistická. Zoopedie je u každého zvířete taky velmi obsáhlá a přidává do hry příjemný edukativní aspekt, který není jen o stravě a biomu, ale i ohroženosti, rozmnožování ale i dalších věcech.
Jak jsem říkal zvířata jsou krásná i realistická a jejich mláďátka jsou prostě roztomilost sama. Problémem je, že u zvířat haprují počty a nemyslím ty někdy šílené počty mláďat, myslím počet druhů, ten je podle mě velmi malý. Jasně zvířat je několik desítek, přesto je jich vlastně hrozně málo. Zvířata tam jsou v takových dvojičkách (dva druhy šimpanzů, tygrů či antilop), což víceméně znamená, že to je jen trochu jiný skin toho samého. Samozřejmě je dobře, že je zde demonstrována rozmanitost poddruhů, ale reálně to působí jako cesta k velmi agresivnímu DLC modelu. Ve hře chybí komplet Australská fauna, chybí ryby a vlastně všechno, co žije v moři, ale zároveň chybí i vcelku "základní" zvířata jako tučňáci, lachtani nebo americké kočkovité šelmy. Zamrzí taky, že jediným zástupcem ptactva jsou zde plameňáci.
V základní hře tvoří největší zástup Afrika, ale i z ní tu chybí fenci, levharti či surikaty. Chápu, že vývojáři plánují třeba velké DLC, které umožní ze ZOO udělat Oceanárium, ale po vydání Arctic packu, který dodal jen 4 zvířata, při čemž to vlastně byly jen nové skiny pro vlky a medvědi, se mi zdá, že Frontier bude přidávat nová zvířata jen po troškách za poměrně velké částky, ale snad se mýlím a dočkáme se i velkých datadisků, jako u starého Zoo Tycoonu.

Herní módy a mechaniky
Nepíšu recenzi tudíž zde nebudu rozebírat všechny módy. Frančíza a challenge spočívají v budování nové zoo od píky s omezenými zdroji, rozdíl je jen v tom, že jeden mód je online a druhý offline, ani do jednoho jsem nepronikl. Hrál jsem jen kampaň a sandbox. Co se týče kampaňových scénářů jsou mé dojmy rozporuplné. Jednak zde chybí tutoriál pro pokročilé mechaniky. Úvodní scénáře sice naučí, jak hru ovládat, ale jak se hraje, to si hráč musí vypozorovat stylem pokus omyl. U spousty věcí vám ve scénářích hra řekne udělej to, ale už vám neřekne jak. Například já doteď nechápu, jak funguje školení zaměstnanců.
Scénáře vám sice mají ukazovat, jak a co ve hře funguje, ale vlastně v tomhle hrozně selhávají. Jednak to je zbytečně vysoká obtížnost, když většinou spustíte nový scénář, tak se ocitnete v zoo, jejíž finanční výsledky jsou strašné a zároveň je zde hned několik problémů, které je třeba vyřešit a vy přitom ani nevíte kolik máte zvířat. Je obtížné postavit novou dráhu, jak vám říká zadáni scénáře, když během první minuty, kde se jen rozkoukáváte, kde to vlastně jste, vám klesnou finance o třetinu, zjistíte, že chybí základní zaměstnanecké místnosti a v zoo máte haldu protestantů, protože jste převzali zoo, které sice vypadá skvěle, ale vlastně je v hrozném stavu.
Sandbox je nejlepší mód, protože jste skutečně pánem své zoo. Sice zde nevyužijete mechaniku výzkumu, která je podle mě sice na jednu stranu logická, ale reálně je jen otravná a zdržující. Čekat několik minut na to až vědci vymyslí nový typ míče do výběhu je fakt absurdní. Je příjemné, že si v sandboxu můžete mechaniky měnit a upravovat dle potřeby, takže pokud jen chcete chcete stavět výběhy, tak vypnete všechny infrastrukturní mechaniky a jen dáváte prostor své kreativitě, naopak pokud chcete stavět realistickou zoo se vším všudy jen si chcete do začátku dát trochu větší finanční injekci, tak můžete.
U mechanik vytknu jen pár specialitek. Velmi se mi líbí mechanika protestů, když nějaká svá zvířátka trápíte, tak vám to návštěvníci dají jasně najevo. Dále se mi líbí genetika, která kombinuje faktory obou rodičů a bere v potaz křížení mezí příbuzenstvem. Co se mi strašně nelíbí jsou mechaniky vzdělávání, čištění vody a elektřina. Vzdělávání je něco, co zní dobře na papíře, ale ve hře to nefunguje. Jednak na to nejsou prostředky, máte jen tabule a reproduktory, druhak vaši návštěvníci se vlastně vzdělat nechtějí, i přes velké množství tabulí a reproduktorů jsem měl vzdělanost vždycky pod 50%, ještěže v sandboxu jde tato mechanika vypnout. U čističek vody a generátorů elektřiny zase vývojáři zapomněli na to, že existují i kabely a potrubí. Tudíž vás hra nutí stavět absurdní množství těchto přístrojů, cože je prostě jen otravné a akorát to ztěžuje výstavbu, což souvisí i s designem zoo, který je kvůli tomu zohyzděn.

Nástroje
Těžko říct, jak vlastně nástroje hry popsat někomu, kdo nemá s hrami od Frontier zkušenosti. Nástroje tu jsou někdy šíleně těžkopádné, že to člověka dohání k šílenství, ale zároveň jsou fantasticky variabilní, že s nimi jdou vytvořit úžasné výtvory. Je strašně důležité se s hrou sžít. Je nutné si proklikat všechny ikonky, vyzkoušet, jak vše vlastně funguje a následně to všechno začít spojovat a aplikovat. Chce to prostě čas, kreativitě se v tomto ohledu jde v Planet Zoo velmi naproti a to i přesto, že ne vše je vyladěné přesně tak, jak by bylo třeba. S vhodnou kombinací zkušenosti, kreativity a trpělivosti lze vytvořit fantastické výtvory. Ve Steam workshopu někteří lidé vytvářejí skutečné skvosty.

Obsah
O ne úplně velkém počtu zvířat jsem již mluvil, bohužel ve hře jsou trestuhodně malé počty i jiných věcí. Nejvíce je to vidět na vybavení výběhů, ale strádají i flóra či atrakce pro návštěvníky. Pokud stavíte výběh pro primáty, tak je jedno jestli to jsou gorily, šimpanzi či orangutani, v každém výběhu bude to samé. Stejné hračky, stejná krmítka, stejné stromy a většinou i stejný plot. Samozřejmě pomocí nástrojů můžete udělat vlastní prolézačky či úkryty, ale stejně to bude to samé v bledě modrém. Tohle starý Zoo Tycoon dělal lépe. Chápu, že vývojáři jsou pyšní na to, jak vytvořili nástroje, ale stejně by těch přístřešků mělo být víc. Nemluvě o hračkách, dávat maketu zebry do výběhu Irbisům je fakt divné.
To samé platí u počtu rostlin, každý africký výběh je prostě příliš podobný tomu druhému. Stejně tak návštěvníci se nemají kam vrtnout, proč zde nejsou třeba zvířecí show, které by sloužily edukativně stejně jako tomu je ve skutečných zoo. Tohle hře fakt chybí a já doufám, že to časem přibude.

Závěrem
Planet Zoo je ukázkou skvělého návratu tycoonu v posledních letech. V základu se jedná o výbornou hru, která je plná zajímavých možností a mechanik s velkým potenciálem. Jedná se o výborného nástupce Zoo Tycoonu, který se nese v jeho duchu, ale je i dostatečně inovativní. Je škoda, že hra nemá všechno úplně vyladěné, tak jak by bylo potřeba. Ne všechny mechaniky fungují ideálně, hru trochu trápí optimalizace i bugy a v některých částech obsahu to vypadá, že se čeká, tak na dalších 5 DLC než bude v hře všechno, co tam být má. Každopádně oba palce nahoru. Tohle je skvělá hra, která si zaslouží pozornost všech milovníků tycoonu, zvířátek a pohodového hraní!

Pro: grafika, mechaniky, nástroje, zvířata, variabilita

Proti: kampaňové scénáře, místy nedostatek obsahu, jistá nevyladěnost mechanik a technického stavu

+27