Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

Tak já jako mám rozečteno knihy o pluku SS Wotan za druhé světové, a co kniha, to špica. Leo Kessler vymyslel úžasný svět hnusu a špíny během WW 2.

Doporučuju.
@AlieN (28.11.2019 18:20): Ten muzikál bol fajn, akurát sa odohráva už po revolúcii, resp. začína po Napoleonovi a končí v cca "júnovej revolúcii" v roku 1832. Ale Hugh Jackman tam teda rozhodne kraľoval.
@Shoggot (28.11.2019 13:24): Z filmů během toho období mě napadají třeba Bídníci (ten muzikál mě velmi bavil, byť asi jako jediného) a tv minisérie Hornblower (a toho musí mít rádi všichni, wtz)
@AlieN (28.11.2019 16:48): Ja to spis myslel jako žánrové příbuzný epos s potřebnou kvalitou. To že oba režiséři jsou jiní je jasné. Ani jsem nečekal že by se to navzájem nejak připomínalo.
Rozvést ještě víc postavy by bylo na další 4 hodiny a to asi ani netflix nevydejchal. :) A Pacino je na Oscara, boží.
Keď už sa o tom bavíte, tak odporúčam teno Kimmelov rozhovor so Scorsesem práve aj o Irishman a o tom, ako aj filmár jeho kalibru to paradoxne nemá v amerike ľahké s financovaním niečoho takého a ako hovoril o tom, že to chcel točiť už veľmi dávno + sa mi páči ako rozprávač - veľmi detailne hovorí o viacerých momentoch. Nehovoriac o tom, že si taktiež vážim, že nie je vôbec nafúkaný, ale naopak nezabudne pospomínať kopec ľudí s ktorými spolupracoval na filmoch (nemyslím teraz hercov). Myslím, že je to jeden z rozhovorov, ktorý vie človek spríjemniť deň. :)
@Charllize (27.11.2019 20:40): No hele, délkou a De Nirem v hlavní roli si to o srovnávání s Tenkrát v Americe říká, ale není to úplně vhodné - jednak nemá na Leoneho poetiku, ani se o ni nesnaží, ale hlavně i přes časté "flashbacky" a přeskakování v chronologii nejde tak moc o vývoj postav v průběhu jejich života, ale spíše o podrobný build-up jednoho konkrétního zlomového okamžiku, a pak rozebrání následků. Příběhová drobnokresba s obrovskou freskou komplikovaného vztahu amerických odborů, politiků a mafiánů na pozadí.
Scorsesemu ke cti slouží že i přes takovou soustředěnost na jeden kritický moment nenudí v celém filmu ani na chvíli, byť zkracovat by se asi bez velkých škod dalo - výhoda (pro některé nevýhoda) uvedení na Netflixu a nikoli do kin pod dohledem prudícího editora. Délka tedy problém není, snad jen kdyby se ji povedlo naplnit i větším důrazem na osobní životy postav, na které takhle dojde výrazněji jen na moment v samotném závěru, mohlo by to pozvednout film na vyšší, emočně silnější, úroveň.
Je to dnes krásných 230 let co Camille Desmoulins vydal první číslo svého později velmi úspěšného časopisu Révolutions de France et du Brabant, ve kterém nemilosrdně tepal royalisty, aristokraty a další reakční špínu. Byl to také on, kdo vyskočil v červnu na stůl v Cafe du Foy a pronesl plamenný projev, jeden z těch klíčových, které odstartovaly Velkou francouzskou revoluci, naším srdcím tak blízkou.

Při tomhle výročí jsem si řekl, že bych si rád zahrál nějaké dobré hry z prostředí VFR. Vím o We. The Revolution a Assassin's Creed Unity, ale možná jsou ještě nějaké další, které z tématu těží. Můžete doporučit i nějaké knihy, proto to házím do kultury, byť tam si myslím, že mě překvapíte těžko. Ale dobrým filmem taky nepohrdnu!
@Charllize (27.11.2019 20:40): No vidis, uplne mi uniklo, ze to dalkou atakuje Leoneho posledni majstrstyk, ale Leone to taky pripravoval 10 let. Prej na schuzkach s producenty popisoval dej filmu zaber po zaberu, trvalo to celej vecer a mel to cely v hlave.
@Charllize (27.11.2019 20:40): Ja jsem lehounce zklaman, ale to je diky mximalnimu ocekavani. Jinak je to super film, Mafiani neprekonani, sem tam rusilo to omlazeni. Jenou to bylo prima, jindy dost umele. Samo by to bylo mnohem lepsi, kdyby se to natocilo pred 30 lety, v plne síle zucastnenych..
@Charllize (27.11.2019 20:40): Já tedy ne :). Ale zase to může jen překvapit.

"Rozhodně je potřeba říct, jak rychle to uteklo, i když dojem velkého strhujícího díla jako Tenkrát v Americe to nevyvolává - jsou to prostě vygenerované tři a půl hodiny Scorseseho materiálu - mohlo by to být o hodinu víc, o hodinu míň, to by vyšlo nastejno..."
Jsem na Ircana moc zvedav, vypada to ze Scorsese na stary kolena nevymeknul a udelal dalsi Tenkrat v Americe a ty necele ctyri hodiny utecou jak nic. Ocekavam jen to nejlepsi :)
Dočetl jsem první tři díly (víc zatím není) české sci fi série Algor. Asimov to není. Čtivé to ale je. Problémem je poněkud zjevně naivní chování i některých údajně děsně chytrých postav (politiků, šedých eminencí, špionů, protřelých detektivů...), opakující se hysterické reakce ženských postav (už je toho místy trochu moc), celkově docela ploché charaktery, místy prvky něčeho blízkého dívčímu románu a nakonec délka, které je nastavena úplně zbytečnými odstavci, kde evidentně chyběla vůle pro "tvůrčí škrty". Čte se to dobře, ale extrémně vysoké hodnocení přikládám "národnímu sentimentu" a rovněž těm občasným (nejvíce v rámci jedné z dějových linií) zatáčkám k trochu primitivní vztahovce (drsnej chlap, kterého si rádoby šikovná milá chytrá slečna snaží "ochočit"). Databáze knih má holt s převahou čtenářky. 7/10 je imho fér hodnocení. Střídání prostředí (politické, špionské, Firefly-like) a tempo je plusem. Vykreslení světa taky celkem jde (na vesmírné sci fi vystupuje ale překvapivě minimum planet). Iverson je docela fajn postava. Toho jsem měl asi nejraději. Nikola Vanbergová naopak bezpečně nejhorší. Aneb jak každou kritickou situaci řešit panikou a křikem...
@Fingon (26.11.2019 18:24): Přesně ty! Také pamatuji :)).

Soy Cuba, Pečeť vraha, Jodorowsky's Dune, Santa Sangre, 4 měsice, 3 týdny a 2 dny, The Devils... pěkný výběr. Jen IMDB a jejich zastaralý design zrovna nemusím a projet seznam tam zabere více času.
@BUMTARATA (26.11.2019 15:20): 24, ale zrovna u Matrixu je to trochu sporné...

Jinak mi tam na jednu stranu chybí Catherine Breillat, ale je fakt, že málokterý z jejích filmů se dá označit za "klasicky dobrý". Ještě si někde musím sehnat Tapage Nocturne a Abus de faiblesse a mám to z jejích hraných filmů komplet...
@BUMTARATA (26.11.2019 16:08): Otázkou ovšem je, zda se cíleně zaměřovat na ženské režisérky v krátkém časovém období! Ale pokud je máš na seznamu, tak proč ne. Mě třeba v blízkém horizontu čekají tyto filmy (a shodou okolností pouze jeden od režisérky).
@BUMTARATA (26.11.2019 15:20): To by si tedy měl!

Ale docela pěkný průřez, na které se dostaly snímky i které by člověk u BBC asi nečekal (The Asthenic Syndrome).

Nicméně ty vysoké pozice pro The Hurt Locker a Zero Dark Thirty...
@Richmond (25.11.2019 22:05): Určitě jich bude víc, ale vzhledem k názvu a zaměření se opovážlivě domnívám, že to Říše letního měsíce asi bude nejlepší, nenašel jsem, že by o samotných Komančích a jejich válce vyšlo něco lepšího.

Nelze taky nevzpomenout knihu Nejstarší Američané od Vladimíra Šolce, kterou má ale asi každý doma.
@Shoggot (25.11.2019 21:44): Jo skoro stejný obrázek. Autor deskovky - pastor Joel Toppen, žil 22 let mezi indiány Navajo a jeho první hra Navajo Wars je vlastně dost podobná Comancheríi. Těc knížek, které pak hráči doporučují je koukám víc, ale začnu tvým tipem.
@Richmond (25.11.2019 20:52): Koukám, že na obalu hry je stejně jako na obálce knihy Quanah Parker, poslední velky náčelník Komančů :)

Užij si to, určitě se ta hra bude pak hrát mnohem lépe. Příběh Komančů je velkolepý, jak jejich vzestup, tak jejich pád.
S. C. Gwynne ~ Říše letního měsíce

Dechberoucí historie války mezi kmenem Komančů a Spojenými státy. Krev, prach, západy slunce. Naprosto syrovou literaturu faktu doplňuje velmi dobré psaní, velké množství zajímavostí, popisy jednotlivých střetů i historický kontext z doby předamerické.
Syrovosti a brutalitě Komančů se vyrovná jedině krvežíznivost a proradnost bílých mužů a v příběhu završení vzniku nového státu to vše dohromady dává krvavou tečku za bojem "civilizace" a divokosti původních kmenů.

Lze doporučit všem, je to brilantně napsané. Chválou nešetřil ani Jáchym Topol a není divu, že autor byl finalistou v udílení Pulitzerovy ceny.
Doporučil byste někdo v Praze nějakou slušnější restauraci, která by se hodila pro romantickou večeři? :) (ideálně abych si na útratu nemusel brát hypotéku, i když v takovýchto případech jdou finance stranou :D)
@Drolin (25.11.2019 13:49): Mně přijde, že si dělá prdel z dnešní "korektní" doby. Chvilkama mi to připomínalo Tarantinovo Reservoir dogs (až teda na to, že Tarantino je proti Trierovi čajíček o páté).
See asi dojedu, ale nejak odvarenej z toho nejsem..
The Mandalorian me taky moc zatim necaplo :(

kua zlaty GoT :D